Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Rize » Palovit Şelalesi Tanıtımı

Palovit Şelalesi Tanıtımı


Palovit Şelalesi
Palovit Şelalesi Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Palovit Şelalesi’nin etrafında doğal ormanlar, bir sürü çeşitlilikte bitki örtüleri ve tarihi köprüler bulunduğundan dolayı yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Şelalenin Özellikleri


Palovit Şelalesi Kaçkar Dağları Milli Park içerisinde yer almaktadır. Bununla birlikte Palovit Şelalesi bulunduğu bölgenin en yüksek debisine sahip şelale olarak tarihe geçmektedir. Doğanın yeşillikleri arasından beyaz bir görüntüyle akmaktadır. Ayrıca Rize Palovit Şelalesi 15 metre yükseklikten aşağı doğru dökülmektedir. Şelalenin suyunun soğuk oluşu gelen ziyaretçilerin serinlemesi için önemli bir etki yaratmaktadır.

Kalınacak Yerler

Palovit Şelalesi’ne gelip konaklama ihtiyaçlarını karşılamak isteyen yabancı ve yerli turistler için birçok imkan ortaya koyulmaktadır. Palovit Şelalesi’ne gelecek ziyaretçiler Ayder Yaylası veya Pokut Yaylası otellerinden herhangi birini tercih ederek rahat bir konaklama imkanını elde edebilmektedir. Aşağıda Rize’ye gelmek isteyen ziyaretçilerin kalabilecekleri otellerin listesi yer almaktadır:
  • Ayder Doğa Resort
  • Sis Otel
  • Yeşil Vadi Otel
  • Kaçkar Resort

Neler Yapılmalı?

Palovit Şelalesi’ne gelmek isteyen kişiler birçok aktiviteler yapma imkanı da elde edebilmektedir. Rize Palovit Şelalesi’ne gidilen yolda ziyaretçiler Çamlıhemşin’in doğal güzelliklerini ve Rize'nin yaylalarını gezerek o anı fotoğraf çekerek ölümsüzleştirebilmektedir. Ayrıca ziyaretçiler Rize'nin Zil Kalesi’ni ve Çat Köyü’nü gezerek bu bölgelerin yakınlarında bulunan restoranlarda Karadeniz’in enfes yemeklerini yiyebilme fırsatına sahip olabilmektedir.
Palovit Şelalesinin de sınırları içerisinde bulunduğu Çamlıhemşin Gezilecek Yerler listemizi de okuyarak bölge hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Eğer Palovit Şelalesi civarındaysanız Rize Gezilecek Yerler listemizi de okumanızı tavsiye ederiz.
Eğer bu bölgede kamp kurmayı düşünüyorsanız; Rize Kamp Alanları yazımızı da incelemeniz yararınıza olacaktır.
Bunların dışında Palovit Şelalesi’nin etrafında yapılan aktivitelerin başında dağ yürüyüşü ve bitki gözlemciliği gelmektedir. Böylelikle Çamlıhemşin Palovit Şelalesi’ne gelen yabancı ve yerli turistler yürüyüşler yaparak Palovit Şelalesi’nin muhteşem doğa hayatını gözlemleyebilme şansını elde edip Rize'nin temiz ve muhteşem havasını soluyabilmektedir.

Ayrıca ziyaretçiler Rize'nin kent merkezine giderek tarihi yapıları da gezebilmektedir. Fırtına Deresi ise rafting yapılabilinmesi için en doğru yer olarak ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir.

Palovit Şelalesine Ne Zaman Gidilir?

Palovit Şelalesi’nin o muhteşem görüntüsünü daha iyi görebilmek için belli zamanlarda gidilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle Palovit Şelalesi’ne gitmek isteyenler ilkbahar ayını tercih etmelidir. Genellikle Nisan ve Mayıs aylarında şelalenin akış hızı diğer aylardan daha muhteşem olarak artmaktadır. Böylelikle şelale bu aylarda hızlı bir şekilde akarak muazzam bir görüntü sergileyebilmektedir.

Ziyaret Saatleri

Palovit Şelalesi’ni ziyaret etmek için belli bir zaman aralıkları belirlenmemektedir. Yani Palovit Şelalesi’ni ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistler istedikleri her zaman diliminde şelaleyi ziyaret ederek Rize'nin muhteşem havasını ve doğa manzarasını görebilme imkanını elde edebilmektedir.

Giriş Ücreti

Palovit Şelalesi’ne gelmek isteyen turistler hiçbir ücret ödemeden şelaleyi gezebilme olanağına sahip olmaktadır. Yani Palovit Şelalesi’ne giriş için ziyaretçilerden herhangi bir şelale giriş ücreti talep edilmemektedir. Böylelikle Palovit Şelalesi’ni ziyaret etmek isteyen herkes ücretsiz bir şekilde bu muhteşem doğa harikasını gezip görebilmektedir.

Yemekler

Çamlıhemşin Palovit Şelalesi’ne gelinip Rize'nin meşhur yemeklerinden tatmadan gitmek mümkün değildir. Bu yüzden Rize’ye gelen yerli ve yabancı turistlerin Rize'nin enfes tatlarını denemeleri gerekmektedir. Aşağıda Rize’ye gelen ziyaretçilerin tatmaları gereken yemeklerin listesi verilmektedir:
  • Muhlama: Muhlama Rize'nin simgesi olarak bilinmektedir. Tereyağı ve çeşitli peynirlerin karışımı ile yapılan bu enfes tadı tatmadan Rize’den gidilmemesi önerilmektedir.
  • Etli Kuru Fasulye: Rize’de et ile yapılan kuru fasulye Rize’ye özgü hazırlanışı ile akşam yemeklerinde tercih edilenlerin başında yerini almaktadır.
  • Rize Kavurması: Rize Kavurması Rize’ye özgü malzemelerle yapılıp şehrin en meşhur yemeklerinin başında yerini almaktadır. Rize Kavurması’nı denemeden ziyaretçilerin Rize’den geri dönmeleri tavsiye edilmemektedir.
  • Rize Pidesi: Rize Pidesi, yumuşak hamuru ve Rize’ye özgü baharatlarla hazırlanan kavurması ile bütünleştirilerek ortaya çıkarılmaktadır. Rize Pidesi, Rize'nin en meşhur yemeklerinden birisi olarak tanınmaktadır.
  • Laz Böreği: Rize'nin en meşhur tatlısı olarak tarihe geçmektedir. Tatlı yemek isteyen ziyaretçilerin Rize’ye geldiklerinde Laz Böreği’ni muhakkak tatmaları gerekmektedir.

Palovit Şelalesi Nerede?

Palovit şelalesi nerede olduğunu merak edenler için Rize İli, Çamlıhemşin İlçesindeki Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde kalmaktadır. Türkiye'nin en önemli yapıları arasında bulunan Zil Kale ve yine önemli yaylalarımızdan olan Pokut Yaylası arasında kalmaktadır.


Yol Tarifi

Palovit Şelalesi’ne gelmek isteyen yabancı ve yerli turistler için birçok ulaşım imkanları bulunmaktadır. Palovit Şelalesi’ni ziyaret etmek isteyenler Karadeniz turları, otobüsler, uçak seferleri ve özel araçlar ile kolay bir şekilde şelaleye ulaşım sağlayabilmektedir. Palovit Şelalesi Çamlıhemşin'e 80 km kadar uzaklıkta bulunmaktadır.

Palovit Şelalesi’ne varılabilmesi için Trovit Yaylası’ndan geçildikten sonra aşıttan aşağıya doğru gidilerek şelaleye ulaşılması gerekmektedir. Palovit Yaylası, Çilingir, Ortaköy, Çoneva ve Meleskur bölümlerinden meydana gelen Rize'nin en büyük ve gösterişli yaylası olarak bilinmektedir.admin / 22.02.2020 / 0 / 2 584

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Gelin Tülü Şelalesi Tanıtımı

Gelin Tülü Şelalesi Tanıtımı

Gelin Tülü Şelalesi Kaçkar Dağları’nda bulunmaktadır. Rize Gelin Tülü Şelalesi
Bulut Şelalesi Tanıtımı

Bulut Şelalesi Tanıtımı

Bulut Şelalesi, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Türkiye'nin en yüksek
Ağaran Şelalesi Tanıtımı

Ağaran Şelalesi Tanıtımı

Rize Ağaran Şelalesi Çayeli bölgesinde yer almaktadır. Ağaran Şelalesi’ne
Kaçkar Yaylası Tanıtımı

Kaçkar Yaylası Tanıtımı

Rize iline bağlı Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Kaçkar Yaylası her yaştan
Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Ardeşen'de Gezilecek Yerler

Ardeşen'de Gezilecek Yerler

Ardeşen gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Çamlıhemşin'de Gezilecek Yerler

Çamlıhemşin'de Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Rize iline bağlı olan Çamlıhemşin doğal
Pokut Yaylası Tanıtımı

Pokut Yaylası Tanıtımı

Karadeniz Bölgesi’nin baş tacı diyebileceğimiz illerimizden biri olan Rize, çok
Ayder Yaylası Tanıtımı

Ayder Yaylası Tanıtımı

Karadeniz Bölgesi’nin baş tacı olan illerinden biri Rize ilimiz. Ülkenin en
Rize'de Gezilecek Yerler

Rize'de Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up