Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Rize'de Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil köyleri ile cenneti andıran şehirlerimizden Rize'yi ele alacağız. Anlatarak bitirilemeyecek kadar çok fazla mekana ev sahipliği yapan bu muhteşem şehri daha yakından tanıyabilmeniz adına siz değerli okurlarımız için Rize’de gezilecek yerler konulu bir içerik derledik.

rize
Bizi takip edenler bilirler. Önce genel bilgilere yer vermek adetimizdendir. Hazırsanız anlatımımıza Rize hakkında kısa ve genel bilgiler ile başlıyoruz.

Tarihi Antik Yunan dönemlerine kadar uzanmakta olan Rize'nin ne kadar süredir yerleşim yeri olduğuna dair net bilgiler bulunmamakta. Fakat edinilen bilgiler ışığında ilk olarak Milattan önce 800’lü yıllarda Kolkhiler tarafından yerleşim yeri olarak kullanıldığını söyleyebiliriz.


Milattan önce 750’li yıllarda ise Urartuların hakimiyetine giren bölge milattan önce 714’te Kimmerler, sonrasında ise sırasıyla İskitler, Medler, milattan sonra 10 ila 395 yılları arasında Romalılar ve devamında da Bizanslılar tarafından himaye edilmiş. Son olarak 1470 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmiş ve Osmanlı himayesinde bir yerleşim yeri olarak varlığını sürdürmeye devam etmiş.

Rize tarihi ile ilgili bilgiyi de verdikten sonra; asırların gözde coğrafyalarından biri olan ve günümüzde batıdan Trabzon, doğudan Artvin, güneybatıdan Bayburt ve güneyden ise Erzurum ile çevrili olan Rize yaklaşık olarak 330 bin nüfusa ev sahipliği yapıyor. Bu kadar genel bilginin yeterli olacağı kanaatindeyiz. Şimdi Rize'nin en gözde mekanları ile yazımıza devam edelim.

Rize Müzesi

rize müzesi
Şehir merkezinde yer alan müzede başlıca eserlerden sayabileceğimiz, yetmişin üzerinde arkeolojik eser, altı yüz civarında tarihi sikke ve binin üzerinde Rize kültürünü yansıtan etnografik eser sergileniyor. Müzenin koleksiyonu oldukça zengin ve el yazmaları dahi sergileniyor. Biz gezipedi.net olarak bir şehri tanımanın ilk yolunun müzesini gezmek olduğuna inandığımız için bu mekanı listenin en başına aldık.

Rize Kalesi

rize kalesi
Hem merkeze yakın olan, hem de Rize'yi en güzel izleyebileceğiniz mekanlardan biri Rize Kalesi. Kaleye çıktığınızda bulutlara değen tepeleri ve yüzlerce çay bahçesi görüyorsunuz. Kale yüksek bir konumda bulunuyor ve şehri tanımanız için de oldukça uygun bir nokta.

Sadece manzaranın tadına varabileceğiniz bir yer değil Rize Kalesi. Sıkılmadan saatlerce güzel vakit geçirebileceğiniz çok hoş bir ortam sunuyor ziyaretçilerine. Rize Kalesi’nde olmazsa olmazlardan biri muhteşem bir kahvaltı.

Ağaran Şelalesi

ağaran şelalesi
Çayeli ilçe sınırlarında yer alan Ağaran Şelalesi yakın zamana kadar pek bilinmeyen mekanlardan idi. Son zamanlarda yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanlarından biri haline gelen şelale gerek doğallığıyla gerekse doğallığına uygun çevre düzenlemesiyle oldukça seveceğiniz mekanların başında geliyor.

Şelalenin döküldüğü noktada oluşan gölet içerisinde yüzerken kendinizi Kosta Rika’da gibi hissedeceğiniz kesin. Yüzerken bile manzaranın tadına varabileceğiniz nadir mekanlardan desek yanlış olmaz.

Çat Vadisi

çat vadisi
Fırtına ile Elevit Derelerinin birleştiği noktada bulunan bu güzel vadi, Rize'nin en güzel mekanlarından biri. Tertemiz doğası ile ciğerlerinize şölen yaşatacak olan Çat Vadisi’nde hem yöresel lezzetleri tadabileceğiniz hem de konaklayabileceğiniz Toşi isminde bir pansiyon bulunuyor.

Malumunuz ki doğa insanı acıktırıyor. Bu tür durumlarda Toşi’de bir menü var ki ilaç gibi gelecek türden. Bölgenin meşhur yöresel tadı kuymak ile mis gibi bir çayı bir çırpıda nasıl gömüverdiğinize siz de şaşıracaksınız.

Palovit Şelalesi

palovit şelalesi
Çamlıhemşin ilçesi sınırlarında bulunan eşsiz ve tarifsiz güzelliklerden biri Palovit Şelalesi, Kaçkar Dağları Milli Parkı, Fırtına Vadisi olarak adlandırılan bölgede bulunuyor. Şehirdeki en yüksek debiye sahip olan şelale burası. Şelaleyi kayalık ve yüksek noktalardan rahatlıkla izleyebiliyorsunuz.

Şelaleden sonra uğramanız gereken duraklardan biri de hemen altta yer verdiğimiz Zil Kalesi diyebiliriz.

Zil Kalesi

zil kalesi
Tarihi Zil Kalesi yine Çamlıhemşin ilçe sınırları içerisinde yer alıyor. Dağların arasına konumlandırılmış bu kale deniz seviyesinden 750 metre kadar yüksekte bulunuyor. Günümüze kadar gayet güzel korunmuş nadide mekanlardan olan kalenin 5 veya 6ncı yüzyılda yapıldığı düşünülüyor.

Fırtına Deresi’ne yaklaşık 100-150 metre yükseklikten kuş bakışı bakabiliyorsunuz. Zil Kalesi’nde görebileceğiniz manzara ülkenin, hatta belki de dünyanın en eşsiz manzaralarından diyebiliriz. Ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biri olan bu mekanda da kafe ve restoranlar bulunmakta.

Fırtına Deresi

fırtına deresi
Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en bilindik akarsularından biri de Fırtına Deresi. 57 Km uzunluğunda ki Fırtına Deresi, Kaçkar Dağları içerisinde başlayan dere Palovit Şelalesi’nden dökülerek Ardeşen sınırlarına ulaşıyor ve Ardeşen’in 2 Km kadar batısında yer alan bir noktada Karadeniz ile buluşuyor.

Bölgedeki en yüksek debili akarsulardan biri olduğu için derenin belli noktalarında rafting sporu yapılabiliyor. Çevresindeki Zil Kalesi ve Palovit Şelalesi’nin de çekiciliği ile ziyaretçilerin oldukça rağbet gösterdikleri Fırtına Deresi, Rize’nin gözde mekanlarından biri olma özelliğini taşıyor.

Arapdüzü Mesire Yeri

arap düzü rize
Muhteşem bir park ve olağanüstü doğal güzelliklere ev sahipliği yapan bu mesire alanı, içinizi ısıtacak türden bir mekan. Rize rotanızda muhakkak yer vermelisiniz diyebileceğimiz noktalardan. Rize'nin oldukça ilgi gören mekanlarından ve yaz kış fark etmeksizin sürekli bir ziyaretçi sirkülasyonuna sahip.

Kıble Dağı Camii

kıbledağı camii

Güneysu ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın köyü, Dumankaya Köyü’nde bizzat yaptırmış olduğu bu cami yüksek bir noktada ve muhteşem bir manzaraya sahip. Hatta cami ibadetten daha çok ziyaret amaçlı ön plana çıkıyor bile diyebiliriz. Bu mekanı da görmelisiniz.

Ziraat Çay Bahçesi

ziraat çay bahçesi
Malumunuz Rize'nin en meşhur şeylerinden biri de çay. Hakiki Rize çayının tadına varabileceğiniz bu mekanın oldukça hoşunuza gideceğini düşünüyoruz. Tavsiye ederiz.

Dağmaran

dağmaran
Özellikle gece vakitleri için muhteşem bir mekan ise Dağmaran. Mıhlama ve çayınızı muhteşem bir şehir manzarası eşliğinde büyük bir keyifle mideye indirebileceğiniz bu mekanı da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kuyumcular Çarşısı

rize kuyumcular çarşısı
Ağırlıklı olarak sarraflardan oluşan bu çarşı alışveriş açısından pek çok şeyi de bulabileceğiniz bir sokaktan oluşuyor. En güzel yanı da tepeden rengarenk şemsiyeler ile kapatılmış olması. Şemsiyeler sokağa çok şirin bir hava katmış.


Rize deyince akla ilk gelen mekanlar genellikle yaylalar oluyor. Çok sayıda yaylaya sahip olan Rize’de en çok ön plana çıkan birkaç yayladan da bahsetmezsek Rize’ye vefasızlık etmiş oluruz. Buyurun bunlar da öne çıkan yaylalarımız;

Ayder Yaylası

ayder yaylası
Çamlıhemşin ilçe sınırları içerisinde bulunan Ayder Yaylası, Rize'nin en bilindik yaylası olma özelliğine sahip. Yerel halk ve ziyaretçiler, yaylanın dokusunun inşaatlar ve çeşitli düzenlemeler ile Son zamanlarda hayli bozulmasından şikayetçi. Ama buna rağmen cennetten bir köşeyi andıran bu mekan, Rize’ye gelip de görmeden gidemeyeceğiniz bir mekan diyebiliriz.
Ayder Yaylası hakkında daha detaylı bilgi için Ayder Yaylası Tanıtımı isimli konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Anzer Yaylası

anzer yaylası
Anzer Yaylası
Rize'nin en meşhur yaylalarından biri ve İkizdere ilçe sınırlarında yer alıyor. Anzer Yaylası’nın en meşhur şeyi ise malumunuzdur ki Anzer Balı. Oldukça şifalı bir bal olarak bilinen Anzer Balı bu yaylada sürdürülen arıcılık faaliyetleri sonucunda üretiliyor.

Ovit Yaylası

ovit yaylası
İkizdere ilçesinde yer alan bir başka yaylamız ise Ovit. Yayla içerisinde akmakta olan dere, yaz kış buz gibi suyu olan bir dere. Ovit Yaylası da yaz aylarında harika şenlik ve şölenlere ev sahipliği yapmakta.

Elevit Yaylası

elevit yaylası
Çamlıhemşin ilçe sınırlarında yer alan bir başka yaylamız da Elevit Yaylası. 1884 metre rakıma sahip olan bu mekan ömrünüzü uzatacak güzellikte bir nokta. Vakit geçirmekten keyif alacağınız duraklardan biri olan Elevit Yaylası, genellikle gurbetçi vatandaşlarımızın yazları tercih ettiği bir yayla. Bu yüzden yaz aylarında muhteşem şenliklere de ev sahipliği yapan bir mekan olduğunu da ayrıca belirtmek istiyoruz.

Pokut Yaylası

pokut yaylası
Rize'nin pek el değmemiş ve doğallığını koruyan yaylarından biri de Pokut Yaylası. Yaz aylarında bile karşı tepelerde kar görmeniz mümkün olan bu mekanda zaman geçirmek istiyorsanız üşümeyi de göze alacaksınız.  blush Şaka bir yana otantik tek katlı ahşap yapıları,tertemiz havası serinliği ve yemyeşil dokusu ile büyüleyici mekanlardan biri.
Pokut Yaylası hakkında daha ayrıntılı bilgi için Pokut Yaylası Tanıtımı başlıklı konumuzu ziyaret ediniz.

Sal Yaylası

sal yaylası
Pokut Yaylası’nın biraz daha yukarısında ise Sal Yaylası yer alıyor. En az Pokut Yaylası kadar muhteşem bir mekan diyebiliriz.

Rize'nin Neyi Meşhur?

hamsi haşlaması
Rize'nin neyi meşhur diyorsanız, hamsi meşhur lezzetlerin başında geliyor. Hamsi haşlaması, hamsili çorba, hamsi lahmacunu gibi daha birçok yöresel lezzetleri Rize’de yiyebilirsiniz. Rize’yi gezerken mutlaka hamsi pilavı, sacda hamsi gibi yemekleri tatmalı ve bu sayede yeni lezzetlerle tanışmalısınız. Rize'nin hem yemekleri hem de doğal güzellikleri meşhurdur. Rize'nin muhteşem doğasında gezinti yaparken en lezzetli çayı da içebilirsiniz.

Rize Nerede? Rize’ye Nasıl Gidilir?

Rize nerede denilecek olursa; Karadeniz Bölgesi içerisinde ve bölgenin kısmen doğusunda yer alıyor. Rize’ye hava yolu ile ulaşım sağlamak istiyorsanız şimdilik Trabzon Havalimanı’nı kullanabiliyorsunuz.

Rize’ye kara yolu ile ulaşmak isteyen ziyaretçilerin, Ankara’ya 827, İstanbul'a 1145, İzmir'e 1406, Bursa’ya 1156 ve Adana’ya 926 kilometre mesafede olduğunu bilmesinde fayda var.admin / 15.03.2019 / 3 / 1 406

Yorum Ekleyin


 1. Gülsüm
  Ziyaretçi
  4 Aralık 2017 01:45
  0

  Rizede gezilecek yerler denilince ilk akla yaylaları gelir. Bravo çok iyi değinmişsiniz, teşekkürler.

 2. Hakan
  Ziyaretçi
  7 Haziran 2018 22:56
  0

  Bir Rizeli olarak; özellikle Ayder yaylası her Rize'ye gelene ilk önerilen yerlerden olsa da öncelikle diğer yaylaları gezmenizi tavsiye ederim. Mesela Isırlık Yaylası... Hala keşfedilmeyi bekliyor ve tamamen doğal, tamamen... Rize Karadeniz'in en güzel yerlerinden biri. Gezmekle çok iyi bir iş çıkarmış olacaksınız.

 3. Lavanta
  Lavanta
  Ziyaretçi
  20 Mart 2019 17:15
  0

  Huzer Yayla'sından bahsetmek istiyorum size gençler gelin hele şöyle;
  Hayatımda Rize'ye hiç gitmedim ancak yine de kalkıp Rize ile ilgili birşey anlatıyorum. Sanıyorum yorumlarda böylesi bir durumu farkedince sizler de güleceksiniz ancak ben Huser Yaylasını internetten gördüğümde resmen tutuldum. Hele bir salıncak ki hiç sorma, manzara eşliğinde uçurumvari bir salıncak. Kamp mı yapmak istiyorsun? Mangal mı yapacaksın? Şöyle bir piknik mi yapalım dedin siziniklerle? Huser yaylasına git. Bak ben hiç gitmedim Rize'ye ama sırf şu Huser Yaylası için gideceğim. Bu da benim sözüm olsun, eğer Allah da nasip ederse.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Merzifon’da Gezilecek Yerler

Merzifon’da Gezilecek Yerler

Merzifon gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Terme'de Gezilecek Yerler

Terme'de Gezilecek Yerler

Terme gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Trabzon Akçaabat ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Trabzon Ayasofya Müzesi Tanıtımı

Trabzon Ayasofya Müzesi Tanıtımı

Karadeniz’in en önemli kentlerinden olan Trabzon’da tarihi bir mekan ile tekrar
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Düzcede Gezilecek Yerler

Düzcede Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alan muhteşem şehirlerimizden biri de
Bayburtta Gezilecek Yerler

Bayburtta Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesinin Doğu Anadolu Bölgesi ile kesişen noktasında yer alan
Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak ülkemizin Karadeniz Bölgesi sınırları içinde bulunan modern ve
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up