Türkiye'de gezilecek yerler bizden sorulur...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Osmaniyede Gezilecek Yerler

Osmaniyede Gezilecek Yerler

Osmaniye’ye yolunuz düştüğünde mutlaka Osmaniye’de görülmesi gereken yerler hakkında önceden bilgi birikimine sahip olmanızda fayda var. Yeni bir yeri keşfetmeye çıktığınızda o yerin en çok tarihi yapılarını, doğal güzelliklerini ve mutfağını merak edersiniz. Bizlerde bu yazımızda sizler için hepsini topladık. Eğer planınız uzun bir süre Osmaniye’de kalmak ise mutlaka her ilçesini gezmelisiniz. Çünkü ilçelerinde yer alan tarihi ve doğal güzelliklerini görmeniz gerekir.

Osmaniyede Gezilecek Yerler
Bu noktada ilk olarak Kadirli ilçesinden başlayabilirsiniz. Aynı zamanda Osmaniye’nin en büyük şehridir. Kadirli’ye gittiğiniz Tırmıl Höyüğünü mutlaka ziyaret ediniz. Bu höyük şehrin eski yaşantısını sizlere aksettirecek kalıntılara sahiptir. Ardından Alacamiyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Cami Roma, Bizans ve Türk dönemlerinin izlerini taşımaktadır. Kadirli’nin ardından Düziçi ilçesini ziyaret edebilirsiniz. Bu ilçede görmeniz gereken üç tane kale bulunmaktadır. Bunlar Saman Kalesi, Haruniye Kalesi, Kurtlar Kalesidir. Düziçi Osmaniye’ye 32 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Osmaniye’de gezilecek yerler arasında mutlaka tarihi mekân olan Aslantaş Açık Hava Müzesi’ne yer vermelisiniz. Neo-Hitit döneminden kalıntılar taşıdığından dolayı burayı ziyaret etme fırsatını mutlaka yakalayın Bu müze Osmaniye’ye 30 kilometre, Kadirli’ye ise 22 kilometre uzaklıktadır.

Osmaniye’de Nereleri Gezmelisiniz?

osmaniyede gezilecek yerler arasında ilk olarak Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi ile başlıyoruz; Bu kent Neo-Hitit bölgesi olduğundan dolayı pek çok önemli kalıntıyı bünyesinde barındırmaktadır. Hitit ve Fenike yazıları olan rölyefler ve tabletleri sergilenmekte olan bu açık hava müzesinde Kral Asitawada’nın yazlık sarayına ait olan kalıntıları da görmeniz mümkün. Dünya üzerinde Hitit yazıları ilk kez burada okunmuştur. Özellikle turistlerin ilgisini çeken bir alandır. Özellikle yaz aylarında ziyaretçileriyle buluşmaktadır.


Karatepe Aslantaş Milli Parkı
Karatepe Aslantaş Milli Parkı sizlere Akdeniz’in eşsiz manzarasını sunmakta ve Akdeniz’in tabiat güzelliğini de gözler önüne sermektedir. Karatepe Aslantaş Milli Parkı da Kadirli ilçesinde yer almaktadır. İlçeye 22 kilometre uzaklıktadır ve Kızyusuflu Köyünün içerisinde yer almaktadır. Oldukça zengin bir bitki örtüsüne sahip olan bu milli park, 7891,5 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. 1958 senesinde koruma altına alınmıştır ve kamp, dağ yürüyüşü ve piknik için oldukça ideal bir alandır. Bu milli parke hem şehir halkı hem de çevre illerdeki halk özellikler yaz aylarında gelmekte ve parkın keyfini çıkartmaktadırlar. Osmaniye’ye gelen turistlerin de önemli keşif alanlarından biridir.

Kastabala Antik Kenti
Kastabala Antik Kentide osmaniyede görülmesi gereken yerler arasından bir diğeridir. İl merkezine uzaklığı 12 km olan bu kent, Ceyhan Nehrinin kuzeybatısında yer alan kıvrımın içinde, Bahçeköy ve Kesmeburun arasında bulunan ovada yer alan kaya çıkıntısı üzerinde bulunan Bodrum Kalesi ismini taşıyan 13.yydan kalan bir kale yükseltisidir.

Osmaniye Nesi İle Meşhurdur?

Hayvancılık ve tarımın yoğun olarak yapıldığı Osmaniye’de doğaya bağlı olarak oluşan zenginlikler bol miktarda bulunmaktadır. Bu zenginlik aynı zamanda Osmaniye’nin mutfağına da yansımaktadır. Osmaniye, Akdeniz bölgesi ile doğu arasında bir bağlantı görevi görmekte ve tarımı çok gelişmiş olan bir şehrimizdir. Çukurova ile iç içe olan Osmaniye tarım açısından her şeyi zengin arazilerinde yetiştirmektedir. Osmaniye yerfıstığının atası olarak bilinir ve burada aynı zamanda pamuk, buğday, zeytin, mısır ve soya üretimi de yaygındır.


Peki, Osmaniye’nin neyi meşhur? İşte Osmaniye’ye özgü en meşhur yemekler; Yaprak sarması, bazlama, etli kömbe, lahana sarması, kaburga dolması, dolma, zorkun tava, teleme, sıkma, tavuk dondurma, tirşik, kete, maluta, yüksük çorbası, ıspanak kavurma, kabak çiçeği dolması, el turşusu, pirpirim çorbası, toğga, tutmaç, söğürme, ekşili kömeç, süllüm, yoğurt tatlısı, dövmeli yoğurtlu çorba, bayram kömbesi, tarhana çorbası, halka tatlı, bici bici, yağlı ballı, bal kabağı tatlısı Osmaniye’ye özgü yemeklerin başında gelmektedir. Osmaniye’ye gittiğiniz bu zengin mutfağından mutlaka çeşitli yemekleri denemelisiniz.
19.12.2017 / 0 / 89

Yorum Ekleyin

  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Yavru Vatan Kıbrıs

Yavru Vatan Kıbrıs

Akdeniz’in ortasındaki Kuzey Kıbrıs kendine has şivesinden, soldan akan
Samandağ'da Gezilecek Yerler

Samandağ'da Gezilecek Yerler

Keldağ ve Musa Dağı arasında masmavi bir denizin, upuzun bir kumsalın, kıyıdan
Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Çukurova'nın bereketli toprakları üzerinde kurulmuş Tarsus söylencelerin
Silifke'de Gezilecek Yerler

Silifke'de Gezilecek Yerler

Silifke, dillere destan yoğurdu, çileği, kilometrelerce uzanan kumsalları,
Kaş'ta Gezilecek Yerler

Kaş'ta Gezilecek Yerler

Hitit belgelerinde Işık Ülkesi olarak adlandırılan Likya’nın önemli
Burdurda Gezilecek Yerler

Burdurda Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Burdur kenti mazisi oldukça geçmişe kadar
Kahramanmaraşta Gezilecek Yerler

Kahramanmaraşta Gezilecek

Kahramanmaraş binlerce yıllık bir tarihe sahip Türkiye’nin güzide şehirlerinden
Antalya Kemerde Gezilecek Yerler

Antalya Kemerde Gezilecek

Antalya Kemer’de birbirinden güzel doğal güzellikler bulunmaktadır ve bu
Ispartada Gezilecek Yerler

Ispartada Gezilecek Yerler

Ülkemiz pek çok güzelliğe ve farklı kültüre ev sahipliği yapan güzel bir
Hatayda Gezilecek Yerler

Hatayda Gezilecek Yerler

Hatay'da gezilecek yerler nerelerdir ve bu yerlerin gezilmeye değer olmasındaki
Antalyada Gezilecek Yerler

Antalyada Gezilecek Yerler

Antalya, Akdeniz'in en büyük kenti olarak çok eski bir tarihe sahiptir. Kelime
Mersinde Gezilecek Yerler

Mersinde Gezilecek Yerler

Akdeniz'de ticari anlamda en büyük limanlara sahip olan ve ulaşım konusunda
Adanada Gezilecek Yerler

Adanada Gezilecek Yerler

Adana ili, tarihte ki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Eski yazıtlarda
up