Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Hatay'da Gezilecek Yerler

hatay gezilecek yerler
Hatay'da gezilecek yerler nerelerdir ve bu yerlerin gezilmeye değer olmasındaki etkenler nelerdir diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz diyebiliriz. Zira sizlere gezeceğiniz yerler listesini tarihi ve dikkat çekici yönleri ile söylediğimizde ne demek istediğimizi anlayacak ve bir an önce soluğu Hatay'da almak için acele edeceksiniz.


Bakıldığında Hatay gezilecek yerler müzelerinden kiliselerine, tünellerinden kalelerine, çarşılarından camilerine, kaplıcalarından geri kalan birçok doğal güzelliklerine kadar çeşitli kategorilerde yer alan mekanları sizlere getirecektir. Dilerseniz geri kalan bölümde bu güzel yerlerden bahsedelim.

Adalı Konağı

hatay adalı konağı
Sizlere ilk olarak Adalı Konağı'ndan bahsetmek isteriz. Bu konak görüntüsüyle sahip olduğu tüm asaletini net olarak ortaya koymaktadır. Fransız bir gencin yaptığı bu konağın tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Gezerken hayranlıklarınızı gizleyemeyeceğiniz bu konak Hatay'a gittiğinizde görmek isteyeceğiniz duraklarınızdan biri olabilir. Peki, ya Adalı Konağı'nın dışında sizleri nereler bekliyor? Hatay'a gidip alışveriş yapmamanız mümkün değildir.

Palladium Alışveriş Merkezi

palladium alışveriş merkezi
Zira her gidilen şehir gibi Hatay'a gittiğinizde de gözünüz ilk olarak alışveriş merkezi arayacaktır değil mi? O halde sıkı durun çünkü sizlere ihtiyacınız olabilecek hemen her şeyi kolayca bulabileceğiniz sadece dış görseli ile dahi sizleri etkilemeyi başarabilecek Palladium alışveriş merkezinden bahsedebiliriz.

Samandağ Sahili

samandağ sahili
Alışveriş sonrası sahil havası nasıl olurdu? Mükemmel olurdu değil mi? Öyleyse sizlere başka bir yerde kolay, kolay bulamayacağınız Samandağ sahilini önerebiliriz. Uzunluğu 16 kilometre olan bu sahil muhteşem demenin az kalacağı kadar görkemli bir görsele sahip olmaktadır. Etrafınıza bakmaya doyamayacağınız bu sahil sörf düşünenler için oldukça idealdir. Turistlerin fazlası ile dikkatini çeken bu sahil hem denizi hem de dağ manzarası ile sizlere eşsiz görseller sunacaktır.

Bakras Kalesi

Bakras Kalesi
Hatay'da görülmesi gereken yerler konusunda Adalı Konağı'yla Samandağ sahili dışında sizleri nereler bekliyor diye merak ediyorsanız Bakras Kalesi'ni bir kenara not etmeyi ihmal etmeyin. Helenistik dönemin getirilerinden biri olan bu kaleyi izlerken ağzınız açık kalacak. Öyle ki muhteşem görüntüsü olan bu kale ziyaretinizi hak eden yerlerden biridir.

Beşikli Mağarası

beşikli mağarası
Ziyaretinize ekleyeceğiniz bir yer de Beşikli mağarası olsun. Daha merdivenlerinden inerken fotoğraf çekilmeye başlayacağınız girişinde kendinizi kaleye girer gibi hissedeceğiniz bu mağaranın içerisinde bölümlendirilmiş olarak 12 adet mezar bulunmaktadır. Bu durum sizleri biraz ürkütebilir ancak hatayda görülmesi gereken yerler konusunda liste başlarına almanız gereken yerlerden biri burası olacaktır.


Titus Tüneli

titus tüneli
Ve gelelim Titus tüneline. Bu tünelin tarihi de gezilecek birçok yer gibi eskiye dayanmaktadır. Sele karşı önlem olarak dağın delinerek yapıldığı bu tünelin yüksekliği için 7 genişliği içinse 6 metrelik bir ölçüsü olduğu bilinmektedir.

Harbiye Şelalesi

harbiye şelalesi
Hatay'ın göz kamaştıran mekanlarından biri olan Harbiye Şelalesi'nden söz etmezsek olmaz. Zira bu şelale fotoğraf çekilmeye ara vermek istemeyeceğiniz kadar güzel, göz alıcı ve harikuladedir. Hatay'ın gözde mekanlarından biri olan bu şelaledeki suyun diğer alanlara göre azaldığı yerlere kurulan masalarda oturabilir ve eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Düşünsenize şelalenin ortasında oturmak ne kadar güzel olurdu.

Hatay'ın Yöresel Lezzetleri

kağıt kebabı
Hatay'ın neyi meşhur derseniz sizlere neyi meşhur değil ki diyebiliriz. Mesela nefis mi nefis Kağıt Kebabı Hatay'ın önemli lezzetlerinden biri olarak karşınıza çıkıyor. Ya oruk lezzetine ne demeli? Semirsek, humus, künefe ve kebap tatlısını da bu ölçüde es geçemeyeceğiz. Hatay'ın patlıcanlı yoğurtlaması vardır bir de ki bu lezzete doyamayacaksınız.

Şimdiden ağzım sulanmaya başladı dediğinizi duyuyoruz sanki. O halde Hatay ziyaretinizi ne kadar çabuk gerçekleştirirseniz bu lezzetleri de o kadar çabuk tadabileceğinizi unutmayın.

Hatay Nerede, Nasıl Gidilir?

Türkiye'nin en güneyinde bulunan Hatay nerede sorusunun cevabı oldukça basittir. Ülkemiz sınırlarına 1938 yılında katılan Hatay, Suriye’ye doğru uzanan bir çıkıntı şeklindedir. Kentin bir tarafında Akdeniz bulunurken güneyi ve doğusu tamamen Suriye sınırından oluşmaktadır. Kuzeybatısında Adana, kuzeyinde Osmaniye ve kuzeydoğusunda Gaziantep bulunur. Genel olarak engebeli bir yapıya sahip olan kent, insanlık tarafından yüzyıllardır kullanılmaktadır. Geçmişi çok eskilere dayanan kentte Amik Ovası ve Nur (Amanos Dağları) dikkat çeken coğrafi şekillerdir.

Konum itibariyle ülkenin en uzak noktalarından birisi olan Hatay’a gitmek için insanların farklı alternatifleri bulunuyor. Buraya karayolu, denizyolu ve havayolu gelmek mümkündür. Karayolu ile Türkiye'nin her yerinden buraya gelinebilir. İstanbul ile arasında 1.130 km (11 saat), Ankara ile 681 km (7 saat) ve Adana ile 186 km (2 saat) mesafe vardır. Özel araçlarla gelmek istendiğinde yolculuk süreleri böyleyken, otobüs ile gelinmek istendiğinde süre biraz daha uzayacaktır. Ayrıca gelinmek istenen kente göre farklı şirketler tercih edilebilir.

Kent sınırları içerisinde yer alan İskenderun Limanı sayesinde buraya denizyolu ile de gelinebilir. Bunun haricinde ilçelerden tren ile Adana’ya seyahat etme imkanı bulunmaktadır. Havayolu seçeneği ise uzun zamandır vardır ve insanlar bu seçenek ile ülke içinde Ankara, İstanbul gibi önemli kentlere 60 ile 90 dakika arasında seyahat edebilir.admin / 15.03.2019 / 0 / 1 175

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Antalya Side Tanıtımı

Antalya Side Tanıtımı

Side gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Belek'te Gezilecek Yerler

Belek'te Gezilecek Yerler

Belek gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
İskenderun'da Gezilecek Yerler

İskenderun'da Gezilecek Yerler

İskenderun gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, İskenderun'a seyahat
Reyhanlı Gezilecek Yerler

Reyhanlı Gezilecek Yerler

Reyhanlı gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Phaselis (Faselis) Antik Kenti

Phaselis (Faselis) Antik Kenti

Güneybatı Anadolu’da Antalya ile Fethiye Körfezleri arasında Akdeniz'e doğru
Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Çukurova'nın bereketli toprakları üzerinde kurulmuş Tarsus söylencelerin
Kaş'ta Gezilecek Yerler

Kaş'ta Gezilecek Yerler

Hitit belgelerinde Işık Ülkesi olarak adlandırılan Likya’nın önemli
Dünyanın En Eski Evlerinden Biri Olan Adana'nın Ramazanoğlu Konağı

Dünyanın En Eski Evlerinden Biri Olan

Kebabıyla, tarihiyle ve yeme içme kültürüyle Adana güzel ülkemizin nadide
Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta, Akdeniz Bölgesi’nde denize kıyısı olmayan fakat Göller Bölgesi olarak
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya, Akdeniz'in en büyük kenti olarak çok eski bir tarihe sahiptir. Kelime
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up