Türkiye'de gezilecek yerler bizden sorulur...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Hatayda Gezilecek Yerler


Hatay'da Gezilecek Yerler Hakkında Başarılı Bir Liste Oluşturmaya Ne Dersiniz?

Hatay'da gezilecek yerler nerelerdir ve bu yerlerin gezilmeye değer olmasındaki etkenler nelerdir diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz diyebiliriz. Zira sizlere gezeceğiniz yerler listesini tarihi ve dikkat çekici yönleri ile söylediğimizde ne demek istediğimizi anlayacak ve bir an önce soluğu Hatay'da almak için acele edeceksiniz. Bakıldığında hatayda gezilecek yerler müzelerinden kiliselerine, tünellerinden kalelerine, çarşılarından camilerine, kaplıcalarından geri kalan birçok doğal güzelliklerine kadar çeşitli kategorilerde yer alan mekânları sizlere getirecektir.

Sizlere ilk olarak Adalı Konağı'ndan bahsetmek isteriz. Bu konak görüntüsüyle sahip olduğu tüm asaletini net olarak ortaya koymaktadır. Fransız bir gencin yaptığı bu konağın tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Gezerken hayranlıklarınızı gizleyemeyeceğiniz bu konak Hatay'a gittiğinizde görmek isteyeceğiniz duraklarınızdan biri olabilir. Peki, ya Adalı Konağı'nın dışında sizleri nereler bekliyor? Hatay'a gidip alışveriş yapmamanız mümkün değildir.


Zira her gidilen şehir gibi Hatay'a gittiğinizde de gözünüz ilk olarak alışveriş merkezi arayacaktır değil mi? O halde sıkı durun çünkü sizlere ihtiyacınız olabilecek hemen her şeyi kolayca bulabileceğiniz sadece dış görseli ile dahi sizleri etkilemeyi başarabilecek Palladium alışveriş merkezinden bahsedebiliriz.

Alışveriş sonrası sahil havası nasıl olurdu? Mükemmel olurdu değil mi? Öyleyse sizlere başka bir yerde kolay, kolay bulamayacağınız Samandağ sahilini önerebiliriz. Uzunluğu 16 kilometre olan bu sahil muhteşem demenin az kalacağı kadar görkemli bir görsele sahip olmaktadır. Etrafınıza bakmaya doyamayacağınız bu sahil sörf düşünenler için oldukça idealdir. Turistlerin fazlası ile dikkatini çeken bu sahil hem denizi hem de dağ manzarası ile sizlere eşsiz görseller sunacaktır.

Hatay'da Görülmesi Gereken Yerler Tüm Harikuladeliğiyle Fotoğraflarınıza Konu Olacak!
Hatay'da görülmesi gereken yerler konusunda Adalı Konağı'yla Samandağ sahili dışında sizleri nereler bekliyor diye merak ediyorsanız Bakras Kalesi'ni bir kenara not etmeyi ihmal etmeyin. Helenistik dönemin getirilerinden biri olan bu kaleyi izlerken ağzınız açık kalacak. Öyle ki muhteşem görüntüsü olan bu kale ziyaretinizi hak eden yerlerden biridir.


Ziyaretinize ekleyeceğiniz bir yer de Beşikli mağarası olsun. Daha merdivenlerinden inerken fotoğraf çekilmeye başlayacağınız girişinde kendinizi kaleye girer gibi hissedeceğiniz bu mağaranın içerisinde bölümlendirilmiş olarak 12 adet mezar bulunmaktadır. Bu durum sizleri biraz ürkütebilir ancak hatayda görülmesi gereken yerler konusunda liste başlarına almanız gereken yerlerden biri burası olacaktır.

Ve gelelim Titus tüneline. Bu tünelin tarihi de gezilecek birçok yer gibi eskiye dayanmaktadır. Sele karşı önlem olarak dağın delinerek yapıldığı bu tünelin yüksekliği için 7 genişliği içinse 6 metrelik bir ölçüsü olduğu bilinmektedir. Hatay'ın göz kamaştıran mekânlarından biri olan Harbiye Şelalesi'nden söz etmezsek olmaz. Zira bu şelale fotoğraf çekilmeye ara vermek istemeyeceğiniz kadar güzel, göz alıcı ve harikuladedir. Hatay'ın gözde mekânlarından biri olan bu şelaledeki suyun diğer alanlara göre azaldığı yerlere kurulan masalarda oturabilir ve eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Düşünsenize şelalenin ortasında oturmak ne kadar güzel olurdu.

Hatay'ın Neyi Meşhur Diyenlerin Ağzı Sulanacak!

Hatay'ın neyi meşhur derseniz sizlere neyi meşhur değil ki diyebiliriz. Mesela nefis mi nefis kâğıt kebabı Hatay'ın önemli lezzetlerinden biri olarak karşınıza çıkıyor. Ya oruk lezzetine ne demeli? Semirsek, humus, künefe ve kebap tatlısını da bu ölçüde es geçemeyeceğiz. Hatay'ın patlıcanlı yoğurtlaması vardır bir de ki bu lezzete doyamayacaksınız. Şimdiden ağzım sulanmaya başladı dediğinizi duyuyoruz sanki. O halde Hatay ziyaretinizi ne kadar çabuk gerçekleştirirseniz bu lezzetleri de o kadar çabuk tadabileceğinizi unutmayın.
02.12.2017 / 0 / 207

Yorum Ekleyin

  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Yavru Vatan Kıbrıs

Yavru Vatan Kıbrıs

Akdeniz’in ortasındaki Kuzey Kıbrıs kendine has şivesinden, soldan akan
Samandağ'da Gezilecek Yerler

Samandağ'da Gezilecek Yerler

Keldağ ve Musa Dağı arasında masmavi bir denizin, upuzun bir kumsalın, kıyıdan
Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Çukurova'nın bereketli toprakları üzerinde kurulmuş Tarsus söylencelerin
Silifke'de Gezilecek Yerler

Silifke'de Gezilecek Yerler

Silifke, dillere destan yoğurdu, çileği, kilometrelerce uzanan kumsalları,
Alahan Manastırı Tanıtımı

Alahan Manastırı Tanıtımı

Alahan Manastırı Anadolu'daki en eski ve iyi korunmuş Bizans manastırlarından
Osmaniyede Gezilecek Yerler

Osmaniyede Gezilecek Yerler

Osmaniye’ye yolunuz düştüğünde mutlaka Osmaniye’de görülmesi gereken yerler
Burdurda Gezilecek Yerler

Burdurda Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Burdur kenti mazisi oldukça geçmişe kadar
Kahramanmaraşta Gezilecek Yerler

Kahramanmaraşta Gezilecek

Kahramanmaraş binlerce yıllık bir tarihe sahip Türkiye’nin güzide şehirlerinden
Antalya Kemerde Gezilecek Yerler

Antalya Kemerde Gezilecek

Antalya Kemer’de birbirinden güzel doğal güzellikler bulunmaktadır ve bu
Ispartada Gezilecek Yerler

Ispartada Gezilecek Yerler

Ülkemiz pek çok güzelliğe ve farklı kültüre ev sahipliği yapan güzel bir
Antalyada Gezilecek Yerler

Antalyada Gezilecek Yerler

Antalya, Akdeniz'in en büyük kenti olarak çok eski bir tarihe sahiptir. Kelime
Mersinde Gezilecek Yerler

Mersinde Gezilecek Yerler

Akdeniz'de ticari anlamda en büyük limanlara sahip olan ve ulaşım konusunda
Adanada Gezilecek Yerler

Adanada Gezilecek Yerler

Adana ili, tarihte ki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Eski yazıtlarda
up