Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?

Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?


Tatilin tadını almak istiyorsanız, kesinlikle her yere gitmeli görmeli ve gezmelisiniz. Bunun için ise sürekli yol parası vermeksizin, kendinize uygun bir karavan sahibi olabilirsiniz. Karavanla tatil yapmak, oldukça eğlenceli ve zevklidir. Çünkü siz nereye isterseniz oraya gideceksiniz, istediğiniz yerde duracak kamp yapacaksınız ve sınır gözetmeksizin her bölgeye gidip gezme fırsatı bulabileceksiniz. Karavanla tatil yapmak için ise dikkat etmeniz birçok husus bulunuyor. Yolda kalmamak ve birtakım aksiliklerle karşılaşmamak için, karavanla tatil yapmanın kurallarına uymalısınız ve ona göre hareket etmelisiniz. Peki karavanla tatil nasıl yapılır?


Karavanla Tatilin Kuralları

 • Karavanla tatil yapabilmenin temel kuralları arasında ilk olarak araç bakımı gelmektedir. Oldukça uzun yollara çıkacağınız için aracınızın tüm ağır bakımlarının yapılmış olması ve tüm mekanizmanın kontrolden geçmesi gerekmektedir. Bu sayede yolda herhangi bir sıkıntı çekmezsiniz.
 • Kendinize güvenen iyi bir şoförseniz, yine de dikkat etmeniz gereken kurallardan birisi de hızdır. Karavanlar, hız yapmak için hiç uygun araçlar değildir. Sakin bir şekilde istediğiniz yere gitmelisiniz. Arkanızda bir ev taşıdığınızı asla aklınızdan çıkarmayın.
 • Karavanınızın içerisinde kesinlikle boşta eşya bırakmamalısınız. Hızlı ve sert girdiğiniz virajlar nedeniyle, eşyalarınız savrularak size hiç beklemediğiniz tehlikeleri getirebilir. Aynı zamanda kırılacak eşyaları da sağlam yerlere koymalısınız.
 • Dolaplarınıza koyduğunuz eşyalarınızın hıza bağlı olarak dökülmemesi için, dolaplarınızı mutlaka kilitlemelisiniz. Bu durum güvenlik açısından oldukça önemlidir.
 • Yolculuk sırasında mutlaka sağ şeridi tercih etmelisiniz. Yavaş ve gezerek gideceğiniz için sağ şerit, her alanda sizin için ideal bir yol olacaktır.
 • Mutlaka trafik akışının bol olduğu yolları tercih etmelisiniz. Eğer yanlış bir ara yola girerseniz, her yoldan dev gibi karavanınızla dönüş yapamayabilirsiniz.
 • Aracınızın havalandırma ve ısıtma fonksiyonlarının, mevsimine göre uygun olduğunu kontrol etmelisiniz. Eğer bir karavan kiralıyorsanız, kiraladığınız yere bu soruları sorarak bilgiler edinmelisiniz.
 • Yola çıkmadan önce kendinize bir liste hazırlayın. Yanınıza alacağınız ürünleri eksiksiz bir şekilde toparladığınızdan emin olun.

Karavanla Tatile Çıkarken Bilmeniz Gerekenler

 • Tatile gittiğinizde, karavan güvenliğiniz sıfıra inecektir. Bu nedenle çok değerli eşyalarınızı araç içerisinde bırakmadan, yanınızda taşımanız sizin için faydalı olacaktır.
 • Karavan içerisinde çöplerinizi uzun süre tutmayın. Koku yapan çöp, doğal ortamda bulunduğunuz için etraftaki tüm böcekleri aracınıza çekecektir. Bu olayla daha sonradan baş etmek de çok zor olacaktır.
 • Karavanla gittiğinizde konaklayacağınız yerleri önceden belirlemelisiniz. Konaklayacağınız bölgelerde duş, lavabo ve çeşitli ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz alanlar olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
 • Karavan tatili öncesinde iş planı yapmak önemlidir. Bulaşıkların yıkanması, yatakların toplanması ve diğer işler kişilere bölüştürülmelidir. Bu sayede sükunet içerisinde bir tatil geçireceksiniz ve tatiliniz sıkıntıya girmeyecektir.
Yukarıdaki bilgileri tamamen uyguladıktan sonra sıkıntısız bir karavan tatili sizi bekliyor olacak. Tabii ki tatile çıkmadan önce, rotanızı da belirlemenizde fayda var. Siz yurtiçi mi yoksa yurtdışı mı gezeceksiniz? Bunu tabii ki siz bileceksiniz fakat, karavan tatilciler bu hususta ikiye ayrılabiliyor. Kimileri Türkiye sınırlarında kalırken, kimleri yurtdışına çıkarak yeni yerler görmek istiyorlar. Peki Avrupa’da karavanla tatil nasıl yapılır?


Avrupa’da ve Türkiye’de Karavan Tatili Yapabilmek

Karavan tatilinizi, Avrupa’da yapmak istiyorsanız, birkaç prosedür ile karşılaşacaksınız. Eğer kendi aracınızla yurtdışına çıkmak isterseniz bir takım gerekli izinler almalı, belgelere sahip olmalı ve biraz da masraf yapmalısınız. Kendi aracınızla değil de kiralık bir araçla bu tatili Avrupa’da planlasanız bile yine de aynı işlemleri uygulamanız gerekecek. Fakat Türkiye’den yola çıkmak yerine, uçağa atlayarak gezmek istediğiniz ülkeye gitmelisiniz. Orada bir karavan kiralayarak, prosedürlere maruz kalmadan istediğiniz gibi keyifli bir tatil yapabilirsiniz.


Avrupa’da da tıpkı Türkiye’de olduğu gibi tur rotanızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Tabii ki Avrupa’ya açılmadan önce, ülkemizin tüm güzelliklerini görmenizde fayda var. İlk olarak Türkiye topraklarında deneyim sahibi olarak, daha sonra da Avrupa’ya açılarak tüm bölgeleri rahatlıkla gezebilirsiniz.admin / 21.12.2017 / 0 / 1 291

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

myfriendoo
Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması

Modern yaşamın bizi getirdiği noktada çalışmak kaçınılmaz bir durum. Şehir
Schengen Vizesi

Schengen Vizesi

Schengen vizesi 22 Avrupa Birliği ülkesi 4 Avrupa Serbest Ticaret Birliği
Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi

Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi

Her geçen gün gelişen teknoloji ile dünyada ki sınırlar kalkmakta ve insanlar
Seyahate Çıkmadan Önce Alınacaklar Listesi

Seyahate Çıkmadan Önce Alınacaklar

Gezmek bir tutkudur! Hele ki bu işin hakkını verip dağ tepe demeden bütün
Couchsurfing Hakkında Bilgi

Couchsurfing Hakkında Bilgi

Couchsurfing, kendi sitelerindeki tabirleriyle bir ''Uluslararası
Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gereken

Ülkemizde yapabileceğiniz en ekstrem seyahatlerden birisi Doğu Ekspres ile
Gezgin Ruhlu Olanlar İçin: Olmazsa Olmazlar!

Gezgin Ruhlu Olanlar İçin: Olmazsa

Bitmeyen iş, bitmeyen okul, bitmeyen sorumluluklar... Peki ya hepsine ara
Umre Ziyareti Yapacakların Alışveriş Adresleri

Umre Ziyareti Yapacakların Alışveriş

Umre ziyareti yılın hac dönemi dışında her döneminde Müslümanların yaptığı
Son Yılların Gözde Seyahat Modası: İnterrail

Son Yılların Gözde Seyahat Modası:

İnterrail kelimesini ilk kez duyanlar için üç kelimeyle özet geçmek gerekirse,
Seyahate Çıkmadan Araştırılması Gereken 5 Madde

Seyahate Çıkmadan Araştırılması Gereken

Bütün bir senenin yorgunluğunu üzerimizden atmanın en iyi yolunun tatil olduğu
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up