Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Gezi Notları » Gezgin Bilgiler » Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?

Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?


Karavan tatili
Tatilin tadını almak istiyorsanız, kesinlikle her yere gitmeli görmeli ve gezmelisiniz. Bunun için ise sürekli yol parası vermeksizin, kendinize uygun bir karavan sahibi olabilirsiniz. Karavanla tatil yapmak, oldukça eğlenceli ve zevklidir. Çünkü siz nereye isterseniz oraya gideceksiniz, istediğiniz yerde duracak kamp yapacaksınız ve sınır gözetmeksizin her bölgeye gidip gezme fırsatı bulabileceksiniz. Karavanla tatil yapmak için ise dikkat etmeniz birçok husus bulunuyor. Yolda kalmamak ve birtakım aksiliklerle karşılaşmamak için, karavanla tatil yapmanın kurallarına uymalısınız ve ona göre hareket etmelisiniz. Peki karavanla tatil nasıl yapılır?

Karavanla Tatilin Kuralları

 • Karavanla tatil yapabilmenin temel kuralları arasında ilk olarak araç bakımı gelmektedir. Oldukça uzun yollara çıkacağınız için aracınızın tüm ağır bakımlarının yapılmış olması ve tüm mekanizmanın kontrolden geçmesi gerekmektedir. Bu sayede yolda herhangi bir sıkıntı çekmezsiniz.
 • Kendinize güvenen iyi bir şoförseniz, yine de dikkat etmeniz gereken kurallardan birisi de hızdır. Karavanlar, hız yapmak için hiç uygun araçlar değildir. Sakin bir şekilde istediğiniz yere gitmelisiniz. Arkanızda bir ev taşıdığınızı asla aklınızdan çıkarmayın.
 • Karavanınızın içerisinde kesinlikle boşta eşya bırakmamalısınız. Hızlı ve sert girdiğiniz virajlar nedeniyle, eşyalarınız savrularak size hiç beklemediğiniz tehlikeleri getirebilir. Aynı zamanda kırılacak eşyaları da sağlam yerlere koymalısınız.
 • Dolaplarınıza koyduğunuz eşyalarınızın hıza bağlı olarak dökülmemesi için, dolaplarınızı mutlaka kilitlemelisiniz. Bu durum güvenlik açısından oldukça önemlidir.
 • Yolculuk sırasında mutlaka sağ şeridi tercih etmelisiniz. Yavaş ve gezerek gideceğiniz için sağ şerit, her alanda sizin için ideal bir yol olacaktır.
 • Mutlaka trafik akışının bol olduğu yolları tercih etmelisiniz. Eğer yanlış bir ara yola girerseniz, her yoldan dev gibi karavanınızla dönüş yapamayabilirsiniz.
 • Aracınızın havalandırma ve ısıtma fonksiyonlarının, mevsimine göre uygun olduğunu kontrol etmelisiniz. Eğer bir karavan kiralıyorsanız, kiraladığınız yere bu soruları sorarak bilgiler edinmelisiniz.
 • Yola çıkmadan önce kendinize bir liste hazırlayın. Yanınıza alacağınız ürünleri eksiksiz bir şekilde toparladığınızdan emin olun.

Karavanla Tatile Çıkarken Bilmeniz Gerekenler

 • Tatile gittiğinizde, karavan güvenliğiniz sıfıra inecektir. Bu nedenle çok değerli eşyalarınızı araç içerisinde bırakmadan, yanınızda taşımanız sizin için faydalı olacaktır.
 • Karavan içerisinde çöplerinizi uzun süre tutmayın. Koku yapan çöp, doğal ortamda bulunduğunuz için etraftaki tüm böcekleri aracınıza çekecektir. Bu olayla daha sonradan baş etmek de çok zor olacaktır.
 • Karavanla gittiğinizde konaklayacağınız yerleri önceden belirlemelisiniz. Konaklayacağınız bölgelerde duş, lavabo ve çeşitli ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz alanlar olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
 • Karavan tatili öncesinde iş planı yapmak önemlidir. Bulaşıkların yıkanması, yatakların toplanması ve diğer işler kişilere bölüştürülmelidir. Bu sayede sükunet içerisinde bir tatil geçireceksiniz ve tatiliniz sıkıntıya girmeyecektir.
Yukarıdaki bilgileri tamamen uyguladıktan sonra sıkıntısız bir karavan tatili sizi bekliyor olacak. Tabii ki tatile çıkmadan önce, rotanızı da belirlemenizde fayda var. Siz yurtiçi mi yoksa yurtdışı mı gezeceksiniz? Bunu tabii ki siz bileceksiniz fakat, karavan tatilciler bu hususta ikiye ayrılabiliyor. Kimileri Türkiye sınırlarında kalırken, kimleri yurtdışına çıkarak yeni yerler görmek istiyorlar. Peki Avrupa’da karavanla tatil nasıl yapılır?

Avrupa’da ve Türkiye’de Karavan Tatili Yapabilmek

Karavan tatilinizi, Avrupa’da yapmak istiyorsanız, birkaç prosedür ile karşılaşacaksınız. Eğer kendi aracınızla yurtdışına çıkmak isterseniz bir takım gerekli izinler almalı, belgelere sahip olmalı ve biraz da masraf yapmalısınız. Kendi aracınızla değil de kiralık bir araçla bu tatili Avrupa’da planlasanız bile yine de aynı işlemleri uygulamanız gerekecek. Fakat Türkiye’den yola çıkmak yerine, uçağa atlayarak gezmek istediğiniz ülkeye gitmelisiniz. Orada bir karavan kiralayarak, prosedürlere maruz kalmadan istediğiniz gibi keyifli bir tatil yapabilirsiniz.


Avrupa’da da tıpkı Türkiye’de olduğu gibi tur rotanızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Tabii ki Avrupa’ya açılmadan önce, ülkemizin tüm güzelliklerini görmenizde fayda var. İlk olarak Türkiye topraklarında deneyim sahibi olarak, daha sonra da Avrupa’ya açılarak tüm bölgeleri rahatlıkla gezebilirsiniz.



admin / 21.12.2017 / 0 / 4 076

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Tatillerinizde Adana Tercih Sebepleri

Tatillerinizde Adana Tercih Sebepleri

Türkiye’deki en güzel şehirlerimizden birisi de Adana'dır. İnsanların ilgisini
Tatile Çıkarken Benzin Hesabı Yapmak

Tatile Çıkarken Benzin Hesabı Yapmak

Tatile araçlarıyla gidecekler için en önemli konulardan biriside benzin
Tatil İçin Araba Seçiminin Önemi

Tatil İçin Araba Seçiminin Önemi

Tatile giderken pek çok tatilci kendi aracı yerine kiralık araçları tercih
Tatil Planı Nasıl Yapılır?

Tatil Planı Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok insan tatil planı yapmadan tatile gitmekte ve daha sonrasında
Villada Balayı Tatili

Villada Balayı Tatili

Türkiye'nin istediğiniz her coğrafyasında, hayalini kurduğunuz huzur ve
Mavi Tur için Tekne Nasıl Kiralanır?

Mavi Tur için Tekne Nasıl Kiralanır?

Haftalık, günlük tekne ve yat kiralamak Teknetur.net ile hem çok kolay hem de
Bu Yaz Gökyüzü ile Buluşmaya Hazır Mısınız?

Bu Yaz Gökyüzü ile Buluşmaya Hazır

Kuşkusuz Ölüdeniz’i en unutulmaz yapan aktivitelerden biri yamaç paraşütüdür.
Antalya’da Eşsiz Bir Villa Tatili

Antalya’da Eşsiz Bir Villa Tatili

Sadece Türkiye'nin değil, aynı zamanda dünyanın en popüler tatil
10 Adımda Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır?

10 Adımda Erken Rezervasyon Nasıl

Tatil fiyatları bazen çok yüksek rakamlara çıkmaktadır, bazen de çok uygun
Tatile Nasıl Hazırlanmalı?

Tatile Nasıl Hazırlanmalı?

Yaz geldiğinde hepimizin ilk olarak yapmak istediği şey, tatil. Peki, tatile
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up