Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Gezi Notları » Gezgin Bilgiler » Çadır Kampı için Gerekli Malzemeler

Çadır Kampı için Gerekli Malzemeler


Kamp için gerekli malzemeler
Hayat büyük bir koşturmaca içinde geçip gidiyor. Bu koşturmaca içinde biraz da olsun nefes almanın en iyi yollarından birisi kuşkusuz doğa içinde huzurlu zaman geçirmek olur. Doğa ile baş başa kafa dinlemek için kamp yapmak akıllıca bir karardır. Kamp yapmak, kişiyi hem günlük kalabalık ve yorgunluktan uzak tutar hem de dinlenmek için gerekli koşulları sağlar.
Kamp ile ilgili tüm teknik bilgiler için; Doğada Yaşam isimli kategorimizi inceleyebilirsiniz.
Günümüzde en çok tercih edilen kamp yöntemi çadır kampı olarak bilinir. Eğer çadır kampı kurmaya karar verdiyseniz öncelikle kamp için gerekli malzemeleri temiz etmeniz gerekir. Çadır kampına giden bir kişi en kullanışlı malzemeleri almak zorundadır. Sorunsuz bir kamp için doğru malzeme seçimi çok önemlidir.

ÇADIR

Çadır kampı kurarken en gerekli olan malzeme şüphesiz çadırdır. Çadır alırken dikkat edilecek şey, kamp yapılacak olan bölgenin koşulları, hava koşulları ve kaç kişi ile kamp yapılacağıdır. Tüm bu koşullar göz önünde bulundurularak çadır seçimi yapıldığı zaman sorunsuz zaman geçirilebilir.

UYKU TULUMU

Çadırın ardından ikinci sıradaki ihtiyaç uyku tulumudur. Kamp şartları ne olursa olsun mutlaka uyku tulumuna ihtiyaç duyulacaktır. Uyku tulumu hem her türlü hava koşulundan hem de doğanın zararlarından korur. Çadır kampının yapıldığı alana ve hava koşullarına uygun uyku tulumu seçilmesi önemlidir. Doğru uyku tulumu sayesinde geceleri sıcaktan bunalmak ya da soğuktan titremek gibi sorunlar yaşanmaz.

KAFA LAMBASI

Çadır kampında özellikle geceleri ihtiyaçların giderilmesi için bir kafa lambası bulundurmak gerekir. Kafa lambası özellikle tuvalet ihtiyaçları durumunda hayat kurtarıcı olacaktır. Bu lamba sayesinde gece yürüyüşleri de daha rahat yapılır.

İÇME SUYU

Çadır kampında en büyük ihtiyaçların başında içme suyu gelir. Kamp alanlarında daha çok kaynak suyu ya da çeşme suyu bulunur. Ancak bu suların tüketime ne kadar uygun olduğu belirlenemez. Çadır kampını bir kabusa çevirmemek için bol bol içme suyu almak mantıklı olacaktır. Çok fazla içme suyu taşınamadığı durumlarda klor tableti ya da su filtresi kullanılarak çeşme suyundan yararlanmak da mümkündür.

BÖCEK İLACI

Çadır kampı eğlenceli ve dinlendirici olmasının yanında böceklerle de en samimi olacağınız alanlardır. Böcek sıkıntısından kurtulmak için mutlaka böcek kovucu ilaçlar bulundurmak gerekir. Böcek kovucu ilacın içerisinde DEET isimli madde ne kadar yüksek oranda olursa etkisi o kadar fazla olacaktır.

ÇÖP TORBASI

Çöp torbası çok önemsiz gibi görünebilir ancak çadır kampının olmazsa olmaları arasındadır.   Kamp boyunca çıkan çöplerin toplanması için mutlaka çöp torbası bulundurmak gerekir. Böylelikle temiz şekilde alınan kamp alanı aynı temizlikte geri iade edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, çöp poşetinin yüksek bir ağaç dalına asılmasıdır. Böylelikle böceklerin çöp kokusuna gelmesi de engellenmiş olur.

ÇAKI

Çadır kampında bulunması gereken en önemli malzeme kuşkusuz çakıdır. Çakı ile korunma ve avlanma işlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Çakı, en fazla işe yarayacak gereçtir. Kamp koşullarında birçok işte kolaylık sağlayan çakı, asla unutulmaması gereken gereçlerdendir.

İLK YARDIM ÇANTASI

Çadır kampı sırasında bazı yaralanmalar yaşanabilir. Bu yaralanmalarda kullanılmak için mutlaka ilk yardım çantası bulundurulmalıdır. İlk yardım çantası ilk müdahale için önemlidir.

MAT

Çadır kampında kullanılan bir diğer malzeme ise kamp matıdır. Çadırın zemini ve uyku tulumu arasına konan mat sayesinde yerin soğuğu hissedilmeyecektir. Aynı şekilde yağmur yapması durumunda yerin ıslaklığı bu mat sayesinde uyku tulumuna geçmeyecektir.

ÇAKMAK YA DA KİBRİT

Çadır kampı boyunca yemek pişirebilmek ve soğuk havalarda ateş yakabilmek için mutlaka kibrit ya da çakmak bulundurmak gerekir. Unun için birden fazla çakmak almak akıllıca olacaktır.admin / 16.07.2019 / 0 / 2 561

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Muhafazakâr Villalar Villaekstra’da!

Muhafazakâr Villalar Villaekstra’da!

Muhafazakâr tatil olarak verilen isme bakıldığında, bahsedilen tatil
Doğru Kamp Çadırı Nasıl Seçilmelidir?

Doğru Kamp Çadırı Nasıl Seçilmelidir?

Kamp yapmak için olmazsa olmazların başında çadır gelmektedir. Hava
Tatil Yapımında İyi Otel Bulmak

Tatil Yapımında İyi Otel Bulmak

İyi bir otel seçimi yapmak çoğu zaman zordur. Seçenekler ve alternatifler
Kampta Oynanabilecek Oyunlar

Kampta Oynanabilecek Oyunlar

Kamp yapmak herkes için farklı ve eğlenceli bir aktivitedir. Kamp yapmanın en
Doğada Hayvanlardan Korunma

Doğada Hayvanlardan Korunma

Kamp yapmak ani bir kararla alınabileceği gibi önceden planlanmış şekilde de
2020 Yılı Pasaport Ücretleri

2020 Yılı Pasaport Ücretleri

2020 yılı pasaport ücretleri isimli bu konumuzda; pasaport harçları, pasaport
Tatil İçin Araba Seçiminin Önemi

Tatil İçin Araba Seçiminin Önemi

Tatile giderken pek çok tatilci kendi aracı yerine kiralık araçları tercih
Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?

Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?

Tatilin tadını almak istiyorsanız, kesinlikle her yere gitmeli görmeli ve
Tatile Nasıl Hazırlanmalı?

Tatile Nasıl Hazırlanmalı?

Yaz geldiğinde hepimizin ilk olarak yapmak istediği şey, tatil. Peki, tatile
Gezgin Ruhlu Olanlar İçin: Olmazsa Olmazlar!

Gezgin Ruhlu Olanlar İçin: Olmazsa

Bitmeyen iş, bitmeyen okul, bitmeyen sorumluluklar... Peki ya hepsine ara
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up