Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Çadır Kampı için Gerekli Malzemeler

Çadır Kampı için Gerekli Malzemeler

Hayat büyük bir koşturmaca içinde geçip gidiyor. Bu koşturmaca içinde biraz da olsun nefes almanın en iyi yollarından birisi kuşkusuz doğa içinde huzurlu zaman geçirmek olur. Doğa ile baş başa kafa dinlemek için kamp yapmak akıllıca bir karardır. Kamp yapmak, kişiyi hem günlük kalabalık ve yorgunluktan uzak tutar hem de dinlenmek için gerekli koşulları sağlar.
Kamp ile ilgili tüm teknik bilgiler için; Doğada Yaşam isimli kategorimizi inceleyebilirsiniz.
Günümüzde en çok tercih edilen kamp yöntemi çadır kampı olarak bilinir. Eğer çadır kampı kurmaya karar verdiyseniz öncelikle kamp için gerekli malzemeleri temiz etmeniz gerekir. Çadır kampına giden bir kişi en kullanışlı malzemeleri almak zorundadır. Sorunsuz bir kamp için doğru malzeme seçimi çok önemlidir.

ÇADIR

kamp çadırı
Çadır kampı kurarken en gerekli olan malzeme şüphesiz çadırdır. Çadır alırken dikkat edilecek şey, kamp yapılacak olan bölgenin koşulları, hava koşulları ve kaç kişi ile kamp yapılacağıdır. Tüm bu koşullar göz önünde bulundurularak çadır seçimi yapıldığı zaman sorunsuz zaman geçirilebilir.

UYKU TULUMU

uyku tulumu
Çadırın ardından ikinci sıradaki ihtiyaç uyku tulumudur. Kamp şartları ne olursa olsun mutlaka uyku tulumuna ihtiyaç duyulacaktır. Uyku tulumu hem her türlü hava koşulundan hem de doğanın zararlarından korur. Çadır kampının yapıldığı alana ve hava koşullarına uygun uyku tulumu seçilmesi önemlidir. Doğru uyku tulumu sayesinde geceleri sıcaktan bunalmak ya da soğuktan titremek gibi sorunlar yaşanmaz.

KAFA LAMBASI

kafa lambası
Çadır kampında özellikle geceleri ihtiyaçların giderilmesi için bir kafa lambası bulundurmak gerekir. Kafa lambası özellikle tuvalet ihtiyaçları durumunda hayat kurtarıcı olacaktır. Bu lamba sayesinde gece yürüyüşleri de daha rahat yapılır.

İÇME SUYU

içme suyu
Çadır kampında en büyük ihtiyaçların başında içme suyu gelir. Kamp alanlarında daha çok kaynak suyu ya da çeşme suyu bulunur. Ancak bu suların tüketime ne kadar uygun olduğu belirlenemez. Çadır kampını bir kabusa çevirmemek için bol bol içme suyu almak mantıklı olacaktır. Çok fazla içme suyu taşınamadığı durumlarda klor tableti ya da su filtresi kullanılarak çeşme suyundan yararlanmak da mümkündür.

BÖCEK İLACI

böcek kovucu ilaç
Çadır kampı eğlenceli ve dinlendirici olmasının yanında böceklerle de en samimi olacağınız alanlardır. Böcek sıkıntısından kurtulmak için mutlaka böcek kovucu ilaçlar bulundurmak gerekir. Böcek kovucu ilacın içerisinde DEET isimli madde ne kadar yüksek oranda olursa etkisi o kadar fazla olacaktır.

ÇÖP TORBASI

çöp poşeti
Çöp torbası çok önemsiz gibi görünebilir ancak çadır kampının olmazsa olmaları arasındadır.   Kamp boyunca çıkan çöplerin toplanması için mutlaka çöp torbası bulundurmak gerekir. Böylelikle temiz şekilde alınan kamp alanı aynı temizlikte geri iade edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, çöp poşetinin yüksek bir ağaç dalına asılmasıdır. Böylelikle böceklerin çöp kokusuna gelmesi de engellenmiş olur.

ÇAKI

isviçre çakısı
Çadır kampında bulunması gereken en önemli malzeme kuşkusuz çakıdır. Çakı ile korunma ve avlanma işlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Çakı, en fazla işe yarayacak gereçtir. Kamp koşullarında birçok işte kolaylık sağlayan çakı, asla unutulmaması gereken gereçlerdendir.

İLK YARDIM ÇANTASI

ilk yardım çantası
Çadır kampı sırasında bazı yaralanmalar yaşanabilir. Bu yaralanmalarda kullanılmak için mutlaka ilk yardım çantası bulundurulmalıdır. İlk yardım çantası ilk müdahale için önemlidir.

MAT

kamp matı
Çadır kampında kullanılan bir diğer malzeme ise kamp matıdır. Çadırın zemini ve uyku tulumu arasına konan mat sayesinde yerin soğuğu hissedilmeyecektir. Aynı şekilde yağmur yapması durumunda yerin ıslaklığı bu mat sayesinde uyku tulumuna geçmeyecektir.

ÇAKMAK YA DA KİBRİT

kibrit
Çadır kampı boyunca yemek pişirebilmek ve soğuk havalarda ateş yakabilmek için mutlaka kibrit ya da çakmak bulundurmak gerekir. Unun için birden fazla çakmak almak akıllıca olacaktır.admin / 16.07.2019 / 0 / 462

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

2019 İngiltere Vize Başvurusu

2019 İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere vize başvurusu işlemleri, İngiltere konsolosluğu veya İngiltere
2019 Almanya Vize Başvurusu

2019 Almanya Vize Başvurusu

Almanya vize başvurusu yapılacaksa ve başvuru sahibi Türkiye Cumhuriyeti
2019 Yılı Pasaport Ücretleri

2019 Yılı Pasaport Ücretleri

2019 yılı pasaport ücretleri isimli bu konumuzda; pasaport harçları, pasaport
Tatil İçin Araba Seçiminin Önemi

Tatil İçin Araba Seçiminin Önemi

Tatile giderken pek çok tatilci kendi aracı yerine kiralık araçları tercih
Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi

Uçak bileti fiyatları her geçen gün daha da uygun hale gelmektedir. Fiyatların
Çipli Pasaport Nedir? Nasıl Alınır?

Çipli Pasaport Nedir? Nasıl Alınır?

Günümüzde ulaşım teknolojilerindeki devrimler sonucunda insanlar sıklıkla
Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?

Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?

Tatilin tadını almak istiyorsanız, kesinlikle her yere gitmeli görmeli ve
Tatile Nasıl Hazırlanmalı?

Tatile Nasıl Hazırlanmalı?

Yaz geldiğinde hepimizin ilk olarak yapmak istediği şey, tatil. Peki, tatile
Gezgin Ruhlu Olanlar İçin: Olmazsa Olmazlar!

Gezgin Ruhlu Olanlar İçin: Olmazsa

Bitmeyen iş, bitmeyen okul, bitmeyen sorumluluklar... Peki ya hepsine ara
Seyahate Çıkmadan Araştırılması Gereken 5 Madde

Seyahate Çıkmadan Araştırılması Gereken

Bütün bir senenin yorgunluğunu üzerimizden atmanın en iyi yolunun tatil olduğu
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up