Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Gezi Notları » Gezgin Bilgiler » Tatile Nasıl Hazırlanmalı?

Tatile Nasıl Hazırlanmalı?


Tatil hazırlığı
Yaz geldiğinde hepimizin ilk olarak yapmak istediği şey, tatil. Peki, tatile için nasıl hazırlanmalıyım, tatile giderken nelere dikkat etmeliyim, tatilimi nasıl daha iyi hale getirebilirim gibi sorular kafanızı mı kurcalıyor? O zaman hep birlikte bu yazıya bakalım.

Gideceğiniz Yeri/Yerleri Belirleyin

Bu konuda kararsızlık yaşıyorsanız, öncelikle yapmanız gereken neyi istediğinize karar vermelisiniz. Bu adımı geçtikten sonra opsiyonlarınız azalacak ve gerekli araştırmadan sonra daha net bir karar vereceksiniz. Gerekli araştırmadan kastımız tabi ki internet. Fakat seçtiğiniz yere daha önceden giden bir yakınınız varsa ona da sormaktan çekinmeyin. Nereye gideceğiniz konusunda kararlı olmanız tatil planınızın diğer adımlarına geçebilmeniz açısından önemli.

Yolculuk Tarihi

Yolculuk tarihinizi erken belirlemeniz erken rezervasyon yaptırabilmenizi, daha da önemlisi hem ulaşımda hem de konaklamada ucuz fiyatlar ve çeşitli fırsatlar yakalayabilmenizi sağlar. Eğer yurt dışına çıkacaksanız pasaport ya da vize başvuruları için gerekli zamanı ayırmanıza fırsat tanır.

Bütçenizi Belirleyin

Tatilinizin ana hatlarını belirleyen bütçeniz olacak. Hangi ulaşım aracıyla tatil yerine varacağınızı, nerede kalacağınızı, ne yiyeceğinizi fiyatlarıyla birlikte önceden belirleyin. Tatile ayıracağınız miktarı kesin bir şekilde belliyse tatilin orta yerinde ‘Acaba bütçeyi aşıyor muyum?’ kuruntuları neşenizi kaçırmaz.

Rotanızı Çizin

Tatilde gideceğiniz yere karar verdikten sonra bu tatilden ne beklediğinizi düşünerek gideceğiniz yerleri belirleyin. Çevreyi gezecek misiniz yoksa bütün gün kumsalda mı olacaksınız? Nereleri görmek istiyorsunuz? Haritadaki yerinizi tam olarak kesinleştirmeye başlayın.

Rezervasyon Yaptırın

Tatili planınız giderek şekillenmeye başladı. Şimdi kalacak yer için otel, daire veya hostel rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Seçiminiz için bazı kriterlere göre araştırma yapabilirsiniz. Artık bütçeniz de belli olduğu için kalacağınız yeri internet aracılığıyla kolayca seçebilirsiniz. Eğer internet sizin için iyi bir yöntem değilse çeşitli tur acentelerinden seçtiğiniz yerde kalabileceğiniz uygun konaklama yerlerini araştırabilirsiniz.

Ulaşım Aracını Seçiniz

Bütçeniz aracınızı belirlemenizde yardımcı olacaktır. Kalabalık gruplar araba kiralamayı düşünebilirler. Gideceğiniz yerin uzaklığına göre otobüs veya uçak da ayrı bir seçenek. Gidilecek yerde araba lazım olabilir diyorsanız arabanızla yolculuk edebilirsiniz ama bu durumda yol yorgunluğunu göze almalısınız. Eğer erken davranırsanız hem yer bulma hem de ucuz bilet alma şansınız daha yüksektir.

Gitmeden Biraz Okuyun

Beklentileriniz tatilinizin nasıl geçeceği üzerinde çok etkilidir. Kötü sürprizlerle karşılaşmamak ve gideceğiniz yerin tadını çıkarabilmek için önceden biraz bilgi toplamanız yerinde olur. Ayrıca nereleri gezmeniz gerektiğini, bölgenin en bilinen özelliklerini, tavsiye edilen mekanlarını, katılabileceğiniz etkinlikler gibi bilgiler tatilinizden en iyi şekilde faydalanmanızı sağlar.

Çantanızı Geç Hazırlamayın

Birkaç parça eşya unutmak dünyanın sonu değil ama keyfinizin kaçırabilir. Gideceğiniz yerde aradığınızı bulamayabilirsiniz, bulsanız bile bütçenizden açık vermek durumunda kalabilirsiniz. Bu yüzden çantanızı tatilden birkaç gün önce çıkarıp hazırlamaya başlayın. Yavaş yavaş içini doldurmaya ve doldurduklarınızı not etmeye başlayın. Aylarca geri dönmeyecekmişsiniz gibi her şeyi yanınıza almaya ve yedeklemeye çalışmayın. Mevcut günleri düşünerek size nelerin lazım olacağını gözünüzde canlandırın.admin / 19.12.2017 / 0 / 1 492

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Tatile Çıkarken Benzin Hesabı Yapmak

Tatile Çıkarken Benzin Hesabı Yapmak

Tatile araçlarıyla gidecekler için en önemli konulardan biriside benzin
Tatil İçin Araba Seçiminin Önemi

Tatil İçin Araba Seçiminin Önemi

Tatile giderken pek çok tatilci kendi aracı yerine kiralık araçları tercih
Tatil Planı Nasıl Yapılır?

Tatil Planı Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok insan tatil planı yapmadan tatile gitmekte ve daha sonrasında
Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi

Uçak bileti fiyatları her geçen gün daha da uygun hale gelmektedir. Fiyatların
Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması

Modern yaşamın bizi getirdiği noktada çalışmak kaçınılmaz bir durum. Şehir
10 Adımda Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır?

10 Adımda Erken Rezervasyon Nasıl

Tatil fiyatları bazen çok yüksek rakamlara çıkmaktadır, bazen de çok uygun
Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?

Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?

Tatilin tadını almak istiyorsanız, kesinlikle her yere gitmeli görmeli ve
Gezgin Ruhlu Olanlar İçin: Olmazsa Olmazlar!

Gezgin Ruhlu Olanlar İçin: Olmazsa

Bitmeyen iş, bitmeyen okul, bitmeyen sorumluluklar... Peki ya hepsine ara
Seyahate Çıkmadan Araştırılması Gereken 5 Madde

Seyahate Çıkmadan Araştırılması Gereken

Bütün bir senenin yorgunluğunu üzerimizden atmanın en iyi yolunun tatil olduğu
Yurtiçi Seyahatlerinize Evcil Dostunuzla Çıkarken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Yurtiçi Seyahatlerinize Evcil

Yaz geldi çattı. Bütün bir senenin yorgunluğu atmak için tatile çıkacağız yada
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up