Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Edirne » Suyun Bu Yanı Enez

Suyun Bu Yanı Enez


Türkiye'nin en batıdaki kara sınırında yer alan Enez bir tarafında tatlı su, diğer tarafında tuzlu su gölleri, lagünleri, zengin balık türleri ve kilometrelerce uzanan kumsallarıyla doğanın tüm güzelliklerini bahşettiği bir yer, aynı zamanda tarihi kalıntılarla dolu.

Enez gezilecek yerler
Enez, Balkanları Anadolu ve Ege’ye bağlayan kara, deniz ve nehir yollarının kesiştiği bir noktada; Meriç Nehri'nin Ege Denizi’ne döküldüğü yerde denizden 25 metre yüksekliğindeki yarımada üzerinde kurulmuş. Antik dönemde Ainos olarak adlandırılan Enez, çift limanlı bir kent olarak ünlenmiş. Alüvyonların deltanın ağzını doldurduğu 18. yüzyıla kadar Meriç üzerinde gemiler çalışabiliyormuş, bu yolla Ege’den Balkanlara hatta Karadeniz'e rahatlıkla ulaşılabiliniyor muş. Şimdi Enez kıyıları yaklaşık 4 kilometre uzaklaşmış.

Enez Tarihi

Enez en parlak zamanını Roma döneminde yaşamış. Bu dönemde tabanı mozaiklerle döşeli villalar, tapınaklar, hamamlar ve anıtlar donatılmış, su şebekesi ve kanalizasyon yapılmış. 14. yüzyılda Cenevizli Gattelusio Bizans İmparatorunun kız kardeşiyle evlenince Enez çeyiz olarak Cenevizlilere verilmiş. Cenevizliler bölgenin neredeyse bütünüyle Osmanlı egemenliğine geçtiği bu dönemde -ki o zamanlar Edirne Osmanlı'nın başkentiydi- haraç ödeyerek Enez’deki egemenliklerini sürdürmüş. Ancak günün birinde haracını vermemeye kalkışınca Fatih karadan ve denizden Enez’i kuşatmış. Cenevizliler savaşmadan kenti teslim etmiş.

Enez'de Gezilecek Yerler

Sıfır noktasında yer aldığı için 1927 yılında askeri bölge ilan edilen Enez'e yabancıların giriş-çıkışı yasaktı, ancak özel izinle ziyaret edilebiliyordu. Askeri yasaklar birkaç yıl önce kaldırıldı ve ilçe turizme açıldı.

Enez’deki yazlık siteler, üniversitelerin kampları, otel ve pansiyonların büyük bölümü Altınkum sahilinde. 4 km uzunluğundaki kumsal pırıl pırıl bir denize sahip. Daha ileride Erikli köyüne kadar el değmemiş kumsallar uzanıyor.

Trakya'nın Ege Denizindeki kıyısı olan Saroz körfezi tertemiz kumsallarıyla ünlü bir körfez olmasına rağmen, akıntılar sayesinde kendi kendini temizleyebilmesi burada denizi akvaryum gibi berrak yapıyor. Dalış tutkunları bu nedenle Saroz’u tercih ediyor.

Gala Gölü ve Pamuklu Göl

Enez, Meriç Deltasının oluşturduğu irili ufaklı birçok gölü de barındıran 483 kilometrekarelik bir alana sahip. Türkiye-Yunanistan sınırını da çizen Meriç Nehri denize döküldüğü yerde geniş sazlıklar, bataklıklar, tatlı ve tuzlu gölleri ve tarım alanlarından oluşan büyük bir sulak alan oluşturuyor.


Bu sulak alan çok zengin bir eko-sistem aynı zamanda 19 balık türünün yanında nesli tükenme tehlikesi bulunan Te­peli Pelikan ve Küçük Karabatak gibi 142 kuş türü de burada varlığını sürdürüyor. Ancak Meriç boyunca yapılan taşkın seddeleri, kurutma projeleri ve çeltik tarımı yüzünden sulak alan ciddi ölçüde küçülmüş. Geriye kalanı kurtarabilmek için Gala Gölü ve Pamuklu Gölünü kapsayan bölge Milli Park ilan edilip, korumaya alınmış.

Enez Kalesi

Enez’deki en önemli tarihi kalıntı kale. Bölgeye hakim bir noktada bulunan kaleden bakıldığında hem Meriç Deltası, hem de sınırın öte yanı rahatlıkla görülebiliyor. Kalenin surlarında Cenevizli Gattelusio ve Doria Hanedanlarına ait armalar var.

Ayasofya Kilisesi

Kaleiçi’ndeki en görkemli yapı ise Ayasofya Kilisesi. Fatih’in Enez’i almasından sonra camiye çevrilen yapının çatısı 1965 depreminde çökmüş. Yakın zamana kadar Kaleiçi’nde büyük bir mahalle varmış, ancak arkeolojik kazılar ilerledikçe evler boşaltılmış, kazılarda birçok tarihi yapının kalıntısı ortaya çıkarılmış.

Has Yunus Türbesi

Enez’in en sağlam durumdaki Bizans yapısı ise Has Yunus Türbesi. Halk arasında Yunus Baba Türbesi olarak bilinen yapının etrafında Osmanlı devlet adamları ve tüccarlarının sandukalı lahitleri bulunuyor.

Yapmadan Dönme!

» Kaleyi gezmeden,
» Has Yunus Türbesini görmeden,
» Yılan balığından tatmadan,
» Saros'ta yüzmeden, DÖNME!

Enez'de Ne Yenir?

Enez'de denizle göllerin birbirine karış­ması sayesinde hem tuzlu hem de tatlı su balıkçılığı yapılabiliyor. Enez'de avlanan balıklar arasında Yılan Balığı ve Üzmene Ketali çok ünlü. Enez'in lagün ve Üzmene göllerinden yakalanan Yılan balığının kıl­çıksız ve yağlı etinin çok lezzetli olduğu ve birçok hastalığa da iyi geldiği söyleni­yor. Yılan balığı hem tatlı hem tuzlu suda yaşayıp üreyebiliyor.

Enez Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul Enez arası 270 km. İstanbul'dan Enez'e direkt otobüs seferleri de yapılıyor. İstanbul ya da Çanakkale üzerinden özel aracıyla gelenlerin Keşan'dan Enez yoluna girmesi gerekiyor. Keşan-Enez arası 60 km.admin / 22.12.2017 / 0 / 20 647

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Uzunköprü'de Gezilecek Yerler

Uzunköprü'de Gezilecek Yerler

Uzunköprü gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Keşan’da Gezilecek Yerler

Keşan’da Gezilecek Yerler

Keşan, Edirne’ye bağlı ilçelerden biridir. İl merkezine 111 kilometre
Edirne'de Gezilecek Yerler

Edirne'de Gezilecek Yerler

Edirne, ülkemizin Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, sınır
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up