Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Kırklareli » Trakya'nın Kapadokyası Vize ve Kıyıköy'de Gezilecek Yerler

Trakya'nın Kapadokyası Vize ve Kıyıköy'de Gezilecek Yerler


Kıyıköy gezilecek yerler
Çatalca’dan başlayıp Bulgaristan sınırına kadar uzanan Istranca Dağları akarsuları, ormanları ve iklimi sayesinde farklı ekosistemleri ve müthiş bir biyolojik çeşitliliği barındırıyor. Istranca'nın eteklerindeki Vizede bir zamanlar gezginlerce havasının güzelliği, bağ ve bahçelerinin zenginliği, sularının bolluğu ile İstanbul-Edirne arasındaki kasabaların en güzeli olarak kabul ediliyordu.


Vize Tarihi

Vize adının Trak kralı Byzas’tan ya da mitolojide su perisi olarak geçen Byzia’dan geldiği sanılıyor. Ormanlarla kaplı Istranca Dağları tarih boyunca İstanbul’un su ihtiyacını karşılamış hatta Bizans döneminde su sıkıntısı çeken İstanbul bu sorununu Vize'nin suyuyla çözmüş. Vize yakınlarındaki kaynaklardan toplanan sular, kanallar ve su kemerleriyle 242 km yol katederek İstanbul'a taşınmış. Dünyanın en uzun su yolunun izlerini Vize çevresinde görmek olanaklı.

Vize'de Gezilecek Yerler

Trakya bölgesine de adını veren Trakların yaşadığı coğrafya Ege kıyılarından Karpat Dağlarına dek uzanan geniş bir alanı kapsasa da, asıl vatanları şimdi Doğu ve Batı Trakya olarak bilinen bölgeymiş. Vize'nin çevresindeki tümülüs ve arkeolojik kalıntılar, burasının önemli bir Trak yerleşimi olduğunu kanıtlıyor. Vize Roma döneminde küçük bir Trak krallığına başkentlik yapmış, sonra da Roma’ya bağlı bir eyalet haline gelmiş, bu dönemde surlarla çevrilmiş, başta tiyatro olmak üzere birçok anıtsal yapı inşa edilmiş.


Türkiye Trakya’sının tek antik tiyatrosu da ilçe merkezindeki Çömlektepe Höyüğü kazıları sırasında ortaya çıkarılmış. Eskiden Vizeyi çepeçevre kuşatan surlar da büyük ölçüde ayakta duruyor. İlçenin en önemli tarihi yapısı Küçük Ayasofya ya da Gazi Süleyman Paşa adlarıyla bilinen cami. Eski bir Bizans kilisesi olan yapının Vizeyi fetheden Gazi Süleyman Paşa tarafından da camiye çevrildiği sanılıyor. Birkaç yıl önce tepeden tırnağa onarılan caminin yıkılan minaresi de yeniden inşa edilerek ibadete açıldı.

Vize'nin etrafı keşfedilmeyi bekleyen Trak yerleşimleri ve kutsal alanlarıyla dolu. Bu çevrede kırk civarında tümülüs varmış. Yapılan kazılarda son Trak Kralı 3. Rhoimatalkes’in de mezarı bulunmuş. Vize yakınlarındaki Karakoçak Tepe’de de bir kaya sunağı bulunuyor. Antik dönemde Karakoçak ve çevresinin Vize'nin en önemli kutsal alanı ve yerleşim yeri olduğu sanılıyor.

Soğucak köyünün Gemikaya mevkinde de Karakoçak’a benzer bir kaya sunağı var. İlçe civarındaki kaya yerleşimlerinin en ilginci ise Asmakaya mevkinde bulunuyor. Asmakaya askeri bölgenin tam karşısında bir vadinin içinde yer alıyor. Şimdi Kınalı Vadi olarak adlandırılan Asmakaya’daki yerleşimlerin Bizans döneminde manastır olarak kullanıldığı kayalara oyulmuş haçlardan anlaşılıyor.

Vize çevresinde Kıyıköy’de, Derekaya mevkinde ve Balkaya köyünde de kayalara oyulmuş ve büyük olasılıkla birbiriyle ilişkili kaya manastırları var. Bütün bunlar burada Bizans döneminde Kapadokya benzeri yerleşimlerin ve manastır yaşamının olduğunun işareti.

Kıyıköy'de Gezilecek Yerler

Karadeniz kıyısındaki Kıyıköy ise Vize’ye bağlı şirin bir kasaba. Kıyıköy özellikle büyük kentlerin gürültüsünden bıkıp kafa dinlemek isteyenler için birebir, burada her keseye uygun otel ve pansiyon bulunuyor. Kasaba çevreye hakim yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş, Kıyıköy’ün iki yanında upuzun kumsallar var, güneyinde Kazandere, kuzeyinde ise Pabuçdere yer alıyor, içinde deniz bisikletleriyle dolaşılabilen bu durgun dereler aynı zamanda İstanbul’un önemli su kaynaklan arasında.


Kasabanın geçmişi antik döneme kadar uzanıyor. Köklü geçmişine rağmen kasabanın içinde surlar ve birkaç eski ev dışında tarihi bir yapı yok. Altın Post söylencesinde Argonotların Karadeniz’de karaya çıktığı yerlerden birinin de Kıyıköy (Salmydessos) olduğu kabul ediliyor. Antik dönem tarihçilerinden Ksenefon’un, Trak boylarından Melinophagoslar’ın (Bal yiyenler) yurdu olduğunu anlattığı Salmydessos zamanla Midyeye dönüşmüş ve cumhuriyet döneminde de Kıyıköy olarak değiştirilmiş.

Kıyıköy’deki en önemli tarihi kalıntı ise Hagios Nikolaos (Aya Nikola) Manastırı. Kasabanın dışında, Pabuçdere Vadisindeki manastırın ilk olarak 6. yüzyılda inşa edildiği sanılıyor. Mübadeleden sonra terk edilen manastırın önündeki binalar zaman içinde yıkılmış ve geriye kayalara oyulmuş mekanlar ulaşmış. Manastırın içinde ayazmaya kadar giden 15-20 metrelik bir koridor var. Koridorun sağında bir mezar şapeli, solunda bir kilise, sonunda da 6-7 basamaklı merdivenle inilen ayazma yer alıyor.

Yapmadan Dönme!

» Kayalara oyulmuş manastırları görmeden,
» Trak uygarlığını keşfe çıkmadan,
» Ayasofya’yı gezmeden,
» Pabuçdere'de pedal çevirmeden,
» Kıyıköy'de balık yemeden, DÖNME!

Ne Yenir?

Vize'de kasaba lokantaları dışında yemek yenecek doğru dürüst bir yer yok. Kıyıköy'ün balık lokantaları ünlü, balık çeşitleri arasında ise Kalkan favori.

Vize ve Kıyıköy Nerede, Nasıl Gidilir?

Vize, İstanbul'a 138 km uzaklıkta. İstanbul Esenler otogarından Vize'ye her yarım saatte bir otobüs kalkıyor. İstanbul’dan Kıyıköy'e de otobüs seferleri var, İstanbul'a 164 km uzaklıktaki Kıyıköy’e 2,5 saatte ulaşılıyor.admin / 22.12.2017 / 0 / 9 451

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

İğneada'da Gezilecek Yerler

İğneada'da Gezilecek Yerler

Kırklareli şehrinin sınırları içerisinde kalan İğneada, bir nevi Trakya
Kıyıköy Papuçdere Tanıtımı

Kıyıköy Papuçdere Tanıtımı

Denize ulaştığı noktada ise Kıyıköy bütün güzelliği ile yer almaktadır.
Kıyıköy Kastro Plajı

Kıyıköy Kastro Plajı

Kastro plajı deniz ve göl tatilini bir arada yapmak isteyen kişilerin tercihi
Lüleburgaz’da Gezilecek Yerler

Lüleburgaz’da Gezilecek Yerler

Lüleburgaz Kırklareli'nin ilçelerinden biridir. İl merkezine 63 kilometre
Doğa Severler İçin Kırklareli Kıyıköy Mağarası

Doğa Severler İçin Kırklareli Kıyıköy

İnsanlar tarafından çok bilinmeyen yerlerden bir tanesi de Kırklareli sınırları
Kırklarelide Gezilecek Yerler

Kırklarelide Gezilecek Yerler

Trakya'nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Kırklareli doğal
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up