Türkiye'de gezilecek yerler bizden sorulur...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Trakya'nın Kapadokyası Vize ve Kıyıköy'de Gezilecek Yerler

Trakya'nın Kapadokyası Vize ve Kıyıköy'de Gezilecek Yerler

Çatalca’dan başlayıp Bulgaristan sınırına kadar uzanan Istranca Dağları akarsuları, ormanları ve iklimi sayesinde farklı ekosistemleri ve müthiş bir biyolojik çeşitliliği barındırıyor. Istranca'nın eteklerindeki Vize de bir zamanlar gezginlerce havasının güzelliği, bağ ve bahçelerinin zenginliği, sularının bolluğu ile İstanbul-Edirne arasındaki kasabaların en güzeli olarak kabul ediliyordu.

kıyıköy
Vize adının Trak kralı Byzas’tan ya da mitolojide su perisi olarak geçen Byzia’dan geldiği sanılıyor. Ormanlarla kaplı Istranca Dağları tarih boyunca İstanbul’un su ihtiyacını karşılamış hatta Bizans döneminde su sıkıntısı çeken İstanbul bu sorununu Vize'nin suyuyla çözmüş. Vize yakınlarındaki kaynaklardan toplanan sular, kanallar ve su kemerleriyle 242 km yol katederek İstanbul'a taşınmış. Dünyanın en uzun su yolunun izlerini Vize çevresinde görmek olanaklı.

Vize'de Gezilecek Yerler

Trakya bölgesine de adını veren Trakların yaşadığı coğrafya Ege kıyılarından Karpat Dağlarına dek uzanan geniş bir alanı kapsasa da, asıl vatanları şimdi Doğu ve Batı Trakya olarak bilinen bölgeymiş. Vize'nin çevresindeki tümülüs ve arkeolojik kalıntılar, burasının önemli bir Trak yerleşimi olduğunu kanıtlıyor. Vize Roma döneminde küçük bir Trak krallığına başkentlik yapmış, sonra da Roma’ya bağlı bir eyalet haline gelmiş, bu dönemde surlarla çevrilmiş, başta tiyatro olmak üzere birçok anıtsal yapı inşa edilmiş. Türkiye Trakya’sının tek antik tiyatrosu da ilçe merkezindeki Çömlektepe Höyüğü kazıları sırasında ortaya çıkarılmış. Eskiden Vizeyi çepeçevre kuşatan surlar da büyük ölçüde ayakta duruyor. İlçenin en önemli tarihi yapısı Küçük Ayasofya ya da Gazi Süleyman Paşa adlarıyla bilinen cami. Eski bir Bizans kilisesi olan yapının Vizeyi fetheden Gazi Süleyman Paşa tarafından da camiye çevrildiği sanılıyor. Birkaç yıl önce tepeden tırnağa onarılan caminin yıkılan minaresi de yeniden inşa edilerek ibadete açıldı.


Vize'nin etrafı keşfedilmeyi bekleyen Trak yerleşimleri ve kutsal alanlarıyla dolu. Bu çevrede kırk civarında tümülüs varmış. Yapılan kazılarda son Trak Kralı 3. Rhoimatalkes’in de mezarı bulunmuş. Vize yakınlarındaki Karakoçak Tepe’de de bir kaya sunağı bulunuyor. Antik dönemde Karakoçak ve çevresinin Vize'nin en önemli kutsal alanı ve yerleşim yeri olduğu sanılıyor. Soğucak köyünün Gemikaya mevkinde de Karakoçak’a benzer bir kaya sunağı var. İlçe civarındaki kaya yerleşimlerinin en ilginci ise Asmakaya mevkinde bulunuyor. Asmakaya askeri bölgenin tam karşısında bir vadinin içinde yer alıyor. Şimdi Kınalı Vadi olarak adlandırılan Asmakaya’daki yerleşimlerin Bizans döneminde manastır olarak kullanıldığı kayalara oyulmuş haçlardan anlaşılıyor. Vize çevresinde Kıyıköy’de, Derekaya mevkinde ve Balkaya köyünde de kayalara oyulmuş ve büyük olasılıkla birbiriyle ilişkili kaya manastırları var. Bütün bunlar burada Bizans döneminde Kapadokya benzeri yerleşimlerin ve manastır yaşamının olduğunun işareti.

Kıyıköy'de Gezilecek Yerler

Karadeniz kıyısındaki Kıyıköy ise Vize’ye bağlı şirin bir kasaba. Kıyıköy özellikle büyük kentlerin gürültüsünden bıkıp kafa dinlemek isteyenler için birebir, burada her keseye uygun otel ve pansiyon bulunuyor. Kasaba çevreye hakim yüksek bir tepenin üzerine kurulmuş, Kıyıköy’ün iki yanında upuzun kumsallar var, güneyinde Kazandere, kuzeyinde ise Pabuçdere yer alıyor, içinde deniz bisikletleriyle dolaşılabilen bu durgun dereler aynı zamanda İstanbul’un önemli su kaynaklan arasında.


Kasabanın geçmişi antik döneme kadar uzanıyor. Köklü geçmişine rağmen kasabanın içinde surlar ve birkaç eski ev dışında tarihi bir yapı yok. Altın Post söylencesinde Argonotların Karadeniz’de karaya çıktığı yerlerden birinin de Kıyıköy (Salmydessos) olduğu kabul ediliyor. Antik dönem tarihçilerinden Ksenefon’un, Trak boylarından Melinophagoslar’ın (Bal yiyenler) yurdu olduğunu anlattığı Salmydessos zamanla Midyeye dönüşmüş ve cumhuriyet döneminde de Kıyıköy olarak değiştirilmiş.

Kıyıköy’deki en önemli tarihi kalıntı ise Hagios Nikolaos (Aya Nikola) Manastırı. Kasabanın dışında, Pabuçdere Vadisindeki manastırın ilk olarak 6. yüzyılda inşa edildiği sanılıyor. Mübadeleden sonra terk edilen manastırın önündeki binalar zaman içinde yıkılmış ve geriye kayalara oyulmuş mekanlar ulaşmış. Manastırın içinde ayazmaya kadar giden 15-20 metrelik bir koridor var. Koridorun sağında bir mezar şapeli, solunda bir kilise, sonunda da 6-7 basamaklı merdivenle inilen ayazma yer alıyor.

Yapmadan Dönme!

» Kayalara oyulmuş manastırları görmeden,
» Trak uygarlığını keşfe çıkmadan,
» Ayasofya’yı gezmeden,
» Pabuçdere'de pedal çevirmeden,
» Kıyıköy'de balık yemeden, DÖNME!

Ne Yenir?

Vize'de kasaba lokantaları dışında yemek yenecek doğru dürüst bir yer yok. Kıyıköy'ün balık lokantaları ünlü, balık çeşitleri arasında ise Kalkan favori.

Nasıl Gidilir?

Vize, İstanbul'a 138 km uzaklıkta. İstanbul Esenler otogarından Vize'ye her yarım saatte bir otobüs kalkıyor. İstanbul’dan Kıyıköy'e de otobüs seferleri var, İstanbul'a 164 km uzaklıktaki Kıyıköy’e 2,5 saatte ulaşılıyor.
22.12.2017 / 0 / 210

Yorum Ekleyin

  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Tarihte Uludağ

Tarihte Uludağ

Yunan mitolojisinde tanrıların ve tanrıçaların Ambrosia yeyip nektar içtikleri,
Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi

Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi

Aziz Mahmud Hüdayi, sadece Üsküdar'ın değil, İstanbul'un da başta gelen manevi
Termalde Gezilecek Yerler

Termalde Gezilecek Yerler

Binlerce yıldır şifa dağıtan İstanbul’un yanı başındaki Yalova Termal
Doğa Severler İçin Kırklareli Kıyıköy Mağarası

Doğa Severler İçin Kırklareli

İnsanlar tarafından çok bilinmeyen yerlerden bir tanesi de Kırklareli sınırları
Çatalca Yalıköyde Gezilecek Yerler

Çatalca Yalıköyde Gezilecek

Çatalca, Karadeniz’in kıyısındaki kumsalları, ormanları, gölleri, kaynak sulan,
Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecik, tarih boyunca çok büyük medeniyetlere hakimiyet alanı olmuş ve
Kırklarelide Gezilecek Yerler

Kırklarelide Gezilecek Yerler

Trakya’nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Kırklareli doğal
Edirnede Gezilecek Yerler

Edirnede Gezilecek Yerler

Edirne, ülkemizin Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, sınır
Çanakkalede Gezilecek Yerler

Çanakkalede Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursada Gezilecek Yerler

Bursada Gezilecek Yerler

Bursa her mevsim sizleri tüm güzellikleri ile karşılayan sayılı kentlerimizden
İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
İstanbul Adalarda Gezilecek Yerler

İstanbul Adalarda Gezilecek

İstanbul’un hem içinde hem dışında bir yer olan Adalar kentin keşmekeşinden
up