Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Gezi Notları » Gezgin Bilgiler » Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler


Modern yaşamın bizi getirdiği noktada çalışmak kaçınılmaz bir durum. Şehir hayatı, iş stresi, trafik, yoğun çalışma saatleri, çocukların okulu, ev ödevi derken bütün bir yılı yorularak geçiriyoruz. Bu yüzdendir ki çalışma hayatımızı renklendiren ve bizi motive eden şeylerin başında, gerçekleştirmeyi planladığımız tatiller geliyor.

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler
Hem çok fazla tatili bir yıla sığdırabilmek, hem kısa süre ayırabildiğimiz tatillerimizi kusursuzlaştırmak hem de tatil dönüşü depresyonumuzu azaltmak ise ön hazırlık gerektiriyor. İşte huzurlu bir tatil geçirip, tatil öncesi stres ve tatil sonrası sendromunu en hafif atlatmak için seyahate çıkmadan önce yapmanız gerekenler;

Tatil planını son dakikaya bırakmamak

Tatillerden önce yurtiçi yurtdışı farketmeksizin araştırma yaparak ve hava yollarının promosyonları takip ederek tatilinizi daha ucuza gerçekleştirebilirsiniz. Tatilinizi önceden planlamak , tarihlerin çok önceden netleşmesini sağlayacağı için konaklayacağınız yerler , gezip görmeyi planladığınız müze, restoran, festival gibi yerler için önceden yer ayırtmanıza ve bu da çeşitli indirimlerden faydalanmanıza imkan sağlayabilecektir. Kısacası iyi bir planlama ile çok uzak ülkede yapacağınız harika bir tatil, her yıl gittiğiniz çok yakın bir yerde son dakika planı ile gerçekleştirdiğiniz sıradan bir tatilden daha ucuz olabilir.

Gidilecek yerin hava durumunu önceden araştırmak

Tatilinizi planladınız, artık gideceğiniz yer belli, şimdi en önemli konumuz gitmeyi planladığınız dönemde gidilecek yerin hava durumu. Karlı bir aralık gününe uygun kıyafetleriniz ile Phuket adasının 36 derece sıcağını karşılamanız tatilinizi zehredebilir. İşte bu noktada araştırmacı ruhunuz ile önceden yapacağınız araştırma sizi kurtaracaktır. Burada dikkat etmeniz bir diğer nokta da kendi aracınız ile yapmayı planlamadığınız tüm seyahat türlerinde ( uçak, gemi, otobüs, tren ) klimaların saldırısına uğrama ihtimali olup, her zaman bir adet kapşonlu hırka yanınızda olmalıdır. Böylelikle hem kendinizi soğuktan koruyabilir hem de kapşonunuzla tüm dünya ile bağınızı kesip rahatça uyuyabilirsiniz.

Doğru bavulu hazırlamak

Artık hava durumuna da hakimsiniz, rahatlıkla bavulunuzu hazırlayabilirsiniz. Eğer çalışma hayatının içinde iseniz muhtemelen tatilinizden bir gün önceye kadar çalışıyor olacaksanız. İş yerinde devredeceğiniz işler, evi temiz bırakma gayreti, tatil alışverişi derken, bavul hazırlığına sıra gelmeyebilir ve bavul hazırlığı son geceye kalabilir. Tatilinizin stres ile başlamasını önlemek için sizlere tavsiyem bavulunuzu hazırlamadan önce bir liste oluşturmanız, ve bu listeye sadık kalarak bavulunuzu seyahatinizden en az 2-3 gün önce hazırlamanız. Eğer yolculuğunuzu uçak ile gerçekleştirecekseniz her hava yolunun uçuş politikası farklılık gösterebileceği için gideceğiniz hava yolunun uçuş politikalarını önceden okumalı, gittiğiniz yere parfümleriniz, lens solüsyonlarınız ya da ilaçlarınız çöpü boylamış olarak gitmemelisiniz. Uçuş politikalarını okurken ilaçların reçete ile birlikte uçağa alınacağı belirtiliyor ise buna çözüm olarak rutin kullandığınız ilaçlarınız için doktorunuzdan reçete yazmanızı isteyebilirsiniz.

Gidilecek ülkeyi araştırmak

Hazırlığın en eğlenceli konusuna geldik. Tatilinizi yurtdışında, başka bir kültürde geçirmeyi planlıyorsanız, az da olsa orayla ilgili bilgiye sahip olmak işleri daha eğlenceli hale getirecektir. Son seyahatimi Tayland’a gerçekleştirmiştim, gerçekten farklı bir kültürde, başka bir kıtadaydım ve araştırmamış olsaydım krallık sistemi ile yönetilmekte olan bu ülkenin halkının krallarıyla ilgili çok hassas olduğunu, bunun hakkında şaka yapılmaması gereken bir konu olduğunu, böyle bir durumda kendimi hapiste bulabileceğimi talihsiz anılarla tecrübe edebilirdim. Gideceğiniz ülkede elektrik girişlerinin farklı olup olmadığını bilmek,ya da ülkede kullanılan para birimini önceden araştırmak hayatınızı gerçekten kolaylaştırcaktır. Hayatı kolaylaştırmanın da bir adım ötesinde, gideceğiniz yerdeki insanların kültürlerine dair, yaşama şekillerine dair birkaç şey öğrenip, oradaki insanlarla daha yakın olmasınız. Yeni yerler görmek yeni kültürleri de öğrenerek anlamlı hale gelecektir.

Jet Lag konusuna karşı önlem almak

Kimse tatilini uyuklayarak ve yorgun geçirmek istemez. Jet lag olmaktan kolayca kurtulmak için gitmeden önce varacağınız yerin saat dilimine göre yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu konuda çok farklı metotlar da bulunuyor. İnternet'te küçük bir araştırma yaparak diğer methotlar hakkında da detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Jet Lag Nedir, Nasıl Geçer? başlıklı konumuzdan detaylı bilgi alınız!

Vazgeçemediğiniz alışkanlıklarınızı yanınızda götürmek

Yeni yerler yeni kültürler görmek elbette güzel ancak hepimizin vazgeçemediği alışkanlıkları vardır, örneğin çay içmeden duramıyor olabilirsiniz, ya da alışkın olduğunuz sigaradan başka sigara kullanamıyor olabilirsiniz. Bunların eksikliğinin tatilinizi gölgelememesi için yanınızda götürebilirsiniz.
Seyahate Çıkmadan Önce Alınacaklar Listesi başlıklı konumuzu ziyaret ediniz!

Makul seviyede para taşımak

Gittiğiniz ülke güvenli mi? ATM bulmak kolay mı? Mekanlarda kart geçiyor mu? Bu soruların cevaplarını iyice araştırmalısınız. Gittiğiniz yer güvenli bir yer olmayabilir ve siz çok az miktarda nakit taşımayı tercih edebilirsiniz. Bu konuda çok önemli bir uyarı da yurtdışına çıkmadan önce bankanıza bu konuda bilgi vermenizdir. Aksi takdirde kartla yaptığınız ilk para çekim işleminde ya da ilk ödemede güvenlik amacı ile kartınızı kullanıma kapatabiliyorlar.

Seyahate çıkmadan önce evi temiz bırakmak

Hepimiz tatile çıkarken bir daha dönmeyecekmiş gibi yollara dökülmeyi severiz ancak tatiller kısadır ve nihayetinde döneceğimiz yer evimizdir. Dönüşün sıkıntısız olması için evden çıkmadan önce biz yokken yaşam alanımızı mahvedecek aksiliklerin önüne geçecek önlemler almamız önemlidir. Çok da zor olmayan bu kural dönüş depresyonumuzun önüne geçecektir.


Seyahate çıkmadan önce yapılması gerekenler listesini dikkate alınarak tatile başlanıldığında geriye sadece tatilin tadını çıkartmak, bol bol gezmek görmek, fotoğraf çekmek, yeni arkadaşlar edinmek ve yeni kültürleri gözlemlemek kalıyor.
Seyahatiniz bol olsun dileklerimle.admin / 15.03.2018 / 2 / 1 655

Yorum Ekleyin


 1. Fatih Ay
  Ziyaretçi
  16 Nisan 2018 13:50
  0

  Parasız tatil yapabileceğimiz , yada ucuza tatil yapabileceğimiz türkiyede gezilecek yerler var mı ?

 2. zehra
  Ziyaretçi
  1 Nisan 2019 13:32
  0

  Farkında değiliz ama birçoğumuz köle gibi yaşıyoruz. hepimiz diyeceğim birileri alınabilir. Yaşam mücadelesi hengamesi içinde ömür tüketiyoruz. zamanın nasıl akıp geçtiğinin farkında bile değiliz. Hayatı böyle zombi gibi yaşarken neleri kaçırdığımızın farkında bile değiliz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Tatil İçin Araba Seçiminin Önemi

Tatil İçin Araba Seçiminin Önemi

Tatile giderken pek çok tatilci kendi aracı yerine kiralık araçları tercih
Tatil Planı Nasıl Yapılır?

Tatil Planı Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok insan tatil planı yapmadan tatile gitmekte ve daha sonrasında
Unutulmaz Bir Tatil için Balayı Villaları

Unutulmaz Bir Tatil için Balayı

Yeni evli çiftler için hazırlanmış olan balayı villaları çiftlerin unutulmaz
Antalya’da Eşsiz Bir Villa Tatili

Antalya’da Eşsiz Bir Villa Tatili

Sadece Türkiye'nin değil, aynı zamanda dünyanın en popüler tatil
Seyahate Çıkmadan Önce Alınacaklar Listesi

Seyahate Çıkmadan Önce Alınacaklar

Gezmek bir tutkudur! Hele ki bu işin hakkını verip dağ tepe demeden bütün
10 Adımda Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır?

10 Adımda Erken Rezervasyon Nasıl

Tatil fiyatları bazen çok yüksek rakamlara çıkmaktadır, bazen de çok uygun
Alaçatı Tatili Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Alaçatı Tatili Öncesi Bilinmesi

İzmir’in tatil gözdesi Alaçatı’da turistlerinde çok tercih ettiği tatil
Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?

Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?

Tatilin tadını almak istiyorsanız, kesinlikle her yere gitmeli görmeli ve
Seyahate Çıkmadan Araştırılması Gereken 5 Madde

Seyahate Çıkmadan Araştırılması Gereken

Bütün bir senenin yorgunluğunu üzerimizden atmanın en iyi yolunun tatil olduğu
Yurtiçi Seyahatlerinize Evcil Dostunuzla Çıkarken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Yurtiçi Seyahatlerinize Evcil

Yaz geldi çattı. Bütün bir senenin yorgunluğu atmak için tatile çıkacağız yada
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up