Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Afyonkarahisar » Bolvadin’de Gezilecek Yerler

Bolvadin’de Gezilecek Yerler


Bolvadin gezilecek yerler
Afyonkarahisar merkeze 53 km mesafede olan Bolvadin, şehrin en eski yerleşim birimlerinden bir tanesi olarak biliniyor. 10.000 yıla dayanan bir geçmişten bahsediliyor ve köklü geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı da aşikar… Bolvadin ilçesi, Yanık Frigya adı verilen bir vadide kurulmuş ve gelişimini de hızlı bir şekilde sürdürmeyi başarmıştır. Yerleşik hayata geçilen bölgelerden bir tanesi olduğunu da ifade etmek gerekiyor. Dilerseniz ilçenin tarihine daha detaylı bir şekilde göz atalım…

Bolvadin Tarihi 

Anadolu’da bütün tarihi devirlere tanıklık eden ender noktalardan bir tanesi olan Bolvadin, Roma İmparatorluğu gibi büyük imparatorluklara da ev sahipliği yapmıştır. Hatta bu dönemde il merkezi olduğunu da ifade etmek gerekiyor. Bizans döneminde ise Polybotos olarak anılan ve gelişimini sürdüren Bolvadin, imparatorluğun son dönemlerinde ise çok fazla zarar görmüş ve küçülmeye başlamıştır.


Polybotos, yani Bolvadin, Malazgirt zaferi ile birlikte Emir Menkülek tarafından fethediliyor. Bugünkü sahip olduğu Bolvadin ismini de bu dönemde aldığını söyleyebiliriz. 1116 tarihinde Bizans İmparatorluğu ile yapılan savaş neticesinde bu bölge kesin olarak Türklerin eline geçmiş ve resmi antlaşma ile de kabul görmüştür. Büyük Selçuklu dönemine de tanıklık eden ve bu dönemde içerisinde çok sayıda cami, mescit ve çeşme kurulan ilçemiz, hali hazırda bu tarihi yapıların büyük bir kısmını da muhafaza ediyor.

Dilerseniz bu güzide ilçemiz Bolvadin gezilecek yerler ve keşfedilecek noktalarına hep birlikte göz atalım ve sizler için de güzel bir liste oluşturmaya çalışalım.

Eber Gölü 

Bolvadin ilçe merkezine ortalama 10 km mesafede olan Eber Köyü sonrası Eber Gölüne ulaşmak mümkündür. Eber Gölünün ülke coğrafyası için de önemli bir yere sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Ülke sınırları içerisindeki en büyük göllerden bir tanesi ve bu sıralamada kendisine 12. Sırada yer buluyor. Eber Gölü, birçok canlıya da ev sahibi yapıyor ve birbirinden farklı kuş türünün yanı sıra balık türlerine de yaşam alanı oluşturmaktadır. Göl üzerinde konumlanmış olan kamışlar da gölü çok daha etkili ve hoş bir karaktere bürümüş durumda.

Kırkgözler Köprüsü 

Eber gölüne dökülen Akarçay üzerinde yer alan Kırkgözler Köprüsü de Bolvadin’in en çok ziyaretçi toplayan adreslerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Bizans Döneminde inşa edildiği söylenen bu köprü, Bizans İmparatoru Kommen’in emri ile inşa edilmiştir. Köprü, Kanuni Sultan Süleyman döneminde de büyük ilgi görmüş ve Mimar Sinan’a verilen emir ile birlikte büyütülmüştür. Bolvadin sınırları içerisinde yer alan ve günümüze kadar ulaşmayı başaran tarihi dokulardan bir tanesidir.

Bolvadin Müzesi 

Bizans, Selçuklu, Roma ve Osmanlı dönemine ait eserlerin sergilendiği müze, Bolvadin ilçe merkezinde yer alıyor ve ziyarete açık durumda olduğunu da belirtmekte fayda var. 1987 yılından bu yana aktif olarak hizmet veren müze, yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de ilgisini çekmeyi başarıyor.

Peri Bacaları 

Bolvadin ilçe sınırları içerisinde yer alan ve bu ilçeye bağlı olan Özburun Kasabasının Minareli Deresinde yer alan Peri Bacaları da ziyaretçileri büyülemeye devam ediyor. Jeolojik yapının insanoğlu ile buluşturduğu en güzel eserlerden bir tanesi olduğunu ifade etmek gerekiyor ve Bolvadin’i ziyaret ettiğinizde bu yapıları da görmenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.

Bolvadin ilçemizin gezilecek yerlerine göz attıktan sonra dilerseniz geleneksel hale gelmiş festivallerine de hep birlikte göz atalım.

Kaymak ve Eber Gölü Festivali 

Afyon’un en meşhur lezzetlerinden bir tanesi olan kaymak, Bolvadin’de de büyük ilgi görüyor ve her yıl Ağustos Ayında düzenlenen Kaymak Festivali ile birlikte çok sayıda insan hem eğleniyor hem de etkinlikler kapsamında farklı bir gün geçiriyor. Ünlü sanatçılar ve eğlenceli gösterilerin yanı sıra birçok firma da kendi standını açarak reklam çalışmalarını daha etkili bir şekilde yürütme fırsatı buluyor.


Bolvadin Nerede, Nasıl Gidilir?

Afyon otogara ulaştıktan sonra buradan hareket eden minibüs tarzı toplu taşıma araçlarını kullanabilir ya da büyük otobüs firmalarının düzenlediği seferleri takip edebilirsiniz. Yaz aylarında sefer sayısı çok daha fazla ve firmalar arası rekabet daha güçlü olduğu için araç bulmakta güçlük yaşamayacaksınız. Kış aylarında ise sefer sayısı çok daha az. Afyon merkeze 53 km mesafede bulunan Bolvadin'e ortalama 1.5 saatlik sürede ulaşabilirsiniz.admin / 16.04.2018 / 0 / 9 625

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Sandıklı’da Gezilecek Yerler

Sandıklı’da Gezilecek Yerler

Sandıklı, Afyonkarahisar’ın ilçelerinde biridir. Afyonkarahisar ile arası 60
Dinar’da Gezilecek Yerler

Dinar’da Gezilecek Yerler

Dinar, geçmişi ve sahip olduğu tarihi dokusu ile çok sayıda gezginin listesinde
Emirdağ’da Gezilecek Yerler

Emirdağ’da Gezilecek Yerler

Afyon'a bağlı ilçelerden bir tanesi olan Emirdağ, Afyon merkeze 73 km mesafede
Seydiler’de Gezilecek Yerler

Seydiler’de Gezilecek Yerler

Sönmüş volkanlarla dolu Dağlık Frigya yöresi doğal oluşumları ve kayalara
Afyonkarahisar'da Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar'da Gezilecek Yerler

Ülkemiz kaplıca turizmi açısından oldukça zengin bir coğrafyaya sahip
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up