Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Emirdağ’da Gezilecek Yerler

Emirdağ’da Gezilecek Yerler

Afyon'a bağlı ilçelerden bir tanesi olan Emirdağ, Afyon merkeze 73 km mesafede bulunuyor. M.Ö 3000’li yıllara dayanan tarihi ile köklü bir tarihe sahip olan ilçe, uzun süre Firigler’in hakimiyetinde kalmış ve çok sayıda eseri de günümüze taşımayı başarmıştır. Dilerseniz ilçenin tarihine daha detaylı bir şekilde göz atalım…

emirdağ
Emirdağ Tarihi

Eski tunç dönemine ait eserlerin yoğun olarak yer aldığı bölge, köklü bir geçmişe sahiptir. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Emirdağ, Abasyom, Neo Kome, Orkistüs, Abrostola gibi köyleri ile Frigler dönemine ait kalıntıları da hali hazırda bünyesinde barındırıyor. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Frigler, bu bölgede en uzun süre hakimiyet sağlayan medeniyetlerden bir tanesidir.


Yine Helenistik dönemde kurulduğu söylenen Galatya Cumhuriyeti’ne ait olan Abrostola ve Tiskon da yine Afyon’a bağlı Emirdağ ilçesinde yer alıyor. Bir dönem Bizans hakimiyetine de giren Emirdağ, yanlış politikalar nedeniyle bu imparatorluğun elinde kısa bir süre kalmış ve sonrasında Arapların eline geçmiştir. Araplar’dan sonra ise Türk hakimiyetine giren bölge, Türk ve Arap yapılarını da bünyesinde barındırmaktadır.

Dilerseniz Emirdağ'da gezilecek yerler, tarihi yapılarına ve keşfedilecek noktalarına da hep birlikte göz atalım…

Emirdağ Yaylaları

seki yaylası
İlçe, yaz aylarında çok daha fazla turist kabul ediyor ve özellikle serinlemek ve biraz nefes almak isteyen turistler, yaylaları tercih ediyor. Yeşilin ve oksijenin bol olduğu geniş yaylalar, ziyaretçilere açık hale getirilmiş durumda. Seki, Göğüs, Gedik, Çiçekli ve Tekneçukuru yaylalarını ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Balcam Mağarası

balcam mağarası
Emirdağ ilçesine ortalama 10 km mesafede olan Balcam Köyü yakınlarında bulunan Balcam Mağarası da ilginç görüntüsü ile ziyaretçilerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Emirdağ'ı ziyaret ettiğinizde vaktiniz varsa bu mağarayı da görmek için Balcam Köyü’ne doğru yola çıkabilirsiniz.

Dandindere Tabiat Koruma Alanı

Dandindere Tabiat Koruma Alanı
260 hektarlık geniş bir alan sizleri bekliyor. Emirdağ ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve ilçe merkezine ortalama 25 km mesafede yer alan tabiat koruma alanı da ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen alanlardan bir tanesidir. Toros Sediri Ormanını büyütmek ve korumak adına kurulan bu alanda çok sayıda ağaç türü yer alıyor ve birçok canlıya da ev sahipliği yaptığını da belirtmek gerekiyor.

Amorium Antik Kenti

amorium antik kenti
Hisarköy Kasabasında yer alan Amorium Antik Kenti, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve tarihi dokuları ile de dikkatleri çekmeyi başaran özel bir noktadır. Emirdağ ilçe merkezine yaklaşık 13 km mesafede bulunan kasabada yer alan antik kent, ziyaretçilerin sıklıkla tercih ettiği adresler arasında gösteriliyor. Özellikle Bizans ve Roma dönemine ait çok sayıda eser mevcut ve hali hazırda bu eserleri yakından görmek de mümkündür.

Emirdağ'ın Nesi Meşhur?

emirdağ güveci
Yumurtalı pide, Emirdağ'ın meşhur lezzetlerinden bir tanesi ve ilçeyi ziyaret ettiğinizde birçok restoranda bu lezzet ile karşı karşıya geleceksiniz. Kendine has bir tat ve içeriğe sahip olan yumurtalı pide, uygun fiyatı nedeni ile de çok fazla tercih ediliyor. Emirdağ güveci de yine ilçenin meşhur lezzetleri arasında yer alıyor. Son olarak mercimekli bükmeyi de listelerinize dahil etmeyi unutmayın.


Emirdağ Nerede, Nasıl Gidilir?

Afyon'a 73 km mesafede bulunan ilçeye Afyon otogar üzerinden toplu ulaşım, taksi ve özel araçlarınız ile kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Otogarda her dönem hizmet veren özel firmalar var ve toplu taşıma fiyatlarının uygun olması da insanları bu alternatife yönlendiriyor. Otobüs firmalarının minibüs tarzı araçları da saat başı seferler düzenleyerek Emirdağ'a ulaşımı daha kolay hale getiriyor.admin / 25.04.2018 / 0 / 2 353

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

myfriendoo
Çankaya'da Gezilecek Yerler

Çankaya'da Gezilecek Yerler

En eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Çankaya, Taş devri ile birlikte
Sille’de Gezilecek Yerler

Sille’de Gezilecek Yerler

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Sille tarihi yapıları, kültürel zenginliği,
Karamanda Gezilecek Yerler

Karamanda Gezilecek Yerler

Anadolu'nun bağrında yükselmekte olan Karaman, birçok medeniyete beşiklik
Kırşehir'de Gezilecek Yerler

Kırşehir'de Gezilecek Yerler

İç Anadolu'nun merkezi bir yerinde bulunan Kırşehir tarihi Hititler dönemine
Niğde'de Gezilecek Yerler

Niğde'de Gezilecek Yerler

Kapadokya’nın en ilgi çekici kentlerinden biri de Niğde. Kent merkezinde Rum,
Nevşehir'de Gezilecek Yerler

Nevşehir'de Gezilecek Yerler

Nevşehir Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde yer alan tarihi ve doğal
Kayseri'de Gezilecek Yerler

Kayseri'de Gezilecek Yerler

6000 yıllık bir maziye sahip olan Kayseri, İç Anadolu Bölgesinde yer alan
Sivas'ta Gezilecek Yerler

Sivas'ta Gezilecek Yerler

Anadolu coğrafyasında bulunan en eski kentlerden birisi olan Sivas Roma
Konya'da Gezilecek Yerler

Konya'da Gezilecek Yerler

Konya ilimiz ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Konya ili 2016
Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara'da Gezilecek Yerler

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde bulunup 1920 yılından itibaren Türkiye
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up