Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Afyonkarahisar » Emirdağ’da Gezilecek Yerler

Emirdağ’da Gezilecek Yerler


Emirdağ gezilecek yerler
Afyon'a bağlı ilçelerden bir tanesi olan Emirdağ, Afyon merkeze 73 km mesafede bulunuyor. M.Ö 3000’li yıllara dayanan tarihi ile köklü bir tarihe sahip olan ilçe, uzun süre Firigler’in hakimiyetinde kalmış ve çok sayıda eseri de günümüze taşımayı başarmıştır. Dilerseniz ilçenin tarihine daha detaylı bir şekilde göz atalım…

Emirdağ Tarihi

Eski tunç dönemine ait eserlerin yoğun olarak yer aldığı bölge, köklü bir geçmişe sahiptir. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Emirdağ, Abasyom, Neo Kome, Orkistüs, Abrostola gibi köyleri ile Frigler dönemine ait kalıntıları da hali hazırda bünyesinde barındırıyor. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Frigler, bu bölgede en uzun süre hakimiyet sağlayan medeniyetlerden bir tanesidir.


Yine Helenistik dönemde kurulduğu söylenen Galatya Cumhuriyeti’ne ait olan Abrostola ve Tiskon da yine Afyon’a bağlı Emirdağ ilçesinde yer alıyor. Bir dönem Bizans hakimiyetine de giren Emirdağ, yanlış politikalar nedeniyle bu imparatorluğun elinde kısa bir süre kalmış ve sonrasında Arapların eline geçmiştir. Araplar’dan sonra ise Türk hakimiyetine giren bölge, Türk ve Arap yapılarını da bünyesinde barındırmaktadır.

Dilerseniz Emirdağ'da gezilecek yerler, tarihi yapılarına ve keşfedilecek noktalarına da hep birlikte göz atalım…

Emirdağ Yaylaları

İlçe, yaz aylarında çok daha fazla turist kabul ediyor ve özellikle serinlemek ve biraz nefes almak isteyen turistler, yaylaları tercih ediyor. Yeşilin ve oksijenin bol olduğu geniş yaylalar, ziyaretçilere açık hale getirilmiş durumda. Seki, Göğüs, Gedik, Çiçekli ve Tekneçukuru yaylalarını ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Balcam Mağarası

Emirdağ ilçesine ortalama 10 km mesafede olan Balcam Köyü yakınlarında bulunan Balcam Mağarası da ilginç görüntüsü ile ziyaretçilerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Emirdağ'ı ziyaret ettiğinizde vaktiniz varsa bu mağarayı da görmek için Balcam Köyü’ne doğru yola çıkabilirsiniz.

Dandindere Tabiat Koruma Alanı

260 hektarlık geniş bir alan sizleri bekliyor. Emirdağ ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve ilçe merkezine ortalama 25 km mesafede yer alan tabiat koruma alanı da ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen alanlardan bir tanesidir. Toros Sediri Ormanını büyütmek ve korumak adına kurulan bu alanda çok sayıda ağaç türü yer alıyor ve birçok canlıya da ev sahipliği yaptığını da belirtmek gerekiyor.

Amorium Antik Kenti

Hisarköy Kasabasında yer alan Amorium Antik Kenti, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve tarihi dokuları ile de dikkatleri çekmeyi başaran özel bir noktadır. Emirdağ ilçe merkezine yaklaşık 13 km mesafede bulunan kasabada yer alan antik kent, ziyaretçilerin sıklıkla tercih ettiği adresler arasında gösteriliyor. Özellikle Bizans ve Roma dönemine ait çok sayıda eser mevcut ve hali hazırda bu eserleri yakından görmek de mümkündür.

Emirdağ'ın Nesi Meşhur?

Yumurtalı pide, Emirdağ'ın meşhur lezzetlerinden bir tanesi ve ilçeyi ziyaret ettiğinizde birçok restoranda bu lezzet ile karşı karşıya geleceksiniz. Kendine has bir tat ve içeriğe sahip olan yumurtalı pide, uygun fiyatı nedeni ile de çok fazla tercih ediliyor. Emirdağ güveci de yine ilçenin meşhur lezzetleri arasında yer alıyor. Son olarak mercimekli bükmeyi de listelerinize dahil etmeyi unutmayın.


Emirdağ Nerede, Nasıl Gidilir?

Afyon'a 73 km mesafede bulunan ilçeye Afyon otogar üzerinden toplu ulaşım, taksi ve özel araçlarınız ile kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Otogarda her dönem hizmet veren özel firmalar var ve toplu taşıma fiyatlarının uygun olması da insanları bu alternatife yönlendiriyor. Otobüs firmalarının minibüs tarzı araçları da saat başı seferler düzenleyerek Emirdağ'a ulaşımı daha kolay hale getiriyor.admin / 25.04.2018 / 0 / 15 134

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Sandıklı’da Gezilecek Yerler

Sandıklı’da Gezilecek Yerler

Sandıklı, Afyonkarahisar’ın ilçelerinde biridir. Afyonkarahisar ile arası 60
Dinar’da Gezilecek Yerler

Dinar’da Gezilecek Yerler

Dinar, geçmişi ve sahip olduğu tarihi dokusu ile çok sayıda gezginin listesinde
Bolvadin’de Gezilecek Yerler

Bolvadin’de Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar merkeze 53 km mesafede olan Bolvadin, şehrin en eski yerleşim
Seydiler’de Gezilecek Yerler

Seydiler’de Gezilecek Yerler

Sönmüş volkanlarla dolu Dağlık Frigya yöresi doğal oluşumları ve kayalara
Afyonkarahisar'da Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar'da Gezilecek Yerler

Ülkemiz kaplıca turizmi açısından oldukça zengin bir coğrafyaya sahip
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up