Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Afyonkarahisar » Afyonkarahisar'da Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar'da Gezilecek Yerler


Afyonkarahisar gezilecek yerler
Ülkemiz kaplıca turizmi açısından oldukça zengin bir coğrafyaya sahip bulunuyor. En fazla kaplıcaya sahip olan bölgelerden biri de Ege Bölgesi ve bu bölgede de kaplıca tatili yapmak isteyenlerden en fazla ilgi gören il olarak ise Afyonkarahisar öne çıkıyor. Şifalı sular bakımından şanslı illerimizden olan Afyonkarahisar’da görülmesi gereken yerler arasında kaplıcalar ön sıralarda yer alıyor.

Dilerseniz yazımızın devamında Afyon'da gezilecek yerler listemize göz atalım.

Gazlıgöl Kaplıcaları

İhsaniye ilçesindeki meşhur Gazlıgöl Kaplıcalarının şifasından yararlanırken aynı zamanda burada bulunan termal tedavi merkezlerinde konaklama olanağı bulunuyor. Gazlıgöl Kaplıcalarının bir başka özelliği ise Kızılay maden suyunun bu kaplıcadaki mineral bakımından oldukça zengin sulardan elde ediliyor olması.

Ömer Kaplıcası

Afyonkarahisar’da gidebileceğiniz diğer kaplıca il merkezinden 15 km uzaklıkta bulunan Ömer Kaplıcası. Önemli şifa kaynaklarımızdan biri olan bu kaplıcanın, romatizma başta olmak üzere kısırlık ve eklem ağrısı gibi birçok rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor. Bu bölgede otel sayısı da fazla olduğundan konaklama konusunda da sorun yaşanmıyor.

Hüdai Kaplıcaları

Sandıklı ilçesindeki Hüdai Kaplıcaları da termal tatil için ziyaret edebileceğiniz yerler arasında yer alıyor.

Afyon Kalesi

Termal tesislerin yanı sıra, çok sayıda medeniyetin hüküm sürdüğü Afyonda görülmesi gereken yerler arasında kuşkusuz tarihi mekanlar yer alıyor. Günümüzde tarihi dokusu bozulmuş olsa da kalıntıları halen mevcut olan ve turistlerin ziyaret etmek istedikleri yerler arasında en başta gelen yerlerden biri Afyon Kalesi. Kentin ortasında yer alan bu simge yapıyı görebilmek için uzun bir merdiveni çıkmanız gerekecek. Ancak bu zahmetin sonunda hakkında birçok efsane bulunan ve türkülere konu olmuş bir yapıyı görme fırsatına sahip olacaksınız. 225 metre yükseklikteki bu alandan şehir manzarasını izleyebilir ve sükunetin tadını çıkarabilirsiniz.


İki kalesi bulunan şehirdeki diğer kale ise Sandıklı ilçesindeki Hisar Kalesidir.

Afyon Ulu Cami

Afyon’da gezilecek yerlerarasında tarihi mekanları tercih ediyorsanız içerisindeki direkler sebebiyle 40 Direkli Cami olarak bilinen Afyon Ulu Cami'ni mutlaka görmelisiniz. Mimari bakımdan oldukça etkileyici bir yapı olan bu cami şehirdeki ibadet mekanları arasında en büyük olanı olmasının yanında diğer camilerden farklı mimari özelliklere de sahiptir.

Sultan Divani Mevlevihanesi

Afyon, Anadolu'nun ilk Mevlevihanelerinden biri olan Sultan Divani Mevlevihanesi'ne de ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi 13.yüzyıla dayanan bu mekan geçmişimizden gelen önemli miraslardan biridir. Bunlar dışında şehrin farklı noktalarına dağılmış kervansaray, medrese, cami ve kiliseler tarihi mirasa sahip çıkma adına mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Afyon Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesini ziyaret ederek Kalkolitik Dönemden Eski Tunca, Hitit kalıntılarından Friglere, Hellenistik Dönemden Roma ve Bizans’a kadar pek çok devir ve medeniyetin tarihi buluntularını bir arada görme olanağına sahip olabilirsiniz.

Peri Bacaları

Tarihi zenginliği fazla olmakla birlikte afyonkarahisarda gezilecek yerler arasında yalnızca tarihi yapılar yer almıyor. Doğal güzellikler bakımından da şehir farklı zenginlikleri bünyesinde barındırıyor. Peri bacaları denilince pek çok kişinin aklına Nevşehir gelse de Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesinde farklı yerlerde çok sayıda peri bacası bulunuyor. Özellikle Seydiler kasabasını mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Eber Gölü

Ülkemizde büyüklük açısından 12. Sırada olan Eber Gölü de görülmesi gereken doğal güzellikler arasında yer alıyor.

Afyon'un Yöresel Lezzetleri

Afyon’un neyi meşhur sorusunun cevabı neredeyse ülkemizin her yöresindeki insanımız tarafından kolaylıkla cevaplanabilecek durumdadır. Şehrin leziz sucukları, kaymağı ve lokumunun ünü o kadar yayılmıştır ki ülkemiz dışında yurt dışında da bilinmektedir. Başka hiçbir yerde tadamayacağınız kaymaklı lokumu burada yemeniz mümkün. Yemek tercihinizi Afyon kebabından yana yapabilir üzerine de nefis kaymak parçası ile birlikte sunulan ekmek kadayıfının tadına bakarak yemeğinizi taçlandırabilir siniz.


Afyon Nerede, Nasıl Gidilir?

Aslında daha çok İç Anadolu etkileri görülse de Afyonkarahisar Ege bölgemizde yer alır. Eskişehir, Kütahya, Uşak, Denizli, Burdur, Isparta ve Konya illerimiz ile komşu olan Afyon, Başkent Ankara'ya 262 km, İstanbul'a 425 km, İzmir'e ise 325 km mesafede bulunur. İstanbul ve Ankara yönlerinden gelecek olanlar Antalya yolunu kullanarak, İzmir yönünden gelecek olanlar ise Turgutlu üzerinden E96 karayolunu kullanarak Afyon'a ulaşabilirler diyerek Afyon nerede sorusuna cevabımızı da vermiş olarak makalemizin sonuna geliyoruz.

Afyonkarahisar Tanıtım Filmi
admin / 20.11.2017 / 1 / 6 873

Yorum Ekleyin


  1. Kenan Hisarlı
    Ziyaretçi
    2 Şubat 2018 13:37
    0

    Güzel memleketim benim. Şehrimize gelip mutfağımızla tanışmayanlar çok üzülecektir. Hepinizi bekliyoruz. Bu arada tarihi yerleri çok güzel anlatmışsınız teşekkürler 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Sandıklı’da Gezilecek Yerler

Sandıklı’da Gezilecek Yerler

Sandıklı, Afyonkarahisar’ın ilçelerinde biridir. Afyonkarahisar ile arası 60
Dinar’da Gezilecek Yerler

Dinar’da Gezilecek Yerler

Dinar, geçmişi ve sahip olduğu tarihi dokusu ile çok sayıda gezginin listesinde
Emirdağ’da Gezilecek Yerler

Emirdağ’da Gezilecek Yerler

Afyon'a bağlı ilçelerden bir tanesi olan Emirdağ, Afyon merkeze 73 km mesafede
Bolvadin’de Gezilecek Yerler

Bolvadin’de Gezilecek Yerler

Afyonkarahisar merkeze 53 km mesafede olan Bolvadin, şehrin en eski yerleşim
Seydiler’de Gezilecek Yerler

Seydiler’de Gezilecek Yerler

Sönmüş volkanlarla dolu Dağlık Frigya yöresi doğal oluşumları ve kayalara
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up