Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Amasya » Taşova’da Gezilecek Yerler

Taşova’da Gezilecek Yerler


Taşova gezilecek yerler
Taşova’ya hakim olan ve ilk yerleşen medeniyet Hititler olarak karşımıza çıkıyor. Uzun süre bu bölgede ikamet eden ve çok sayıda eser bırakan medeniyet, bölgenin gelişmesinde de önemli bir role sahiptir. Dilerseniz ilçe tarihine daha derinlemesine göz atalım…

Taşova Tarihi

Hititlerin uzun süre hakimiyeti ile birlikte bölge kısa sürede gelişme göstermiş ve diğer medeniyetlerin de ilgisini çekmeyi başarmıştır. Yapılan saldırılar neticesinde bu bölge Friglerin eline geçmiş ve Hitit hakimiyeti bu saldırı ile birlikte son bulmuştur. Frigler sonrası dönemde bölgeye hakim olan medeniyet ise Kimmerler olarak karşımıza çıkıyor. Kimmerlerim hakimiyetine ise İran’da kurulan Medler son veriyor ve bölge uzunca bir süre Medlerin hakimiyetinde kalıyor.


Görüldüğü üzere bölge çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış ve birçok döneme de şahitlik etmiştir. Hali hazırda bölgede yapılan arkeolojik kazılar da devam ediyor ve bu kazıların neticesinde çok sayıda tarihi kalıntı ortaya çıkmıştır. Makalemizin kalan kısmında ise Taşova'da gezilecek yerler listesini inceleyelim.

Borabay Gölü

İlçe merkezi ile arasında 15 km mesafe bulunan Borabay Gölü, 25 metre derinliğe sahip bir oluşumdur. Turizm merkezi ilan edilen bu oluşumun çevresinde çok sayıda etkinlik alanı da mevcuttur. Gazino, restoran, kafe ve benzeri işletmelerin aktif olarak hali hazırda hizmet verdiklerini de ifade etmek gerekiyor.

Baraklı Şelalesi

Baraklı köyü sınırları içerisinde yer alan Baraklı Şelalesi, 8 metre yükseklikten akış sağlıyor. Şelale çevresinin mesirelik alan olduğunu belirtmek gerekiyor ve hafta sonu özellikle bu alan yerli halk tarafından çok daha fazla tercih ediliyor. Yeşilin farklı tonları ve bol oksijen ile bir araya gelmek isteyenlerin ilk adresi diyebiliriz.

Baraklı Kalesi

İlçe merkezine ortalama 2 km mesafede bulunan Baraklı Kalesi, Roma dönemine ait eserler arasında gösteriliyor. Kalenin inşa edilme nedeni ise bu bölgeden geçen kervanları kontrol altında tutmaktır. Tarihi dokusu ve ihtişamlı yapısı ile ziyaretçilerin ilgisini çeken Baraklı Kalesi, yabancı turistlere de ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Alpaslan Müzesi

Alpaslan Beldesinde bulunan müze, Osmanlı döneminde inşa edilen bir hama içerisinde yer alıyor. 1954 yılında bir restorasyon çalışması gerçekleştirilmiş ve müze bugünkü haline kavuşturularak ziyarete açılmıştır. Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait birçok ahşap eserin müzede hali hazırda sergilendiğini de belirtmekte fayda var.

Taşova'nın Nesi Meşhur?

Karadeniz mutfağının en özel ve en ilgi çekici tatlarını bu ilçede bulabilirsiniz. Mutfak kültürü konusunda gelişmiş bir ilçe olan Taşova, damak tadınıza uygun çok sayıda lezzeti sizinle buluşturuyor. Bat yemeği, bu lezzetlerden bir tanesi. Tokat kültürüne ait olduğu söylense de ilçe halkı bunu kabul etmiyor ve bu lezzeti benimsemiş durumdalar. Keşkek, Amasya'nın birçok ilçesinde olduğu gibi Taşova’da da önemli bir yere sahip ve yöresel lezzetler arasında kabul ediliyor.

Taşova Nerede, Nasıl Gidilir?

Amasya şehir merkezine ortalama 55 km mesafede bulunan Taşova, Koyulhisar, Reşadiye, Erbaa ve Niksar gibi önemli ve büyük ilçeleri de kapsayan verimli bir ova içerisinde yer alıyor. Bu bölgenin batı kesiminde konumlanmış olan ilçe, Ladik, Çarşamba, ve Turhal gibi farklı illerin ilçeleri ile de komşu durumdadır. Sahip olduğu coğrafya bakımından önemli bir yere sahip olan ilçede ulaşım sorunu yoktur.


Havalimanı ve otogar üzerinden karayolunu kullanarak ilçeye erişim sağlamak mümkündür. Otogarda çok sayıda firma mevcut ve ilçe otobüsleri de düzenli olarak seferlerine devam ediyor. Taksi, transfer aracı, araç kiralama ve servis hizmetleri de mevcuttur.admin / 25.04.2018 / 0 / 8 107

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Borabay Gölü Tanıtımı

Borabay Gölü Tanıtımı

Borabay gölü, Amasya'nın Borabay köyünde yer alan bir göldür. Borabay gölü
Amasya Kral Kaya Mezarları

Amasya Kral Kaya Mezarları

Amasya kaya mezarları Amasya’da Harşena dağının eteklerine kurulmuş, Helenistik
Merzifon’da Gezilecek Yerler

Merzifon’da Gezilecek Yerler

Merzifon gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Gümüşhacıköy’de Gezilecek Yerler

Gümüşhacıköy’de Gezilecek Yerler

Gümüşhacıköy, Amasya'nın ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 70
Suluova’da Gezilecek Yerler

Suluova’da Gezilecek Yerler

Amasya’ya bağlı Suluova, tarihe bakıldığında farklı adlarla anıldığını da
Amasya'da Gezilecek Yerler

Amasya'da Gezilecek Yerler

Amasya, ülkemizin Karadeniz kıyısında yer alan yeşilliği, doğal güzellikleri ve
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up