Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Amasya » Amasya'da Gezilecek Yerler

Amasya'da Gezilecek Yerler


Amasya, ülkemizin Karadeniz kıyısında yer alan yeşilliği, doğal güzellikleri ve tarihi eserleri ile kesinlikle gidilip görülmesi gereken illerimiz arasında yer almaktadır. Amasya sahip olduğu yoğun olmayan nüfus sayesinde de oldukça rahat bir şekilde kalabalıklar içerisinde kaybolmadan gezilebilecek illerimizin başında gelmektedir.

amasya
Ayrıca tarih çağları boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Amasya ilinde görülebilecek birçok tarihi eser olması da gezmek isteyen turistler için oldukça etkili olmaktadır.

Kral Kaya Mezarları

Amasya gezilecek yerler listesinin başına konulabilecek ilk adres şüphesiz kral kaya mezarları olacaktır. Kral kaya mezarları Amasya'nın ev sahipliği yapmış olduğu birçok medeniyetten yalnızca bir tanesi olan Pontus Rum medeniyetinden günümüze kalan bir tarihi eserdir. İsminden de anlaşılabildiği gibi mezarlar Pontus krallarına aittir. Mezarlar Pontus Rum medeniyeti zamanında Amasya’da bulunan Harşena dağına oyularak yapılmıştır. Ancak günümüze mezarların tamamı gelmeyi başaramamış yalnızca birkaç mezar günümüze kadar sağlam bir şekilde kalabilmeyi başarmıştır. Oldukça kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilecek kral kaya mezarları kesinlikle görülmesi gereken tarihi özellik taşıyan yerlerden bir tanesidir.

Halifet Gazi Kümbeti

Halifet Gazi Kümbeti amasyada gezilecek yerler arasında bulunan Selçuklu medeniyetinden günümüze gelmeyi başarabilen nadide tarihi eserlerden bir tanesidir. Yaklaşık 1242 senesinde yapıldığı öğrenilen kümbet Selçuklu zamanında görev yapmış emirlerden bir tanesi olan Halifet Alp İbni Tuni isimli emir için yaptırılmıştır. Selçuklu mimarisine sahip olan kümbet kare bir tabana oturtulmuş olup sekizgen şeklinde bir kule halini alacak şekilde yükselmektedir. Kümbetin girişi güney kısmından olmakla birlikte kümbet yalnızca 2 kattan oluşmaktadır.


Amasya ili ülkemizin sahip olduğu ormanlık arazi bakımından en geniş bölgelerinin başında gelmekte olan Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Bu sayede doğallık bakımından oldukça zengin illerimiz arasında yerini almıştır. Amasya ili doğallık bakımından Amasya ziyaretinde Amasya’da görülmesi gereken yerlerkapsamında turistlere oldukça geniş imkanlar sunmaktadır.

Borabay Gölü

Amasya’nın en göze çarpan ve beğenilen doğal güzellikleri arasında yerini almış olan mekanların başında Borabay Gölü gelmektedir. Amasya merkez ilçesinden yaklaşık olarak 65 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan göl, uzak olması yanı sıra ulaşım yolları ile oldukça kolay ulaşılabilecek bir doğal güzelliktir. Borabay Gölü’nün göze çarpan en önemli özeliği ise yılın hemen hemen her mevsiminde farklı renklere bürünmesi ve bu renk değişiminin izleyenlere yaşatmış olduğu görsel şölendir. Sonbahar mevsiminde göl üzerinde daha çok pastel tonlarındaki renklerin hakimiyeti gözlemlenebilir bahar aylarında ise pastel renkler yerini tamamen canlı renklere bırakır. Her iki mevsimde de doğallık arayanlar için olağanüstü bir kaçış noktasıdır. Borabay gölü çevresinde rahatlamak, temiz havanın tadını çıkarmak mümkündür. Ayrıca göl çevresinde kamp yapma imkanı da turistleri beklemektedir.

Terziköy Kaplıcası

Amasya merkez ilçesinde bulunan terziköy kaplıcası yine amasyada görülmesi gereken yerlerarasında bulunan doğal bir mekandır. Kaplıcalar günümüzde bilindiği üzere birçok sağlık problemine doğal yollardan çözüm bulunması için oldukça başarılı alternatif bir yöntemdir. Kaplıcalar sayesinde Amasya gezinizde bir rahatlama imkanı bulacak aynı zamanda etrafınızdaki doğal güzelliklerin tadını çıkarma imkanına sahip olacaksınız.

Amasya'nın Yöresel Lezzetleri

Amasya neyi meşhur sorusunun birçok cevabı bulunmaktadır. Amasya denilince insanların aklına ilk olarak elma gelmektedir. Amasya elması ile meşhur olan, oldukça lezzetli elmalara sahip bir ildir. Elma ile ün yapmasının yanı sıra patlıcan çullaması isimli yöresel lezzet de oldukça meşhurdur. Biber, patlıcan ve domatesin közlenmesi ile hazırlanan yöresel lezzet oldukça meşhur olup yiyenlerde sürekli olarak daha fazlasını yeme isteği uyandırmaktadır.Amasya Tanıtım Filmi
admin / 21.11.2017 / 2 / 8 532

Yorum Ekleyin


 1. Murat
  Ziyaretçi
  23 Kasım 2017 18:57
  0

  Kral kaya mezarlarının olduğu dağın adı Harşena, teşekkürler. 

 2. Nurcan Seltek
  Ziyaretçi
  2 Şubat 2018 23:50
  0

  Amasya denilince aklıma ilk gelen yer Borabay Gölü. Muhteşem tabiatı ve insana huzur veren bir doğaya sahip. Kesinlikle tavsiye ederim. Çok güzel anlatmışsınız teşekkürler 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Borabay Gölü Tanıtımı

Borabay Gölü Tanıtımı

Borabay gölü, Amasya'nın Borabay köyünde yer alan bir göldür. Borabay gölü
Amasya Kral Kaya Mezarları

Amasya Kral Kaya Mezarları

Amasya kaya mezarları Amasya’da Harşena dağının eteklerine kurulmuş, Helenistik
Merzifon’da Gezilecek Yerler

Merzifon’da Gezilecek Yerler

Merzifon gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Gümüşhacıköy’de Gezilecek Yerler

Gümüşhacıköy’de Gezilecek Yerler

Gümüşhacıköy, Amasya'nın ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 70
Suluova’da Gezilecek Yerler

Suluova’da Gezilecek Yerler

Amasya’ya bağlı Suluova, tarihe bakıldığında farklı adlarla anıldığını da
Taşova’da Gezilecek Yerler

Taşova’da Gezilecek Yerler

Taşova’ya hakim olan ve ilk yerleşen medeniyet Hititler olarak karşımıza
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up