Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Amasya'da Gezilecek Yerler

Amasya, ülkemizin Karadeniz kıyısında yer alan yeşilliği, doğal güzellikleri ve tarihi eserleri ile kesinlikle gidilip görülmesi gereken illerimiz arasında yer almaktadır. Amasya sahip olduğu yoğun olmayan nüfus sayesinde de oldukça rahat bir şekilde kalabalıklar içerisinde kaybolmadan gezilebilecek illerimizin başında gelmektedir.

amasya
Ayrıca tarih çağları boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Amasya ilinde görülebilecek birçok tarihi eser olması da gezmek isteyen turistler için oldukça etkili olmaktadır.

Kral Kaya Mezarları

amasya kral kaya mezarları
Amasya gezilecek yerler
listesinin başına konulabilecek ilk adres şüphesiz kral kaya mezarları olacaktır. Kral kaya mezarları Amasya'nın ev sahipliği yapmış olduğu birçok medeniyetten yalnızca bir tanesi olan Pontus Rum medeniyetinden günümüze kalan bir tarihi eserdir. İsminden de anlaşılabildiği gibi mezarlar Pontus krallarına aittir. Mezarlar Pontus Rum medeniyeti zamanında Amasya’da bulunan Harşena dağına oyularak yapılmıştır. Ancak günümüze mezarların tamamı gelmeyi başaramamış yalnızca birkaç mezar günümüze kadar sağlam bir şekilde kalabilmeyi başarmıştır. Oldukça kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilecek kral kaya mezarları kesinlikle görülmesi gereken tarihi özellik taşıyan yerlerden bir tanesidir.

Halifet Gazi Kümbeti

halifet gazi kümbeti
Halifet Gazi Kümbeti amasyada gezilecek yerler arasında bulunan Selçuklu medeniyetinden günümüze gelmeyi başarabilen nadide tarihi eserlerden bir tanesidir. Yaklaşık 1242 senesinde yapıldığı öğrenilen kümbet Selçuklu zamanında görev yapmış emirlerden bir tanesi olan Halifet Alp İbni Tuni isimli emir için yaptırılmıştır. Selçuklu mimarisine sahip olan kümbet kare bir tabana oturtulmuş olup sekizgen şeklinde bir kule halini alacak şekilde yükselmektedir. Kümbetin girişi güney kısmından olmakla birlikte kümbet yalnızca 2 kattan oluşmaktadır.


Amasya ili ülkemizin sahip olduğu ormanlık arazi bakımından en geniş bölgelerinin başında gelmekte olan Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Bu sayede doğallık bakımından oldukça zengin illerimiz arasında yerini almıştır. Amasya ili doğallık bakımından Amasya ziyaretinde Amasya’da görülmesi gereken yerlerkapsamında turistlere oldukça geniş imkanlar sunmaktadır.

Borabay Gölü

borabay gölü
Amasya’nın en göze çarpan ve beğenilen doğal güzellikleri arasında yerini almış olan mekanların başında Borabay Gölü gelmektedir. Amasya merkez ilçesinden yaklaşık olarak 65 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan göl, uzak olması yanı sıra ulaşım yolları ile oldukça kolay ulaşılabilecek bir doğal güzelliktir. Borabay Gölü’nün göze çarpan en önemli özeliği ise yılın hemen hemen her mevsiminde farklı renklere bürünmesi ve bu renk değişiminin izleyenlere yaşatmış olduğu görsel şölendir. Sonbahar mevsiminde göl üzerinde daha çok pastel tonlarındaki renklerin hakimiyeti gözlemlenebilir bahar aylarında ise pastel renkler yerini tamamen canlı renklere bırakır. Her iki mevsimde de doğallık arayanlar için olağanüstü bir kaçış noktasıdır. Borabay gölü çevresinde rahatlamak, temiz havanın tadını çıkarmak mümkündür. Ayrıca göl çevresinde kamp yapma imkanı da turistleri beklemektedir.

Terziköy Kaplıcası

terziköy kaplıcası
Amasya merkez ilçesinde bulunan terziköy kaplıcası yine amasyada görülmesi gereken yerlerarasında bulunan doğal bir mekandır. Kaplıcalar günümüzde bilindiği üzere birçok sağlık problemine doğal yollardan çözüm bulunması için oldukça başarılı alternatif bir yöntemdir. Kaplıcalar sayesinde Amasya gezinizde bir rahatlama imkanı bulacak aynı zamanda etrafınızdaki doğal güzelliklerin tadını çıkarma imkanına sahip olacaksınız.

Amasya'nın Yöresel Lezzetleri

patlıcan çullaması
Amasya neyi meşhur
sorusunun birçok cevabı bulunmaktadır. Amasya denilince insanların aklına ilk olarak elma gelmektedir. Amasya elması ile meşhur olan, oldukça lezzetli elmalara sahip bir ildir. Elma ile ün yapmasının yanı sıra patlıcan çullaması isimli yöresel lezzet de oldukça meşhurdur. Biber, patlıcan ve domatesin közlenmesi ile hazırlanan yöresel lezzet oldukça meşhur olup yiyenlerde sürekli olarak daha fazlasını yeme isteği uyandırmaktadır.Amasya Tanıtım Filmi
admin / 21.11.2017 / 2 / 1 480

Yorum Ekleyin


 1. Murat
  Ziyaretçi
  23 Kasım 2017 18:57
  0

  Kral kaya mezarlarının olduğu dağın adı Harşena, teşekkürler. 

 2. Nurcan Seltek
  Ziyaretçi
  2 Şubat 2018 23:50
  0

  Amasya denilince aklıma ilk gelen yer Borabay Gölü. Muhteşem tabiatı ve insana huzur veren bir doğaya sahip. Kesinlikle tavsiye ederim. Çok güzel anlatmışsınız teşekkürler 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Ünye'de Gezilecek Yerler

Ünye'de Gezilecek Yerler

Karadeniz'e son yıllarda ilginin artmasıyla birlikte Ordu'nun ilçesi olan Ünye
Karadeniz Ereğli'de Gezilecek Yerler

Karadeniz Ereğli'de Gezilecek Yerler

Ereğli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Zonguldak Ereğli 'ye seyahat
Devrek'te Gezilecek Yerler

Devrek'te Gezilecek Yerler

Devrek'te gezilecek yerler ve doğal güzellikleri bakımından ilgi çekici olan
Ayancık'ta Gezilecek Yerler

Ayancık'ta Gezilecek Yerler

Sinop’un tüm Türkiye tarafından bilinen bir ilçesi olan ve özellikle yaz
Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Trabzon Akçaabat ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Düzcede Gezilecek Yerler

Düzcede Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alan muhteşem şehirlerimizden biri de
Rize'de Gezilecek Yerler

Rize'de Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil
Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak ülkemizin Karadeniz Bölgesi sınırları içinde bulunan modern ve
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up