Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Şanlıurfa Balıklı Göl Tanıtımı

Şanlıurfa Balıklı Göl Tanıtımı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli şehirlerinde biri olan Şanlıurfa, gerek tarihi gerek kültürü ile dikkatleri de üzerinde toplayabilmiş bir şehir olma özelliğine sahip. Şanlıurfa’da görülmesi gereken pek çok mekan var fakat o konuyu başka bir içeriğimize ayırdık. Bu yazımızın konusu ise Şanlıurfa'nın simgesi haline gelmiş olan Balıklı Göl olacak.

Balıklı Göl Hakkında Genel ve Tarihi Bilgiler

Balıklı Göl, Şanlıurfa’nın en çok rağbet gören mekanlarından biri olma özelliğine sahip. Aynzeliha ve Halil-ür Rahman Gölleri olarak da anılan bu mekan şehir merkezinde ve tarihi surların hemen ön tarafında bulunuyor. Balıklı Göl olarak adlandırılan bu bölge iki farklı havuzdan oluşuyor.

balıklı göl
Kale tarafına yakın olan gölün ismi Aynzeliha Gölü, diğer taraftaki gölün ismi ise Halil-ür Rahman Gölü olarak biliniyor. Göllere ise yapı olarak havuz şekli verilmiş durumda. Gölerin suyu ise akarsu kaynağından gelmekte ve üstü kapatılmış bir kanal aracılığı ile şehri dolaşarak Suriye topraklarına kadar uzanıyor.


Gölleri besleyen su kaynaklarının yaklaşık 50 milyon yıl öncesinden beri var oldukları ileri sürülüyor fakat göllerin bulunduğu kısma havuz şeklinin ise ne zaman verildiği konusuna henüz açıklık getirilmiş sayılmaz.

Halil-ül Rahman olarak adlandırılan göl 30 metre genişliğe ve 150 metre uzunluğa sahipken, Aynzeliha olarak adlandırılan göl yine 30 metre genişliğinde fakat uzunluğu 50 metreyi aşmıyor. 1940 ila 1970 yılları arasında bu göllerde spor etkinlikleri düzenlendiğini de belirtmek isteriz.

Balıklı Göl Civarında Gezilecek Yerler

Şanlıurfa’yı ziyaret eden yerli veya yabancı hemen her ziyaretçinin uğradığı bu mekanın çevresinde Rızvaniye Camii ile Medresesi ve Halil Ül Rahman Camii ile Medresesi bulunuyor.

şanlıurfa balıklı göl
Halil Ür Rahman Camii ve Medresesinin Eyyubiler döneminde 1210 yıllarında yapıldığı ileri sürülüyor. Rızvaniye Camii ve Medresesi ise 1716 yılında inşa edilmiş. Yakın konumda bulunan kalenin sütunlarının ise İbrahim Peygamber zamanından kalma olduğu ileri sürülüyor.

Balıklı Göl’ün Hikayesi İslam Mitolojisindeki Yeri

Balıklı Göl, İbrahim Peygamber döneminde vuku bulduğu ileri sürülen bir olayın gerçekleştiği bölgeyi ifade etmesi nedeniyle İslam Mitolojisinde hayli önemli bir yere sahip.

Rivayetlere göre o dönemlerde insanları putperestlikten uzaklaştıran, hak dine çağıran ve doğru yola girmeye davet eden İbrahim Peygamber’in varlığı, dönem uygarlığının kralı olan Nemrut tarafından, atalarının dinine karşı bir engel olarak görülür.

İbrahim Peygamber’i kendi yöntemleri ile cezalandırmak isteyen kral Nemrut, günümüzde Balıklı Göl olarak anılan noktaya insanların görebileceği en büyük ateşi yaktırır ve bölgeye yüksek bir konumdan bakan bir tepede, bugün Urfa Kalesi olarak adlandırılan noktada kurdurduğu mancınık ile İbrahim Peygamber’i yanmakta olan dev ateşin içine doğru fırlatır.

balıklı göl efsanesi
Bu olay gerçekleşirken İbrahim Peygamber Rabbine dua eder ve ateşin yanmakta olduğu bölge bir su kütlesine dönüşür. İbrahim Peygamber’de fırlatıldığı yerden bu su kütlesinin içine düşer. Rabbi tarafından duası kabul edilen İbrahim Peygamber burnu bile kanamadan bu olaydan sıyrılmıştır. Bu olayın ardından Nemrut’un kızı Zeliha da İbrahim Peygamber’e inanır ve peşinden atlar. Onun düştüğü yerde de bir su kütlesi oluşmuştur. Bu rivayet üzerine bu iki gölün ismi de Hlil-ür Rahman ve Aynzeliha gölleri olarak anılmaya başlanmıştır.

İşte Balıklı Göl, rivayetlerde anlatılan bu hikayenin merkezinde, hem İslam dininde en çok adı geçen peygamberlerden biri olan İbrahim Peygamber’in bulunmasından ötürü hem de hak ile batılın mücadelesinde hakkın yerini bulmasından ötürü oldukça önemli bir mekan olarak kabul edilir.

Balıklı Göl’e Ne Zaman Gidilmeli?

Balıklı Göl’e, Şanlıurfa’nın iklim ve hava şartlarını da göz önüne alarak sonbahar veya kış döneminde gitmenizi önerebiliriz. Çünkü bahar ve yaz aylarında hayli sıcak bir bölge olan Şanlıurfa, son bahar kış dönemlerinde ise ılıman bir yapıya sahip. Tabi bu zaman dilimleri haricinde de sıcaklık sorun olmayacaksa yılın her vakti gidip gezebileceğiniz bir mekan.

Balıklı Göl Nerede? Balıklı Göl’e Nasıl Gidilir?

Balıklı Göl, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Şanlıurfa ili merkez ilçelerinden olan Eyyübiye sınırları içerisinde bulunmakta.

Şanlıurfa Balıklı Göl’e hem havayolu hem de karayolu ile ulaşmanız mümkün. Havayolunu tercih edecek olan ziyaretçiler Şanlıurfa GAP Havalimanı’na ulaşıp buradan da şehir içi ulaşım ağını kullanarak rahatlıkla Balıklı Göl’e gidebiliyorsunuz.


Karayolunu tercih edecek olan ziyaretçiler ise gerek özel araçları gerekse şehirler arası otobüs firmaları ile Şanlıurfa merkezine gelip, merkezde bulunan her lokasyondan rahatlıkla Balıklı Göl’e erişebilirler.

Karayolunu tercih edecek olan ziyaretçilerin, Ankara’ya 810 kilometre, İzmir'e 1251 kilometre ve İstanbul'a 1263 kilometre uzaklıkta olduğunu da bilmelerinde fayda var.admin / 19.05.2018 / 2 / 4 071

Yorum Ekleyin


 1. Salih
  Ziyaretçi
  8 Ocak 2019 09:50
  0

  Balıklı Göl hem inandığımız din açısından hem tarihi açısından inanılmaz hikayelerle dolu bir yerdir, en kısa zamanda Türkiye'mizin en güzel yerlerinden biri olan Şanlı Urfa'yı ziyaret edeğim. Değerli bilgilendirme için teşekkür ederim.

 2. Engin ÖZTÜRK
  Ziyaretçi
  24 Mart 2019 00:34
  0

  Gerçekten ülkemiz içerisinde yer alan onlarca güzellikten yalnızca birisi Balıklı Göl. Şanlıurfa gibi kültürel anlamda birçok güzelliğin yer aldığı ayrıca mutfak kültürünün de oldukça ileri seviye olduğu leziz yemekler yiyebileceğiniz bu şehri kesinlikle gezi planınıza eklemenizi tavsiye ederim.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Viranşehir'de Gezilecek Yerler

Viranşehir'de Gezilecek Yerler

Viranşehir’de gezilecek yerler ve tarihi dokusu ile her yıl binlerce yerli ve
Siverek'te Gezilecek Yerler

Siverek'te Gezilecek Yerler

Siverek'te gezilecek yerler ve görülmesi gereken doğal güzellikler açısından
Silvan’da Gezilecek Yerler

Silvan’da Gezilecek Yerler

Diyarbakır Silvan ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Halfeti'de Gezilecek Yerler

Halfeti'de Gezilecek Yerler

Fırat ve Dicle’nin suları üzerine yapılan 22 barajla dizginlendi ve ortaya
Şırnakta Gezilecek Yerler

Şırnakta Gezilecek Yerler

Ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Şırnak ili, tarihsel açıdan
Mardin’de gezilecek yerler

Mardin’de gezilecek yerler

Mezopotamya ovasının kuzeyindeki Mardin; Türkiye, Suriye ve Irak'ı birbirine
Şanlıurfa'da Gezilecek Yerler

Şanlıurfa'da Gezilecek Yerler

Tarihin her döneminde kutsal bir kent olarak kabul edilen Urfa, binlerce yıllık
Kilis'te Gezilecek Yerler

Kilis'te Gezilecek Yerler

Jeopolitik konumu itibariyle bir taraftan Akdeniz diğer taraftan Güneydoğu
Batman'da Gezilecek Yerler

Batman'da Gezilecek Yerler

Batman gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Batman'a seyahat etmeyi
Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Diyarbakır ili ülkemizin en gelişmiş ve
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up