Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Harmankaya Kanyonu Tanıtımı

Harmankaya Kanyonu Tanıtımı

Bilecik şehrimizin İnhisar ve Yenipazar ilçeleri arasında konumlanan Harmanköy’deki Harmankaya Kanyonu, 4206 hektarlık bir alana sahip ve 4 kilometre uzunluğunda. Bundan 5 yıl önce Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca tabiat parkı kabul edilen Harmankaya Kanyonu’nun içerisinde 20 ve 25 metrelik iki büyük şelale, birçok küçük şelaleler ve mağaralar yer alıyor.

harmankaya kanyonu tabiat parkı
Özellikle son yıllarda doğu sporlarını seven doğa tutkunları tarafından adı çokça zikredilen bir lokasyon burası. Eşi benzeri olmayan doğal güzelliği ile ziyaretçilerini büyüleyerek birçok doğa sporunu harmanlayan bir konum. Harmankaya Kanyonu ve Harmanköy çevresinde mağaracılık, trekking, kanyonculuk, rafting, dağcılık, yamaç paraşütü, kampçılık ve rüzgar sörfü gibi birçok doğa sporunu yapmak mümkün, gerekli donanım ve ekipmana sahipseniz ve doğa sporlarına yakınlık duyuyorsanız günün birinde kendinizi Harmankaya Kanyonu’nda bulabilirsiniz.

Harmankaya Kanyonu’nda neler yapabilirsiniz?


Kanyonda doğa sporları yapmayı düşünüyorsanız ilk olarak bir eğitim almanız gerekecek. Kaza olasılıklarını düşürmek için profesyonel bir ekipten eğitim görmeniz şart. Eğitimin ardından teknik malzemeler de almalısınız. Kask, kafa lambası, perlon, emniyet kemeri, eldiven, iniş ve istasyon kurabilmek için gereken teknik malzemelerin de yanınızda olması gerekiyor. Bunlara ek olarak daha önce benzer doğa sporları ile ilgilenmedi iseniz yani tecrübesizseniz yanınızda tecrübesi olan bir lider olması daha sağlıklı olacaktır.

harmankaya kanyonunda ne yapılır
Doğa sporlarıyla ilgilenmiyor fakat doğa sevginiz varsa Harmankaya Kanyonu sizin için yine doğru tercih olacaktır. Burada oturup güzel vakit geçirebileceğiniz bir kameriye bulunuyor. Yanınızda malzemelerinizi getirirseniz piknik yapabilirsiniz. Doğanın tadını çıkararak çay içebileceğiniz bir işletme de bulunuyor. Dilerseniz belediye ve bahsi geçen işletmenin ortak yaptığı patikadan yürüyerek 20-30 dakika erişebileceğiniz bir seyir noktası da mevcut. Bu alanda kanyonun neredeyse hepsini görebileceğiniz 650 metre yükseklikteki noktaya eriştiğinizde karşınıza bir seyir kulesi çıkacak. Bu kuleye çıktıktan sonra Harmankaya Kanyonu’nun iki adet mağarasının gözlerinizi kamaştıracağını söyleyebiliriz.

harmankaya kanyonu
Harmankaya Kanyonu, çadır ile kamp kurmak için de güzel bir alan, eğer burada kamp kurmak istiyorsanız yanınızda olması gereken malzemeleri listeleyelim: Çadırda rahat konaklayabilmeniz için kamp maceralarınızda olması gereken uyku tulumları ve mat, yedek ayakkabı, yedek kıyafet, gittiğiniz mevsime göre güneş kremi, şapka, varsa ilaçlarınız ve fener çantanızdan eksik olmaması gereken malzemeler.

Harmankaya Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir?


Harmankaya Kanyonu’na girmek için Yenipazar ilçe merkezinden batıya doğru giderek geleceğiniz Karahasanlar kötü tarafından, çıkmak içinse Harmanköy tarafını kullanabilirsiniz. 7 kilometre ilerledikten sonra kanyonun girişi karşınızda olacak. Harmanköy üzerinden kanyona 4 kilometrelik bir yolculuk sonrasında ulaşabilirsiniz. Kanyon duvarlarının yüksekliği 300-600 metre arasında değişiyor. Yolu biraz zorlu olduğundan sizi yolda bırakmayacak bir araç ile yolculuk etmenizi tavsiye ederiz.admin / 07.06.2018 / 0 / 650

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında ve İstanbul Boğazı’nın en güzel alanına konumlanmış
Sapanca’da Gezilecek Yerler

Sapanca’da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin gözde şehirlerinden olan Sakarya, bünyesinde barındırdığı
Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Balıkesir iline bağlı, adeta her cennetten bir köşe olan Edremit ilçesinin
Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Mezarlık, Evliya, Türbe, Yatır, Dergah, Cem evi. Bol çağrışımlı bir isim.
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecikte Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nde özellikle tarihi ile ön plana çıkan köklü illerimizden biri
Edirne'de Gezilecek Yerler

Edirne'de Gezilecek Yerler

Edirne, ülkemizin Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, sınır
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
7.4k
Twitter
8.6k
Facebook
11.2k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up