Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecikte Gezilecek Yerler


Tarihten Bugüne Bilecik'te Gezilecek Yerler

Bilecik, tarih boyunca çok büyük medeniyetlere hakimiyet alanı olmuş ve günümüze kadar keşfedilmemiş tarihi eserleri ve güzellikleriyle nadide bir kenttir. Bilecik, Osmanlı İmparatorluğu döneminde çok önemli bir yere sahiptir. Osman Bey Hükümdarlığı zamanında Söğüt ilçesine çok yakın bir şekilde inşa ettirilen Ertuğrul Gazi Türbesi ziyaret edilerek Osmanlı İmparatorluğu'nun atasına saygı duruşunda bulunulabilir. 2. Abdülhamit tarafından döneminde restore edilmiş olan bu türbe gibi Bilecik'te gezilecek yerler arasında birçok farklı türbe ve kutsal mekan bulunmaktadır.

Bu ziyaretler gibi Bilecik’in çok anlamlı bölgelerinden biri olan İnönü Şehitliği, Bozüyük ilçesi Akpınar Köyü dahilinde bulunmaktadır. Büyük İnönü Muharebesi'nin geçtiği cephede bulunan şehitlik, 844 adet mezarlıkla dört tarafı Türk bayraklarıyla serili bir şekilde 1930 yılında yapımına başlanmış ve tamamlandıktan sonra bir anıt olarak ziyarete açılmıştır. Yine İnönü Muharebesi ile ilgili olarak Metrsitepe bölgesinde yapılan Metristepe Zafer Anıtı’da 24 metre yüksekliğiyle savaşta şehit düşen askerlerimiz için anı niteliğinde olarak inşa edilmiştir. Söğüt ilçesinde yer alan ve bilecikte görülmesi gereken yerler arasında olan müze ise Ertuğrul Gazi Caddesi üzerindeki binada restore edilerek etnografik ve arkeolojik eserlerin sergilendiği bir müzedir.

Kültürel Doğasıyla Bilecik'te Görülmesi Gereken Yerler


Bilecik, sahip olduğu tarih gibi aynı şekilde de kültür ve doğa noktasında da çok önemli noktalara sahiptir. Bilecik'te Ertuğrul Gazi Türbesi ziyaret edildikten sonra özel bir şekilde sivil mimari ile inşa edilmiş Bozüyük ilçesinde 25 kilometre uzaklıktaki Atatürk Köşkü ziyaret edilebilir ve daha sonrasında 1420 yılından bu yana aynı sağlamlıkla yapısı korunan Çelebi Sultan Mehmet Camii ziyaret edilerek 12 kubbesi görülebilir. Şehrin en eski tarihi eserlerinden biri olan Kaymakam Çeşmesi’de görüldükten sonra kentin önemli alanlarından biri olan Kınık Şelalesi'ne ulaşabilirsiniz. Şelale bilecikte gezilecek yerler arasında doğal güzelliğiyle en önemli bir yere sahiptir. Muhteşem bir atmosfer oluşturan Kınık Şelalesi, Merkez ilçeye bağlı olan Kınık köyü sınırları içerisinde yer alır. Merkeze 24 kilometre uzaklıkta olan şelale, hem piknik alanları hem de güzel bir gezi için imkan sunmaktadır.

Yine farklı bir nitelikte olarak Bilecik'te görülmesi gereken yerler arasında bulunan Uzunçam Yaylası, Pelit Özü Göleti ve Türbin Mesire Yeri doğal güzellikleri ile Bilecik ziyaretçilerine farklı bir huzur yaşatmaktadır. Ayrıca türbe anlamında çok zengin olan Bilecik, bünyesinde bulunan Osman Gazi'nin hocası Şeyh Edebali Türbesi ve önemli bir zat olan Osman Bey’in Bacanağı Dursun Fakih Türbesi ile birlikte inanç turizminde önemli bir noktada bulunmaktadır. Tüm gezi noktaları ve ibadet noktaları ile birlikte Osmanlı İmparatorluğu'nun etkisinde uzun yıllar yaşamış Bilecik kentinde günümüzde halen korunmuş yapılar ve doğal eserler Bilecik gezilerini daha anlamlı bir hale getirmektedir. Kente ulaşım kolay bir şekilde Marmara Bölgesi illeri üzerinden ve özellikle İstanbul üzerinden sağlanabilir.

Gezdiğiniz Gördüğünüz Peki Bilecik'in Neyi Meşhur


Bilecik ilinde birçok farklı tarihi, dini ve doğal mekanları ziyaret edip bir gezi programı gerçekleştirdikten sonra elbetteki ilin en meşhur ürünlerini satın almak ve yemeklerini tatmak isteyeceksiniz. Bu noktada Bilecik'in meşhur ürünleri arasında tadına bakabileceğiniz dağ eriği, bıldırcın kebabı, nohutlu mantı ve büzme tatlısı gibi yemekler bulunmaktadır. Temel anlamda ise ili simgeleyen ve Bilecik'in neyi meşhur denildiğinde örnek gösterebileceğimiz en önemli nesnelerden birisi ise Bozüyük seramiği olmaktadır. Bu seramik hem Türkiye çapında hem de dünya çapında büyük bir üne sahip olarak muhteşem bir sanat eseri şeklinde usta ellerden çıkmaktadır.
09.12.2017 / 0 / 369

Yorum Ekleyin

  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Akçay’da Gezilecek Yerler

Akçay’da Gezilecek Yerler

Balıkesir ili Edremit ilçesine bağlı ve gözde tatil mekanlarından bir diğeri
Bandırma’da Gezilecek Yerler

Bandırma’da Gezilecek Yerler

Bandırma, Balıkesir iline bağlı olan Marmara Denizi kıyısında yer alan bir
Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Mezarlık, Evliya, Türbe, Yatır, Dergah, Cem evi. Bol çağrışımlı bir isim.
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Antik çağda adı Tenedos olan kente, ilk olarak Lesbos (Midilli) Adası'ndaki
Edirnede Gezilecek Yerler

Edirnede Gezilecek Yerler

Edirne, ülkemizin Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, sınır
Kocaelide Gezilecek Yerler

Kocaelide Gezilecek Yerler

Ülkemizin en büyük sanayi şehirlerinden birisi olan Kocaeli bölgesi için farklı
Balıkesirde Gezilecek Yerler

Balıkesirde Gezilecek Yerler

Ülkemizin müstesna kentlerinden olan Balıkesir topraklarının bir kısmı Marmara
Bursada Gezilecek Yerler

Bursada Gezilecek Yerler

Bursa her mevsim sizleri tüm güzellikleri ile karşılayan sayılı kentlerimizden
İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
1.4k
Twitter
6.6k
Facebook
0.2k
Pinterest
0.6k
Google+
Abone Olun!
up