Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Burdur » Salda Gölü Tanıtımı

Salda Gölü Tanıtımı


Salda Gölü
Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Burdur ilimizin Yeşilova ilçesinde bulunan muhteşem bir mekan ile karşınızdayız. Bu içeriğimizin konusu Salda Gölü tanıtımı olacak ve Salda Gölü’ne dair merak ettiğiniz hemen her konuya açıklık getirmeye gayret edeceğiz.

Yeşilova ilçesine sadece 5 kilometre mesafede yer alan ve dünyaca ünlü bir doğa harikası olan Salda Gölü ülkemizdeki en derin tatlı su gölüdür. 185 metrelere kadar varan derinliği ile dünyanın en derin üçüncü tatlı su gölü olma özelliğine de sahip. Sadece derinlik yönüyle bile hayret verici bir göl diyebiliriz.


Salda Gölü rakım olarak 1193 metre yüksekliğe sahip. 44 kilometre kare alana yayılmış olan bu göl binlerce yıl önce gerçekleşen jeolojik bir çökme ile oluşmuş ve tektonik oluşumlu bir göl olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Salda Gölü ülkemizin en derin ve dünyanın beşinci en temiz gölü olma özelliğine de sahip. Sahilinde beyaz renkli kumsalı ve turkuaz renkli görünümü ile Salda Gölü’nün Türkiye’nin Maldivleri yakıştırmasını sonuna kadar hak eden muhteşem bir mekan olduğunu özellikle belirtmek istiyoruz.

Salda Gölü’nün İlginç Yanları Saymakla Bitmiyor

Bilim İnsanlarının yaptıkları araştırmalar ve çalışmalar sonucunda ortaya çıkan en çarpıcı detayın ise göl içerisinde Mars'ın yüzey yapısını oluşturan şekil özelliklerine sahip bir yerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu türlü örneğin dünyada sadece iki tane olduğunu ve diğer örneğin ise Kanada’da görüldüğünü de ek bir bilgi olarak verelim.

Gölün çevresinde ve iç kesimlerde bir noktaya kadar devam eden beyaz kumların nedeni ise göldeki magnezyum içeren kayalardan kaynaklandığı ileri sürülüyor. Mars’ta ki yüzey özelliklerini taşıyan bu kayalardan yola çıkarak Mars’ta yaşam koşullarının oluşturabileceği fikrini daha kuvvetli bulan bilim insanları olduğunu da belirtmemizde fayda var.


Gölün diğer bir hayret verici özelliği ise barındırdığı suyun mantar ve sivilce gibi cilt rahatsızlıklarını ve de göldeki magnezyum içerikli toprağın ise pek çok rahatsızlığı tedavi edici özelliğe sahip olması diyebiliriz.

Salda Gölü’nde Yüzülür mü?

Gölün çevresinde her ne kadar göle girmek yasaktır ibareli tabelalar bulunsa da Salda Gölü yüzülebilir bir göldür. Nitekim her yıl özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turist akınına uğrayan gölde çok sayıda insan yüzüyor ve bu duruma müdahale eden herhangi bir otorite de mevcut değil.

Göl çevresine konulan tabelaların nedeni ise gölün çok derin bir yapıya sahip olmasından ve yetkililerin sorumluluk almak istememesinden kaynaklı bir uygulamadan ibaret.

Salda Gölü Kamp Alanları

Salda Gölü çevresinde piknik yapabileceğiniz ve kamp çadırı kurabileceğiniz pek çok alan bulunuyor. Çok sayıda insan Salda Gölü’ne özellikle kamp kurmak için geliyor. Ayrıca göl çevresinde çamur banyosu yapabileceğiniz noktalar da yer alıyor ve çamur banyosunun da cilt rahatsızlıklarını tedavi edici özelliği olduğu ileri sürülüyor.


Salda Gölü Nerede? Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Salda Gölü Burdur iline bağlı Yeşilova ilçesinde ve ilçe merkezine sadece 5 kilometre mesafede yer alıyor. Salda Gölü’ne karayolu ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Burdur-Yeşilova karayolu güzergahını kullanabilirsiniz. Ya da aşağıdaki haritadan faydalanarak navigasyon yardımı ile Salda Gölüne ulaşım sağlayabilirsin.

Göle ulaşabilmek için biraz zahmetli bir yol sizi bekliyor fakat yol boyunca muhteşem bir doğanın sizi beklediğini de bilmenizi isteriz.admin / 13.07.2018 / 4 / 3 951

Yorum Ekleyin


 1. Keni Haber
  Ziyaretçi
  13 Temmuz 2018 16:44
  0

  Öncelikle değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.  En son bu gölde yüzmenin yasak olduğunu duydum bu bilgiler güncel mi acaba? çok fazla merak konusu tv de izledim çok güzel su altı dalgıçları dalarak altında müthiş bir güzellik olduğunu gördüm. bu konu hakkında bilgi bekliyorum teşekkürler.

  1. admin
   Yönetici
   14 Temmuz 2018 01:06
   23

   Merhabalar, Öncelikle değerleri yorumunuz için teşekkür ederim.

   Yüzme kavramı farklı şekillerde değerlendirilebilir. Makalemizdeki kavram ise, göl suyunun insan sağlığına hiç bir etkisi olmadığı yönünde bir bilgidir. Bu sebeple yüzülebilir diye bilgilendirme yaptık. 

   Ülkemizde bu gibi yerlerden sorumlu olan Belediye, Doğa Koruma ve Milli Parklar vs. gibi resmi kurumlar bir takım sorumluluklardan kaçınmak için kısa yolu seçip, yüzmek yasak tabelası koyuyorlar. Aksi taktirde sorumluluk alıp, tesis, can kurtaran gibi hizmetler vermek durumundalar.

 2. Mehmet Turan
  Ziyaretçi
  20 Temmuz 2018 21:23
  0

  Türkiye'nin en güzel göllerinden biri olmasına rağmen nedendir bilinmez o kadar yoğun ilgi görmüyor. Burdur Merkez'e 60-65, Denizli Merkeze 70-80 km uzaklıkta bir yer. Kesinlikle gezip görmeye değer :)

 3. mobil sohbet
  Ziyaretçi
  4 Ekim 2018 15:01
  0

  Uzun zamandır kamp yeri arıyordum. Bu haberinizi okuyunca kesinlike gideceğim yer Salda Gölüdür. Diğer arkadaşların da yorumunu okuyunca kesinlikle bir an önce gitmeyi düşünüyorum.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

İnsuyu Mağarası Tanıtımı

İnsuyu Mağarası Tanıtımı

Burdur ilimizin birkaç noktasına önceki içeriklerimizde değinmiştik. Burdur
Burdurda Gezilecek Yerler

Burdurda Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Burdur kenti mazisi oldukça geçmişe kadar
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up