Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Burdur » Burdurda Gezilecek Yerler

Burdurda Gezilecek Yerler


Burdur gezilecek yerler
Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Burdur kenti mazisi oldukça geçmişe kadar uzanmakta olan tarihi bir kent olarak dikkat çekiyor. Cilalı taş döneminden izler bulunan Burdur birçok medeniyete beşiklik yapmış ve o medeniyetlerin tarihi izlerini günümüzde size cömertçe sergileyebilir.

Tarihe Tanıklık Eden Kent Burdur

Birçok antik kentin de arkeolojik çalışmalarının yapılmış olduğu Burdur, Selçuklu döneminin ve Osmanlı zamanının da izlerini taşıyor. Böylece oldukça geçmiş bir zamana tanıklık ederek günümüze ulaşmış olan Burdur kentinde gezebileceğiniz pek çok yer bulunuyor. Makalemizin davamında dilerseniz Burdur gezilecek yerler listesini inceleyelim.

Ulu Cami

Burdur'da gezilecek yerler arasında ilk uğrayacağınız yer Ulu Cami olmalı. Son derece doğal bir yapıya sahip olan mütevazı Cami güzel mimarisiyle beğeninizi kazanacak.

İncir Han

İncir Han da günümüze kadar ulaşmış olan muhteşem giriş kapısıyla dikkat çekmekte olan bir tarihi yapı. 1200'lü yıllarda inşa edilen İncir Han Anadolu Selçuklu döneminin izlerini taşıyor. Özellikle Kemerli girişi, kitabeleri ve sütunlarıyla hala tarihçilerin ve arkeologların ilgisini çekiyor.

Susuz Kervansarayı

burdurda gezilecek yerler arasında yer alan birçok kervansaray da bulunuyor. Özellikle Susuz Kervansarayı muhteşem duvarları giriş kapısı ve işçiliği ile çok güzel bir tarihi yapı olarak fotoğraf tutkunlarının da dikkatini çekiyor. 13. yüzyıldan kalan Kervansaray Susuz Köyünde yer alıyor.

Taş Oda

Eğer otantik yapılardan hoşlanıyorsanız mutlaka Pazar Mahallesinde bulunan Taş Oda’ya uğrayın. 17 yüzyıl Osmanlı mimarisi olan taş oda taş bloklar üstünde yükselmekte olan ahşap sundurmaları ile birlikte harika bir tarihi yapı. Tam bir Osmanlı dönemi eseri olan taş oda müstesna bir doku olarak dikkat çekiyor.

Bakibey Konağı

Eğer güzel ve zarif olan yapılardan hoşlanıyorsanız Burdur'da yer alan Bakibey Konağı da oldukça hoşunuza gidecek. Koca oda diye de adlandırılmakta olan Baki Bey Konağı iki kat olarak tescil edilmiş. Alt katı kerpiç üst katı ise yine ahşap dokuya ev sahipliği yapıyor. Özellikle çatı işlemeleri son derece zarif...

Mısırlılar Evi

Burdur'da yer alan tarihi evler arasındaki Mısırlılar Evi de çift katlı yapısıyla ve beyaz badanalı duvarlarıyla dikkatinizi çekiyor. Ahşap İşlemenin en güzel örneklerinin sergilendiği bu evler özellikle fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri haline gelmiş durumda.

Burdur ve Birbirinden Güzel Gölleri

Burdur Gölü

Ancak Burdura uğradıysanız Burdur'da görülmesi gereken yerler arasında Burdur Gölü de ilk sıralarda yer almalı. Türkiye'nin en büyük göllerinden birisi olan Burdur Gölü tektonik çöküntü ile oluşmuş ve kapalı bir havza özelliği taşıyor. Ayrıca Burdur Gölü birbirinden farklı kuş türlerine ev sahipliği yapıyor.

Salda Gölü

Yine Burdur'un tabii güzellikleri arasında yer alan Salda Gölü de mutlaka gezilmeli. Özellikle göl çevresindeki doğal kumsallar ve orman dikkat çekiyor.
Salda Gölü hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için; Salda Gölü Tanıtımı isimli konumuzu da ziyaret ediniz.

İnsuyu Mağarası
Burdurda görülmesi gereken yerler arasında İnsuyu Mağarası'na da özel bir zaman ayırmalısınız. 597 metre uzunluğundaki mağara güzel bir yürüyüş parkuruna da ev sahipliği yapıyor.

Burdur Antik Kentleri

Sagalassos Antik Kenti de antik Yunan'ın izlerini taşıyor. Yörenin antik kentleri arasında bulunan Kremna Antik Kenti günümüze ulaşan kalıntıları ile beraber güzel bir coğrafyada bulunuyor. Kbriya Antik Kenti ve Burdur Arkeoloji Müzesi de yine tarih tutkunlarının uğrak yeri olan mekanlar arasında yer alıyor.

Burdur'un Zengin Akdeniz Mutfağı

Eğer Burdur’da bir tatil planlıyorsanız emin olun damak tadınız bayram edecek. Çünkü çok farklı lezzetleri bünyesinde barındırıyor. Özellikle testi kebabı ve Burdur şiş mutlaka tadılmalı. Burdur'un neyi meşhur diye soruyorsanız kabak helvası da oldukça bilinen lezzetler arasında yer alıyor.


Ayrıca ceviz helvası, Burdur muhallebisi, Kömbe de yine Burdur'un önemli tatlarından bazıları. Gazel böreği Haşhaş helvası da Burdur'un özel tatları arasında yer alıyor.admin / 15.12.2017 / 1 / 3 448

Yorum Ekleyin


  1. AŞK ŞEHRİ
    Ziyaretçi
    4 Ekim 2018 16:13
    0

    İşte istediğim gibi bir tatil yeri... Sonunda ben de keyif alabileceğim bir mekan buldum, teşekkürler admin.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

İnsuyu Mağarası Tanıtımı

İnsuyu Mağarası Tanıtımı

Burdur ilimizin birkaç noktasına önceki içeriklerimizde değinmiştik. Burdur
Salda Gölü Tanıtımı

Salda Gölü Tanıtımı

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Burdur ilimizin Yeşilova ilçesinde bulunan
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up