Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Burdurda Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Burdur kenti mazisi oldukça geçmişe kadar uzanmakta olan tarihi bir kent olarak dikkat çekiyor. Cilalı taş döneminden izler bulunan Burdur birçok medeniyete beşiklik yapmış ve o medeniyetlerin tarihi izlerini günümüzde size cömertçe sergileyebilir.

burdur
Tarihe Tanıklık Eden Kent Burdur

Birçok antik kentin de arkeolojik çalışmalarının yapılmış olduğu Burdur, Selçuklu döneminin ve Osmanlı zamanının da izlerini taşıyor. Böylece oldukça geçmiş bir zamana tanıklık ederek günümüze ulaşmış olan Burdur kentinde gezebileceğiniz pek çok yer bulunuyor. Makalemizin davamında dilerseniz Burdur gezilecek yerler listesini inceleyelim.

Ulu Cami

burdur ulu cami
Burdur'da gezilecek yerler arasında ilk uğrayacağınız yer Ulu Cami olmalı. Son derece doğal bir yapıya sahip olan mütevazı Cami güzel mimarisiyle beğeninizi kazanacak.

İncir Han

burdur incir han
İncir Han da günümüze kadar ulaşmış olan muhteşem giriş kapısıyla dikkat çekmekte olan bir tarihi yapı. 1200'lü yıllarda inşa edilen İncir Han Anadolu Selçuklu döneminin izlerini taşıyor. Özellikle Kemerli girişi, kitabeleri ve sütunlarıyla hala tarihçilerin ve arkeologların ilgisini çekiyor.

Susuz Kervansarayı

burdur susuz kervansarayı
burdurda gezilecek yerler arasında yer alan birçok kervansaray da bulunuyor. Özellikle Susuz Kervansarayı muhteşem duvarları giriş kapısı ve işçiliği ile çok güzel bir tarihi yapı olarak fotoğraf tutkunlarının da dikkatini çekiyor. 13. yüzyıldan kalan Kervansaray Susuz Köyünde yer alıyor.

Taş Oda

burdur taş oda
Eğer otantik yapılardan hoşlanıyorsanız mutlaka Pazar Mahallesinde bulunan Taş Oda’ya uğrayın. 17 yüzyıl Osmanlı mimarisi olan taş oda taş bloklar üstünde yükselmekte olan ahşap sundurmaları ile birlikte harika bir tarihi yapı. Tam bir Osmanlı dönemi eseri olan taş oda müstesna bir doku olarak dikkat çekiyor.

Bakibey Konağı

burdur bakibey konağı
Eğer güzel ve zarif olan yapılardan hoşlanıyorsanız Burdur'da yer alan Bakibey Konağı da oldukça hoşunuza gidecek. Koca oda diye de adlandırılmakta olan Baki Bey Konağı iki kat olarak tescil edilmiş. Alt katı kerpiç üst katı ise yine ahşap dokuya ev sahipliği yapıyor. Özellikle çatı işlemeleri son derece zarif...

Mısırlılar Evi

burdur mısırlılar evi
Burdur'da yer alan tarihi evler arasındaki Mısırlılar Evi de çift katlı yapısıyla ve beyaz badanalı duvarlarıyla dikkatinizi çekiyor. Ahşap İşlemenin en güzel örneklerinin sergilendiği bu evler özellikle fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri haline gelmiş durumda.

Burdur ve Birbirinden Güzel Gölleri

Burdur Gölü

burdur gölü
Ancak Burdura uğradıysanız Burdur'da görülmesi gereken yerler arasında Burdur Gölü de ilk sıralarda yer almalı. Türkiye'nin en büyük göllerinden birisi olan Burdur Gölü tektonik çöküntü ile oluşmuş ve kapalı bir havza özelliği taşıyor. Ayrıca Burdur Gölü birbirinden farklı kuş türlerine ev sahipliği yapıyor.

Salda Gölü

salda gölü
Yine Burdur'un tabii güzellikleri arasında yer alan Salda Gölü de mutlaka gezilmeli. Özellikle göl çevresindeki doğal kumsallar ve orman dikkat çekiyor.
Salda Gölü hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için; Salda Gölü Tanıtımı isimli konumuzu da ziyaret ediniz.

İnsuyu Mağarasıinsuyu mağarası
burdurda görülmesi gereken yerler arasında İnsuyu Mağarası'na da özel bir zaman ayırmalısınız. 597 metre uzunluğundaki mağara güzel bir yürüyüş parkuruna da ev sahipliği yapıyor.

Burdur Antik Kentleri

sagalassos antik kenti
Sagalassos Antik Kenti
de antik Yunan'ın izlerini taşıyor. Yörenin antik kentleri arasında bulunan Kremna Antik Kenti günümüze ulaşan kalıntıları ile beraber güzel bir coğrafyada bulunuyor. Kbriya Antik Kenti ve Burdur Arkeoloji Müzesi de yine tarih tutkunlarının uğrak yeri olan mekanlar arasında yer alıyor.

Burdur'un Zengin Akdeniz Mutfağı

kabak helvası
Eğer Burdur’da bir tatil planlıyorsanız emin olun damak tadınız bayram edecek. Çünkü çok farklı lezzetleri bünyesinde barındırıyor. Özellikle testi kebabı ve Burdur şiş mutlaka tadılmalı. Burdur'un neyi meşhur diye soruyorsanız kabak helvası da oldukça bilinen lezzetler arasında yer alıyor.


Ayrıca ceviz helvası, Burdur muhallebisi, Kömbe de yine Burdur'un önemli tatlarından bazıları. Gazel böreği Haşhaş helvası da Burdur'un özel tatları arasında yer alıyor.admin / 15.12.2017 / 1 / 935

Yorum Ekleyin


  1. AŞK ŞEHRİ
    Ziyaretçi
    4 Ekim 2018 16:13
    0

    İşte istediğim gibi bir tatil yeri... Sonunda ben de keyif alabileceğim bir mekan buldum, teşekkürler admin.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

İskenderun'da Gezilecek Yerler

İskenderun'da Gezilecek Yerler

İskenderun gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, İskenderun'a seyahat
Anamur'da Gezilecek Yerler

Anamur'da Gezilecek Yerler

Anamur gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Expo Antalya Sergi Alanı

Expo Antalya Sergi Alanı

EXPO’lar dünyanın farklı ülkelerinde zaman zaman düzenlenmektedir. Expo'larda
Phaselis (Faselis) Antik Kenti

Phaselis (Faselis) Antik Kenti

Güneybatı Anadolu’da Antalya ile Fethiye Körfezleri arasında Akdeniz'e doğru
Elmalı’da Gezilecek Yerler

Elmalı’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın deniz kıyısında olmayan ilçelerinden biri olan Elmalı’da tarım ve
Kozan’da Gezilecek Yerler

Kozan’da Gezilecek Yerler

Adana'nın ilçeleri arasında yer alan Kozan, şehir merkezine 59 km mesafede yer
Yavru Vatan Kıbrıs

Yavru Vatan Kıbrıs

Akdeniz’in ortasındaki Kuzey Kıbrıs kendine has şivesinden, soldan akan
Kaş'ta Gezilecek Yerler

Kaş'ta Gezilecek Yerler

Hitit belgelerinde Işık Ülkesi olarak adlandırılan Likya’nın önemli
Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta, Akdeniz Bölgesi’nde denize kıyısı olmayan fakat Göller Bölgesi olarak
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya, Akdeniz'in en büyük kenti olarak çok eski bir tarihe sahiptir. Kelime
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up