Türkiye'de gezilecek yerler bizden sorulur...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Burdurda Gezilecek Yerler


Tarihe Tanıklık Eden Kent Burdur

Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Burdur kenti mazisi oldukça geçmişe kadar uzanmakta olan tarihi bir kent olarak dikkat çekiyor. Cilalı taş döneminden izler bulunan Burdur birçok medeniyete beşiklik yapmış ve o medeniyetlerin tarihi izlerini günümüzde size cömertçe sergileyebilir. Birçok antik kentin de arkeolojik çalışmalarının yapılmış olduğu Burdur Selçuklu döneminin ve Osmanlı zamanının da izlerini taşıyor. Böylece oldukça geçmiş bir zamana tanıklık ederek günümüze ulaşmış olan Burdur kentinde gezebileceğiniz pek çok yer bulunuyor.

Burdur'da gezilecek yerler arasında ilk uğrayacağınız yer Ulu Cami olmalı. Son derece doğal bir yapıya sahip olan mütevazı Cami güzel mimarisiyle beğeninizi kazanacak. İncir Han da günümüze kadar ulaşmış olan muhteşem giriş kapısıyla dikkat çekmekte olan bir tarihi yapı. 1200'lü yıllarda inşa edilen incir Han Anadolu Selçuklu döneminin izlerini taşıyor. Özellikle Kemerli girişi, kitabeleri ve sütunlarıyla hala tarihçilerin ve arkeologların ilgisini çekiyor.


burdurda gezilecek yerler arasında yer alan birçok kervansaray da bulunuyor. Özellikle Susuz Kervansarayı muhteşem duvarları giriş kapısı ve işçiliği ile çok güzel bir tarihi yapı olarak fotoğraf tutkunlarının da dikkatini çekiyor. 13. yüzyıldan kalan Kervansaray Susuz Köyünde yer alıyor. Eğer otantik yapılardan hoşlanıyorsanız mutlaka Pazar Mahallesinde bulunan Taş Oda’ya uğrayın. 17 yüzyıl Osmanlı mimarisi olan taş oda taş bloklar üstünde yükselmekte olan ahşap sundurmaları ile birlikte harika bir tarihi yapı. Tam bir Osmanlı dönemi eseri olan taş oda müstesna bir doku olarak dikkat çekiyor.

Burdur ve Birbirinden Güzel Gölleri

Eğer güzel ve zarif olan yapılardan hoşlanıyorsanız Burdur'da yer alan Baki Bey Konağı da oldukça hoşunuza gidecek. Koca oda diye de adlandırılmakta olan Baki Bey Konağı iki kat olarak tescil edilmiş. Alt katı kerpiç üst katı ise yine ahşap dokuya ev sahipliği yapıyor. Özellikle çatı işlemeleri son derece zarif… Burdur'da yer alan tarihi evler arasındaki Mısırlılar Evi de çift katlı yapısıyla ve beyaz badanalı duvarlarıyla dikkatinizi çekiyor. Ahşap İşlemenin en güzel örneklerinin sergilendiği bu evler özellikle fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri haline gelmiş durumda.


Ancak Burdura uğradıysanız Burdur'da görülmesi gereken yerler arasında Burdur Gölü de ilk sıralarda yer almalı. Türkiye'nin en büyük göllerinden birisi olan Burdur Gölü tektonik çöküntü ile oluşmuş ve kapalı bir havza özelliği taşıyor. Ayrıca Burdur Gölü birbirinden farklı kuş türlerine ev sahipliği yapıyor.

Yine Burdur'un tabii güzellikleri arasında yer alan Salda Gölü de mutlaka gezilmeli. Özellikle göl çevresindeki doğal kumsallar ve orman dikkat çekiyor. burdurda görülmesi gereken yerler arasında İnsuyu Mağarası'na da özel bir zaman ayırmalısınız. 597 metre uzunluğundaki mağara güzel bir yürüyüş parkuruna da ev sahipliği yapıyor.

Sagalassos Antik Kenti de antik Yunan'ın izlerini taşıyor. Yörenin antik kentleri arasında bulunan Kremna Antik Kenti günümüze ulaşan kalıntıları ile beraber güzel bir coğrafyada bulunuyor. Kbriya Antik Kenti ve Burdur Arkeoloji Müzesi de yine tarih tutkunlarının uğrak yeri olan mekanlar arasında yer alıyor.

Burdur'un Zengin Akdeniz Mutfağı


Eğer Burdur’da bir tatil planlıyorsanız emin olun damak tadınız bayram edecek. Çünkü çok farklı lezzetleri bünyesinde barındırıyor. Özellikle testi kebabı ve Burdur şiş mutlaka tadılmalı. Burdur'un neyi meşhur diye soruyorsanız kabak helvası da oldukça bilinen lezzetler arasında yer alıyor. Ayrıca ceviz helvası, Burdur muhallebisi, Kömbe de yine Burdur'un önemli tatlarından bazıları. Gazel böreği Haşhaş helvası da Burdur'un özel tatları arasında yer alıyor.
15.12.2017 / 0 / 138

Yorum Ekleyin

  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Yavru Vatan Kıbrıs

Yavru Vatan Kıbrıs

Akdeniz’in ortasındaki Kuzey Kıbrıs kendine has şivesinden, soldan akan
Samandağ'da Gezilecek Yerler

Samandağ'da Gezilecek Yerler

Keldağ ve Musa Dağı arasında masmavi bir denizin, upuzun bir kumsalın, kıyıdan
Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Çukurova'nın bereketli toprakları üzerinde kurulmuş Tarsus söylencelerin
Silifke'de Gezilecek Yerler

Silifke'de Gezilecek Yerler

Silifke, dillere destan yoğurdu, çileği, kilometrelerce uzanan kumsalları,
Kaş'ta Gezilecek Yerler

Kaş'ta Gezilecek Yerler

Hitit belgelerinde Işık Ülkesi olarak adlandırılan Likya’nın önemli
Osmaniyede Gezilecek Yerler

Osmaniyede Gezilecek Yerler

Osmaniye’ye yolunuz düştüğünde mutlaka Osmaniye’de görülmesi gereken yerler
Kahramanmaraşta Gezilecek Yerler

Kahramanmaraşta Gezilecek

Kahramanmaraş binlerce yıllık bir tarihe sahip Türkiye’nin güzide şehirlerinden
Antalya Kemerde Gezilecek Yerler

Antalya Kemerde Gezilecek

Antalya Kemer’de birbirinden güzel doğal güzellikler bulunmaktadır ve bu
Ispartada Gezilecek Yerler

Ispartada Gezilecek Yerler

Ülkemiz pek çok güzelliğe ve farklı kültüre ev sahipliği yapan güzel bir
Hatayda Gezilecek Yerler

Hatayda Gezilecek Yerler

Hatay'da gezilecek yerler nerelerdir ve bu yerlerin gezilmeye değer olmasındaki
Antalyada Gezilecek Yerler

Antalyada Gezilecek Yerler

Antalya, Akdeniz'in en büyük kenti olarak çok eski bir tarihe sahiptir. Kelime
Mersinde Gezilecek Yerler

Mersinde Gezilecek Yerler

Akdeniz'de ticari anlamda en büyük limanlara sahip olan ve ulaşım konusunda
Adanada Gezilecek Yerler

Adanada Gezilecek Yerler

Adana ili, tarihte ki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Eski yazıtlarda
up