Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Burdur » İnsuyu Mağarası Tanıtımı

İnsuyu Mağarası Tanıtımı


İnsuyu Mağarası
Burdur ilimizin birkaç noktasına önceki içeriklerimizde değinmiştik. Burdur öyle güzel mekanlara ev sahipliği yapıyor ki ömrünüzde bir kez de olsa bu güzergaha bir program mutlaka yapmalısınız diyoruz başka da bir şey demiyoruz. Bu içeriğimizin konusu ise yine Burdur mekanlarından biri olan İnsuyu Mağarası tanıtımı olacak.

İnsuyu Mağarası ziyaret saatleri, ücreti, hangi günler ziyaret açık olduğu ve bu mekana nasıl ulaşım sağlanabildiği gibi konulara siz değerli okurlarımız için açıklık getireceğiz.

İnsuyu Mağarası Burdur ile Antalya arasındaki ulaşımı sağlayan karayolunun 15. kilometresinde Mandıra Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Burdur merkeze 13 kilometre uzaklıkta olan bu mağara 1965 yılında ziyarete açılmış ve ülkemizde ziyarete açılan ilk mağara olma özelliğine sahip.

İnsuyu Mağarası Torosların Batı kesiminde Göller Bölgesi olarak adlandırılan coğrafyada yer alıyor ve oluşum tarihi bakımından incelediğinde yaklaşık on milyon yıl öncesine uzanan bir hikayesi olduğu düşünülüyor. Uzunluğu yaklaşık 600 metre ve en geniş olduğu noktalarda genişliği 80 metreye kadar ulaşıyor.


Mağaranın en ilginç yanı ise içerisinde akarsu ve küçüklü büyüklü tam 9 adet gölün bulunuyor olması. Bu göllerin hepsi birbirine bir şekilde bağlanıyor ve en çok ön plana çıkanların ise Büyük Göl ve Dilek Gölü olduğunu söyleyebiliriz.

Mağaranın ilginç yanlarından bir başkasına değinmek istiyoruz. Mağaranın su yüzeyine paralel yani yatay uzantılı bir mağara olduğunu belirtmek isteriz.

Mağara hakkında çeşitli efsaneler de anlatılıyor fakat bunları yazımızda size anlatmayı düşünmüyoruz çünkü mekanı bizzat gidip görmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Efsane ve hikayeleri de mekanın kaynaklarından bizzat kendiniz okursanız çok daha güzel olur.

Mağara içerisinde sarkıt ve dikitler de bulunuyor ve bu sarkıt-dikitlerin damlataş oluşumu ile 10 bin ila 15 yılda meydana geldiği tahmin ediliyor.

İnsuyu Mağarası yeni dönemde yapılan iyileştirmeler ile uygulanmış olan otantik aydınlatması, gezilebilecek noktaların yürüyüş rota işaretleri ile desteklenmesi, acil durum butonları ve kamera sistemi ile yılın her zaman diliminde ziyarete açık olarak hizmet vermeye devam edecek.

İnsuyu Mağarası Ziyaret Saatleri

Kış aylarında saat 08.30 ila 17.00 arasında ziyarete açık olan mağara yaz aylarında yine sabah 08.30 da ziyaretçi kabul etmeye başlıyor ve akşam saat 19.00 a kadar ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Haftanın her günü ziyaretinizi gerçekleştirebileceğinizi de ayrıca belirtmek istiyoruz.

İnsuyu Mağarası Giriş Ücretleri

Mağarayı ziyaret etmek isteyen yetişkinler için belirlenen ücret 5 TL. Öğrenciler için ise bu ücret 3 TL olarak belirlenmiş.


İnsuyu Mağarası valilik bünyesinde hizmet veren bir mekan olduğu için burada müze kartın geçerli olmadığını da bilmenizde fayda var.

İnsuyu Mağarası Nerede? İnsuyu Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Akdeniz Bölgesi’nin gözde illerinden biri olan Burdur sınırları içerisinde ve Burdur ile Antalya karayolunun 13. kilometresinde yer alan İnsuyu Mağarası’na bahse konu kilometre noktasından kahverengi tabela ile ayrılan yolu takip ederek yaklaşık 1 kilometre kadar ilerledikten sonra ulaşabiliyorsunuz. Ulaşımı oldukça kolay olan bu muazzam mekanı en kısa zamanda görmeniz dileğiyle yazımızı burada noktalıyoruz.admin / 16.07.2018 / 0 / 5 061

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Salda Gölü Tanıtımı

Salda Gölü Tanıtımı

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Burdur ilimizin Yeşilova ilçesinde bulunan
Burdurda Gezilecek Yerler

Burdurda Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Burdur kenti mazisi oldukça geçmişe kadar
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up