Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Hakkari » Yüksekova'da Gezilecek Yerler

Yüksekova'da Gezilecek Yerler


Yüksekova gezilecek yerler
Yüksekova gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde Hakkari Yüksekova ilçesi hakkında kısa bilgi verelim:


Yüksekova Hakkari'nin ilçelerinden biridir. İl merkezine 77 kilometre mesafede bulunur. İle bağlı en büyük ilçedir. Zap Vadisinin güney yamacına konumlanmıştır. Etrafı dağlarla çevrili olan ilçe bir ova üzerine kurulmuştur. Toprakları ve iklimi tarıma elverişlidir. İlçe doğal ve tarihi mirasıyla öne çıkmaktadır. Turizm açısından henüz keşfedilmemiş bir yer olan ilçe birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Doğası ve tarihi mirasıyla görülmeye değer yerlerden olan Yüksekova'nın tarihine kısaca değinmek faydalı olur.

Yüksekova Tarihi

Yüksekova'daki ilk yerleşimin tarihi milattan önce 9000’lere kadar uzanır. Sonraki dönemde milattan önce 1000’li yıllarda da Urartular'ın egemenliği altına girer. İlçede bu döneme ait birçok çizim bulunur. Yüksekova Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı Devleti’nin sınırlarına dahil olmuştur. 1. Dünya Savaşı sırasında Çarlık Rusya burayı işgal etmiştir. Daha sonra Ruslar bölgeden püskürtülmüştür. İlçenin eski ismi Gever’dir. İlçe halini alınca Dize adı verilmiş, daha sonra da yer şekillerinin etkisiyle Yüksekova olarak adlandırılmıştır.

Yüksekova tarihi hakkında bilgi verdikten sonra dilerseniz Yüksekova’da gezilecek yerler listesini inceleyelim.

Seyithan Gölü

Seyithan Gölü ilçeye bağlı Yazılı Köyü’nde bulunur. Buradaki Cilo Dağı’nın zirvesine varmadan hemen önce karşılaşılır. Doğası ile dikkat çeken Berçelan Yaylası’nın da içindedir. Gölün bulunduğu alan dağ sporları için de uygundur. Dağcılık, kayak sporları ve avcılık yapılabilmektedir. Burada yılın her mevsimi çadır kurulabilmektedir. Doğa ile iç içe zaman geçirmek için oldukça güzel bir alternatiftir.

Dev Evleri

Dev Evleri ilçenin Tirşin Yaylası’nda bulunur. Kayalar oyularak oluşturulmuş dev yapılardır. Bunlar yol üzerinde kalır ve birbirini koruyacak şekilde planlanmışlardır. Bu oyukların Dirheler tarafından Asur saldırılarından kendilerini savunmak için ya da yaylaya çıkan insan ve sürüleri korumak için yapıldığı tahmin ediliyor.
Eğer Yüksekova seyahati planlıyorsanız Hakkari'da Gezilecek Yerler konumuzu da mutlaka inceleyiniz.

Melik Muhammed Esat Medresesi

Melik Muhammed Esat Medresesi dönemin Hakkari Beyi olan Muhammed Esad tarafından yaptırılmıştır. Bölgenin eğitiminde önemli bir yeri olan kurum 1910 yılına kadar öğrenci yetiştirmeye devam etmiştir. Ardından kapanmıştır. İki katlı olarak inşa edilen yapının ortasında geniş bir avlu bulunur. Avlunun üstü açıktır ve diğer odalar avluya açılır. Binası günümüze ulaşmış olan medrese görülmeye değer yerler arasındadır.

Kekyaşin ve Topuzova Anıtları


Kekyaşin ve Topuzova anıtları zamanında burada yaşamış olan Urartu medeniyetinin kalıntılarıdır. Bu alanlarda döneme ait resimler ve figürler bulunur. İlçenin köklü tarihi açısından önem taşır.

Büyükçiftlik Köyü Kalıntıları

İlçeye bağlı Büyükçiftlik (Hırvata) Köyü’nde tarihi önemi olan birçok kalıntı ve eser bulunur. Yapılan araştırmalar bunların Urartular zamanından kaldığını göstermiştir.

Yüksekova Nerede? Nasıl Gidilir?

Yüksekova Hakkari'nin üç ilçesinden biridir. İl merkezine 77 kilometre mesafede bulunur. Buradan kalkan toplu taşıma araçları ile ilçeye ulaşılabilir. Hakkari'den ilçeye gidiş yaklaşık 1,5 saat sürer. Aynı şekilde Van’dan da Yüksekova’ya saat başı araç seferleri düzenlenmektedir diyerek Yüksekova nerede sorusunun da cevabını vermiş olarak yazımızı burada sonlandırabiliriz.admin / 26.12.2018 / 4 / 15 449

Yorum Ekleyin


 1. Batu
  Ziyaretçi
  10 Ocak 2019 15:44
  0

  Yüksekova yanlış hatırlamıyorsam en eski yerleşim yerlerinden birtanesidir, ve çok güzeldir ayrıca Seyithan Gölü inanılmaz bir derece muazzam bir yerdir. Mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Bilgileriçin teşekkürler.

 2. Berke
  Ziyaretçi
  20 Ocak 2019 01:59
  0

  Soğuğu içinize çekmek istiyorsanız harika bir yer. Seyithan gölü ve çevresinde hem konaklayabilir hem de tarihi bölgeleri ziyaret edebilirsiniz. Bir kere gezmek nasip olmuştu ve en beğendiğim bölge burasıydı.

 3. Hulusi YÖRDEM
  Ziyaretçi
  31 Ocak 2019 09:06
  0

  Doğuda bulunan ufak şelale görüntüleri hiç bir tarafta yok. Her bir ilçesinde özellikle ismi Kazan gölü olarak tabir edilen muhteşem manzaralı gezinti yerleri var. Yüksekova ile Erciş bu konuda bir örnek. Kesinlikle gezmenizi tavsiye ederim. Doğa harikası yerlerdir. 

 4. Cihan
  Ziyaretçi
  17 Eylül 2019 23:02
  0
  Canım memleketim ve köyüm Büyükçiftlik köyü; beldesi tarihi çok dolu dolu. Yüksekova'da gezilecek yerler makalenizi çok beğendim teşekkürler.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Şemdinli’de Gezilecek Yerler

Şemdinli’de Gezilecek Yerler

Hakkari Şemdinli ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Çukurca’da Gezilecek Yerler

Çukurca’da Gezilecek Yerler

Çukurca , Hakkari'nin ilçelerinden biridir. İle bağlı en büyük yerleşimdir.
Hakkaride Gezilecek Yerler

Hakkaride Gezilecek Yerler

Bu yazımızın konusu Hakkari’de gezilecek yerler olacak. Ama önce bir takım
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up