Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Kilyos Gezilecek Yerler

istanbul kilyos
Eski adı kum anlamına gelen kilya kelimesinden gelen Kilyos, cumhuriyetin ilanından sonra adı değiştirilmiş ve Kumköy adını almıştır. Buna rağmen günümüzde de hala Kilyos adı kullanılmaktadır. Kilyos İstanbul’un içinde yer alan ve burada yaşayan insanların yazları denize girecekleri plajları, doğal güzelliği ve temiz havası ile önemli bir yerdir. Özellikle yaz aylarında hafta sonları çok kalabalık olan Kilyos’ta denize girilebilir, piknik yapılabilir ve ormanlarında doğa yürüyüşleri yapılabilir.


Karadeniz kıyısında olan Kilyos denizi dalgalıdır ve bu özelliği ile de sörf yapmak isteyen kişilerinde İstanbul içinde tercih ettiği bir yer olmaktadır.Denizin dalgalı olmasından kaynaklı olarak burada yüksek güvenlik önlemleri alınmakta ve halkın tehlikelere karşı korunması sağlanmaktadır. Kilyos oldukça eski bir tarihe sahip olan bir belde olarak ziyaretçilerine tarihi eserleri ile de özel zamanlar yaşatmaktadır. Kilyos gezilecek yerler arasında Kilyos kalesi de yer almaktadır.

Kilyos Kalesi

kilyos kalesi
Cenevizliler tarafından yapılmış olan Kilyos kalesini Sultan 2. Mahmut restore ettirmiştir ve bu sayede de günümüze ulaşmayı başarmıştır. Kilyos’a yapılacak gezilerde mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Sahip olduğu manzara ile de keyifli zamanlar yaşatmaktadır. Şu anda askeri bölgenin içinde bulunan kalenin arkasında Kilyos ormanları önünde ise deniz manzarası ile size zamanı unutturacağını buradan hatırlatmak isteriz. Eski köyü de ziyaret etmeyi unutmamalısınız. Kilyos’a gittiğinizde burada da kayıkhane, koruganlar, iki taş iskele ve İstanbul fethedildikten sonra bunun anısına dikildiği söylenen çınar ağacı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Kilyos Plajları

kilyos plajları
Kilyos plajı oldukça uzun olması ve sapsarı kumları ile yaz aylarında çok sayıda kişinin denize girmek ve keyifli bir gün geçirmek için tercih ettiği yerdir. Plajın özellikle hafta sonları çok kalabalık olduğu bilinmektedir eğer daha sakin bir gün geçirmek istiyorsanız çevrede bulunan küçük koyları ve plajları tercih edebilirsiniz. Plajda bulunan kumların güzelliği ile eski Türk filmlerinin çöl sahnelerinin burada çekildiği bilinmektedir. Eski Türk film yıldızlarının uzandığı kumlara uzanmak hoş duygular yaşatacaktır. İstanbul Kilyos plajlarına ve ormanlarına sahip olması ile yazın uzun tatillere çıkamayan halkının güzel günler geçirebildiği bir yerdir.

Kilyos Plajı Giriş Ücreti: 15 TL
2 Kişilik Şezlong Ücreti: 20 TL
Kilyos Plajı Ziyaret Saatleri: 08:00-18:00
Kilyos Plajı Otopark Ücreti: Ücretsiz

Kilyos Dünya Kiteboard Şampiyonası

Kilyos Dünya Kiteboard Şampiyonası
Boğaziçi Üniversitesinin 2004 yılından bu yana Kilyos’ta düzenlemekte olduğu Dünya Kiteboard Şampiyonası yörenin tanıtımı açısından oldukça etkili olmaktadır. Bu etkinlik düzenlendiğinde Kilyos’ta olan kişiler gökyüzünde süzülen yüzlerce ve rengarenk uçurtmaları izleyerek keyifli zamanlar geçirmektedirler. Bunun dışında deniz sörfü yapmak isteyen kişiler içinde uygun ortamı sunmakta olan Kilyos’a geldiğinizde bunun için uygun ekipmanlarınız olmadığında kiralama ya da satın alma şansını da bulabilirsiniz.


İstanbul’un en güzel ilçelerinden olan Sarıyer Kilyos plajlarını da sınırları içinde bulundurmaktadır. Yapılan etkinlikler ve tesisler ile de İstanbul’un iç ve dış turizmde ki payının artmasını sağlamaktadır. Sadece yaz aylarında değil kış mevsiminde de mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Sahilde bulunan mekanlarda sıcak içecekler içilirken dalgaların kıyıyı dövmesini izlemek oldukça keyifli olmaktadır.

Kilyos Nerede?

İstanbul ilinin Sarıyer ilçesi sınırları içinde olan Kilyos nerede denildiğinde ve buraya ulaşımın nasıl olacağı sorulduğunda oldukça basit olduğunu söylemek gerekmektedir. Kendi aracınız ile Sarıyer ilçesine gelerek buradan Kilyos yoluna devam ederek kolayca plajlara ve kasabaya ulaşmanız mümkün olmaktadır. Kent merkezine sadece 30 km mesafesi olan Kilyos’a ayrıca toplu ulaşım araçları ile de gidilmektedir. Belediyenin otobüs seferlerini kullanabilir ya da dolmuş ile Kilyos’a ulaşarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.admin / 15.01.2019 / 2 / 1 522

Yorum Ekleyin


 1. Mustafa
  Ziyaretçi
  15 Ocak 2019 11:54
  0

  Kilyos yaz aylarında partileri ile ve güzelliği ile tamda günübirlik denize rahatlıkla girilebilecek bir yerdir. Kesinlikle öneririm.

 2. Hazal
  Ziyaretçi
  28 Ocak 2019 19:06
  0

  Kilyos resmen bir can damarı. İstanbul için harika bir bölge. Paylaşım ve verdiğiniz önemli bilgiler için teşekkürler.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

İstanbul’da yaşayan milyonlar özellikle küçük bir fırsat yakaladıklarında hemen
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Dursunbey’de Gezilecek Yerler

Balıkesir'e bağlı Dursunbey, 640 metre rakıma sahip, serin yazları, sert geçen
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Sakarya'da Gezilecek Yerler

Sakarya'da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden biri olan Sakarya aynı zamanda da
Tekirdağ'da Gezilecek Yerler

Tekirdağ'da Gezilecek Yerler

Tekirdağ özellikle tatilcilerin yoğun olarak ilgi gösterdiği ve bünyesinde
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up