Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Gezi Notları » Gezgin Bilgiler » THY Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

THY Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?


THY Bilet Sorgulama
Türk Hava Yolları bilet sorgusu, özellikle internetten uçak için bilet satın alan müşteriler tarafından sıklıkla yapılan eylemlerden biridir. Çünkü internet üzerinden uçak bileti satın alındığında uçuş biletleri de mail olarak müşteriye geri dönmektedir. Bu elektronik postanın silinme durumunda uçuşlarını riske etmek istemeyen bilet sahipleri, mutlak suretle bilet sorgulama yaparak kendilerine ait rezervasyon kodunu öğrenmek istiyorlar. PNR adı verilen bu rezervasyon numarası sayesinde birçok işlem kolayca gerçekleştirilebilmektedir. PNR (Passanger Name Record) hakkında ve “PNR numarasıyla ne tür işlemler yapabilirsiniz?”, “THY bilet rezervasyonu nasıl yapılır?” gibi birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.


Rezervasyon Numarası (PNR) Nedir?

Günümüzde hemen hemen tüm işlerimizi internet üzerinden yapıyoruz. Bunlar arasında internetten uçak bileti satın almak da var hiç kuşkusuz. Online olarak rezervasyon yaptırdığımız bir biletle ilgili tüm işlemlerimizde kullanılan bir numara vardır. Rezervasyon numarası olarak adlandırılan bu numara, İngilizce adıyla Passanger Name Record kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olan PNR harfleriyle bilinir. PNR kodu tam 6 haneli rakamdan oluşan bir kod numarasıdır. Online – check in işlemi sırasında rezervasyon kodunun kullanılması gerekir.

PNR Numarası ile Ne Yapılır?

PNR numarası sayesinde daha önceden rezervasyon yaptırdığınız ya da satın aldığınız biletle ilgili tüm bilgileri görebilirsiniz. Buna ek olarak e bilet sorgulama ile kişisel bilgileriniz dışında yaptığınız veya yapacağınız uçuşla ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Ayrıca rezervasyonu tamamlanmış uçuşlarınızı da satışa çevirebilirsiniz.

TC ile Uçak Bileti Sorgulama

Uçuşunuzdan önce rezervasyon yaptırdığınız uçak bileti hakkında tüm bilgileri internet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Bu işlem, TC ile uçak sorgulama THY başta olmak üzere birçok büyük hava yolu şirketi tarafından resmi internet sitelerinden hizmete sunulmaktadır. Her hava yolu şirketi farklı planlamalara, farklı müşteri anlayışına sahip olsa da TC ile uçak bileti sorgulama konusunda aynı sistemi uygulamaktadırlar. Bu nedenle birbirinden farklı hava yolu şirketlerinden uçuş bileti rezervasyonu yapsanız bile bilet sorgulama ve rezervasyon bilgilerini görüntüleme için aynı yöntemi kullanırsınız.

THY Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türk Hava Yolları hava yolu şirketinden rezervasyon yaptırdıysanız ya da bilet satın aldıysanız, internet üzerinden bu bilet hakkında bilgilere ulaşabilmek için bilet sorgulama yapabilmeniz mümkündür. THY rezervasyon yapılan bilet için bilet sahibi olan müşterisine yapacağı uçuşla ilgili tüm bilgileri göndermektedir. Bu bilgiler arasında uçuşun saati, kaç numaralı sefer olduğu, yolcunun seyahatini sürdüreceği koltuk numarası gibi birçok önemli bilgi vardır. Aynı zamanda Türk Hava Yolları; bilet numarası, rezervasyon (PNR) numarası ve uçuş numarası konusunda da bilgilendirme yapar. Uçak bileti sorgulama işlemlerinden önce bu numaraların ne olduğu ve ne için kullanıldığını bilmek gerekir.

Bilet numarası: Uçak biletinin, yolcu adına düzenlendiğini gösteren 13 haneli numaradır.
Uçuş numarası: Uçuş numarası belirli bir tarih ve güzergaha bağlı olan bir seferi tanımlayan numaradır.

THY Check – In ve Rezervasyonu Yönet İşlemleri

Türk Hava Yolları hava yolu şirketinden uçak bileti için rezervasyon yaptırdığınızda bilet sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için THY’nin internet sitesinde yer alan Check – in ve rezervasyonu yönet işlemlerine gelmeniz gerekmektedir. Bu alanda PNR kodunuzu ve bilet sahibinin soyadını yazarak rezervasyon ve diğer işlemler için giriş yapmış olursunuz. Öte yandan hava alanlarındaki online check – in olanaklarını görerek ziyaret edeceğiniz hava alanındaki işlemlerinizi ne şekilde halledeceğinizi ayarlayabilirsiniz.

PNR Numarası Sorgulama

İnternet üzerinden alınan biletlerde iletişim bilgilerinizde yer alan cep telefonu ya da mail adresine PNR numarası otomatik olarak gelmektedir.admin / 14.02.2019 / 0 / 4 982

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

2020 Şampiyonlar Ligi Finali Türkiye’de!

2020 Şampiyonlar Ligi Finali Türkiye’de!

Sporun her dalını seviyor ve futbola büyük ilgi duyuyoruz. 2020 Avrupa
2020 Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport çıkartma işlemleri için yapılacak başvurular gereken evraklar
2019 THY İş Başvurusu

2019 THY İş Başvurusu

2019 yılı THY işe başlama sürecinde başvurular careers.turkishairlanes.com THY
Doğu Ekspresi Yolculuğu Rehberi

Doğu Ekspresi Yolculuğu Rehberi

Doğu Ekspresi’nde yolculuk yapmak isteyen gezginler için kapsamlı bir şekilde
Online Otobüs Bileti Nasıl Alınır?

Online Otobüs Bileti Nasıl Alınır?

Yolculuk o ya da bu şekilde bizlerin kaderi... İnsanoğlu, tarih sahnesinde
Sunexpress Bilet Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Sunexpress Bilet Sorgulama Nereden,

Sunexpress bilet sorgulamahizmeti sayesinde havayollarında yapılan bilet
Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi

Uçak bileti fiyatları her geçen gün daha da uygun hale gelmektedir. Fiyatların
10 Adımda Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır?

10 Adımda Erken Rezervasyon Nasıl

Tatil fiyatları bazen çok yüksek rakamlara çıkmaktadır, bazen de çok uygun
Avrupa'nın En Ucuz Havayolu Şirketleri

Avrupa'nın En Ucuz Havayolu Şirketleri

Ülkemiz gerek coğrafi konum olarak gerek, hava alanı altyapısı olarak geçişler
Tatile Nasıl Hazırlanmalı?

Tatile Nasıl Hazırlanmalı?

Yaz geldiğinde hepimizin ilk olarak yapmak istediği şey, tatil. Peki, tatile
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up