Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Gezi Notları » Gezgin Bilgiler » Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Uçak bileti fiyatları her geçen gün daha da uygun hale gelmektedir. Fiyatların gittikçe ucuzlaması insanların daha hızlı ve kolay bir şekilde bilet almasına olanak sağlamaktadır. Karayolu yerine daha hızlı ve güvenli olan havayolunu tercih eden insanlar bilet alma konusunda tecrübesiz olduğu zaman farklı sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bu sorunlar bazen insanların uçak biletini iptal etmesine dahi sebep olmakta ve planlarının aksamasına neden olabilmektedir. Bu yüzden uçak bileti alırken dikkat edilmesi gerekenler incelenmeli ve önemli hususlar hakkında detaylı bilgilere sahip olunmalıdır.

1. Havayolu Firmasının Güvenlik Seviyesi

Bilet alınırken dikkat edilmesi gereken ilk husus kullanılacak havayolunun güvenlik seviyesidir. Her ne kadar uçakla seyahat sırasında talihsiz bir olay meydana gelme olasılığı çok düşük olsa da uçağın yaşı, havayolunun geçmişi ve güvenliği hakkındaki bilgilerin detaylı bir şekilde öğrenilmesi daha iyi bir yolculuk deneyiminin yaşanmasını sağlayacaktır.

2. Doğru Havalimanının Seçilmesi

Ucuz uçak bileti bulan insanlar genellikle mümkün olan en kısa sürede satın alma işlemini gerçekleşmektedir. Ancak biletin fiyatından ve gittiği yerden ziyade hangi havalimanından kalktığı ve hangi havalimanına indiği önemlidir. Bu hususa dikkat edilmeden alınan ucuz uçak biletleri beklenmedik sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu yüzden biletin ödemesini yapmadan önce kalkış ve iniş noktaların net bir şekilde öğrenilmesi gerekmektedir.

3. Erken Rezervasyon

Havayolu şirketleri bazı dönemlerde, erken rezervasyon yapan müşterilerine bazı indirimler yapmaktadır. Özellikle internet üzerinden yapılan bilet alışverişlerinde uçak bilet fiyatları büyük indirimlere tabi tutulabilmektedir. Bu yüzden ileri tarihte yapılacak olan seyahatler için sürekli olarak bilet fiyatlarının kontrol edilmesi en ucuz biletin alınmasına yardımcı olacaktır.

4. Uçak Biletinin Şartları

Uçak bileti satın alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar arasında biletin şartları da bulunmaktadır. Ucuz biletlerden bazılarında bagaj, check-in ve yemek gibi bazı hizmetlerin bilet fiyatına dahil olmadığının göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu hizmetlerin bilete dahil olmadığı zamanlarda yolcular ucuz bilet aldığını düşünüp daha pahalı ödemeler yapmak durumunda kalabilmektedir.

5. Bagaj Seçimi

Bilet satın alınırken şartlar incelendikten sonra bagaj seçimi yapılması gerekmektedir. Eşyaların listesinin çıkarılması ve ağırlıklarının belirlenmesi bu seçimin doğru bir şekilde yapılabilmesine yardımcı olacaktır. Uçak firmaları genellikle 15- 20 kilograma kadar olan bagajları ücretsiz taşımaktadır. Bu ağırlığın üstünde bagaj varsa seçimin ona göre yapılması, herhangi bir sorunla karşılaşılmasına engel olacaktır.

6. Bilet Sınıfı

Havayolları pek çok uçuşunda farklı bilet sınıfları oluşturmaktadır. Bu bilet sınıflarının fiyatları ve sağladıkları avantajlar değişiklik göstermektedir. Bu değişikliklerin detaylı bir şekilde incelenmesi yolcunun kendisine en uygun uçak bileti hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olacaktır.

7. Check-in İşlemleri

Yolcuların uçak biletini aldıktan sonra, uçuştan bir süre önce check-in işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Check-in işlemleri yolcunun uçuşa hazır olduğunu belirten bir işlemdir. Bu yüzden bileti satın alan kişinin check-in işlemleri başladıktan sonra en kısa süre içerisinde gerekli adımları izlemesi gerekmektedir. Check-in işlemleri sırasında koltuk seçimi ve ek hizmetler ile ilgili değişiklikler yapılabilmektedir.

8. PNR Numarası

Açılımı “Passenger Name Record” olan PNR, uçak biletini satın alan kişinin, uçuşuyla ve aldığı biletle ilgili detayları görebilmesini sağlayan bir koddur. PNR kodu sayesinde internet üzerinden check-in işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bu kodun güvenli bir şekilde saklanması gerekmektedir. Çünkü beklenmedik problemlerin ortaya çıkması durumunda bu kod sorunların çözülmesine yardımcı olacaktır.

9. Uçak Biletinde Yazan İsim

Uçak bileti satın alındıktan sonra bilette yazan ismin hatalı olduğunu görmek bazı problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden bilet aldıktan sonra üzerinde yazan isim dikkatlice okunmalı ve bir hata varsa derhal müşteri hizmetleri aranarak gerekli işlemler yapılmalıdır.

10. Biletin Güvenilir Sitelerden Satın Alınması

Uçak biletinin satın alınması sırasında herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için alışverişin yapıldığı siteye de dikkat edilmesi gerekmektedir. Olası problemlerin önlenmesi ve güvenli bir kurumdan alışveriş yapılabilmesi için www.ucakbileti.biz sitesinden yardım alınmalıdır. Bu site sayesinde ucuz biletler ve fırsatlar hakkında bilgiler alınabilmekte, uçuşlar hakkında detaylı aramalar yapılarak en doğru havayolu belirlenebilmektedir. FAST FLY Turizm Seyahat Acentası’na bağlı olan bu kuruluş sayesinde uçuşlarınızı mutlu ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.admin / 29.12.2018 / 3 / 1 549

Yorum Ekleyin


 1. funda
  Ziyaretçi
  9 Ocak 2019 11:27
  0

  Güzel ve son derece bilgilendirici bir yazı olmuş. Yalnız bir şey sormak istiyorum. Yurt dışı uçak bileti alımlarında, kredi kartı ile internetten alırsak check-in esnasında halen kredi kartı sahibininde olması gerekiyor mu? Eskiden bu şekilde idi ama bazı kişilerden bu durumun kalktığını duydum.

  1. admin
   Yönetici
   9 Ocak 2019 13:14
   23

   Kredi kartı ile ödeme aşamasında bildirmiş olduğunuz e-posta adresi ve telefonunuza gelen PNR kodu ile check-in işlemlerinizi yapabilirsiniz. Kartın yanınızda olmasına gerek yok. Başka bir değişle size ait olmayan bir kredi kartı ile bilet satın alabilirsiniz. wink

 2. firuze
  Ziyaretçi
  19 Şubat 2019 12:29
  0

  Uçak kalkmadan 2 saat önce apronda hazır bulunmak gerekiyor. Maalesef bazıları son anda havalimanna gelip uçağa binemediği için mağdur oluyor. Özllikle de yurtdışına çıkışta işlemler uzun sürdüğü için bu şekilde erkenden havalimanında bulunmak gerekir.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

2020 Şampiyonlar Ligi Finali Türkiye’de!

2020 Şampiyonlar Ligi Finali Türkiye’de!

Sporun her dalını seviyor ve futbola büyük ilgi duyuyoruz. 2020 Avrupa
Tatil Planı Nasıl Yapılır?

Tatil Planı Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok insan tatil planı yapmadan tatile gitmekte ve daha sonrasında
Online Otobüs Bileti Nasıl Alınır?

Online Otobüs Bileti Nasıl Alınır?

Yolculuk o ya da bu şekilde bizlerin kaderi... İnsanoğlu, tarih sahnesinde
Sunexpress Bilet Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Sunexpress Bilet Sorgulama Nereden,

Sunexpress bilet sorgulamahizmeti sayesinde havayollarında yapılan bilet
THY Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

THY Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır,

Türk Hava Yolları bilet sorgusu, özellikle internetten uçak için bilet satın
Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi

Vizeler insanların ülkelerden başka ülkelere geçişlerini sağlayan araçlardır.
Jet Lag Nedir, Nasıl Geçer?

Jet Lag Nedir, Nasıl Geçer?

Yolculuk, kolay ve keyifli gibi görünse de önlem alınmadığı zaman çeşitli
Yol Arkadaşınız Olacak En İyi Seyahat Siteleri

Yol Arkadaşınız Olacak En İyi Seyahat

Gelişen teknoloji sayesinde yapacağımız seyahatler de karşılaşabileceğimiz
10 Adımda Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır?

10 Adımda Erken Rezervasyon Nasıl

Tatil fiyatları bazen çok yüksek rakamlara çıkmaktadır, bazen de çok uygun
Son Yılların Gözde Seyahat Modası: İnterrail

Son Yılların Gözde Seyahat Modası:

İnterrail kelimesini ilk kez duyanlar için üç kelimeyle özet geçmek gerekirse,
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up