Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Karabük » Eskipazar'da Gezilecek Yerler

Eskipazar'da Gezilecek Yerler


Eskipazar gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Karabük Eskipazar hakkında bilgi bulabilir, Eskipazar nerede ve Eskipazar'a nasıl gidilir ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Karabük Eskipazar, Karabük’ün 6 ilçesinden birisidir ve şehre 38 km. uzaklıktadır. İlçeye şehir merkezinden kalkan dolmuşlar ile kolayca ulaşılabilir.

Eskipazar Tarihi


Eskipazar tarihi, Özellikle geçtiğimiz yıllarda yapılan kazı çalışmaları ile bölgede bulunan antik kentler, bölgenin turistler tarafından dikkat çekilmesinde büyük rol oynamıştır. Bu kazılarda erken Hristiyanlık dönemine ait Bizans Kilise kalıntısı ve kilise zemininde çeşitli figürlerden oluşan mozaikler bulunmuştur. Hristiyan inancına göre cennette bulunan 4 nehrin adlarının yazılı olduğu bir mozaik bulunmuştur. Bu mozaik ülkemizde başka bir yerde bulunmamaktadır. Bu bulgular antik şehrin bir Piskoposluk merkezi olmak ihtimalini kuvvetlendirmektedir.

Eskipazar Gezilecek Tarihi Yerler

Eskipazar’da gezilecek yerler oldukça eski tarihe sahiptir ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir bölgedir. Sizler de Karabük’ün bu şirin ilçesinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan yerleri gezebilirsiniz.

 • Hadrianapolis Antik Kenti

İlçeye 3 km. uzaklıkta Hacı Ahmetler köyünde bulunan hadrianapolis antik kenti, Karadeniz bölgesinin Zeugma’sı olarak görülmektedir. Kentin kurulduğu dönemde o yörede ki 6 büyük merkezden biri olduğu düşünülüyor. Bu kent 2005 yılında keşfedilmiştir. Henüz yeryüzüne tamamı çıkarılmamıştır. Şimdiye kadar şehirde, geç Helenistik, Roma ve Erken Bizans dönemlerine ait 14 yapı kalıntısı tespit edilmiştir. Bu yapıları; mahzenler, saray merdiven kalıntıları, hamam harabeleri, sığınak ve su kanallarından oluşmaktadır.

Bu kent tam anlamıyla aydınlatıldığında turizm yönünden büyük ilerleme kaydedeceği düşünülmektedir. Antik kentin zarar görememesi için bir bölümünün üzeri kapatılmıştır. Antik şehirde çok sayıda mermer sütun ve sütun başlıkları, kiliseler, surlar, su sarnıçları, kaya mezarları bulunmaktadır. Ayrıca henüz yeri bilinmeyen bir darphane olduğu bilinmektedir. Bu antik şehir Karabük Eskipazar’da gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

 • Kimistene Antik Kenti

İlçe merkezine bağlı Deresemail köyünde, Asar tepesinin üzerinde bulunan antik bir yerdir. Bu bölgenin daha çok dini bir yerleşim yeri olduğu düşünülmektedir. Çünkü Anadolu’da bu tür yüksek yerlerde yapılan yerlerin genellikle dini ibadet yerleri olduğu görülmüştür.

Tepenin üzerinde Akropolis bulunmaktadır. Buraya Roma döneminde bir tapınak inşa edilmiştir. Günümüze sadece temel seviyesi ulaşabilmiştir. Tapınak, bir yol ile, doğu yamacında bulunan anıtsal bir girişe ve merdivene bağlanmaktadır. Tapınağın parçaları maalesef zaman içinde çevre köylere yayılmıştır.


Ayrıca tepede kayaya oyulmuş niş ve mezar alınlığı şeklinde, mezarlar ve mezar taşları bulunmaktadır.

 • Asar Kalesi

İlçe merkezine bağlı Semail Köyünde bulunan insan eli ile inşa edilmiş bir kaledir. Kimler tarafından ve ne zaman yapıldığı hakkında pek bilgi bulunmamaktadır.
Eskipazar civarında bulunan diğer güzel yerler için; Karabük Gezilecek Yerler listemizi de okuyunuz.

Eskipazar Gezilecek Doğal Yerler

Eskipazar gezilecek yerler, Karadeniz’in doğal güzelliklerini bünyesinde barındırır. Sizler de Karadeniz bölgesinin doğal güzelliklerine kendinizi kaptırarak temiz havayı içinize çekmek istiyorsanız şu noktaları gezebilirsiniz:

 • Dede Yaylası

Kulat köyü sınırları içinde bulunan yaylada Bahattin Gazi’nin türbesi bulunmaktadır. Burada her sene temmuz ayının son haftasında Bahattin Gazi’yi anma günü düzenlenmektedir.

 • Çetiören Mesire Yeri

İlçeye 10 km. uzaklıkta bulunan mesire yeri, çok zengin bitki örtüsüne, su kaynaklarına ve yaban hayatına sahiptir. Mesire yerinde, masalar, banklar, ocaklar, çeşmeler, tuvalet, otopark, Orman işletmesine ait 6 yataklı misafirhane, 2500 kişilik amfi tiyatro gibi yapılmış yağlı güreş alanı, foto safari yapılabilecek güzellikte manzarası bulunmaktadır. Ayrıca mesire yerine ulaşımda kullanılan yol asfalttır.

 • Eğriova Mesire Yeri

İlçeye 25 km. uzaklıkta Adiller Köyü Ulupınar Ormanlık alanında Eğriova Mevkiinde bulunmaktadır. Eğriova mesire alanında, 12.000 m2. Yüzölçümünde 5 metre derinliğinde suni bir gölet bulunmaktadır. Piknik severler tarafında oldukça rağbet gören alanda, masalar, banklar, ocaklar, çeşmeler bulunmakta olup olta ile balık avlama yapılabilmektedir. Ayrıca çadırlı kamp ve doğa yürüyüşleri içinde oldukça uygun bir mekandır.

Eskipazar Festivalleri

Eskipazar her yıl bazı festivallere ev sahipliği yapar. Şehri ziyaret ettiğinizde Eskipazar Dernekler Birliği tarafından düzenlenen Eskipazar Çetiören Festivali ve Eskipazar Tarih, Kültür (Handrianapolis) Spor ve Sanat Festivali’ne katılarak çok sayıda konser ve yarışmayı görebilir, yörenin
kültürünü yakından hissedebilirsiniz.

Eskipazar Yöresel Yemekleri

Karnınız acıktıysa ve Eskipazar’da ne yenir, hemen öğrenmek istiyorsanız şehri ziyaret ettiğinizde Karadeniz yöresinin lezzetleri arasında olan şu seçeneklerle güzel bir ziyafet çekebilirsiniz:
 • Keş
 • Ovma Çorbası
 • Kedi Batmaz
 • Kiren Acısı
 • Memeli Ekmek
 • Eskipazar mantısı
 • Mıhlama
 • Avuz

Eskipazar Neyi Meşhur?

Eskipazar yetiştirilen sebze ve meyveleriyle ünlüdür. Mevsiminde gittiğinizde çok sayıda sebze ve meyveyi taze olarak alabilirsiniz. Ayrıca Eskipazar Taş ocaklarıyla da ün yapmıştır. Buradan çıkartılan taşlar Anıtkabir ve  TBMM yapımında kullanılmıştır.

Eskipazar Nerede, Nasıl Gidilir?

Eskipazar nerede, merak ediyorsanız ilçe merkezi İstanbul'a 380 km, Ankara’ya ise ortalama 200 km’dir. Şehre kara yoluyla ulaşabileceğiniz gibi Kastamonu Havalananına gelerek de Eskipazar'a ulaşabilirsiniz.

Sizler için Karabük Eskipazar ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Eskipazar'da ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Eskipazar gezilecek yerler listesini yazarak; Eskipazar nerede ve Eskipazar'a nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 05.07.2019 / 0 / 6 885

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Safranbolu'da Gezilecek Yerler

Safranbolu'da Gezilecek Yerler

Safranbolu'nun Osmanlı döneminde kervan yolları üzerinde olması nedeniyle
Karabükte Gezilecek Yerler

Karabükte Gezilecek Yerler

Ülkemizin Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Karabük ılık iklimi ile ve doğal
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up