Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Karabük » Karabükte Gezilecek Yerler

Karabükte Gezilecek Yerler


Karabük gezilecek yerler
Ülkemizin Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Karabük, ılık iklimi ile ve doğal bitki örtüsü ile dikkat çekmekte olan bir kenttir. Oldukça şirin ve güzel bir atmosferi bünyesinde taşımakta olan Karabük aynı zamanda geçiş güzergahı üstünde de bulunmaktadır.

Safranbolu Evleri

Tarihi ve tabii dokusu ile dikkat çeken Karabük'te gezilebilecek birçok yer bulunmaktadır. Karabük'te gezilecek yerler arasında ilk akla gelen her zaman için Safranbolu evleri olmaktadır. Sadece ülkemiz için değil tüm dünyanın gözbebeği olan Safranbolu evleri her yıl yüzbinlerce yabancı turisti de bünyesinde ağırlamaktadır.


Geleneksel Türk mimarisinin çok farklı ve müstesna örneklerinin yer almış olduğu bu evler Safranbolu'daki farklı lokasyonda konuşlanmış durumdadır. Böylece şehrin girişinde ve bağlar bölgesinde yer alan sayısı 2 bine yaklaşmakta olan Safranbolu evi her yıl fotoğraf tutkunlarını da kendisine bağlamaktadır.

UNESCO tarafından dünya mirası listesinde bulunan Safranbolu evleri kiremit çatısı katlı yapısı ve beyaz badanalı duvarlarıyla dikkat çekmektedir.
Safranbolu hakkında detaylı bilgi için "Safranbolu'da Gezilecek Yerler" isimli konumuzu ziyaret ediniz.

Ulu Cami

Ayrıca karabükte gezilecek yerler içerisinde Ulu Cami oldukça önemli bir yerde bulunmaktadır. Geçmişte kilise olan Ulu Cami geniş mahfili ile ve zarif minaresi ile dikkat çekmektedir.

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Safranbolu çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığından dolayı günümüzde birçok tarihi eseri de bünyesinde barındırmaktadır. Bunlar arasında yer alan Köprülü Mehmet Paşa Camii Safranbolu simalarında yükselmektedir. Mimari bakımdan oldukça sıra dışı olan cami küçük kubbesi ve zarif minaresi ile beraber Osmanlı zarafetini göstermektedir.

Safranbolu Kalesi

Safranbolu evleri ile meşhur olan Safranbolu'da mutlaka kaleye de uğramanız gerekiyor. Karabük’te görülmesi gereken yerler içerisinde yer alan Kale Bizans döneminin izlerini taşıyor. Günümüzde restorasyona girmiş olan yapı güzel görünümü ile birlikte Turistleri de ağırlamaya devam ediyor.

Asar Kalesi

Safranbolu'da görmeniz gereken farklı bir kale de Asar kalesidir. Seferler köyünde bulunan Asar Kalesi taşlara oyularak ortaya çıkartılmıştır.

Taşköprü

Safranbolu'da görülmesi gereken yerler arasında Taşköprü Tabii ve doğal dokusuyla dikkat çekmektedir içinde Eflani çayı bulunan Taşköprü doğa yürüyüşleri yapmak kamp kurmak için son derece idealdir.

Kanyon Bölgesi

Eğer doğal dokulardan hoşlanıyor ve tabiat yürüyüşlerine bayılıyorsanız Karabük’e uğradığınızda mutlaka kanyonları da ziyaret edin. Özellikle rafting gibi ekstrem sporların yapıldığı kanyon bölgesi Türkiye'nin de en meşhur ekstrem spor alanlarından birisidir. Özellikle Kanyon'a uğradığınızda mağara kafelerde çay içmenizi tavsiye ediyoruz.

Yenice Ormanları

Ayrıca Yenice ormanları da karabükte görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Özellikle bisiklet tutkunları tarafından tercih edilen Yenice ormanlarında birçok bisiklet sürüş pisti de bulunmaktadır.

Bulak (Mencilis) Mağarası

Bulak mağarası da yine doğal güzellikler arasında yer alıp gezginler tarafından ziyaret edilmektedir.

Adrianapolis Antik Kenti

Ayrıca Adrianapolis Antik Kenti Roma izlerini taşımaktadır. Kent içerisinde çeşitli malzemeler sarnıçlar ve günümüze ulaşan bazı Sur kalıntıları bulunmaktadır.

Hamur İşleri İle Meşhur Karabük Sofrası

Karabük gezisi sırasında Karabük'ün neyi meşhur diye düşündüğünüzde aklınıza ilk önce Safranbolu Evleri sonra muhteşem mutfağı geliyor. Gözleme ve Safranbolu bükmesi ilk sıralarda yer alıyor. Sunumuyla görünümüyle beraber iştahınızı açacak olan bu hamur işleri oldukça lezzetli. Ayrıca Karabük'te yapılan kuyu kebabının da tadına doyulmuyor. Kara mancar ve yaprak dolması da yine yörenin lezzetleri arasında bulunuyor. Perohi ismindeki ev makarnası da peynirle beraber servis ediliyor.


Eğer Karabük'te yemek yemeyi düşünüyorsanız sini çöreği ve bandırmada iyi bir tercih olabilir. Ayrıca Çullu börek ve safranlı zerde yörenin güzel tatlarından. Karabük'e yolunuz düştüğünde Yörük Köyü'ne de uğramanızı tavsiye ediyoruz. Yörüklerin hayatının izlerini taşımakta olan yörük köyünde otantik hediyeler ile birlikte sevdiklerinizi de sevindirme fırsatına erişiyorsunuz. Dar sokakların bulunduğu kesme taştan örülen yapıların dikkat çektiği Yörük Köyü orijinal yapısını muhafaza ediyor.admin / 19.12.2017 / 0 / 4 823

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Eskipazar'da Gezilecek Yerler

Eskipazar'da Gezilecek Yerler

Eskipazar gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Karabük Eskipazar hakkında
Safranbolu'da Gezilecek Yerler

Safranbolu'da Gezilecek Yerler

Safranbolu'nun Osmanlı döneminde kervan yolları üzerinde olması nedeniyle
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up