Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Tekirdağ » Çorlu'da Gezilecek Yerler

Çorlu'da Gezilecek Yerler


Çorlu gezilecek yerler
Çorlu gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Çorlu'da gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Tekirdağ Çorlu ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:


Marmara bölgesinin Tekirdağ şehrinin topraklarında yer alan Tekirdağ Çorlu ilçesi, Türkiye'nin gelişmişlikte önde olan ilçeleri arasında sayılan ve Avrupa ve Asya kıtaları arasını birbirine bağlayan stratejik bir konumdadır. İstanbul, Bursa ve İzmit’ten sonra en çok sanayi tesislerinin bulunduğu ve kalabalık nüfusa sahip bir ilçemizdir. Çorlu nüfusu bayağı kalabalık olup 275 binlerdedir.

Çorlu Tarihi

Çorlu Trakya Bölümü’nün ortalarında tam merkezinde, düzlüklerin yoğun olduğu bir yerdedir. İlk Çağ insanlarının genel özelliklerini tamamıyla yansıtan bir tarihi sahip olan çorlu tarihine bakıldığında, eski tarihlerde yaşanan göçlerle birlikte tarıma ve sanayiye önem verildiği anlaşılmaktadır. Yakın zamanlarda bölgenin tarihi ile ilgili çok eski döneme dayanan yeni yerleşme kalıntılarının ortaya çıkarılması, bu fikri desteklemektedir. Kısaca Trakya'nın yaşadığı her türlü olay ve göçlerden Çorlu ilçesi nasibini almıştır. Bu bakımdan zengin tarihi ve kültürel miraslara sahiptir.

Çorlu’da Gezilecek Tarihi ve Doğal Yerler

Trakya merkezinde bulunan bu şirin Çorlu ilçesi özellikle Türk tarihini yansıtan bütün ögelerini barındırır. Çorlu’da gezilecek yerler yıllardır tarihi gizemiyle herkesi büyülemektedir. Mistik havayı koklamak tarihin sayfalarında kaybolmak isteyenler mutlaka buraları görmeliler.

 • Çorlu Kalesi

Herhangi bir şehre gidelim ilk merakla sorduğumuz soru kalesi var mı? Çünkü hemen o şehrin kalesine çıkar her yeri çıplak gözle seyrederek o şehrin keyfini kahvemizle yudumlarız. Fotoğraflar çektiririz. 6. Yüzyıl’dan kalan güzel bir yer olan Çorlu Kalesi gerçekten görülmeye değer. Diğer illerdeki kaleler gibi savaşlardan korunmak için yapılmış olan Çorlu Kalesi’nin en yükseğine çıkarak, bu şehrin en güzel manzaralarını seyredebilirsiniz. Birde fotoğraf çekilmeyi unutmayınız!

 • Süleymaniye Cami

1521 senesinde külliye amaçlı Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan ve günümüze tüm detaylarıyla ulaşan ve günümüze kadar hiç bozulmadan ayakta kalan Süleymaniye Cami, o yıllarda cami-i kebir olarak isimlendirilmişti ve birçok odası olan bir medreseydi. Ayrıca, külliyenin etrafında imarethane ve hamam da vardı. 1949 yılında bazı bölümleri onarımdan geçirilen Süleymaniye Cami, hala insanlara hizmet etmeye devam etmektedir.

 • Thzolus Antik Kenti

Thzolus Antik Kenti M.Ö. 1000 yılında Friglerin oluşturduğu koloni şehirlerinden biri olarak bilinir. Çorlu gezilecek yerler arasında yer alan bu güzel tarihi alanda Pers, Roma, Bizans gibi güçlü krallıkların bünyesinde yayılan tarihinin MÖ.3500-3000 yıllarına kadar dayanan bir tarihi mevcut olduğu bilinen araştırmalardandır. Bir süre sonra, Perslerin hakimiyetini aldığı bu şehir, MÖ. 4’üncü Yüzyıl zamanlarında Büyük İskender tarafından işgal edildi. Daha sonra ise yani MÖ.168 yıllarında Romalıların egemenliğine geçti. Bizans hakimiyetindeyken bu şehrimize Konstantinopolis’i savaşlardan korumak için güzel bir kale yapıldı ve şehir jeopolitik olarak çok daha önemli bir yapıya kavuştu. Ayrıca o dönemlerde farklı türde üretilen peynir çeşidiyle peynir kasabası olarak da anılmıştır.

 • Heykel Meydanı-Hükümet

Çorlu ilçe merkezinde bulunan Heykel Meydanı kentin en yeşil alanlarından ve Çorlu’da gezilecek yerlerden biridir. Heykel meydanın etrafında eğlence mekanları, restoranlar ve çeşitli ilginç yapılar mevcuttur. Şehrin “Hükümet” diye adlandırılan kısmında da eski dar sokaklar, çok eski yıllardan kalma zanaatkarların ve bazı meslekçilerin dükkanları varlığını sürdürmektedir. Çorlu'nun eski yıllardaki tarihini hissetmek o havayı teneffüs etmek isterseniz bu sokaklara mutlaka uğrayınız.

 • Olimpos At Çiftliği

Olimpos At Çiftliği, Çorluda görülüp gezilmeye değecek yerlerdendir, Hayvanları sevenler ve doğayla baş başa kalmak isteyenlere güzel bir örnek çiftliktir. İsterseniz atlara binebilir dilerseniz kahvenizi çayınızı içerek o güzel doğayı ve havayı içinize çekersiniz.

 • Atatürk Orman Korusu

Doğayı seven, insanlardan ve şehrin gürültüden kaçıp kafa dinlemek isteyenlere, şehir merkezinden biraz uzakta olsa da gitmeye değecek bir havası olan Atatürk Orman Korusu, İstanbul- Edirne arasında bulunmaktadır. Şehre 6 kilometre uzaklıkta bulunan bu güzel piknik alanında, güzel bir aile pikniği ve temiz hava sizleri beklemektedir. Böylece şehrin yorgunluklarını gidererek yeni haftaya hazır başlayabilirsiniz.

 • Çorlu Belediye Plajı

Şayet sakin ve güzel bir tatil yapmak istiyorsanız Çorlu plajı tam size göre. Plaja girişte kesinlikle ücret ödenmemekte olup Olimpos At Çiftliği’ne yakındır. Ayrıca Gölbaşı Gençlik Parkı’na da gitmenizi tavsiye ederiz. Ulaşım konusunda ise ya özel aracınız eğer yoksa şehirden kalkan dolmuşları öneririz.

Çorlu Festivalleri

Çorlu Dondurma Festivali, Ceviz Festivali, Günebakan Festivali, Yaz Festivali hemen hemen her yıl yaz aylarında düzenlenen birbirinden eğlenceli festivaller vardır.

Çorlu Yöresel Yemekleri

Trakya kültürünü çeşitli ırklarıyla birlikte mutfakta da hissetmemek mümkün değil. Çorlu’da ne yenir sizler için cevapladık.
 • Boşnak Böreği
 • Çorlu Köfte Salonu
 • Cızleme
 • Patates çorbası
 • Çılbır
 • Keşkek
 • Pireşe
 • Peynir helvası

Çorlu'nun Neyi Meşhur?

Eğer Çorlu civarına seyahat planlıyorsanız; diğer güzel yerler için Tekirdağ Gezilecek Yerler listemizi de inceleyin.
Çorlu ilçesinde Çorlu’ya özel dondurma, ceviz, günebakan gibi festival ve yiyecekleri ile meşhurdur.

Çorlu Nerede, Nasıl Gidilir?

Çorlu nereye bağlı diye sorulacak olursa Tekirdağ'ın ilçesi olan Çorlu, Saray, Çerkezköy, Muratlı ve Marmara Ereğlisi ilçeleri ile komşudur. İlçeye demir yolu, hava yolu ve kara yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Özel aracınızla kısa bir sürede ulaşabileceğiniz rahat yolları vardır. Özellikle İstanbul istikametinden D100 kara yolunu kullanarak Çorlu merkeze yaklaşık 1,5 saatte ulaşabilirsiniz.

Sizler için Tekirdağ Çorlu hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Çorlu'da ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Çorlu gezilecek yerler listesini yazarak; Çorlu nerede ve Çorlu'ya nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 30.08.2019 / 0 / 11 314

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çerkezköy'de Gezilecek Yerler

Çerkezköy'de Gezilecek Yerler

Çerkezköy gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Tekirdağ Çerkezköy hakkında
Uçmakderede Gezilecek Yerler

Uçmakderede Gezilecek Yerler

Marmara'nın mavi bayraklı denize sahip tek ilçesi olan Şarköy uzun kumsalları
Tekirdağ'da Gezilecek Yerler

Tekirdağ'da Gezilecek Yerler

Tekirdağ özellikle tatilcilerin yoğun olarak ilgi gösterdiği ve bünyesinde
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up