Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Tekirdağ » Çerkezköy'de Gezilecek Yerler

Çerkezköy'de Gezilecek Yerler


Çerkezköy gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Tekirdağ Çerkezköy hakkında bilgi bulabilir, Çerkezköy tarihi ve Çerkezköy nerede ile ilgili tüm soruların cevabını öğrenebilirsiniz.

Çerkezköy gezilecek yerler
Çerkezköy ilçesi İstanbul'a yakın mesafede bulunmasından dolayı İstanbul’un sanayi ve ticari olarak sürekli gelişen bölgesine dahildir. Tekirdağ Çerkezköy kenti İstanbul'a 110 km mesafede bulunmaktadır. İstanbul ile Çerkezköy arasında sürekli olarak deniz ve kara yolu ulaşımları mevcuttur. Çerkezköy ilçesinin en merkezi tarafında bulunan tarihi saat kulesi gezip görülecek yerlerden sadece birisidir.


Çerkezköy boğaz tipi yapısıyla rüzgara açıktır. Kış mevsiminde son derece soğuk ve kuru ayaz hava vardır. Yazın ise serin bir hava vardır. Çerkezköy nüfusu ise 135000 civarındadır. Her yıl hızla nüfusu artmaktadır.

Çerkezköy Tarihi

Eski kaynaklardan günümüze aktarılanlar ve araştırmalar sonucu edinilen bilgiler Çerkezköy tarihi hakkında bilgi vermektedir. Osmanlı- Rus Savaşı’nın hemen peşine bu coğrafya Türbedere ismiyle kurulmuştur. Bu dönemde bu yörede 3 farklı köy kurulmuştur. Bu köylerden birincisi, bugünkü Çerkezköy Belediyesi ile türbenin olduğu Atatürk İlköğretim Okulunun etrafındaki Çerkezköy ilçesidir. Merkez bölümü kazanın kuzeydoğusundadır. Kuzey kısmından Saray, doğu kısmından İstanbul, güney tarafından ve batı tarafından Çorlu ilçesi mevcuttur.

Çerkezköy Gezilecek Yerler

Eğer Çerkezköy seyahati planlıyorsanız; Tekirdağ Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka inceleyiniz.
Çerkezköy, gezmek ve tarihi yerlerin havasını hissetmek onlara dokunmak fotoğraf çekmek için önerilen en güzel ilçelerden biridir. Kesinlikle gidilip görülecek tarihi ve doğal güzellikleri mevcuttur. Tekirdağ Çerkezköy daha çok sanayi ile ön plana çıkmıştır. Bölgede gayet eski bir geçmişe sahip olan askeri alan vardır. Daha çok askeri personel ve askerlik yapan erlerin bulunduğu bir yerdir. Fabrikalarda çalışan işçiler de yoğunluktadır. Buna rağmen gezilmeye görülmeye değer yerler mevcuttur.

 • Rüstem Paşa Camii

Mimar Sinan'ın yaptığı ustalık eserlerinden olan camii güzelliklerini ve tarihini iç kısmında saklamaktadır. Çerkezköy’de gezilecek yerler arasında mutlaka görülüp gezilmesi tavsiye edilen tarihi yapılardandır. Önemli tarihi ve uhrevi, dini yapılardan biridir.

 • Çerkezköy Çarşısı

Şehrin girişinde insanı büyüleyen tarihi ve doğal mirası bünyesinde barındıran sokaklarında mistik nostalji yapıların yer aldığı Çerkezköy çarşısını gezip eski yapıların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Çerkezköy gezilecek yerler düşünüldüğünde ana tema olarak bu çarşının gezilmesi gerekir. Eski, yıllanmış kıraathaneler, zanaatkarların hala yaşatmaya çalıştıkları tarihi iş yerlerini görebilir, tarihin kokusunu alabilir, hatıra fotoğrafları çektirebilirsiniz. Bu hoş yapıların bulunduğu sokaklarda eski, küçük mimari yapıların bulunduğu işletmelerde kahvenizi, çayınızı içebilir, yüzyıllar öncesine adım atabilirsiniz. Çerkezköy çarşısı size hem geçmişi hem geleceği aynı anda yaşatacaktır.

 • Saat Kulesi

Tarihi çok eskilere dayanan saat kulesi İzmir’deki saat kulesini andırmaktadır. İzmir saat kulesine tıpatıp benzeyen bu görkemli ve narin yapı Çerkezköy gezilecek yerler arasındadır. Çarşı bölgesine yakın olan saat kulesi görülebilecek yerler arasındadır. Etrafındaki çay evlerinde çay kahve içerken saat kulesini izleyebilir fotoğraf çekilebilirsiniz. Ayrıca bu bölgede gölgelik ve yeşilliklerin eski ağaçların bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu doğa ve tarihin buluştuğu alanda fotoğraf çektirmek ve zaman geçirmek sizler için kalıcı olacaktır.

 • Istranca Ormanları

Otomobilinizle giderek derin doğa manzarasını görebileceğiniz, fotoğraf çekinebileceğiniz, isterseniz de dağ yürüyüşü yapabileceğiniz bu yer en çok tercih edilen yerlerdendir. Yöreye özgü yoğunluktaki Istranca ormanları ile örülüdür. Günübirlik giderek piknik yapabilir, karavananız ile konaklayabilirsiniz.

 • Kıyıköy (Midye)

Aslında Kırklareli’ne bağlı olan bu yer Çerkezköy'e de oldukça yakındır. Son derece doğal, tarihi ve ferah bir ortam olan bu yeri görmenizi tavsiye ederiz.

Trakya'nın Kapadokyası Kıyıköy ve Vize hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız!

 • Effulizm handmade tasarım atölyesi

Gazi Osman Paşa, Beyazsu Sk. 5/B, 59500 Çerkezköy/Tekirdağ adresinde bulunan ve Çerkezköy merkezine yakın konumda olan bu yer meşhurdur. Bu yer egzotik bir şekilde inşa edilmiş ve hediyelik eşya almanız için son derece uygun bir yerdir. Bu yerde bulunduğunuz anı yaşayabilir sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Bir söz vardır; ‘dünya fani olmasaydı, hatıralara ne gerek vardı’ işte bu söz gezi severler için geçerlidir. Hatta hepimiz için geçerlidir. Bu nedenle abartmadan ama her gördüğümüz yeni yerde fotoğraf çekinerek anınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Çerkezköy Festivalleri

Son yıllarda ilçede kültür sanat festivali yapılmaktadır. Genellikle ağustos ayının ilk haftası yapılıyor. Sünnet şöleni, uçurtma şenliği, bisiklet şenliği bu festivalin eğlenceli taraflarıdır.

Çerkezköy'de Ne Yenir?

Tekirdağ ve Çerkezköyde ne yenir bu soru aklınıza mutlaka gelmiştir. Gittiğimiz her yerde oraya özgü ve meşhur ürünleri tüketir, tadına bakarız. Farklı etnik ve kültürel kökenlerden insanların aynı yerde bulunması o yerin mutfağına varlık katmıştır. Çerkezköy’de yöresel olarak mısır unu önemlidir. Mısır unu ve lahana ile yapılan ‘mısır unu dolması’ pırasa kullanılarak yapılan ‘pirese’ ıspanak kullanılarak yapılan ‘zennik’ yörenin özel yemekleri arasında yer almaktadır. Üzüm bu yörede şıra ve bulama şeklinde neredeyse üç öğün tüketilir.
 • Şıra tarhanası,
 • Şıra mekiği,
 • Erik aşı,
 • Baba tatlısı,
 • Burgulu manır,
 • Köpoğlu salatası,
 • Çeneçarpan çorbası,
 • Elbasan tava,
Çerkezköy merkezinde bulunan yöresel yemek yapan lokantalarda bu ve daha sayamadığımız birçok yöresel ürünlerin tadına bakabilirsiniz.

Çerkezköy’ün Neyi Meşhur?

Her ilin her şehrin kendine özgü meşhur ürünleri vardır. Peki Çerkezköy neyi meşhur? Trakya’da, Tekirdağ’da meşhur olan şeyler ilçeleri ile benzerlik göstermektedir. Fakat Çerkezköy'e özgü meşhur diyebileceğimiz durumlarda vardır. Bunlar daha çok yeme içme ile ilgilidir. Çerkezköy şarabı, Çerkezköy karpuzu ve kirazı meşhurdur. Ayrıca yöreye mensup Istranca Ormanları dikkat çeken meşhur yerlerdendir.

Çerkezköy Nerede, Nasıl Gidilir?

Çerkezköy nerede diye haritadan baktığınızda Çerkezköy’ün Tekirdağ’da bir ilçe olduğunu görebilirsiniz. Aynı zamanda İstanbul'a yakın bir mesafededir. Çerkezköy’ün konumu itibariyle Tekirdağ ve İstanbul’dan kalkan tarifeli otobüslerle bu güzel ilçeye gelmeniz mümkündür.

Sizler için Tekirdağ Çerkezköy hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Çerkezköy'de ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Çerkezköy gezilecek yerler listesini yazarak; Çerkezköy nerede ve Çerkezköy'e nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 03.10.2019 / 0 / 23 456

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çorlu'da Gezilecek Yerler

Çorlu'da Gezilecek Yerler

Çorlu gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Uçmakderede Gezilecek Yerler

Uçmakderede Gezilecek Yerler

Marmara'nın mavi bayraklı denize sahip tek ilçesi olan Şarköy uzun kumsalları
Tekirdağ'da Gezilecek Yerler

Tekirdağ'da Gezilecek Yerler

Tekirdağ özellikle tatilcilerin yoğun olarak ilgi gösterdiği ve bünyesinde
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up