Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Kars » Karsta Gezilecek Yerler

Karsta Gezilecek Yerler


Kars gezilecek yerler
Çeşitli dönemlere ait tarihi eserlerin kalıntılarının görülebileceği şehirlerden olan Kars’ta şehir merkezindeki müzede de hem şehrin hem de bölgenin tarihi hakkında fikir veren buluntuları ve taş eserleri görebilmeniz mümkün.

Ani Harabeleri

2500 yıllık tarihi ile Ani Harabeleri zamanda yolculuk yapmaya başlayacağınızKars’ta görülmesi gereken yerlerarasında ilk sıralarda yer alıyor. Kars'a mesafesi 48 km olan Ani Harabeleri Ermenistan sınırında yer alıyor ve Hristiyan Ermeniler tarafından da kutsal kabul ediliyor.


Kars’ta gezilecek yerlerarasında yer alan tarihi noktalardan biri de kaleler. Kars günümüze kadar ulaşabilmiş üç kaleye ev sahipliği yapan bir şehir: Kars Kalesi, Sürgütüs Zivin Kalesi ve Sarıkamış'ta’ bulunan İnkaya Micingirt Kalesi.

Kars Kalesi

1152 yılında yaptırılan Kars Kalesi, Timur tarafından yıkılmış olmasına rağmen 3. Murat'ın emri ile 1579’da yeniden yaptırılmıştır.

İnkaya Micingirt Kalesi

İnkaya Micingirt Kalesinin ise Saltuklular Döneminde yaptırıldığı bilinmektedir. Günümüzde harap olmuş durumda olan kale Bizans’tan Roma’ya, Selçuklular’dan Osmanlı’ya birçok medeniyet döneminde aktif kullanılmış olması dolayısıyla halen ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Büyük Katedral

Tarihi yapılar arasında cami, kilise, saray ve katedraller de yer almaktadır. En çok merak edilen yapılar arasında yapımı 990 yıllarına dayanan ve kesme taş kullanılarak sağlam bir şekilde inşa edilen Büyük Katedral’dir. Sultan Alparslan tarafından bölgenin fethedilmesinin ardından katedral camiye çevrilmiş ve Fethiye Cami ismi verilmiştir.

Havariler Kilisesi

Kars merkezinde bulunan Havariler Kilisesi de günümüzde Kümbet Cami olarak bilinmektedir. Yapımının 10. yüzyıla dayandığı kabul edilen bu eser Selçuklu kümbetlerine benzer bir yapıda ve On İki Havari adına inşa edilmiştir.

Tigran Honents Kilisesi

Bölgenin zengin tarihinin görülmesi gereken eserlerinden biri de içindeki freskleri büyüleyici olan Tigran Honents Kilisesi’dir.

Beylerbeyi Sarayı

Kars Beylerbeyi Sarayı da tarihi yapıları ziyaret etmekten hoşlananların görmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Kesme taşlar ve moloz taşların kullanıldığı kemerli giriş kapısı ve pencereleri ile ilgi çeken yapıya ulaşmanız oldukça kolay. Osmanlı Rus Savaşında yıkıma uğradığından günümüzde harap durumda olmasına rağmen turistlerin ilgisini hala çekmektedir.

Selçuklu Sarayı

Beylerbeyi Sarayının yanı sıra görmeniz gereken diğer bir eser de Kars Selçuklu Sarayı. Günümüzde harap haldeki eserlerden biri olan bu yapı Ani Harabelerinin bir parçası durumundadır ve taş işçiliği halen ilgi çekmektedir.

Kristal Toz Kar Eşliğinde Kayak Keyfi

Tarihi yapılarının çokluğu yanında doğal güzellikleri ile de ilgi çeken karsta görülmesi gereken yerler arasında Sarıkamış Kayak Merkezine de yer verebilir ve Alpler dışında kristal toz karı görebileceğiniz tek yer olan bu alanda kayak keyfi yapabilirsiniz. 2500 metre yükseklikteki Merkez, sarıçam ormanları arasında muhteşem bir doğal güzelliğe sahip. Kış sporları yapmak için aralık ve nisan ayları arasında gitmeniz gerekiyor. Yakın illerden gelenlerin daha çok tercih ettiği bir başka kayak merkezi de Sarıkamış’taki Cıbıltepe Kayak Merkezidir.

Allahuekber Dağları

90.000 askerimizin donarak şehit olduğu Allahuekber Dağları da Kars ziyareti yapacak olanların görmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Burada tarihi bir hüzne eşlik ederken aynı zamanda milyon yıllık yeşil kayaçları görme fırsatına da sahip olabilirsiniz. Asboğa Gölü, Kuyucuk Kuş Cenneti ve Kurbanağa Mağarasını da karsta gezilecek yerler arasına dahil edebilirsiniz.

Gözünüz Tarih ve Doğaya, Mideniz Lezzete Doyacak

Kars'ın neyi meşhur sorusunun cevabı tarihi eserler ve doğal güzellikler yanında damak tadı açısından düşünüldüğünde de oldukça geniş. Balı ve peynirleri ile uluslararası bir ünü olan şehir zengin bir mutfak kültürüne sahip. Kars'ın meşhur yemeği tandırda kazı deneyebilir yanında tandır suyunda bulgurun lezzetine varabilirsiniz. Hangel, evelik çorbası da diğer yerel lezzetler arasında yer alıyor.


Doğu Ekspresi ile Kars'a Yolculuk

Ülkemizde yapabileceğiniz en ekstrem seyahatlerden birisi Doğu Ekspresi ile Kars'a ulaşmaktır. Adeta bir masal diyarını andıran, özellikle kış mevsiminde unutulmaz enstantanelerin yakalanabileceği Kars seyahati için Ankara'dan kalkıp farklı güzergahlardan geçen tren yolculuğunu tercih ettiğinizde, Doğu Ekspres farkını sonuna kadar yaşayabilirsiniz. 

Doğu Ekspresi hakkında ayrıntılı bilgi için; "Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey" başlıklı konumuzu inceleyiniz.admin / 15.12.2017 / 0 / 4 688

Yorum Ekleyin


up