Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Tokat » Tokatta Gezilecek Yerler

Tokatta Gezilecek Yerler


Tokat gezilecek yerler
Tokat'a seyahat düşünüyorsanız öncelikle sizleri çok güzel tarihi mekanların beklendiği söylemek isteriz. Birden fazla medeniyete ev sahipliği yapmış olan Tokat’ta gezilecek yerler hakkında araştırmamız sonucu sizler için tarihi yerleri ve doğal güzellikleri listeledik. Sizlerde merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.


Tokat’ta Görülmesi Gereken Yerler Listesi;

Tokat Kalesi

Keşfedilmemiş bir tarihe sahip olan Tokat’ta yolculuğunuz merkezde yer alan bu antik kale ile başlar. Yüksek bir tepenin üzerinde ilk merkezinde yer alır. Kalenin kimler tarafından ve hangi dönemde yapıldığına dair kesin bir bilgi yoktur. Yalnızca 5. Veya 6. Yüzyıldan kaldığı tahmin edilmektedir.

Tokat Mevlevihanesi

Tokat'ın Soğukpınar Mahallesi’nde yer alan bu Mevlevihane, Sülün Muslu Paşa tarafından 17. Yüzyılda inşa edilmiştir. Mimari açıdan oldukça gösterişli olan bu Mevlevihane Bey Sokağında yer alır. Hatta Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde bu yapıdan bile bahsedilmiştir. 3000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Zemini, girişi ve üst katı bulunur.

Niksar Kalesi

Tokat’ta görülmesi gereken yerler arasında yer alan Niksar Kalesi, hakkında çok fazla bilgi bulunmamasına rağmen günümüze kadar bozulmadan gelebilmiş ve Tokat'ın en önemli tarihi yapıları arasındaki yerini almıştır. Çanakçı ve Maduru dereleri arasında kalan bu kale, Tokat Kalesi gibi yüksek bir tepe üzerine kurulmuştur.

Ne zaman inşa edildiğine dair kesin bir bilgi yoktur. Bizans, Danişmentli ve Selçuklu dönemlerinde kaleye eklemeler yapıldığı bilinmektedir.

Zile Kalesi

Zile Kalesi’ne gittiğiniz Zile Ovası’na hakim olan mükemmel bir kale ile karşılaşacağınızı bilmelisiniz. Aynı zamanda bu kale hakkında çeşitli kitabelerde bilgiler bulunmaktadır. Kale M.S I. Yüzyılda inşa edilmiştir. Ertena Bey Alaeddin Bey döneminde 1336 senesinde onarım yapıldığı sırada ise yeni eklemeler yapıldığını kitabelerden öğrenilmiştir.


Sezar’ın tarihte Zile’ye gelerek ‘’Veni vidi vici’’ (geldim, gördüm, yendim) dediği yerde Zile Kalesi’dir.

Almus Baraj Gölü

Tokat'ın doğal güzelliğinden yararlanabileceğiniz Almus Baraj Gölü tokatta gezilecek yerler arasında yer alır ve su sporları ve piknik aktiviteler için oldukça elverişli ve etkili noktadır. Özellikle yaz ve bahar aylarında çevre illerden çok fazla halk buraya gelerek gün boyu piknikler yapmaktadır. Mesire alanıdır. Gölün çevresi hem flora bakımından hem de fauna bakımından oldukça zengindir.

Güvercin, ceylan, tilki, dağ keçisi, sansar, domuz, ayı, bıldırcın, üveyik, karatavuklara ev sahipliği yapan bu böğe aynı zamanda yeşili ile de dikkatleri üzerinde çekmektedir; meşe, çam, ıhlamur, kayın, sedir ağaçları vb.

Sebastopolis Antik Kenti

Tokat'ın tarihine tanıklık eden Sebastopolis Antik Kenti, şehirde yaşamakta olan halk tarafından pek bilinmese de, özellikle şehir dışından gelenlerin tokatta görülmesi gereken yerler arasına eklediği yerlerden biridir. Çok fazla zengin kalıntılara sahiptir.

Sulusaray Kaplıcaları

Bu kaplıcalar Sulusaray ilçesine 3 kilometrelik bir uzaklıkta bulunur. Yöre halkı ve çevresinde bulunan diğer ilçelerden insanların oldukça fazla ziyaret ettiği noktalardan biridir. Ilıcak Köyü’nde yer alan bu kaplıcalar, hem Karadeniz hem de İç Anadolu iklimi sahiptir.

Tokat'ın Neyi Meşhurdur

Peki, Tokat'ın neyi meşhur? Öncelikle Tokat tütün üretimi, Almus baraj gölü, Niksar Ayaz Suyu, Topçam Yaylası, Ballıca Mağarası, Gök Medrese, Zinav Gölü, Tokat Çemeni, Sebastapolis, Tokat Kebabı ve yazma üretimi ile meşhur bil ilimizdir. Peki, Tokat'a gittiğinizde hangi lezzetleri tatmanız gerekiyor? İşte sizler için bu lezzetleri derledik;

Bumbar dolması, cevizli bat, bütün çorba, pehli, güveçte Tokat sarma, Tokat tatlısı, bacaklı çorba, yavan dolması, madımak, bat, erikliyavan sarma, saç çökeleklisi, Tokat kebabı, Keşkek, Leylek giliği, Erik çiri, kabak kavurması, Tokat mantısı, bakla sarması, Tokat dolması, Tokat böreği vb. meşhur yemekleri bulunur.


Aynı zamanda Tokat'ın düğünlerinde mutlaka Tokat Sarması havası oynanmaktadır. Herkesi eğlendirmeyi başaran bu oyunun belirli kaligrafileri bulunur. Çevre illerdeki düğünlerde de bu hava oynanır.

Eğer yolunuz Tokat'a düşmüş ise; Tokat ilimizin komşuları olan Amasyada gezilecek yerler ve Orduda gezilecek yerler başlıklı konularımızı da ziyaret etmenizi öneririz.admin / 19.12.2017 / 2 / 3 742

Yorum Ekleyin


 1. yavuz
  Ziyaretçi
  19 Ağustos 2019 16:51
  0
  Tokat'ın Pazar ilçesinde'ki Ballıca Mağarası oldukça etkileyici vede çok büyüleyicidir.. Naçizane teklifim resmini koymanızı tavsiye ve temenni ediyor ve özellikle hatta şiddetle tavsiye ettiğimiz yine Tokat Kebabının da resmini sitenizde yer almasını yine hem istirham hemde rica ediyorum. Teşekkürler. :)
  1. admin
   Yönetici
   19 Ağustos 2019 16:57
   23
   Yavuz Bey Tokat ilimiz çok eksik kalmış, geçen ay Tokat ziyaretimde bunu fark etmiştim. Elimde şuan merkeze ait yaklaşık 30 adet tarihi gezilecek yer mevcut. Vakit bulduğumda bu içeriği düzenleyeceğim.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Niksar'da Gezilecek Yerler

Niksar'da Gezilecek Yerler

Niksar gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Tokat Niksar hakkında bilgi
Erbaa'da Gezilecek Yerler

Erbaa'da Gezilecek Yerler

Erbaa'da gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Zile’de Gezilecek Yerler

Zile’de Gezilecek Yerler

Tokat ilinin güzide ilçesi Zile, Anadolu'nun 7000 yıllık tarihi geçmişi ile en
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up