Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Gezi Notları » Gezgin Bilgiler » Uçakta En İyi Koltuk Nasıl Seçilir?

Uçakta En İyi Koltuk Nasıl Seçilir?


Uçakta En İyi Koltuk Nasıl Seçilir
Son zamanlarda ülkemizdeki ulaşım tercihleri arasında yer alan havayolları, diğer ulaşım hizmetlerine nazaran daha fazla tercih edilmeye başlandı. Fiyat nedeniyle rekabet eden firmalardan fırsat bulmaya çalışan yolcular, sadece fiyata bakmakla yetinmiyorlar ve seyahat süresince yaşadıkları konforlu dakikaları da önemsiyorlar. Tabii ki uçuş sırasında konforu arttıracak birkaç detay da mevcut. En önemlilerinden birisi de seyahat esnasında doğru koltuk seçimidir. Peki uçakta en iyi koltuk nasıl seçilmelidir?

En İyi Koltuk Nasıl Seçilir?

Son dönemlerdeki uçuşlara bakıldığı zaman, en çok tercih edilen koltukların ilk 6 sıra olduğu belirlendi. Tabii ki hal böyle olunca da uçak firmaları durumu anlayarak bazen ilk 6 sıradaki koltukların fiyatını, biraz daha yüksekten satışa sunabiliyor. Aynı zamanda pencere kenarları, manzarayı izlemek ve uzun uçuşlar sırasında rahatsız edilmeden uyuyabilmek için ise yolcular için ideal bir hal alıyor. Koridor kısmına bakan koltuklar da sık sık terci edilirken, orta koltuğun pek de tercih sebebi olmadığını söyleyelim. Çünkü ortadaki koltukta oturan yolcu hem manzaradan mahrum kalır hem de lavaboya gideceği zaman koridor tarafından oturan yolcuyu geçmek zorunda kalacaktır. Yolcu uçağının arka kısımlara doğru oval bir hal alarak daralması nedeniyle, pek arka koltuklar tercih sebebi olmamaktadır. Yemek servisinin gecikmesi, yolculuk esnasında verilen ikramların arka kısma en son gelmesi ve motor gürültüsünün daha çok arka kısımlarda bulunması nedeniyle, yolcular tarafından arka kısımlar pek tercih edilmez. Ayrıca arka kısımda bazı malzemeler hazırlandığı için, hostesler o bölgeden çok sık geçeceklerdir.

Acil çıkış kapılarına yakın olan koltuklardan bahsedecek olursak, bu durum yolcu için güven duygusu verse de büyük bir sorumluluğun işaretidir. Acil çıkış kapılarının yanındaki koltuklar, biraz daha geniş aralığa sahiptir ve rahattır. Aynı zamanda acil çıkış kapısına yakın olan yolcu, kendisini güvende hissetse de acil bir durumda bütün sorumluluk kendilerine düşecektir. Aynı zamanda kanat hizasındaki koltuklar, uçağın gürültüsünü en çok duyan koltuklardandır. Bu nedenle ilk başlarda kaçınılması gereken koltuk bölgelerinden birisidir.

Birçok havayolu şirketi, yolcuların daha çok tercih ettiği koltuklara puanlama yapar. Bu anketlerin sonucunda da kısa mesafeli uçuşlarda Airbus uçaklarında en fazla tercih edilen koltuk 1A olmuştur. 1A koltuğu, cam kenarı olmasıyla beraber oldukça geniş bir koltuk aralığına sahiptir. Aynı zamanda ikramlar ilk olarak bu koltuktan başlar ve 1A koltuğunda gürültü oldukça az duyulur.


Boeing 777 uçak tipine baktığımızda da en çok tercih edilen koltukların 16 ile 32 arasındaki koltuklar olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ikramlar, ilk olarak bu koltukta oturan yolculara yapılmaktadır. 44 ve 45.koltukların arka kısımda yer almaları, mesafenin dar olması ve koltuk yatış mesafelerinin de oldukça dar olması nedeniyle en az tercih edilen koltuklardır.

Küçük çocuğunuzla beraber uçak yolculuğuna çıkacaksanız, koridor tarafından koltuk ayırtmanızı öneriyoruz. Çünkü çocuklar sık lavabo ihtiyacı bulundurdukları için, bu durum sizin için de büyük kolaylık olacaktır.admin / 04.01.2018 / 0 / 1 674

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Doğru Kamp Çadırı Nasıl Seçilmelidir?

Doğru Kamp Çadırı Nasıl Seçilmelidir?

Kamp yapmak için olmazsa olmazların başında çadır gelmektedir. Hava
Seyahatlerinizde İhtiyacınıza Göre Valiz Çeşitleri

Seyahatlerinizde İhtiyacınıza Göre

İnsanlar sürekli bir yerden bir yere gider ve yolculuk yapar. Bu yolculuklar
Doğu Ekspresi Yolculuğu Rehberi

Doğu Ekspresi Yolculuğu Rehberi

Doğu Ekspresi’nde yolculuk yapmak isteyen gezginler için kapsamlı bir şekilde
Sunexpress Bilet Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Sunexpress Bilet Sorgulama Nereden,

Sunexpress bilet sorgulamahizmeti sayesinde havayollarında yapılan bilet
THY Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

THY Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır,

Türk Hava Yolları bilet sorgusu, özellikle internetten uçak için bilet satın
Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi

Uçak bileti fiyatları her geçen gün daha da uygun hale gelmektedir. Fiyatların
Tatilde Rahatsızlık Veren Harcamalar Anketi

Tatilde Rahatsızlık Veren Harcamalar

Bugün, doğru ben de bu ödemeleri yaparken rahatsızlık duydum diyeceğiniz tatil
Jet Lag Nedir, Nasıl Geçer?

Jet Lag Nedir, Nasıl Geçer?

Yolculuk, kolay ve keyifli gibi görünse de önlem alınmadığı zaman çeşitli
Yol Arkadaşınız Olacak En İyi Seyahat Siteleri

Yol Arkadaşınız Olacak En İyi Seyahat

Gelişen teknoloji sayesinde yapacağımız seyahatler de karşılaşabileceğimiz
Avrupa'nın En Ucuz Havayolu Şirketleri

Avrupa'nın En Ucuz Havayolu Şirketleri

Ülkemiz gerek coğrafi konum olarak gerek, hava alanı altyapısı olarak geçişler
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up