Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Emirgan Korusu Tanıtımı

Emirgan Korusu Tanıtımı

Emirgan Korusu, Bizans döneminde ki adı ile “Kyparates” İstinye’den Balta limanına kadar olan alanı kaplayan ve içerisinde birbirinden güzel, tarihi köşkler bulunan İstanbul’un en eski ve tarihi korusudur.

Emirgan Korusu Tarihi

IV. Murad 1635 yılında İran'ın üzerine yürümüş ve Revanı kuşatmıştır. Dönemin Revan Hanı Emirgûne, kaleyi savaşmadan teslim edince, IV. Murad kendisini yanına alarak İstanbul'a getirmiş, paşalık mertebesine yükseltmiş, ismini Yusuf olarak değiştirmiş ve koruyu kendisine tahsis etmiştir. Emirgan ismi de işte buradan gelmektedir.

emirgan korusu
Emirgan Korusunun içinde ki birçok köşkten biri olan Yusuf Paşa Kasrını, bizzat Emirgûne yaptırmıştır. 1861 ile 1871 yılları arasında tahtta bulunan Sultan Abdülaziz, koruyu dönemin Mısır hıdivi İsmail Paşaya vermiştir. İsmail Paşa da 1871-1878 yılları arasında, günümüzde renkleri ile dikkat çeken, Sarı Köşk, Mavi Köşk ve Beyaz Köşk’ü yaptırmıştır. İsmail Paşanın vefatından sonra koru Satvet Lütfi Tozan’a kalmış ve nihayet 1940 yılında Lütfi Kırdar tarafından kamulaştırılarak, 1943 yılında tamamen halkın ziyaretine açılmıştır.


Emirgan Korusu, 472.000 m2 alana yayılmış olup, içerisinde aralarında Kızılçam, Veymut çamı, Fıstık çamı, Halep çamı, Japon kadife çamının olduğu 120 den fazla ağaç türü yer almaktadır. Ağaçların yanında içinde çeşitli balıkların olduğu yapay bir şelaleli havuz bulunmaktadır. Korunun tepesinde birbirine çok yakın bulunan iki gölet ve iki su aynası vardır. Göletlerin üzerinde ise süngerimsi taşlardan yapılan mağaralar yer almaktadır. Emirgan Korusu Dünyanın en eski metropollerinden biri olan İstanbul’un varlığını günümüze kadar sürdüren değerlerinden biridir.

Emirgan Korusunda Neler Yapılır?

Emirgan Korusu özellikle hafta sonları İstanbulluların yoğun ilgi gösterdiği yerlerden biridir. Bunda şüphesiz ki eşsiz boğaz manzarası ve bu manzaraya karşı koru içinde ki köşklerde verilen kahvaltı ziyafetlerinin etkisi çok büyük.

Kahvaltı Fiyatları

Özellikle Sarı köşk, konumu itibari ile boğazda ki iki köprüyü birden gören manzara açısı ile size ailenizle boğaza nazır bir kahvaltı keyfi sunuyor. Kahvaltı fiyatları ise, İstanbul’da ki birçok kahvaltı mekanı ile kıyaslayacak olur isek gayet uygun. Hafta sonları açık büfe kahvaltının fiyatı sadece 35 TL ve sabah 09.00’dan öğlen 13.30’a kadar müthiş lezzetlerin keyfini çıkarabilirsiniz.

emirgan korusu sarı köşk
Özellikle Lale festivali zamanı Emirgan Korusuna gidecekseniz, binlerce rengarenk laleyi görebilir, hatta korunun tepesinde yer alan büyük otoparkın karşısında ki çiçek satış noktasından Lale tohumu alabilirsiniz. Pembe, Sarı ve Mavi köşkleri ziyaret edebilir, buralarda yemek yiyebilirsiniz.

Çocuklarınızın eğlenmesi için koruda 10 adet park ve basketbol sahası bulunmaktadır. Emirgan korusu, bahar ayında açan çiçekleri ve yemyeşil bitki örtüsü ile fotoğraf çekilmek için eşsiz bir ambiyansa sahiptir. Korunun birçok yerinde heykeller, tarihi çeşmeler, çeşitli sanat eseri çalışmaları, renklendirilmiş ağaçlar yer almaktadır.

Emirgan Korusunun büyük bir bölümünde ise aileniz ile piknik yapabileceğiniz, masalardan oluşan mesire alanları mevcuttur. Tabi bu alanlarda mangal ve semaver yasak, evden termos çayınız ve poğaçanızı getirip, pikniğinizi yapabilir, hemen yanı başınızda bulunan Lale müzesini gezebilirsiniz.

emirgan korusu lale müzesi

Emirgan Korusu Nerede, Nasıl Gidilir?

Reşitpaşa Mahallesi, Emirgan Sokak, 34467 Sarıyer/İstanbul adresinde bulunan Emirgan Korusu, konum itibari ile merkezi bir bölgede olduğundan dolayı, çeşitli ulaşım araçları ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sarıyer, sahil yolu üstünde bulunan koruya, birçok ilçeden toplu taşıma araçları ile gelinebilmektedir.


  • Taksimden gelecekseniz; 40, 42T ve 40T numaralı otobüsleri,
  • Zincirlikuyu’dan gelecekseniz; 40B numaralı otobüsleri,
  • Kabataş’tan gelecekseniz; 40T, 25E ve 22RE numaralı otobüsleri,
  • Beşiktaş’tan gelecekseniz; Sarıyer yönüne doğru gelen tüm otobüsleri,
  • Anadolu yakasından gelecekseniz; İDO ile Emirgan iskelesine kadar gelebilirsiniz
  • Şahsi aracınız ile gelecekseniz; Beşiktaş-Sarıyer yolunu kullanarak gelebilirsiniz.
Çalışma saatleri: Her gün 07:00–22:00 saatleri arası hizmet vermekte olup, (0212) 600 00 00 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Eğer yeşili ve doğayı seviyorsanız, aynı ilçede bulunan Atatürk Arboretumu'nu da ziyaret etmenizi öneririz.admin / 24.01.2018 / 0 / 3 563

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

İstanbul Arkeoloji Müzesi Tanıtımı

İstanbul Arkeoloji Müzesi Tanıtımı

İstanbul, ilk olarak M.Ö. 7. yüzyılda Yunan kökenli yerleşimcilerin
Erdek'te Gezilecek Yerler

Erdek'te Gezilecek Yerler

Balıkesir ilinde yer alan Erdek, Marmara'nın en güzel yörelerinden biridir.
Bursa'nın Erken Dönem Osmanlı Camileri

Bursa'nın Erken Dönem Osmanlı Camileri

Bursa'nın 1326 yılında fethedilmesinin ardından kentte halkın dini, kültürel ve
Rahmi Koç Müzesi Tanıtımı

Rahmi Koç Müzesi Tanıtımı

Rahmi Koç Müzesi; 1994 yılında önemli bir işadamı olan Rahmi Koç’un vermiş
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Kız Kulesi Tanıtımı

Kız Kulesi Tanıtımı

Milattan Önce Yunan komutan Alkibiades tarafından boğaza giriş, çıkış yapan
Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin müstesna kentlerinden olan Balıkesir topraklarının bir kısmı Marmara
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up