Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Gülhane Parkı Tanıtımı

Gülhane Parkı Tanıtımı


Gülhane Parkı
Geçmişi Osmanlı dönemine dayanan ve günümüze kadar zenginliğini yitirmemiş olan Gülhane Parkı, bir diğer adıyla Sarayburnu Parkı olarak da bilinmektedir. Eminönü ilçesinde yer almakta olan park, 1912 yılından beri hizmet vermektedir.

Döneminde Topkapı Sarayı’nın bahçelerinden biriydi. Bahçe güller, laleler ve çeşitli çiçeklerle doluydu. Aynı zamanda bu park, Tanzimat Fermanı’nın okunduğu yer olarak da tarihte büyük önem taşımaktadır.

Eski dönemlerde padişahlar tarafından kötüye kullanılan bu bahçe, o dönemde “Bitli Kağıthane” olarak anılırmış. 1926 yılında Atatürk heykelinin ilk kez buraya dikildiği bilinmektedir. Ayrıca Atatürk burada ilk defa 24 Kasım 1928 tarihinde Latin harflerini tanıtmış, ilk dersini burada vermiştir.

Gülhane Parkı Gezilecek Yerler

Bizans Sarnıcı

Çevresi ağaçlarla kaplanmış, hemen bitişiğinde 1911 yılında yapılmış Osmanlı çeşmesi bulunmaktadır. Bu sarnıcın 5 yüzyılın ilk döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Bizans döneminde sarnıç, sarayın su ihtiyacını tedarik etmek amacıyla yapılmıştır. Geçmişte ise, uzun bir süre akvaryum olarak kullanılmıştır.

Gotlar Sütunu


Park alanı içerisinde, ilk dikkat çeken yapılardan biridir. 18 metrelik yüksekliği ile “Gothos” kelimesi yazılmış bir sütundur. Mermer malzemesinden yapılmış bu tek sütunun üzerinde kartal arması bulunmaktadır.

Bizans Yetimhanesi

Gotlar Sütunu’nundan aşağıya doğru ilerleyince, demir parmaklıklar ile çevrelenmiş bir kalıntı topluluğu gözükmektedir. 579 yılında Bizans imparatoru olan I. Justinianos ve karısı Sophia tarafından yaptırılmış olan Bizans Yetimhanesidir. Bu yetimhane; yakınında bulunan Demetrius ve Aziz Menas kiliselerinden elde edilen gelirler ile yıllar boyunca yetim çocukların temel ihtiyaçları burada karşılanmıştır.

Alay Köşkü

Parkın tam köşesinde, surların üzerinde yer alan köşktür. Topkapı Sarayı’nın sokak ve caddelerine bakan tek yapıdır. 1819 yılında Sultan II. Mahmut tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Park içerisine girerken, solda bulunan taş rampa aracılığıyla padişahların Saray ile Alay Köşkü arasında at ile seyahat edebilmeleri için yapıldığı bilinmektedir. Osmanlı Sultanları bu köşk pencerelerinden, resmi geçitleri izlemiş ve halkı selamlamıştır. Bu yapının adı bazı kaynaklarda “Selam Köşkü” olarak da geçmektedir.

Zeynep Sultan Camii

Alay Köşkünün sağ tarafında bulunan duvarı takip ederek Alemdar Caddesi’ne vardığınızda, çeşme kapısının karşısında camiyi göreceksiniz. Lale devri sultanı olan III. Ahmet’in elliye yakın çocuğundan birinin ismidir Zeynep. Cami, 1769 yılında baş mimar Tahir Ağa tarafından inşa edilmeye başlanmıştır. Türk barok mimari stili görülmektedir. Bu mimari yapıda hem batından, hem de Türk motifleri bulunmaktadır. Yapıda bulunan yüksek kubbe kasnağı, bu yapı Bizans Kilisesini andırmaktadır. Caminin iç kısmı sultan mahfili ve ahşaptan yapılmıştır. Üzerini örten ana kubbenin, dört etrafında küçük yarım kubbeler vardır. Caminin duvarları ile çevrilmiş hazire kısmında Alemdar Mustafa Paşa yatmaktadır. Caminin arka kısmında, Sıbyan Mektebi bulunmaktadır. Dönemin ilk okulu olarak kullanılmıştır ve 1988 yılında Türkiye Anıtlar Derneği’ne tahsis edilmiştir.

Cafer Ağa Medresesi

Zeynep Sultan camisinin karşısında bulunmaktadır. Fakat ne yazık ki, burada yer alan hediyelik eşya dükkanlarının arasında barındığı için ilk görüşte fark edilmez. Cafer ve Gazanfer Ağalar, o dönemde Baş hadım ağası olarak görevlendirilmişlerdi. 1554 yılında başlanan yapı, o dönemde Cafer Ağa’nın ölmesiyle tüm yük kardeşine kalmıştır. Gazanfer Ağa bütün giderleri üstlenerek, 1559 camiyi tamamlamıştır. Medrese avlusunda bulunan küçük odaların içlerinde, ocaklar bulunmaktaydı. O dönemde ocaklar, içerisini ısıtmak için kullanılmaktaydı.

Gülhane Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

Gülhane Parkı, İstanbul ilindeki Fatih ilçesinde Cankurtaran Mahallesi’nde yer almaktadır. Park yaklaşık 163 dönümlük büyük bir alan içerisindedir. Tramvay aracılığıyla gitmek için Kabataş-Bağcılar hattına binerek, Gülhane Durağı’nda indikten sonra kısa bir yürüme mesafesindeki parka varabilirsiniz. Marmaray ile parka gelmek için Sirkeci’ye kadar gelerek, buradan bir 10 dakikalık yürüyüşle veya tramvay aracılığıyla parka ulaşılabilir.admin / 07.03.2018 / 5 / 6 410

Yorum Ekleyin


 1. erhan
  Ziyaretçi
  7 Mart 2018 12:56
  0

  burayı görmeyi gerçekten çok istemişimdir. Aslında bölgenin her alanı farklı bir güzel. yine de Gülhane Parkı ile ilgili bu bilgiler çok işimize yarayacak. tşk ederim. 

 2. koray
  Ziyaretçi
  7 Mart 2018 12:57
  0

  Geçen sene gittiğimde büyük bakım çalışması vardı , şuan herşey yapılmış kuçuk süs havuzları ve çeşit çeşit kuş sesleri eşliğinde istanbul'un ortasında istanbulun kalabalığından kaçacağınız güzel bir dinlenme noktası olmuş.

 3. mehmetfb
  Ziyaretçi
  7 Mart 2018 13:21
  0

  Hey gidi günler hey gençliğimin geçtiği sevgililerin buluşma noktası gülhane parkı şimdilerde ise turist akımının uğrak olduğu mekan.Gezip görmenizi tavsiye ederim herkese...

 4. mehmet
  Ziyaretçi
  2 Nisan 2018 11:07
  0

  Gerçekten insana nerde o eski gülhane parkı dedirtiyor. Özeledik o günleri orada geçirdiğimiz vakitleri...

 5. Mustafa Hazırcı
  Ziyaretçi
  7 Ağustos 2018 08:22
  0

  Hayatımın büyük bir bölümü hep bu tarihi yarımada da geçti. Gülhane, sultanahmet, topkapı, eminönü, çemberlitaş :) Çocukluğunu buralarda geçirenler işte gerçek çocukluk yaşadı. Fotoğraflara baktıkça anılarım tekrar canlandı. Çok teşekkürler :)

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Şişli’de Gezilecek Yerler

Şişli’de Gezilecek Yerler

Şişli İstanbul’un ilçelerinden biridir. Avrupa Yakası’nda bulunan ilçe oldukça
Fenerbahçe Parkı Tanıtımı

Fenerbahçe Parkı Tanıtımı

Fenerbahçe Parkı İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunur. Deniz kenarında yer
Bakırköy Botanik Park Tanıtımı

Bakırköy Botanik Park Tanıtımı

Bakırköy Botanik Park İstanbul’un Bakırköy ilçesine belediye tarafından
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Eminönü Gezilecek Yerler

Eminönü Gezilecek Yerler

İstanbul’un Tarihi Yarımadası ismi ile bilinen bölümünde ve Haliç’in batı
İstanbul Arkeoloji Müzesi Tanıtımı

İstanbul Arkeoloji Müzesi Tanıtımı

İstanbul, ilk olarak M.Ö. 7. yüzyılda Yunan kökenli yerleşimcilerin
Şerefiye Sarnıcı Tanıtımı

Şerefiye Sarnıcı Tanıtımı

İstanbul ilimizde bulunan tarihi sarnıçlardan biri de Şerefiye Sarnıcı’dır.
Yıldız Parkı Tanıtımı

Yıldız Parkı Tanıtımı

Beşiktaş ile Ortaköy arasında kalan, yaklaşık 46 hektarlık alana sahip olan
Beylerbeyi Sarayı Tanıtımı

Beylerbeyi Sarayı Tanıtımı

Barok stili mimarinin en güzel örneklerinden biri olan Beylerbeyi sarayı,
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up