Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Güzelyurt'ta Gezilecek Yerler

Güzelyurt'ta Gezilecek Yerler

Güzelyurt, muazzam taş konakları, kayalara oyulmuş kilise ve manastırları ve güler yüzlü insanlarıyla çok etkileyici bir atmosfere sahip. Gündelik yaşam tarihi dokuyla adeta bütünleşmiş bir şekilde sürüyor. Burası farklı bir ortam arayanlar için birebir; hem gezip görülecek çok yer var hem de tarihle iç içe tatil yapma imkanı. Gelveri olan kasabanın adı 1965 yılında Güzelyurt olarak değiştirilmiş, ancak halk Gelveri demeye devam ediyor.

güzelyurt aksaray
Güzelyurt Tarihi

20. yüzyıl başında Aksaray çevresindeki en kalabalık Rum kasabası olan Güzelyurt'ta 250 Türk ve 3500 Türkçe konuşan Rum yaşıyormuş. Giden Rumların yerine Yunanistan'ın Kozan ve Kastorya yöresinden Türkler yerleştirilmiş. Güzelyurt'lu Rumlar ise Yunanistan’da Kavala kenti yakınlarında Nea Kalvari adında bir yerleşim kurmuşlar. Ne gidenler ne de gelenler komşularını, vatanlarını ve bir arada yaşamanın değerini unutmamış. Araya giren denizler, dağlar da buna engel olamamış, atalarının bıraktığı evleri, kiliseleri ziyaret etmeyi sürdürmüşler, Güzelyurt'lular da gelenlere sevgiyle kucak açmış her zaman.


Güzelyurt'ta sokaklar, evler, geçmişin tüm izleri yüz yıl öncesinde olduğu gibi duruyor. Özellikle Yukarı Mahalle’de bazısı onarılarak turizme açılmış çok sayıda konak var, dükkanlarının yer aldığı çarşı ve resmi binalar da burada toplanmış. Yukarı Mahalle’de benzeri pek görülmeyen kayalara oyulmuş bir cami de var. Dilerseniz şimdi ise Güzelyurt'ta gezilecek yerlere bir göz atalım.

Kilise Camisi

güzelyurt Kilise Camii
Aşağı Mahallede de yarısı kayalara oyulmuş, yarısı da duvarlarla oluşturulmuş konutlarla ve Kilise Camisi var. Kilise Camisinin ilk olarak Kapadokya’da Hristiyanlığın yayılmasında büyük rol oynayan ve bu nedenle kilise babalarından biri olarak görülen Nazianzoslu (Bekarsultan) Aziz Gregorios’un anısına 5. yüzyılda inşa edildiği sanılıyor. Ancak günümüze ulaşan yapı ise oldukça yeni; 1896 yılında eski yapının yerine inşa edilmiş. Yakınlarda büyük bir onarımdan geçen caminin avlusunda 20 basamaklı merdivenlerle inilen bir ayazma var. Ayazmanın suyunun şifalı olduğu; böbrek ve cilt hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor.

Manastır Vadisi

güzelyurt manastır vadisi
Aşağı Mahalle’den başlayıp ilçe merkezinin dışına doğru 4-5 km boyunca süren vadi ise Manastır Vadisi olarak adlandırılıyor. Burada da Kapadokya’nın diğer yerlerinde olduğu gibi kayalara oyulmuş 50 civarında kilise ve manastır bulunuyor. Vadinin başlangıcında bir yeraltı kenti de bulunuyor. Vadideki bazı kiliselerin duvarları fresklerle süslü, bazılarının da dış cephesi yontularak şekil verilmiş.

Hagios Mamas Manastırı

Güzelyurt Hagios Mamas Manastırı
Güzelyurt yakınlarındaki bir kayalığın üzerinde de halk arasında Yüksek Kilise olarak bilinen Hagios Mamas Manastırı var. Manastırın bulunduğu noktadan çevre kuşbakışı seyredilebiliniyor.

Kızıl Kilise

Kızıl Kilise
Bu civarda görülmeye değer bir başka yapı da Sivrihisar Köyü yakınlarındaki Kızıl Kilise. Bozkırın ortasında tek başına duran Kızıl Kilise adını, yapımında kullanılan koyu kırmızı trakit taşlarından almış. 7. yüzyıla tarihlenen kilise, Kapadokya’nın taştan inşa edilmiş ve günümüze en sağlam durumda ulaşmış yapısı. Haç planlı kilisenin kubbesi ayakta, ancak haç kollarının üst örtüsü kısmen yıkılmış. Bu yüzden Dünya Anıtlar Fonu Kızıl Kilise’yi dünya üzerinde en fazla tehlike altında olan ve korunmasına özen gösterilmeyen 100 tarihi eser arasında gösterdi.

Şambaz Baba (Pir Şemmas) Türbesi

Şambaz Baba (Pir Şemmas) Türbesi
Gökçe (Mamasın) köyünde kayalara oyulmuş Bizans kiliseleri dışında son derece ilgi çekici bir mekan daha var: Şambaz Baba (Pir Şemmas) Türbesi. Bu türbe, cuma günleri Müslümanların cami gibi ibadet ettiği, pazar günleriyse Hristiyanların kilise gibi ibadet ettiği kutsal bir mekan. Türbede yatan kişinin bu civarda yaşadığı bilinen Mamas adlı bir Hristiyan azizi olduğu kabul ediliyor. 3. yüzyılın sonlarında Romalılarca Hristiyan olduğu için öldürüldüğü kabul edilen Mamas’ın mezarının bulunduğu yere Bizans döneminde bir kilise inşa edilmiş ve burası Kapadokyalı Hristiyanlarca ziyaret edilen kutsal bir yer olmuş.

Mamas’ın mezarı Müslümanlarca Pir Şemmas Türbesi olarak adlandırılmış ve halka şifa dağıtan bir yatır olarak kabul edilip, günümüze kadar ziyaret edilmiş. Aziz Mamas’a Müslümanlarca konulan “Şemmas” adının eski Türkçe’de “başının tepesi tıraşlı papaz” anlamına gelmesi de son derece anlamlı. Yöre halkı zihinsel özürlüleri gece bu türbeye bırakıyor ve hastaların Şemmas Baba tarafından iyileştirildiğine inanıyor.


Yapmadan Dönme!

» Güzelyurt sokaklarını dolaşmadan,
» Manastır vadisini gezmeden,
» Yüksek Kilise'ye çıkmadan,
» Şifalı ayazma suyundan içmeden,
» Şemmas Baba Türbesi'ne gitmeden, DÖNME!


Güzelyurt Nerede, Nasıl Gidilir?

Aksaray'a 45 km uzaklıktaki Güzelyurt'a ulaşmak için önce Ankara - Adana yolu üzerindeki Ağaçlı tesislerinin yanından Nevşehir yoluna giriliyor. 10 km sonra Güzelyurt (Gelveri) ve Ihlara yol ayrımından sapılıyor, yaklaşık yarım saat sonra da Güzelyurt'a ulaşılıyor. Ayrıca Aksaray otogarından da ilçeye düzenli otobüs seferleri bulunuyor. Güzelyurt'ta konaklayacak birçok otel ve pansiyon da var.admin / 11.02.2018 / 0 / 1 066

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirasları Listesinde olan bu güzel şehrimizi daha
Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler

Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler

Yabancı bir gezginin Anadolu’nun en vahşi romantik köşesi olarak betimlediği
Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Eskiden faal yanardağlar olan Erciyes ve Hasan Dağının püskürttüğü lav ve
Kapadokya'nın Sinasos'u: Mustafapaşa

Kapadokya'nın Sinasos'u: Mustafapaşa

Mübadeleye kadar önemli bir Rum yerleşimi olan Sinasos (Mustafapaşa) yakın
Sille’de Gezilecek Yerler

Sille’de Gezilecek Yerler

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Sille tarihi yapıları, kültürel zenginliği,
Beypazarı'nda Gezilecek Yerler

Beypazarı'nda Gezilecek Yerler

Ankara'nın dibinde yaşayan bir müze var. Beypazarı'nda on yıl önce başlayan
Seydiler’de Gezilecek Yerler

Seydiler’de Gezilecek Yerler

Sönmüş volkanlarla dolu Dağlık Frigya yöresi doğal oluşumları ve kayalara
Niğde'de Gezilecek Yerler

Niğde'de Gezilecek Yerler

Kapadokya’nın en ilgi çekici kentlerinden biri de Niğde. Kent merkezinde Rum,
Aksaray’da Gezilecek Yerler

Aksaray’da Gezilecek Yerler

Bu içeriğimizin asıl konusu Aksaray’da gezilecek yerler olacak fakat, şehrin
Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara'da Gezilecek Yerler

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde bulunup 1920 yılından itibaren Türkiye
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up