Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » Menemen'de Gezilecek Yerler

Menemen'de Gezilecek Yerler


İzmir’in 156.000 nüfuslu şirin bir ilçesidir. Doğusunda Manisa, batısında Foça ve Ege Denizi, kuzeyinde Aliağa ve güneyinde Çiğli ile çevrili olan Menemen’in yüzölçümü 655 km dir.

Menemen gezilecek yerler
1930 yılında gerçekleşen “Menemen olayı“ ile ünlüdür. Cumhuriyet tarihimizin en acı olaylarından biri bu ilçede yaşanmıştır. İlçenin isminin nereden geldiği konusunda pek çok rivayet dile gelmektedir. Bunlardan en komiği ise şudur; eski Pers kralı oldukça narsist ve kendini beğenen biri olduğu için, "bu şehri kim aldı" sorusuna, Fars dilinde "ben" anlamında gelen "men" demekteymiş. Menemen isminin oradan geldiği anlatılmaktadır. Bu da bir rivayet tabi ki.


Diğer söylentiler arasında ise, Bergama Kralı Eumen'in isminden kaynaklığı ve Bizans egemenliği sırasında "maino-menau" isminin, zamanla Menemen olduğudur. İlçenin en önemli gelir kaynağı el sanatları olup, çanak çömlek yapımı konusunda oldukça tecrübeli ustalar vardır. Semt pazarında hediyelik eşya olarak bu ürünlerden satın alabilirsiniz.

Açıkçası gezmeyi seven gezginler için Menemen'de Gezilecek Yerler konusunda pek çok tavsiyede bulunacağımızı sanmıyoruz. Bir kaç tarihi kalıntı ve gezi yeri haricinde bir seçenek bulunmayan ilçe ’de, yine de bir kaç öneri sunmaya çalışalım.

Taşhan

Tarihi bir külliye olan Taşhan; bedesten, Mahkeme Cami ve hamamdan oluşmaktadır. İlçenin geçmişten günümüze en önemli konaklama ve ticaret merkezidir. 24 odalı bu büyük hanı ziyaret edip, tarihi yapıyı gezebilirsiniz.

Karagöl

Menemen ilçesinin en güzel yeri diyebiliriz. Muhteşem bir göl manzarası, çadır ve kamp alanları, yürüyüş yolu, alabildiğince yeşillik, kuş sesleri, göl içinde yüzünde çeşitli deniz canlıları ve huzur. Filmlerdeki bir yerdir. Fotoğraf çekmeyi sevenler, burada çok güzel pozlar yakalayabilir.

Panaztepe Antik Kenti

Yeditepeler olarak da anılan kesimin kuzey ucunda, doğal bir tepe ve yamaçları üzerinde yer alan Panaztepe Antik Şehri, erken tunç çağına ait eserlerin bulunduğu tarihi bir kalıntıdır. Tarih meraklılarının en uğrak yerlerinden biridir.

Larissa Antik Kenti

İzmir-Çanakkalekarayolu üzerinde Buruncuk Köyü’nün sağ tarafında görülen kayalık yarımadanın üzerinde kurulu olan antik kent, Aiol Birliğini oluşturan 12 Aiol kentinden biridir. İzmir’in en önemli tarihi alanlarından biridir.
Antik kent hakkında daha detaylı bilgi almak için "Larissa Antik Kenti Tanıtımı" başlıklı konumuzu ziyaret ediniz.

Leukai Antik Kenti

Pers Kralı Keyhaenus’a isyan eden, General Tahas tarafından kurulduğu varsayılan Leukai şehrinin kalıntıları, Maltepe köyü yakınlarında yer almaktadır.

Menemen ilçesinde karnımızı nasıl doyurabiliriz, yöresel yemekleri nelerdir diye soran gezginlere ilk tavsiyemiz, elbette menemen yemeğidir J Adını ilçeden ünlü ve pratik yiyeceğimiz menemen, burada çok farklı ve değişik alternatifler ile yapılmaktadır. Mutlaka deneyin. Ayrıca yayık ayranı ve pide çeşitleri mükemmeldir.

Menemen nerede, nasıl gidilir?

İzmir şehir merkezine 29 km uzaklıktadır. İzmir’den Menemen'e dolmuş, belediye otobüsleri veya metro bağlantılı İZBAN hafif raylı sitem ile kolaylıkla ulaşılabilirsiniz. Menemen'e İzmir Yenigaraj’dan hareket eden Menemen otobüs ve dolmuşları ile ulaşmanız mümkündür. İzmir merkezden 302 KONAK- OTOGAR hattı ile Yenigaraj’a ulaşabilirsiniz. Raylı sistemi kullanmanız durumunda da Evka3 –Bornova ya da Fahrettin Altay yönünden Metro ile Halkapınar ya da Hilal aktarma Merkezlerinden Aliağa ve Menemen yönüne giden İzban’ı kullanarak ilçeye ulaşmanız mümkündür.


İlçeyle bağlantı sağlayan diğer otobüs hatları: 758 ÇUKURKÖY – MENEMEN ve 747 EMİRÂLEM - 748 ULUKENT AKTARMA - 749 EGEKENT 2 - 754 BOZALAN- 755 SÜLEYMANLI - 756 KOZBEYLİ - MENEMEN AKTARMA hatlarıdır.

Biraz sıkıldığınızı hissedebiliyoruz. O zaman,Narlıdere'de Gezilecek Yerler hakkında bilgi almak isteyen gezginleri bu tarafa alalım blush Narlıdere otobüsümüz kalkmak üzere.admin / 03.04.2018 / 0 / 7 567

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Kiraz'da Gezilecek Yerler

Kiraz'da Gezilecek Yerler

43.000 nüfuslu ve 585 km yüzölçümüne sahip olan bu ilçe, İzmir'e en uzak
Kınık'ta Gezilecek Yerler

Kınık'ta Gezilecek Yerler

İsmini Oğuz Türklerinin Bozoklar kolunun Kınık boyundan alan İzmir’in bu şirin
Menderes'te Gezilecek Yerler

Menderes'te Gezilecek Yerler

İzmir’in güneyinde yer alan ve 788,66 km2 lik yüzölçümüne sahip Menderes
Larissa Antik Kenti Tanıtımı

Larissa Antik Kenti Tanıtımı

Menemen’in 8 km kuzeybatısındaki Buruncuk köyünde yer alan Aiolis kentidir.
Karşıyaka'da Gezilecek Yerler

Karşıyaka'da Gezilecek Yerler

333.000 nüfuslu Karşıyaka, İzmir’in en modern, en hareketli ve en güzel
Karabağlar'da Gezilecek Yerler

Karabağlar'da Gezilecek Yerler

477.000 nüfusa sahip Karabağlar ilçesi, 3700 hektarlık bir alana kurulu olup,
Çiğli'de Gezilecek Yerler

Çiğli'de Gezilecek Yerler

İzmir’in kuzeyinde yer alan, 130 Km2 alanı ile en büyük ilçelerinden biri olan
Beydağ'da Gezilecek Yerler

Beydağ'da Gezilecek Yerler

15.000 nüfuslu Beydağ, İzmir’in en küçük ilçesi olup, merkeze en uzak
Bayraklı'da Gezilecek Yerler

Bayraklı'da Gezilecek Yerler

Eski İzmir’in kuruluş yeri olarak kabul gören ve Tepekule olarak tanınan ören
Balçova'da Gezilecek Yerler

Balçova'da Gezilecek Yerler

İzmir'e 8 km mesafede olan Balçova, sadece İzmir’in değil, bütün Ege'nin en çok
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up