Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » Karabağlar'da Gezilecek Yerler

Karabağlar'da Gezilecek Yerler


Karabağlar gezilecek yerler isimli bu yazımızda; İzmir Karabağlar hakkında bilgi bulabilir, Karabağlar tarihi ve Karabağlar nerede ile ilgili tüm soruların cevabını öğrenebilirsiniz.

Karabağlar gezilecek yerler
477.000 nüfusa sahip Karabağlar ilçesi, 3700 hektarlık bir alana kurulu olup, İzmir’in en eski yerleşim alanlarından biridir. 200 sene öncesine kadar üzüm bağları ile kaplı olan ilçenin adının buradan geldiği bilinmektedir. Günümüzde mobilya sektörünün kalbi olan Karabağlar, bundan 40 sene öncesine kadar üzüm bağlarından ibaretti.

Güneyinde Gaziemir, doğusunda Buca, kuzeyinde Konak ve batısında da Balçova ilçeleri ile çevrili olan ilçenin diğer bir özelliği ise, Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Reşat Nuri Güntekin'in ünlü eseri Çalıkuşu romanını Bozkaya’daki evinde yazmasıdır.


Karabağlar'da Gezilecek Yerler konusunda çok fazla alternatif olmasa da, şehrin karmaşasından kurtulup, biraz temiz hava alabilmeniz için size bir kaç yer tavsiye edebiliriz.

Kavacık Köyü

Yemyeşil bir doğa, çam ormanları ve mükemmel bir manzaraya sahip olan Kavacık köyü, tarihi yapıları,tarihi camiler, taş evler ve yaklaşık 200 yıllık mezar taşları ile ünlüdür. Yöresel yemeklerini tadıp, alabildiğince yeşil tabiat içerisinde günü birlik bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Akçakale Ören Yeri

Geçmiş dönemlerde “savunma kalesi“ olarak Persler tarafından inşa edilen bu yer, tarihi bir merkezdir. Sit alanı kabul edilen bu ören yerinde arkeolojik çalışmalar yapılmaktadır. Arkeolojik çalışmalar soncunda kale, sarnıç, sur duvarları, kireç ocağı ve çeşitli seramikler bulunmuştur. Tarihi ve mimari yapıları ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı

Karabağlar ilçesinin Bozyaka semtindeki Çalıkuşu Mahallesinde, Kilimcitepe Parkı içerisinde bulunan Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı, Türk edebiyatının ünlü yazarlarından biri olan Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu adlı eserini yazdığı evdir. Zamanla restore edilerek kitaplık olarak düzenlenmiş ve çeşitli kültürel aktivitelerin yapıldığı bir sanat merkezi haline gelmiştir.

Karabağlar Festivalleri

İlçede yılın belli aylarında çeşitli festivaller ve etkinlikler düzenlenmektedir. Uzundere Köyü Şenliği, Kavacık Üzüm Festivali, Masal Çarşambaları Etkinliği ve Karabağlar Bisiklet Festivallerine denk gelirseniz, çok farklı deneyimler yaşayabilirsiniz. Karabağlar’ da küçük pansiyonlar ve 1 öğretmen evi bulunur. Buralarda konaklama imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca gece gezmesini sevenler için ilçede 1 adet müzikhol bulunmaktadır.
Karabağlar’ın en ünlü yöresel lezzetlerin başında, tabi ki üzüm gelmektedir. Türkiye'nin en lezzetli üzümlerini burada tadabilir ve üzümden yapılan çeşitli tatlıların tadına bakabilirsiniz. Karabağlar Belediyesinin düzenlediği “Karabağlar Yöresel Lezzetler“ adı festivale denk gelirseniz, yörenin değişik yemeklerini ve lezzetlerini tatma fırsatı bulabilirsiniz.

Karabağlar Nerede, Nasıl gidilir?

İzmir şehir merkezine uzaklığı 10 km olan ilçeye, şehir içi ESHOT otobüs ulaşımını kullanarak gitmek isterseniz:
887 KONAK- SARNIÇ AKTARMA
152 GAZİEMİR- KONAK
90 HALKAPINAR METRO- KONAK otobüs hatlarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Raylı sistemi kullanmak istediğinizde; Evka3 –Bornova ya da Fahrettin Altay yönünden metro ile Halkapınar ya da Hilal aktarma Merkezlerinden Cumaovası- Menderes yönüne giden İzban’ı kullanarak,İnkılap istasyonunda inerek ilçeye ulaşmanız mümkündür.

İzmir’in belki de gezginler için en uygun olmayan ilçesi Karabağlar’ı geçip, en güzel ilçesi olan Karşıyaka’ya gitmek için sabırsızlandığınızı görebiliyoruz. Haydi, Karşıyaka’ya geçelim ve Karşıyaka'da Gezilecek Yerler listesini okumaya başlayalım.

Sizler için İzmir Karabağlar ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Karabağlar'da ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Karabağlar gezilecek yerler listesini yazarak; İzmir Karabağlar nerede ve Karabağlar'a nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 04.09.2019 / 1 / 7 255

Yorum Ekleyin


  1. Asiye TIKIR
    Ziyaretçi
    3 Eylül 2019 18:59
    0
    Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kütüphanesi, Bozyaka semtindeki Çalıkuşu Mahallesinde, Kilimcitepe Parkında bulunmaktadır. Düzeltmenizi rica ediyorum. Teşekkürler.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Torbalı'da Gezilecek Yerler

Torbalı'da Gezilecek Yerler

156.000 kişilik nüfusa sahip Torbalı ilçesinin yüzölçümü 603 km olup, İzmir'in
Narlıdere'de Gezilecek Yerler

Narlıdere'de Gezilecek Yerler

Geçmiş tarihlerde Lidyalılar, Persliler, Makedonyalılar, Romalılar,
Menemen'de Gezilecek Yerler

Menemen'de Gezilecek Yerler

İzmir’in 156.000 nüfuslu şirin bir ilçesidir. Doğusunda Manisa, batısında Foça
Güzelbahçe'de Gezilecek Yerler

Güzelbahçe'de Gezilecek Yerler

M.Ö. 7. Yüzyılda Dor Kabilesi tarafından işgal dilip “Klonamiye” adında bir
Gaziemir'de Gezilecek Yerler

Gaziemir'de Gezilecek Yerler

14. yüzyılın başında Seydiköy Aydınoğluları Beyliği zamanında “Gazi Umur Bey”
Çiğli'de Gezilecek Yerler

Çiğli'de Gezilecek Yerler

İzmir’in kuzeyinde yer alan, 130 Km2 alanı ile en büyük ilçelerinden biri olan
Buca'da Gezilecek Yerler

Buca'da Gezilecek Yerler

Kuruluşu İ.Ö 630 yılına dek uzanan Buca, İzmir’in 9 km güneybatısında yer alan,
Beydağ'da Gezilecek Yerler

Beydağ'da Gezilecek Yerler

15.000 nüfuslu Beydağ, İzmir’in en küçük ilçesi olup, merkeze en uzak
Bayraklı'da Gezilecek Yerler

Bayraklı'da Gezilecek Yerler

Eski İzmir’in kuruluş yeri olarak kabul gören ve Tepekule olarak tanınan ören
Balçova'da Gezilecek Yerler

Balçova'da Gezilecek Yerler

İzmir'e 8 km mesafede olan Balçova, sadece İzmir’in değil, bütün Ege'nin en çok
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up