Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Doğubayazıt’ta Gezilecek Yerler

Doğubayazıt’ta Gezilecek Yerler

Ağrı’ya bağlı ilçelerden bir tanesi olan Doğubayazıt, uzun süre Urartuların hakimiyetinde kalan ve Saka Türklerinin de yerleşim yeri olarak bilinen güzide bir ilçemizdir. 625 yılında Hazar Türklerinin hakimiyetine giren ve hem Romalılara hem de Pers Krallığına ev sahipliği yapan kozmopolit bir kimliği bizimle buluşturuyor. Dilerseniz ilçemizin tarihine ve Doğubayazıt’ta gezilecek yerler listesine detaylı bir şekilde göz atalım.

doğubayazıt
Doğubayazıt Tarihi

Urartu hakimiyeti sonrası çok fazla el değiştiren ve istilaların hedefi olan ilçe, 1231’li yıllarda Timur’un göz hapsine girmiş ve bu dönemde Timur tarafından işgal edilmiştir. 1239 yılında ise Cengizliler tarafından ele geçirilen Doğubayazıt- Celayırlılar ve İlhanlılar tarafından da uzunca bir süre otlak ve yayla olarak kullanılmıştır.


Celayırlı Beyazıd Han’ın düşman saldırılarına karşı yaptırdığı kale nedeniyle ilçe uzunca bir süre Beyazıd Kalesi olarak da anılmış ve ilçenin şu anki ismini de bu hükümdardan aldığı ifade ediliyor.

Yakın tarihe bakıldığında Ruslar tarafından da işgal edildiğini görebiliyoruz ve son olarak Berlin Antlaşması ile birlikte Doğubayazıt’ı Rusların elinden alıyoruz.

Doğubayazıt, tarihi ve kültürel kimliği ile çok sayıda gezginin de buluşma noktası olarak lanse ediliyor. İlçenin keşfedilmesi gereken noktalarını da bir alt başlıkta sizinle paylaşacağız.

Balık Gölü

doğubayazıt balık gölü
Ülke sınırları içerisindeki en yüksek oluşumlu göl olarak bilinen Balık Gölü, 2241 rakıma sahiptir. Birçok balık türüne ev sahipliği yapan gölde yoğun olarak sazan ve alabalık yaşamaktadır. Burada kısa da olsa bir sandal gezisi yapabilir ve gölü tümüyle keşfetme fırsatına sahip olabilirsiniz. Bulunduğu konum bir hayli değerli ve yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da görsel şölene dönüşüyor.

Bayazıt Camii

ağrı beyazıt eski camii
Doğubayazıt'ın sembollerinden bir tanesi olan Bayazıt Camii, ihtişamlı görüntüsü ile tarihe tanıklık etmek isteyenlere kapılarını aralamaya devam ediyor. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesi olan cami, Yavuz Sultan Selim döneminde inşa edilmiş ve günümüze kadar ulaşmayı da başarmıştır.

Doğubayazıt Kalesi

doğubayazıt kalesi
Urartular döneminde inşa edildiği söylenen Doğubayazıt kalesi, o döneme ait çok sayıda kalıntıyı da beraberinde getiriyor. Kalenin hangi amaçla inşa edildiği henüz bilinmiyor ancak dönemin mimarisini en iyi şekilde yansıttığını ifade etmekte fayda var.

Ahmed-i Hani Türbesi

ahmed-i hani türbesi
Doğubayazıt’ya yaşadığı iddia edilen Ahmet Hani isimli yazarın türbesi olarak biliniyor… Yazar vefat edince sarayın karşısında bir bölgeye gömülüyor ve sonrasında burası türbe olarak can buluyor. Yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de ilgisini çeken adreslerden bir tanesidir.

İshak Paşa Sarayı

ishak paşa sarayı
İshak Paşa Külliyesi olarak da anılan saray, Abdi Paşa tarafından hayata geçirilmiştir. Doğubayazıt ilçe merkezine ortalama 5 km mesafede bulunan saray, 18. Yy’ın en değerli ve en önemli eserleri arasında gösteriliyor. Tam 116 odaya sahip ve hali hazırda ziyaretçilere açık olduğunu da söyleyebiliriz.

Doğubayazıt’ın Meşhur Lezzetleri

gosteberg et
Selekeli
, yani saç kavurma, Doğubayazıt'ın en meşhur lezzetlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte Abdigör Köftesi ve Gosteberg et de yine bu lezzetlerden bazılarıdır. Kürt mutfağının en önemli lezzetlerini ilçedeki restoranlarda bulabilir ve bu lezzetlere sizler de ortak olabilirsiniz.


Doğubayazıt Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ağrı şehir merkezine 100 km mesafede bulunan Doğubayazıt, 1 bucak ve 85 köye sahiptir… Diyadin, Aralık, Çaldıran ve Muradiye ilçeleri ile komşu olan Doğubayazıt, doğuda İran ile çevrili bir ilçemizdir. Ağrı otogardan saat başı hareket eden minibüsleri kullanarak ilçeye ulaşmak mümkündür. Araç kiralayabilir ya da taksi hizmeti veren firmaları da kullanarak taksi hizmeti alabilirsiniz.admin / 20.04.2018 / 1 / 3 134

Yorum Ekleyin


  1. Olcay
    Ziyaretçi
    24 Nisan 2018 17:44
    0

    Çok yakın zamanda gitme fırsatım olmuştu. Tarih kokan bir şehir diyebilirim. Gezdiğiniz her adımda mutlu oluyor ve bitmesin istiyorsunuz. Muhakkak gitmenizi öneririm.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Sarıkamış’ta Gezilecek Yerler

Sarıkamış’ta Gezilecek Yerler

Sarıkamış, Kars'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 56 kilometre mesafede
Gürpınar’da Gezilecek Yerler

Gürpınar’da Gezilecek Yerler

Gürpınar, Van'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 21 kilometre mesafede yer
Tatvan’da Gezilecek Yerler

Tatvan’da Gezilecek Yerler

Tatvan, Bitlis’in ilçelerinden biridir. En bilindik ilçelerden olan Tatvan'ın
Çıldır’da Gezilecek Yerler

Çıldır’da Gezilecek Yerler

Çıldır, Ardahan'ın bir ilçesidir. Ardahan il merkezine 44 kilometre mesafede
İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı

Ağrı'nın Doğubayazıt kazasında yaralan ve Doğubayazıt'a hakim olan bir tepeye
Eleşkirt'te Gezilecek Yerler

Eleşkirt'te Gezilecek Yerler

Güçlü bir tarihi geçmişe sahip olan Eleşkirt, Ağrı’ya bağlı ilçelerden bir
Varto’da Gezilecek Yerler

Varto’da Gezilecek Yerler

Muş ilinin kuzeyinde konumlanmış olan Varto, birçok medeniyete ev sahipliği
Elazığda Gezilecek Yerler

Elazığda Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi’nde köklü medeniyetlerin izleri her dönem kendini
Van'da Gezilecek Yerler

Van'da Gezilecek Yerler

Van gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Ağrı'da Gezilecek Yerler

Ağrı'da Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgemizin önemli şehirlerinden biri de Ağrı’dır. Bu ilimiz
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up