Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Ağrı » Urartu Kalesi Tanıtımı

Urartu Kalesi Tanıtımı


Ağrı Urartu Kalesi
Urartu Kalesi Ağrı ilimizin Doğubayazıt ilçesinde bulunmaktadır. İlçe merkezinin doğusunda, merkeze 5 kilometre uzaklıktadır. Doğubayazıt Kalesi olarak ta adlandırılan Urartu Kelesi, İshak Paşa Sarayı'nın ilerisinde, Ahmed-i Hani Türbesi'nin üst tarafındaki Belleburç olarak adlandırılan kayalıkların üzerine kuruludur.

Kalenin Tarihçesi


Kalenin yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte kalenin temelindeki taşların kesme biçimleri ve türü nedeniyle Urartu medeniyeti döneminde inşa edildiği düşünülmektedir. Kale tarih boyunca Bayezid ve Daryunk isimleriyle de anılmıştır. Kalenin tarihi hakkında kesin bilgiler olmasa da kale ve çevresinde yapılan arkeolojik araştırmalar bu bölgenin antik çağlarda bir yerleşim yeri olarak kullanıldığını göstermektedir. Öte yandan konumu nedeniyle uzun yıllar boyunca çeşitli medeniyetlerce askeri olarak da önemli bir merkez olarak kullanılmıştır.

Kalenin Mimarisi

Urartu Kalesi kayalıklar üzerine kurulmuştur. Günümüze harap bir halde ulaşan Urartu kalesi üç bölümden oluşmaktadır. Kalenin çevresini kuşatan surları yıkılmıştır. Orta bölümünde kayalarda oyulmuş kral mezarları bulunur. Mezarların milattan önce 13. ile 9. yüzyıllar arasında inşa edildiği düşünülmektedir. Bunun yanında yine antik çağdan kalma çeşitli mimari kalıntılar barındırmaktadır.

Kalenin Manzarası

Kale muhteşem bir manzaraya sahiptir. Geniş bir ovaya bakmaktadır. Bu alanda Ahmed-i Hani Türbesi ve İshak Paşa Sarayıda görülebilir. Yükseklerde tertemiz bir havayla yüzünüzü okşayan hafif bir esinti sizi beklemektedir.Ziyaret Ücreti

Urartu Kalesini ziyaret etmek için herhangi bir ücret ödenmemektedir. Belirlenmiş bir ziyaret saati bulunmamakla birlikte kalenin kurulu olduğu bölgenin yüksek, tehlikeli ve az ışıklandırmalı gibi özelliklerinden dolayı gündüzleri ziyaret edilmelidir.

Kaleye Ulaşım

Urartu Kalesine ulaşmak için Doğubayazıt Belediyesi önünden İshak Paşa Sarayı'nı gösteren tabelalar takip edilmelidir. İshak Paşa Sarayı'ndan sonra yaklaşık 500 metre kadar daha yola devam ettiğinizde kaleye varırsınız. Ayrıca Doğubayazıt Belediyesi gün içerisinde düzenli olarak kalenin de bulunduğu bölgeye ücretsiz servis hizmeti sağlamaktadır.
Eğer Urartu Kalesi için bu bölgeye ziyaret düşünüyorsanız; Ağrı'da Gezilecek Yerler listemizi de okuyunuz.

Konaklama

Hem Ağrı merkezde hem de Doğubayazıt'ta bakanlık ve belediye işletme belgeleri sahibi 2, 3 ve 4 yıldızlı oteller bulunmaktadır. Ağrı'nın merkezinde konaklamayı tercih edenler 2 saatlik bir yolculukla Doğubayazıt'a ulaşabilir. Bu sayede günü birlik olarak Ağrı'dan kaleye gidip gelmek mümkündür. Yine Ağrı'da ve kalenin bulunduğu Doğubayazıt ilçesinde çeşitli seyahat acentaları faaliyet göstermektedir.admin / 03.02.2020 / 0 / 2 578

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ağrı Dağı Tanıtımı

Ağrı Dağı Tanıtımı

Ağrı Dağı, Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 43. en yüksek dağıdır. Ağrı Dağı
İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı

Ağrı'nın Doğubayazıt kazasında yaralan ve Doğubayazıt'a hakim olan bir tepeye
Eleşkirt'te Gezilecek Yerler

Eleşkirt'te Gezilecek Yerler

Güçlü bir tarihi geçmişe sahip olan Eleşkirt, Ağrı’ya bağlı ilçelerden bir
Doğubayazıt’ta Gezilecek Yerler

Doğubayazıt’ta Gezilecek Yerler

Ağrı’ya bağlı ilçelerden bir tanesi olan Doğubayazıt, uzun süre Urartuların
Ağrı'da Gezilecek Yerler

Ağrı'da Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgemizin önemli şehirlerinden biri de Ağrı’dır. Bu ilimiz
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up