Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Ağrı » İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı


İshak Paşa Sarayı
Ağrı'nın Doğubayazıt kazasında yaralan ve Doğubayazıt'a hakim olan bir tepeye konuşlanan İshak Paşa Sarayı, Ağrı'da gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. Bir kayalığın üstüne inşa edilen İshak Paşa Sarayı, son zamanlarda ayakta kalmış, dayanıklı yapılardan biri olarak göze çarpmaktadır.

1634-1680 yılları arasında sarayın inşaatına başlanmıştır. Ayrıca bu dönemlerde Bayazıt Sancak beyliği yapmış Çolak Abdi Paşa'nın yıllarında da başlanmıştır. Yaklaşık olarak 99 sene süren inşaat, 1784 senesinde II. İshak Paşa döneminde tamamlanmıştır. Topkapı Sarayı'nın ardından nihai devirde yapılmış olan sarayların içinde en tanınmış olanı İshak Paşa Sarayı'dır.

İshak Para Sarayı Mimari Yapısı

1. Selamlık dairesi
2. Hamam,
3. Cami binası,
4. Dış cephe
5. Takkapılar
6. Merasim ve eğlence salonu,
7. Birinci ve ikinci avlu
8. Aşevi (Darüzziyafe),
9. Cephanelik ve erzak odaları,
10. Türbe binası,
11. Harem dairesi odaları,
12. Zindan,
13. Fırın,

İshak Para Sarayı Kısa Bilgiler

İshak Paşa Sarayı içinde 2 adet avlu yer almaktadır ve bu avluda tespit edilen yapılardan ortaya gelmiştir. Birinci bölümdeki avluda tespit edilen yapıların bir bölümü zarar görmüş, yıkılmıştır. İkinci bölümdeki avlu ise dikdörtgen şeklindedir ve her yönü yapılarla çevrilidir. Giriş bölümünün derhal sağ doğrultusunda selamlık, onun arka bölümünde ise haremlik yer almaktadır. Bu yapıların nihayetinde ise cami ve türbe bulunmaktadır. İshak Paşa Sarayı'nda bulunan türbe, Selçuklu kümbet mimarisine makul olarak inşa edilmiştir.

Saray bölümü iki katlıdır. Sarayın 366 odası da bu iki kat içine yerleştirilmiştir. Burada tespit edilen her odanın içinde, taştan uygulanan ocaklar mevcuttur. Taş duvarların arasında tespit edilen boşluklar ise, sarayın merkezi ısıtma düzeneğinin bir ögesidir. Duvarları ve zemini taş olan divan salonun boyutları 20 metreye 3 metredir.

Sarayın mimarisiyle beraber, tesisat sistemleri en alaka çeken kısmıdır. İshak Paşa Sarayı'nda su, kanalizasyon ve merkezi ısıtma sistemleri yer almaktadır. Rusların Doğubayazıt bölgesini işgal ettiği dönemde, burası karargah olarak kullanmıştır. Ruslar tarafından ele geçirilen sarayın en kıymetli eşyaları Moskova'da bulunmaktadır. Saraf Sarayda 13x6,5 metre boyutlarında bulunan altın kabartmalı kapısı, günümüzde Moskova Müzesi'nde bulunmaktadır.

Türk mimarisinin en nazif örneklerinden biri olan İshak Paşa Sarayı Türkistan, Selçuklu, Osmanlı ve Fars mimari özelliklerini içeriğinde toplar. Camiinin kubbeleri Türkistan'da bulunan kubbelere benzemektedir. Ayrıca saray, Topkapı Sarayı'na benzetilmiştir. Bazı özellikleri de birebir aynısıdır. Kapıları ise Selçuklu Kubbelerinin stilindedir.


İshak Paşa Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir?

Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesine bağlı Yukarıtavla Köyü sınırlarında bulunan İshak Paşa Sarayı'na ulaşmak için, Doğubayazıt Belediyesi önünden İshak Paşa sokak istikameti kullanılarak saraya gidilebilir. Doğubayazıt, Saray arası yaklaşık 5 km'dir.

Ayrıca navigasyon yardımı ile İshak Paşa Sarayına ulaşmak isteyenler, aşağıdaki haritayı kullanabilirler.admin / 06.07.2018 / 0 / 3 940

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ağrı Dağı Tanıtımı

Ağrı Dağı Tanıtımı

Ağrı Dağı, Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 43. en yüksek dağıdır. Ağrı Dağı
Urartu Kalesi Tanıtımı

Urartu Kalesi Tanıtımı

Urartu Kalesi Ağrı ilimizin Doğubayazıt ilçesinde bulunmaktadır. İlçe
Eleşkirt'te Gezilecek Yerler

Eleşkirt'te Gezilecek Yerler

Güçlü bir tarihi geçmişe sahip olan Eleşkirt, Ağrı’ya bağlı ilçelerden bir
Doğubayazıt’ta Gezilecek Yerler

Doğubayazıt’ta Gezilecek Yerler

Ağrı’ya bağlı ilçelerden bir tanesi olan Doğubayazıt, uzun süre Urartuların
Ağrı'da Gezilecek Yerler

Ağrı'da Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgemizin önemli şehirlerinden biri de Ağrı’dır. Bu ilimiz
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up