Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Gaziantep'te Gezilecek Yerler

Gaziantep gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya seyahat planlayan ziyaretçiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde bu tarih kokan güzel ilimiz hakkında kısa bir bilgi verelim:

gaziantep gezilecek yerler
Gaziantep, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor. Özellikle yemekleriyle meşhur olsa da gezilip görülecek yerleri açısından son derece zengin. Gaziantep, bulunduğu coğrafi konum itibariyle birçok farklı medeniyete beşiklik yapmış bir şehir. Köklü tarihi içerisinde harmanlanmış olan bu medeniyetler günümüze kadar etkisini gösteriyor.


Şehrin taş döşeli, dar sokaklarına girildiği zaman her köşede farklı bir yapıyla, farklı bir tasarımla karşılaşmak mümkün. Son yıllarda sanayi alanında da oldukça gelişmiştir ve kimi çevreler tarafından “Türkiye'nin Çin’i” olarak adlandırılmaktadır. İşte bütün bu niteliklerle Gaziantep tatilciler için muhteşem bir gezi yeri olmaya aday. Tarihi dokuyu sevenleri, moderni sevenleri, sadece yemek yemek için seyahat edenleri, seyahat ederken midesini de hoş tutmak isteyenleri rahatlıkla sinesinde barındırabiliyor. Peki Gaziantep'te gezilecek yerlernereleri?

Gaziantep'te gezilecek yerler diye düşünüldüğü zaman akla pek çok yer geliyor. Bunlar anıt mezarlar, bedestenler, yöresel evler, camiler, hamamlar, hanlar, kiliseler, havralar, antik kentler, kaleler, müzeler, mesire yerleri, türbeler, yaylalar gibi farklı başlıklar altında toplanabilir. Bu kadar geniş bir katalog olması, farklı tercihleri olan gezi meraklılarına hitap eder niteliktedir. Her birini ayrı ayrı saymak mümkün değil, fakat bazıları şunlardır:

Almacı Pazarı

gaziantep almacı pazarı
Almacı Pazarı, yöresel baharatların, salçaların, süt ürünlerinin, Antep fıstığının bulunduğu bir yerdir. Yöreye has doğal ürünleri burada bulmak mümkün. Ayrıca fotoğraf çekmek için de harika bir yer.

Arkeoloji Müzesi

gaziantep arkeoloji müzesi
Arkeoloji Müzesi, dünyanın en büyük arkeoloji müzesi unvanını taşıyor. İki bine yakın eser arasında mozaik panolar, heykeller ve daha birçok arkeolojik eser mevcuttur.

Atatürk Anı Müzesi

gaziantep atatürk anı müzesi
Atatürk Anı Müzesi, Atatürk’ün hatıraları ile birlikte Antep’in Gazi unvanını aldığı mücadelelerin izlerini, bilgilerini de burada bulmak mümkündür.

Dülükbaba Tabiat Parkı

dülükbaba tabiat parkı
Dülükbaba Tabiat Parkı, tabiat gezileri sevenlerin kesinlikle tercih etmesi gereken bir yer. Hem gezmek hem de mangal yapmak ve doğa ile iç içe olmak burada mümkündür.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi

emine göğüş mutfak müzesi
Emine Göğüş Mutfak Müzesi, yemekleri ve mutfağı ile ünlü olan şehrin mutfak kültürünü tanımak isteyenler için harika bir yer. Aynı zamanda şehrin kültürel zenginliği de bu müzede görülebiliyor.

Gaziantep Kalesi

gaziantep kalesi
Gaziantep Kalesi, gaziantepte görülmesi gereken yerler arasında mutlaka sayılmalıdır. Kaleden hem şehri tepeden izleme şansı var hem de şehrin nasıl bir mücadele geçmişi olduğunu öğrenme şansı var.

Gaziantep Oyuncak Müzesi

gaziantep oyuncak müzesi
Gaziantep Oyuncak Müzesi, hem çocuklara hem büyüklere hitap eden bir yer. Büyüklerin hatıralarının canlandığı ve heyecanla gezilebilecek bir yer.

Kurtuluş Camii

gaziantep kurtuluş camii
Kurtuluş Camii, daha önce kiliseyken camiye çevrilmiş. Mimarisi kiliseyi andırdığı için Gaziantep'te görülmesi gereken yerler arasında farklı bir yapı. Mimari ve tasarımın uyumu dikkat çekici.

Bakırcılar Çarşısı

gaziantep bakırcılar çarşısı
Bakırcılar Çarşısı, köklü bakırcılık geleneğinin hala yaşatılmaya çalışıldığı bir yer. Burada bakır ustalarının çekiç sesleri arasında bir gezinti yapabilir, kullanımlık veya hediyelik bakırlar alabilirsiniz.

Gaziantep’in Neyi Meşhur?

Gaziantep’in gezilecek yerlerinden bazılarını saydık. Peki Gaziantepin neyi meşhur? Ne yenmeli ve hediye olarak, hatıra olarak ne tercih edilebilir? Gaziantep, yemek ve tatlı yönünden son derece zengin bir şehir. Üstelik yemekleri birçok bölgeye göre biraz ağır, salçalı ve acılı. O yüzden mideyi bozmamaya dikkat etmek gerek. Beyran çorbası, hafif sevenlerin tercihi olabilir. Antep kebapları eti sevenler için vazgeçilmezdir. Kaymak ve fıstığın gözleme içine dizildiği ve odun ateşinde piştiği katmeri tatmadan ayrılmayın. Antep fıstığını ana vatanında yemek bir başka olacaktır. Yine herkesin sevdiği Antep baklavası da Antep'e yolu düşenlerin mutlaka tatması gereken lezzetler arasındadır.

gaziantep beyran çorbası
Tarihi Zincirli Bedesteni
hediyelik ürün almak için fazlasıyla zengin bir yer. Yöresel ve modern ürünlerin sergilendiği dükkanlarda her türlü hediyeyi bulabilirsiniz.

Gaziantep Nerede, Nasıl Gidilir?

Gaziantep nerede diye sorulacak olursa; Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Şanlıurfa illerimiz ile komşu konumundadır.

İstanbul - Gaziantep arası 1.148 kilometre olup, O-4 kara yolundan, Ankara - Gaziantep arası ise 700 kilometre olup D750/E90 ve E90 kara yolları üzerinden Gaziantep'e ulaşabilirsiniz.admin / 28.11.2017 / 4 / 1 027

Yorum Ekleyin


 1. burak sayar
  Ziyaretçi
  8 Şubat 2018 18:19
  0

  gaziantep en başta yemekleriyle meşhurdur gezmek için burda anıt mezarlar kaleler eski yapılara ait çok yer var hediyelik almak isteyenler zincirli bedezteninde herşeyi bulabilirler gaziantepe gidipte meşhur gaziantep baklavasını yemeden çıkmayın bu şehirden

 2. Serhat
  Ziyaretçi
  5 Haziran 2018 10:39
  0

  Öncelikle elinize sağlık, çok güzel bir yazı olmuş. Gaziantep e en son gittiğimde sizin söylediklerinizin dışında da bir sürü yere uğradım ve her biri birbirinden güzeldi. 

 3. ferhat şirin
  Ziyaretçi
  13 Temmuz 2018 14:12
  0

  gaziantepte asteğmen olarak askerlik yaptım gerçekten çok güzel bir yer bir çok yerini gezdim, özellikler bakırcılar çarşısı, kale yi gezmenizi öneririm. Yemekler konusunda ise beyran mükemmel, katmeri mutlaka deneyin hafta sonları sıra zor gelsede gerçekten efsane tadı var ve olmazsa olmaz küşleme. Tatlı konusunda ise zaten baklavası efsane güzel, maraşın yakın olması nedeniyle baklavayı mutlaka maraş dondurması ile tadın. 

 4. kenan adanalı
  Ziyaretçi
  24 Ekim 2018 00:52
  0

  Gaziantep gerçekten de en güzel şehirlerimizden birisidir. Gerek mutfağıyla olsun gerekse gezilip görülmesi gereken yerleri olsun eşsiz bir şehirdir. Yemekleri olarak Lahmacunu, Patlıcan kebabı, pide ekmeği (Gaziantep Pidesi), Alinazik kebabı meşhurdur. Tatlılar olarak baklavası ve katmeri meşhurdur. Bakırcılar çarşısı, Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep Kalesi görülmesi gereken yerlerdendir.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Karkamış'ta Gezilecek Yerler

Karkamış'ta Gezilecek Yerler

Karkamış gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Viranşehir'de Gezilecek Yerler

Viranşehir'de Gezilecek Yerler

Viranşehir’de gezilecek yerler ve tarihi dokusu ile her yıl binlerce yerli ve
Siverek'te Gezilecek Yerler

Siverek'te Gezilecek Yerler

Siverek'te gezilecek yerler ve görülmesi gereken doğal güzellikler açısından
Silvan’da Gezilecek Yerler

Silvan’da Gezilecek Yerler

Diyarbakır Silvan ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Halfeti'de Gezilecek Yerler

Halfeti'de Gezilecek Yerler

Fırat ve Dicle’nin suları üzerine yapılan 22 barajla dizginlendi ve ortaya
Mardin’de gezilecek yerler

Mardin’de gezilecek yerler

Mezopotamya ovasının kuzeyindeki Mardin; Türkiye, Suriye ve Irak'ı birbirine
Şanlıurfa'da Gezilecek Yerler

Şanlıurfa'da Gezilecek Yerler

Tarihin her döneminde kutsal bir kent olarak kabul edilen Urfa, binlerce yıllık
Kilis'te Gezilecek Yerler

Kilis'te Gezilecek Yerler

Jeopolitik konumu itibariyle bir taraftan Akdeniz diğer taraftan Güneydoğu
Batman'da Gezilecek Yerler

Batman'da Gezilecek Yerler

Batman gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Batman'a seyahat etmeyi
Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Diyarbakır ili ülkemizin en gelişmiş ve
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up