Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep il sınırları içindedir. Gaziantep'e bağlı Şehitkâmil ilçesinin Mithatpaşa Mahallesi’nde yer alır. Türkiye ve dünya için çok önemli bir yeri olan müze 9 Eylül 2011 yılında hizmete açılmıştır. İsmini bölgedeki Zeugma Antik Kenti’nden almıştır. Müzede antik kentteki yaşayışın ve mimarinin yansıtıldığı sokak yapıları ziyaretçileri yıllara götürür.

zeugma mozaik müzesi
Antik kente dair pek çok eser bu alanda sergilenir. Zeugma Ören Yeri ve burada inşa edilen Korugan Müzesi de diğer eserlerin sergilendiği alanlardır. Zeugma Mozaik Müzesi’nde Roma döneminde ve geç antik döneme ait birçok eser ve mozaik sergilenir.

Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik Kenti Gaziantep’in Nizip ilçesine kurulmuş önemli bir kenttir. Kentin diğer kalıntıları bu alandaki Zeugma Ören Yeri’nde bulunur. Kenti milattan önce 300 yılında Büyük İskender kurmuştur. Kurulduğu tarihteki ismi Selevkia Euphrates’tir. Roma İmparatorluğu döneminde komutan Pompeius, kendisine birçok yardımda bulunan I. Antiachos’a kenti vermiştir. Bu olay milattan önce 64 yılında yaşanmıştır.

zeugma antik kenti
Zeugma Kenti zamanında bölgeye hakim olan Kommagene Krallığı’nın dört önemli şehrinden biridir. Milattan önce 31 yılında ise Roma sınırlarına dahil olmuştur. Bu dönemde adı Zeugma olarak değiştirilmiştir. Zeugma, “köprü, geçit” gibi anlamlara gelir ve zamanın doğu sınırında bulunur. Roma imparatorluğu bölgede hüküm sürerken de Zeugma kenti önemli bir yere sahiptir. Bu dönemde oldukça görkemli bir kenttir. Fakat milattan sonra 256 yılında Sasani Devleti’nin saldırısına uğramıştır. Sasani kralı I. Şapur’un önderliğinde yıkıma uğratılmış ve yakılmıştır.


Zeugma Mozaik Müzesi Özellikleri

Zeugma Mozaik Müzesi yapısının ve içindeki mozaiklerin kapladığı alan bakımından dünyadaki en geniş mozaik müzesidir. Giriş katında Poseidon ve Euphrates villalarından çıkarılan görkemli mozaikler sergilenir. Villaların tüm duvarları ve tabanları mozaik ve fresklerle süslü şekilde keşfedilmiştir. Müzede yer alan mozaikler ustaca yapılmış ihtişamlı eserler olma özelliğine sahip. Bazı mozaikler beş yüz bin parça bir araya getirilerek oluşturulmuştur. Mozaikler o dönemdeki dini inanışlar ve günlük yaşam gibi birçok konuda bilgi verir.

Müze’nin her katından görülebilen Mars Heykeli önemli eserlerden biridir. Mars Heykeli savaş ve baharın tanrısı olarak geçer. Müzede 2448 metrekare mozaik, 140 metrekare duvar resmi, dört tane roma çeşmesi, yirmi sütun, dört tane kireç taşı malzemeli heykel, mezar stelleri, lahitler, mimari parçalar ve tunçtan yapılmış bir Mars heykeli sergilenir.

zeugma çingene kızı mozaiği
Çingene Kızı Mozaiği
ise en dikkat çekici mozaiklerden biridir. Diğer büyük boyutlu panoların aksine bu mozaik oldukça beğenilmiş ve müzenin sembolü haline gelmiştir. Mozaik milattan sonra 2’nci yüzyılda yapılmıştır. Arkeolojik kazılar sırasında Maenad Villası’nda bulunmuştur. Yapının yemek odası kısmında taban mozaiğinin günümüze ulaşan küçük bir parçasıdır. Zeugma’nın Mona Lisa’sı olarak anılan eserdeki figürün mahzun bakışı oldukça etkileyicidir. Figürdeki kızın örgü saçları ve çıkık elmacık kemiklerinden dolayı ismi Çingene Kızı olarak anılmaya başlanmıştır.


Zeugma Mozaik Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze haftanın tüm günleri 09:00-18:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Telefon: (0342) 325 27 27

Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti : 15 TL olup, bir yıl boyunca müzekart ile 2 kez, müzekart(+) ile sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Zeugma Mozaik Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinin Mithatpaşa Mahallesi’nde bulunur. Bölgeye hava yolu ile ulaşım mümkündür. Gaziantep Havalimanı il merkezinin 20 kilometre çıkışındadır. Buradan da karayolu ile Şehitkamil ilçesine ulaşılabilir.admin / 06.09.2018 / 2 / 586

Yorum Ekleyin


 1. cesur gezgin
  Ziyaretçi
  7 Eylül 2018 21:15
  0

  Merhabalar, sitenizi severek takip ediyoruz. Bu makaleniz özellikle dikkatimizi çektiği için yorum yapmak istedik. Yazılarınızın akıcılığı ve anlatım yeteneğiniz çok kuvvetli. 

 2. berkant
  Ziyaretçi
  8 Eylül 2018 16:26
  0
  Antepli biri olarak gurur duydum müze hakkında gereken tüm bilgileri vermişsiniz elinize kolunuza sağlık, başarılar dilerim.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Besni'de Gezilecek Yerler

Besni'de Gezilecek Yerler

Besni, Adıyaman'ın ilçelerinden biridir. Adıyaman'ın merkezine 45 kilometre
Kahta’da Gezilecek Yerler

Kahta’da Gezilecek Yerler

Adıyaman'a 33 km mesafede konumlanmış olan Kahta, Doğu'nun en güzel
Halfeti'de Gezilecek Yerler

Halfeti'de Gezilecek Yerler

Fırat ve Dicle’nin suları üzerine yapılan 22 barajla dizginlendi ve ortaya
Mardin’de gezilecek yerler

Mardin’de gezilecek yerler

Mezopotamya ovasının kuzeyindeki Mardin; Türkiye, Suriye ve Irak'ı birbirine
Şanlıurfada Gezilecek Yerler

Şanlıurfada Gezilecek Yerler

Tarihin her döneminde kutsal bir kent olarak kabul edilen Urfa, binlerce yıllık
Kiliste Gezilecek Yerler

Kiliste Gezilecek Yerler

Jeopolitik konumu itibariyle bir taraftan Akdeniz diğer taraftan Güneydoğu
Batmanda Gezilecek Yerler

Batmanda Gezilecek Yerler

Çok değil 60-70 yıl öncesine kadar küçük bir köy olan Batman, Raman Dağı’nda
Gaziantep'te Gezilecek Yerler

Gaziantep'te Gezilecek Yerler

Gaziantep, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor.
Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Diyarbakır ili ülkemizin en gelişmiş ve
Adıyaman'da Gezilecek Yerler

Adıyaman'da Gezilecek Yerler

Tarihi milattan önce 4 binli yıllara kadar gitmekte olan Güneydoğu Anadolu
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up