Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Oğuzeli'nde Gezilecek Yerler

Oğuzeli, Gaziantep’in bir ilçesidir. İl merkezine 17 kilometre mesafede yer alır. Gaziantep merkezinde havalimanı da bulunduğu için bölgeye ulaşım oldukça kolaydır. İlçenin eski dönemlerdeki adı Büyük Kızılhisar’dır. Bu isim bölgede yaygın olarak görülen kırmızı topraktan yapılmış kerpiç hisar evlerden gelir. İlçeye eski zamanlarda Karacaoğlan’ın gelip şiirlerini okuduğu söylenir.

oğuzeli
Diğer bir sembol isim de Ezo Gelin’dir. Ezo Gelin Oğuzeli’nin Uruş köyünde doğmuştur. Gerçek adı Zöhre Bozgeyik olan Ezo Gelin buradaki bir Türkmen aşiretindendir. Suriye’ye gelin giden Ezo Gelin hayatı boyunca bölgeyi ziyaret eder. Suriye’de yaşamını yitirdiğinde mezarı da orada kalmıştır. Fakat 1999 yılında naşı Türkiye’ye getirilmiştir. İlçede bir de Ezo Gelin Kültür Merkezi bulunur.


Tarihi ve kültürel yapısı ile öne çıkan Oğuzeli'nin geçmişine kısaca bir değinelim.

Oğuzeli Tarihi

Gaziantep Oğuzeli ilçesi ilk olarak il merkezinin güneydoğusunda Sacır Suyu çevresinde kurulmuştur. O zamanlardaki adı Büyük Kızılhisar köyüdür. Yeni adı olan Oğuzeli ise bölgede yaşayan ailelerden gelir. Bölgedeki ilk yerleşimin tarihi milattan önce 3000 yılına kadar uzanır. İlçenin Tılbaşar köyündeki höyükte yapılan araştırmalarda bu döneme ait izler bulunmuştur. Takip eden yıllarda Hititler, Asurlar, Medler, Persler, Romalılar, Sasaniler ve Bizanslılar bölgede hüküm sürmüştür. Daha sonra Müslüman akıncılar bölgeye gelmiştir. Sonraki yıllarda Selçuklu Devleti bölgeye yerleşmiştir. Osmanlı Döneminde ise Yavuz Sultan Selim 1516 Mercidabık Savaşı’ndan sonra bölgeyi Osmanlı sınırlarına katmıştır. Osmanlı zamanında ilçenin bulunduğu çevre Kızılhisar-ı Fevkani olarak anılır.

Tarihi ve kültürel mirası ile önemli bir yere sahip olan Oğuzeli gezilecek yerler listesini sizin için sıraladık.

Tılbaşar Kalesi

tılbaşar kalesi
Tılbaşar Kalesi ilçe merkezine 12 kilometre mesafede yer alır. İlçeye bağlı Gündoğan köyünde bulunur. Bölgedeki Tılbaşar höyüğü üzerinde kurulmuştur. Höyüğün bulunduğu bölgedeki yerleşimin tarihi milattan önce 3000 yıllarına dayanır. Bazı araştırmalarda Tunç Çağı’ndan kalıntılara da rastlanmıştır.

Kale özellikle 11-12’nci yüzyıllarda önem kazanmıştır. Bu yıllardaki Haçlı Seferleri’nin yapıldığı yıllarda bu bölge dönemin ticaret yolları üzerinde bulunmaktaydı. Bu yüzden yerleşim yerinin çevresi surlar ile kaplanmış ve en yüksek yerine ise kale inşa edilmiştir. Bu alana döneminde Tel-Beşir adı verilmiştir. Köyün adı buradan gelir. Bölgede yer alan Tılbaşar höyüğünde Tunç Çağı, Bizans, Eyyübi ve Haçlı zamanlarından kalıntılar bulunmuştur.

Karpuzatan Mesire Yeri

karpuzatan mesire yeri
Karpuzatan Mesire Yeri Oğuzeli merkezinin güneybatısında yer alır. Alan piknik yapmak için oluşturulmuştur. Burada il sınırlarındaki debisi en yüksek kaynak bulunur. Kaynağın çevresinde geniş yeşil alanlar yer alır. Ayrıca ziyaretçiler bu alandaki yüzme havuzu ve restoranlardan da faydalanabilir. Mesire yeri özellikle hafta sonları birçok ziyaretçiyi ağırlar. Burada alabalık yetiştirmek için yapılan merkezlerde alabalık yetiştirilememiştir. Çünkü sular fazla sıcak gelmiştir. Onun yerine tesislerde kurbağa üretimi yapılır ve yurt dışına ihraç edilir.

Orta Camii

oğuzeli orta cami
Orta Camii’nin tarihi 100 yıl öncesine dayanır. Fakat inşa edildiği tam tarih bilinmemektedir. Yapı birçok kez restore edilmiştir. Bu yüzden aslını büyük oranda kaybetmiştir. Fakat caminin minaresi asıl halini koruduğu için tarihi önem taşır.


Oğuzeli Nerede? Nasıl Gidilir?

Oğuzeli ile Gaziantep il merkezi arasında 17 kilometre mesafe bulunur. İlçenin güneyindeki Karakamış’tan Türkiye- Suriye sınırı geçer. Oğuzeli ile Karakamış arasındaki mesafe 52 kilometredir. Gaziantep'te bulunan havalimanı sayesinde ilçeye ulaşım da kolaylaşmıştır. İl merkezinden ilçeye toplu taşıma ile gidilebilir.



admin / 04.10.2018 / 0 / 439

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Şanlıurfa Balıklı Göl Tanıtımı

Şanlıurfa Balıklı Göl Tanıtımı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli şehirlerinde biri olan Şanlıurfa, gerek
Kahta’da Gezilecek Yerler

Kahta’da Gezilecek Yerler

Adıyaman'a 33 km mesafede konumlanmış olan Kahta, Doğu'nun en güzel
Halfeti'de Gezilecek Yerler

Halfeti'de Gezilecek Yerler

Fırat ve Dicle’nin suları üzerine yapılan 22 barajla dizginlendi ve ortaya
Mardin’de gezilecek yerler

Mardin’de gezilecek yerler

Mezopotamya ovasının kuzeyindeki Mardin; Türkiye, Suriye ve Irak'ı birbirine
Şanlıurfada Gezilecek Yerler

Şanlıurfada Gezilecek Yerler

Tarihin her döneminde kutsal bir kent olarak kabul edilen Urfa, binlerce yıllık
Kiliste Gezilecek Yerler

Kiliste Gezilecek Yerler

Jeopolitik konumu itibariyle bir taraftan Akdeniz diğer taraftan Güneydoğu
Batmanda Gezilecek Yerler

Batmanda Gezilecek Yerler

Çok değil 60-70 yıl öncesine kadar küçük bir köy olan Batman, Raman Dağı’nda
Gaziantep'te Gezilecek Yerler

Gaziantep'te Gezilecek Yerler

Gaziantep, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor.
Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Diyarbakır ili ülkemizin en gelişmiş ve
Adıyaman'da Gezilecek Yerler

Adıyaman'da Gezilecek Yerler

Tarihi milattan önce 4 binli yıllara kadar gitmekte olan Güneydoğu Anadolu
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up