Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Perşembe’de Gezilecek Yerler

Perşembe’de Gezilecek Yerler

Perşembe Ordu ilinin ilçelerinden biridir. İl merkezine 13 kilometre mesafede yer alır. Tarihi çok eskilere dayansa da ilçede o yıllara ait çok fazla eser bulunmaz. Eski adı Vona’dır. Fakat ilçe ve çevresi doğal güzellikleri ve kültürel dokusuyla görülmeye değerdir.

perşembe
İlçe Ordu-Samsun Karayolu üzende yer alır. Doğal bir koy olan bölge Kordon Tepe adı verilen bölgenin eteğinde kurulmuştur. Dünyanın en sakin şehirleri (Cittaslow) listesinde de yer alan bu güzide ilçemizin Perşembe’de gezilecek yerler listesini ve yapılabilecek aktiviteleri sizin için derledik.

Bellicesu

Bellicesu
Perşembe’deki kıyı şeridi uzunluğu 40 kilometredir. Bellicesu, bu kıyının sonunda yer alır. Küçük bir sahili ve kamp yapmaya uygun bir çevresi vardır. Bölgede yöresel tatların olduğu mekanlar ve kır kahvesi de vardır.

Çamburnu Feneri

Çamburnu Feneri
Çamburnu Perşembe'nin kıyısında bulunan yerlerden biridir. Burada bulunan fener 1880 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı Devleti’ne olan borçlarının karşılığı olarak Fransızlar tarafından yaptırılmıştır. 39 metre yüksekliğe sahip fener çakar sistemli ve elektrik akülüdür. Günümüzde hala işler durumdadır.

Aktaş Plajı

aktaş plajı
Aktaş Plajı
Perşembe ilçe merkezine 1 kilometre mesafede yer alır. Küçük boyutlardaki bölge yaz mevsiminde ve özellikle hafta sonları kalabalık olur. Bölgede her yıl Mayıs ayında Aktaş Şenlikleri ismiyle etkinlikler düzenlenir.

Hoynat Adası ve Kalesi

hoynat adası
Ordu Perşembe
’deki en değerli tarihi yapıların arasında yer alır. İlçeye bağlı Ramazan köyünde bulunur. Hoynat Tüneli’nin yanında bulunan yapı çok eski tarihlerde gemicilerin sığınak ve deposu olarak kullanılmıştır. Hoynat Tüneli’nin konumlandığı burun oldukça güzel bir alandır. Üzerinde martı ve karabatak kuşları yaşar.

Efirli Camii

Efirli Camii
Efirli mahallesinde bulunan caminin sahile mesafesi 5 kilometredir. Ahşam malzemeden inşa edilen yapının 150 yaşında olduğu düşünülüyor. Daha önce hiç onarılmayan cami ilk halini koruyarak günümüze ulaşmıştır. Tek şerefeli bir minareye sahiptir.

Efirli Plajı

efirli plajı
Efirli plajı bölgenin gözde tatil bölgelerinden biridir. Çevresinde açık kamp alanları bulunur. Yaz mevsiminde hareketli ve canlı bir hale gelir. Müzik ve eğlence alanları da cezp edicidir.

Kurşunçal Ormanları ve Şelalesi

kurşunçal ormanları ve şelalesi
Perşembe'nin Selimiye köyünde yer alır. İlçe ile arasında 25 kilometre mesafe bulunur. Büyük bir ormanlık alan içinde bir de şelale yer alır. 100 metre yüksekliğe sahip şelalenin bir bölümü yatay durumda. Doğa sporları içinse oldukça olanaklı bir alan. Bölgede bir de alabalık üretim tesisi bulunuyor.

Yason Burnu

yason burnu
Yason Burnu
yarımadası ilçe merkezine 15 km mesafede bulunur. Çaytepe sınırlarına dahildir. Doğal yapısı ile eşsiz bir yarımada olan bölge ilçenin en çok ziyaretçi ağırlayan yeridir. Su sporları ve dalgıçlık yapmak için de uygun bir bölgedir. Güneşin doğuşu ve batışı burada eşsiz bir manzara oluşturur.

Yason Burnu’nda tarihi bir kilise de bulunur. Panarya Kilisesi bölgede deniz kenarına kurulmuş tek kilisedir. 1868’de inşa edilen yapı bölgedeki Rum ve Gürcüler tarafından yapılmıştır. Yakın zamanda restore edilen yapı ziyarete açıktır.

Yarımadaya 300 metre mesafede bulunan Sülü Burnu antik çağdan günümüze ulaşan bir balık havuzu ve güzel bir kıyıya sahiptir.

Perşembe’de Ne Yenir?

Perşembe sınırları içinde çeşit çeşit balık ve yöresel yemek denenebilir. İlçe girişinde yer alan restoranlarda hamsi balığı yerken doğal güzelliklerin de tadına varılabilir. İlçe kıyılarında çok çeşitli balıklar bulunuyor. Hamsi ve kalkan bölgede bolca bulunuyor. Ayrıca bölgede çok sayıda balık çiftliği de bulunuyor.


İlçede bolca fındık üretiliyor. Buraya gittiğinizde fındık, fındık yağı ve çeşitli fındık ürünleri alınabilir. Ayrıca bölgede kivi de üretildiği için burada bolca tüketiliyor.

Perşembe Nerede? Nasıl Gidilir?

Perşembe ilçesi Ordu’ya 15 kilometre mesafede yer alır. Batısında Fatsa, güneyinde Gürgentepe ile sınırı bulunur. Kuzey kısmı ise Karadeniz’e açılır. Perşembe’ye toplu taşıma ile giderken önce Ordu il merkezindeki otogara gidilir. Buradan sık sık kalkan Perşembe otobüsleri ile ilçeye varılır. Kendi aracıyla gitmek isteyenler de Samsun-Ordu sahil yolu üzerinden ilçeye ulaşabilir.admin / 16.08.2018 / 0 / 1 794

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Terme'de Gezilecek Yerler

Terme'de Gezilecek Yerler

Terme gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Vezirköprü'de Gezilecek Yerler

Vezirköprü'de Gezilecek Yerler

Vezirköprü gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Fatsa'da Gezilecek Yerler

Fatsa'da Gezilecek Yerler

Fatsa gezilecek yerler daha çok tarihi ve doğal güzelliklerdir. Karadeniz’in en
Havza'da Gezilecek Yerler

Havza'da Gezilecek Yerler

Samsun’un Amasya sınırında olan Havza, ülkemiz için farklı bir yeri olan
Çarşamba'da Gezilecek Yerler

Çarşamba'da Gezilecek Yerler

Samsun’un en önemli ilçelerinden olan Çarşamba , farklı özellikleri ile dikkat
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Orduda Gezilecek Yerler

Orduda Gezilecek Yerler

Karadeniz'in tam ortasında yer almakta olan Ordu, mavi ile yeşilin farklı
Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak ülkemizin Karadeniz Bölgesi sınırları içinde bulunan modern ve
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Samsun'da Gezilecek Yerler

Samsun'da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in incisi olarak isimlendirilen Samsun tertemiz sahili, doğal
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up