Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Samsun » Samsun'da Gezilecek Yerler

Samsun'da Gezilecek Yerler


Samsun gezilecek yerler
Karadeniz’in incisi olarak isimlendirilen Samsun tertemiz sahili, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve şifalı kaplıcaları ile sizlere keyifli bir tatil imkanı tanır. Samsun Karadeniz’de uzun kıyılara sahip bir ildir. Tarihi, zengin kültürü ve turizm açısından büyük önem taşımakta olan Samsun'u keşfetmek ve Samsun’da gezilecek yerler hakkında bilgi almak isterseniz yazımızı okumaya devam ediniz.

Samsun Yakakent

Eşsiz bir sahile ve doğal güzelliğe sahip olan Yakakent Samsun’un incilerinden biridir. Samsunlular Yakakent’e Gümenez de demektedir. Bir tarafı sahil bir tarafı orman olan bu güzellik, lokantaları, plajları, kafeteryaları, otelleri ve hediyelik eşya satan yerleri ile bil hayli meşhurdur.

Geyikkoşan Sahili

Karadeniz’in bir diğer güzel sahillerinden biridir. Samsun denizinin temizliğini gözler önüne sermekte olan sahil, bir mesire yeri görevi de görmektedir. Alaçam ilçesinde yer alan bu sahil, şehir merkezine 78 kilometre uzaklıktadır.

Ladik Gölü

Ladik Gölü, 870 hektarlık bir alan üzerinde yer almaktadır. Üzerinde küçük adacıklardan oluşur Samsun’un coğrafyasını güzelleştiren doğal güzelliklerden biridir. SİT alanı olduğundan çevresinde yapılaşma yoktur. Şehirde kalabalıktan uzak huzurlu bir gezi istiyor ve bu geziyi doğal bir güzelliğin çevresinde yapmak istiyorsunuz burayı görmenden mutlaka gitmeyiniz.

Akalan Şelaleleri

Samsun’un Bafra ilçesinde yer alan Akalan şelaleleri, ismini yer aldığı Akalan Köyü’nden almaktadır. Küçük büyük 18 tane şelaleden meydana gelmektedir. Şelalelerin yükseltisi 15 metredir. Çevresinde yer alan zengin bitki örtüsü sayesinde piknik ve doğa sporları için oldukça elverişli bir alandır.

Hamamayağı Kaplıcası

Samsun gezilecek yerler arasında en önemli noktalarından birini oluşturur. Bu bölgede aynı zamanda turizm de büyük işlerlik sağlar. Piknik alanlarının ve tesislerin yer alması ile bu bölge oldukça fazla turist ziyaretine uğramaktadır.

Amisos Tepesi

Samsun’un merkezine 4 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Amisos tepesi samsunda gezilecek yerler listesinde en önemli mekanlardan birini oluşturur. Atakum ilçesinde yer alan bu tepe, özellikle yabancı turistlerin en çok merak ettiği mekanlardan biridir. Artı olarak tepeye teleferik ile çıkılması da çok cazip gelmektedir. Tepeye ulaştığınız anda ise büyüleyici manzara ile karşılaşacak ve Samsun manzarası gözler önüne serilecektir. Yeşillikler dört bir yanda, deniz ayaklarınızın altında mükemmel bir manzara. Tepede yer alan cafe de yemeğinizi yiyebilir veya manzaraya karşı kahvenizi, çayınızı içebilirsiniz.

Samsun Büyük Camii

Samsun’un en büyük ibadet mekanı Büyük Cami’dir. 1300 yıllarda Hıdır Bey tarafından inşa edilen camii ahşaptan yapıldığından dolayı 1869 senesinde yangın sonucunda tamamen yıkılmıştır. Batumlu Hacı Ali Efendi ise 1884 senesinde camiyi tekrar yaptırmıştır. Cami şehir merkezinde yer aldığı için gezmesi görmesi de kolaydır. Mistik çekim gücü ile turistleri kendine çeken caminin iç dekorasyonu da bir o kadar güzeldir.

İlk Adım Anıtı – Samsun Atatürk Anıtı

Samsun merkezde yer alan Atatürk Anıtı, Samsun’un en meşhur yerlerinden biridir. Samsunda görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Aynı zamanda iskele üzerinde, 19 Mayıs 1919 senesinde Atatürk’ün arkadaşları ile Bandırma Vapurundan inerken Heykeli yapılmıştı. Bu heykelde İlkadım Heykeli olarak geçer. Atatürk’ün doğumunun 100. Senesinde dikilmiştir.

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Samsun şehrinin en gezilesi yerlerinden biridir. Samsun merkezinde yer alan müze, özellikle amisos tepesinden çıkartılan eserlere büyük yer vermektedir. Müzenin inşasına 1976 yılında başlanmıştır ve 1981 senesinde de hizmete açılmıştır. Müzenin içerisinde yer alan eserler; bronz bir heykel, mezar stelleri, çanaklar-çömlekler, kabartmalar, som atından ölü hediyeleri vb. eseler sergilenmektedir.

Samsun’un Neyi Meşhurdur?

Özellikle şehir ziyaretlerinde, seyahatçiler gidecekleri ilde hangi yemeğin meşhur olduğunu merak ederler. Sizlerde Samsun’un neyi meşhur diye merak ediyorsanız hemen cevaplayalım. Samsun’un pek çok meşhur yemekleri bulunur fakat adı ile nam salanları simit ve pidedir. Özellikle Bafra pidesi en lezzetli pidenin yapıldığı ilçedir.


Samsun’un en gözde yemeklerinden bir diğeri ise tirit’tir. Bulgur pilavı, kaz eti ve yağlı tavuk suyuna batırılan yufka ile yenilen bu lezzet özellikle Samsun, kavak ilçesinin bir numaralı yemeğidir. Keşkekte bir diğer Samsun’un en ünlü yemeklerinden biridir. Diğer yemekleri ise; kıymalı pırasa, mısır çorbası, turşu kavurma, canik, haşhaşlı börek, bakla dolması, katık böreği, yazı pancarı, kaz asması, katık sündürmesi, baklalı yaprak dolması, haluçka, fındıklı baklava Samsun’un mutfağına özgü yöresel yemeklerdir.

Samsun Nerede, Nasıl Gidilir?

Samsun nerede diye sorulacak olursa Karadeniz bölgesinde bulunan Samsun'un, doğusunda Ordu, güneyinde Tokat, Amasya ve Çorum, batısında ise Sinop illeri bulunur. İstanbul Samsun arası 737 km, Ankara Samsun arası 403 km, İzmir Samsun arası ise 999 km'dir.

Hava yolu ile Samsun'a gelmek isteyenler Samsun Çarşamba Havalimanı'nı kullanabilir. Havalimanı ile Samsun merkez arası 23 km'dir.

Samsun Tanıtım Filmi
admin / 26.11.2017 / 3 / 13 118

Yorum Ekleyin


 1. turgut koç
  Ziyaretçi
  6 Şubat 2018 14:38
  0

  karadenize yolunuz düşerse mutlaka samsuna uğramalısınız eşsiz güzellikte bir sahili var yakakent atakum sahilini mutlaka gezmelisiniz birde tarihi yer olarak büyük camiiyi görmenizi tavsiye ederim yemek olarak kapalı kıymalı pidesini yerseniz tekrar istiyeceğinize eminim çok meşhurdur pidesi

 2. ahmet
  Ziyaretçi
  9 Mart 2018 15:58
  0

  Gezilebilecek yerleri gayet güzel anlatmışsınız. Pide yiyecek olanlara tavsiyem bafra pidesidir :)

 3. Veda
  Ziyaretçi
  24 Mart 2019 23:03
  0

  Samsuna kadar gittim ama bir türlü pidesini yemek nasip olmadı. Birkaç kere acil birşey çıktığından pidesini yiyemedim ama birdahaki gittiğimizde sanırım bu sefer kaçırmayacağım bu fırsatı. Sahil kısmına gittim kumsalda sanırım Geyikkoşan değil tam emin değilim ancak hiç yüzülecek gibi değildi acayip bir dalga vardı.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ladik'te Gezilecek Yerler

Ladik'te Gezilecek Yerler

Ladik gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Atakum'da Gezilecek Yerler

Atakum'da Gezilecek Yerler

Atakum gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Terme'de Gezilecek Yerler

Terme'de Gezilecek Yerler

Terme gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Vezirköprü'de Gezilecek Yerler

Vezirköprü'de Gezilecek Yerler

Vezirköprü gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Havza'da Gezilecek Yerler

Havza'da Gezilecek Yerler

Samsun’un Amasya sınırında olan Havza, ülkemiz için farklı bir yeri olan
Çarşamba'da Gezilecek Yerler

Çarşamba'da Gezilecek Yerler

Samsun’un en önemli ilçelerinden olan Çarşamba , farklı özellikleri ile dikkat
Bafra'da Gezilecek Yerler

Bafra'da Gezilecek Yerler

Karadeniz bölgesinde bulunan Samsun şehrinin Bafra ilçesi Karadeniz’in en büyük
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up