Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Erzurum » Uzundere’de Gezilecek Yerler

Uzundere’de Gezilecek Yerler


Uzundere Erzurum’un ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 84 kilometre mesafe bulunur. Erzurum’un diğer ilçeleri gibi tarihi, kültürel ve doğal mirasıyla öne çıkar. Erzurum’un Karadeniz bölgesine yakın kısmında yer aldığı için iklimi Karadeniz’in iklimine benzer.

Uzundere gezilecek yerler
Erzurum’un Tortum ilçesi ile ortak sınırında Tortum Şelalesi ve Tortum Gölü bulunur. Eski tarihlerde adı Azort olarak anılmıştır. Cittaslow kurulu tarafından ilçe “sakin kent” unvanını almıştır. Yeşilin hakim olduğu bölgede pek çok aktivite yapılabilir.


Eşsiz ilçelerimizden biri olan Uzundere gezilecek yerler listesini sizin için derledik.

Orta Camii

Orta Camii Uzundere ilçe merkezinde bulunur. Kimin yaptırdığı tam olarak bilinmeyen yapının çevresini ağaçlık bir alan kaplıyor. Caminin küçük bahçesi de yeşillik ve bakımlı vaziyette. Camii 1847 yılında inşa edilmiştir. Yapı malzemesi olarak moloz taş kullanılmıştır. Süslemeler genellikle geometrik ve bitkisel motiflerle sağlanmıştır. Yapıldığı yıldan itibaren camiye çeşitli eklemeler yapılmıştır. Halk arasında İnçer Camii olarak da geçer. İnçer sözcüğü “yeniçeri” sözcüğünden gelir.

Öşki Kilisesi

Öşki Kilisesi Erzurum Uzundere ilçesinde bağlı Çamlıyamaç köyünde bulunur. Yapı Bagratlı Kralı 3. David tarafından yaptırılmıştır. Yapının inşası 10’uncu yüzyıl sonlarına tekamül eder. Mimarı Öşklü Grigor’dur. Yapı Vaftizci Yahya’ya adanmıştır. Bir manastır kompleksi olarak tasarlanmıştır. Bölgede haç planı en büyük eserdir. Renkli taş bezemeleri ve kabartma figürleri adından söz ettirir. Mimarisi dikkat çekici olan yapının yakın zamanda onarılması beklenmektedir.

Tortum Gölü

Tortum Gölü Uzundere ve Tortum ilçeleri arasında ortak sınır kabul edilir. Balıklı köyü çevresinde gerçekleşen bir heyelan sonucu Tortum Çayı’nın önü kapanır ve göl bugünkü halini alır. Gölün oluşumu 18’inci yüzyılda gerçekleşmiştir. Güneyinde pek çok kuş çeşidinin yaşadığı bir kuş cenneti bulunur. Göldeki mesire alanları piknik yapmak isteyenlerin uğrak noktasıdır.

Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi de iki ilçe arasındaki ortak sınırda yer alır. Yüksekliği 48 metredir. Bu yönüyle dünyanın en yüksek üçüncü şelalesi olma özelliğini taşır. 18’inci yüzyılda Tortum Gölü’nü oluşturan heyelan aynı zamanda Tortum Şelalesi’ni de oluşturmuştur. Şelale 22 metre genişliğindedir.
Tortum hakkında detaylı bilgi almak için Tortum Vadisi başlıklı konumuzu da inceleyiniz!
Ziyaretçilerin manzarayı seyredebilmesi için bölgeye bir balkon da inşa edilmiştir. Balkondan şelaleye inen bir de merdiven bulunur. Çevresinde piknik yapmak için uygun alanlar bulunur. Bölgede yaşayanlar şelaleye Sudökülen ismini vermiştir. Bazı günlerde şelaleden akan sulara güneşin vurmasıyla gökkuşağı oluşur ve eşsiz bir manzara oluşturur.


Yedigöller (Yıkıklar)

Tortum Şelalesi’nden akan sular bölgede büyüklü küçüklü yedi göl oluşturmuştur. İlçenin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Yedigöller doğal yapısı ve çevresindeki ağaçlık alanlarla büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Göller Uzundere ilçesine bağlı Ulubağ köyünde yer alır. Bölgedeki rakım 800’dür. Göllerin en genişinin çevresinde ise büyük bir kanyon bulunur. Yine bu büyük gölün çevresinde alabalık yetiştirilen alanlar ve lokantalar da yer alır. Bu alanda da geniş mesire yerleri piknik yapmak isteyenler için uygun alanları oluşturur. Özellikle yaz aylarında birçok ziyaretçiyi ağırlar.
Eğer Uzundere seyahat planınız var veya bu bölge iseniz; Erzurum'da Gezilecek Yerler başlıklı konumuzu da ziyaret ediniz.

Uzundere Nerede? Nasıl Gidilir?

Uzundere nerede? sorusuna cevap verebilmek adına, Erzurum il merkezine 84 kilometre mesafede yer alır. İlçenin doğusunda Oltu, batı tarafında İspir, kuzeyinde Yusufeli, güney tarafında Tortum ilçeleri bulunur. Erzurum il merkezinden düzenli aralıklarla kalkan otobüsler ile ilçeye varılabilir. Ankara üzerinden gelenler E88 yolu üzerinden D100 yoluna oradan da D950 yoluna devam ederek bölgeye ulaşabilirler.



admin / 07.10.2018 / 1 / 4 279

Yorum Ekleyin


  1. Mehmet
    Ziyaretçi
    25 Nisan 2019 15:42
    0

    Erzurum Uzundere'den geçerken o yollardaki manzara harikaydı. Araştırınca biz o kadar güzel bir yerden hep geçiyormuş ama içinde ne güzellikler varmış haberimiz yokmuş. Bu site üzerinden hepsini öğrendik. Teşekkür ederiz :) 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Tortum Şelalesi Tanıtımı

Tortum Şelalesi Tanıtımı

Tortum Şelalesi Erzurum’un Uzundere ilçesine bağlı Çağlayanlı Köyü’nün Tortum
Narman'da Gezilecek Yerler

Narman'da Gezilecek Yerler

Geçmişten günümüze kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Erzurum
Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi

Dünyanın en uzun ve dik kayak pistleri arasında yer an Palandöken Kayak
Tortum Vadisi Tanıtımı

Tortum Vadisi Tanıtımı

Kabaca Erzurum’un Tortum ve Uzundere ilçelerini kapsayan Tortum Vadisi’nde
Erzurum'da Gezilecek Yerler

Erzurum'da Gezilecek Yerler

Oldukça eski bir tarihe sahip olan Erzurum, Palandöken’in eteklerinde size
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up