Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Erzurum » Narman'da Gezilecek Yerler

Narman'da Gezilecek Yerler


Erzurum Narman
Geçmişten günümüze kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Erzurum Narman ilçesi, bu medeniyetlerden geriye kalan önemli bir kültür mirasının da varisi olmuştur. Narman ilçesi dolaylarında yaşamış eski medeniyetlerden birisi de Bizans İmparatorluğu'dur. Bizanslılar tarafından bu ilçe için Namurvan ve Namervan isimleri kullanılmıştır. Burası Anadolu toprakları olduktan sonra da Narman ismini almıştır. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan Narman gezilecek yerler listemize geçelim.


Gezilecek Yerler:
 • Narman Beş Göller
 • Narman Kanyonu
 • Peri Bacaları
 • Ethem Baba Türbesi

 • Narman Beş Göller

Narman ilçe merkezine yaklaşık olarak 25 km uzaklıkta bulunan Narman Beş Göller, adından da anlaşıldığı gibi birbirinden güzel beş adet gölden oluşmaktadır. Bu muhteşem doğal göller henüz tam olarak hak ettiği ilgiyi görmüş değil. İlçenin güney tarafında bulunan Otlutepe Mahallesi'ne 2 km'lik uzaklıkta yer alan Beş Göller bölgesine Erzurum / Tortum ya da Erzurum / Hasankale kara yolu üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir. Narman Beş Göller kamp kurup, çevresinde doğa yürüyüşleri yapmak için çok müsait bir konuma ve iklime sahiptir.  Beş Göller'i keşfe çıkmak için en doğru zaman ise yaz mevsimidir.

 • Narman Kanyonu

Narman Kanyonu'nun jeolojik tarihi milyonlarca yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Toplamda 12 kilometrekarelik geniş bir alana yayılmış olan Narman Kanyonu’nda yürümek insana adeta kırmızı renkli sıra dışı bir yerde geziyor hissi vermektedir. Kanyon bu muhteşem manzarası ile insanı kendine çekmeyi başarmaktadır. Kapadokyada bulunan Peri Bacaları'na benzeyen harika manzaralı kanyon güzel bir vadi içerisinde bulunmaktadır. Milyonlarca yıl aşındığı için Kapadokya’da yaşanan sürece benzer bir aşınma süreci bu kanyonda da yaşanmıştır. Buradaki Peri Bacaları'nda bulunan oyuklarda Kapadokya benzeri bir yerleşim olmamasının sebebi ise, bu bölgede bulunan kayaların çok narin yapıya sahip olmasıdır. Ayrıca Narman Kanyonu, Amerika' da bulunan Büyük Kanyon'a benzemesi ile dikkat çekmektedir. Narman Kanyonu'nda kınalı keklik, atmaca, kaya kartalı, kerkenez, bıldırcın, kaya bülbülü, çinte, arı kuşu ve serçe gibi her iklimde bulunmayan çeşitli kuş türleri ile yer sincabı, Afrika tavşanı, porsuk, su samuru ve tilki gibi pek çok memeli hayvanları yakından görebilirsiniz.
Eğer Narman gezisi planlıyorsanız; Erzurum'da Gezilecek Yerler isimli konumuzu mutlaka inceleyiniz.
 • Narman Peri Bacaları

Narman ilçe merkezine yaklaşık olarak 10 km uzaklıkta bulunan Narman Kanyonu içerisinden geçerken, kırmızı renge sahip Narman Peri Bacaları'nın muhteşem manzarası ile karşı karşıya kalırsınız. Devasa büyüklükteki bu olağanüstü yapılar herkesi kendisine hayran bırakacak türdeki doğal oluşumlardır. Dünya yüzeyinde çok nadir olarak rastlanan kırmızı renkli Peri Bacaları bölgesinde bol bol fotoğraf çektirmeyi ihmal etmemelisiniz.


 • Ethem Baba Türbesi

Narman ilçe merkezinde yer alan ve kesme taş kullanılarak inşa edilen Ethem Baba Türbesi, birkaç kez onarımdan geçmek zorunda kalmış olmasına rağmen hala ayakta kalmayı başarmaktadır. Bulunduğu güzergahtan yol geçeceği gerekçesiyle bir kaç kez yıkılmak istenirse de Narman halkı buna müsaade etmemiştir. Burada yatan Ethem Baba'nın asıl ismi İbrahim’dir. Aynı zamanda bilge bir yazar olan Ethem Baba'nın pek çok kitabı varmış. Ancak 1. Dünya Savaşı esnasında bu kitapların tamamı yakılmıştır. 1916 yılında vefat eden Ethem Baba için Narman'da bu küçük türbe yapılmıştır.

Narman Nerede, Nasıl Gidilir?

Erzurum il sınırları içerisinde yer alan Narman ilçesi, Erzurum şehir merkezine yaklaşık olarak 96 km uzaklıkta bulunmaktadır. Narman'a özel araçla gidilebildiği gibi, aynı zamanda Erzurum şehir merkezinden kalkan minibüsler ile ulaşım sağlanabilmektedir. Narman ilçesinin topraklarının bir kısmı Karadeniz Bölgesi diğer bir kısmı ise Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer almaktadır. Bu özelliği ile Türkiye'deki nadir yerleşim yerleri arasında sayılır diyerek Narman nerede olarak gelecek sorulara da yanıt vermiş olalım.admin / 10.03.2019 / 2 / 6 429

Yorum Ekleyin


 1. berdan
  Ziyaretçi
  2 Nisan 2019 23:55
  0

  Erzurum Oltu yolculuğu yaparken Narmandan geçmiştik. Yol kenarından bakınca peri bacalarına benzer oluşumlar gördüm. Vaktim olmadığı için burada konaklayıp çevreyi gezme imkanımız olmadı. Yoldan görüldüğü kadarıyla çok küçük bir oluşum. Devamı var mı bilmiyorum.

 2. ERgin
  Ziyaretçi
  24 Nisan 2019 09:43
  0

  Peri bacaları sadece Kapadokya'da mı zannediyorsunuz. Yanlıyorsunuz. Narmadan peri bacaları oluşumu var ancak tabi biraz küçük gezmeye değer ayrıca gezinizi Kanyon ile de destekleyebilirsiniz 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Tortum Şelalesi Tanıtımı

Tortum Şelalesi Tanıtımı

Tortum Şelalesi Erzurum’un Uzundere ilçesine bağlı Çağlayanlı Köyü’nün Tortum
Uzundere’de Gezilecek Yerler

Uzundere’de Gezilecek Yerler

Uzundere Erzurum’un ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 84 kilometre
Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi

Dünyanın en uzun ve dik kayak pistleri arasında yer an Palandöken Kayak
Tortum Vadisi Tanıtımı

Tortum Vadisi Tanıtımı

Kabaca Erzurum’un Tortum ve Uzundere ilçelerini kapsayan Tortum Vadisi’nde
Erzurum'da Gezilecek Yerler

Erzurum'da Gezilecek Yerler

Oldukça eski bir tarihe sahip olan Erzurum, Palandöken’in eteklerinde size
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up