Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Erzurum » Tortum Şelalesi Tanıtımı

Tortum Şelalesi Tanıtımı


Tortum Şelalesi
Tortum Şelalesi Erzurum’un Uzundere ilçesine bağlı Çağlayanlı Köyü’nün Tortum Çayı’nda yer alan Tortum Gölü’nün sonunda bulunmaktadır. Tortum Şelalesi Erzurum halkı tarafından “sudökülen” olarak adlandırılmaktadır. Tortum Şelalesi 22 metre genişliğe sahiptir. Bununla beraber Tortum Şelalesi 48 metre yüksekliği ile birlikte dünyanın en yüksek üçüncü şelalesi olarak tarihe geçmektedir.

Tortum Şelalesinde Konaklama


Tortum Şelalesi’ni ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistler için Erzurum’da konaklama imkanları da oldukça geniştir. Aşağıda Erzurum Tortum Şelalesi’ne gelmek isteyenlerin kalabilecekleri yerler yer almaktadır:
 • Dilaver Otel: Bakırcı, Yukarı Mumcu Caddesi, Yakutiye/Erzurum 
 • Hekimoğlu Otel: Gez Mahallesi, Kazım Karabekir Caddesi, No:9, Yakutiye/Erzurum 
 • Ds’ Yedikapı Otel: Aşağı Mumcu, No:2, Millet Bahçe Caddesi, Yakutiye/Erzurum 
 • Çağ Otel: Aşağı Mumcu, No:2. Millet Bahçe Caddesi, Yakutiye/Erzurum 
 • Butik Rafo Otel: Aşağı Mumcu Mahallesi, Milletbahçe Sokak, No:25, Yakutiye/Erzurum 
 • Saltuk Otel: Fil köprü üstü, Erzincan Kapı Sokak No:72, 25100 Yakutiye/Erzurum 

Civarda Nereler Gezilmeli?

Erzurum’da Tortum Şelalesi’ne gelen ziyaretçilerin şelalenin etrafında bulunan yerleri de muhakkak gezmeleri tavsiye edilmektedir. Bu yerler aşağıda sırasıyla verilmektedir:
 • Çifte Minareli Medrese: Hüdavent Hatun tarafından 1253 yılında yaptırılmıştır. Anadolu’nun en büyük yapıtı olarak bilinmektedir. Erzurum halkı tarafından “Hatuniye Medresesi” olarak da adlandırılmaktadır.
 • Palandöken Dağı: Palandöken Türkiye’nin en uzun pistine sahip olan kayak merkezinden oluştuğu için kışın yerli ve yabancı kayaksever turistlerin tatil için tercih ettiği yerlerin başında yerini almaktadır.
 • Erzurum Kalesi: Erzurum Kalesi tarihte Bizanslılar tarafından yapıldığı öne sürülmektedir. Kalenin içerisinde ilk Türk-İslam eserlerinden Saltukoğulları’na ait Kale Mescidi ve Tepsi Minare bulunmaktadır.
 • Üç Kümbetler: Kümbetlerin yapılma sebepleri anıt mezar olarak kullanılmasıdır.
 • Eğer Tortum Şelalesi ziyareti planlıyorsanız; Erzurum Gezilecek Yerler ve Tortum Gezilecek Yerler listemizi mutlaka inceleyiniz.

Tortum Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Tortum Şelalesi nerede sorusuna yanıt olarak buraya gelmek isteyen yerli ve yabancı turistler için çeşitli ulaşım kanalları bulunmaktadır. Aşağıda Tortum Şelalesi’ne gitmek isteyen ziyaretçilerin kullanabilecekleri ulaşım kanalları sırasıyla verilmektedir:


Tortum Şelalesi Yol Tarifi:
 • Dolmuş: Tortum Şelalesi’ne gitmek isteyenler Erzurum Doğu Semt Garajı’ndan kalkan Uzundere dolmuşlarına binerek şelaleye gidebilme imkânına sahip olmaktadır.
 • Otomobil: Tortum Şelalesi’ne özel araçları ile gelmek isteyen ziyaretçiler Erzurum – Tortum – Uzundere – Balıklı Köyü – Tortum Şelalesi güzergâhlarını kullanarak şelaleye kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.

Tortum Şelalesi Giriş Ücreti

Tortum Şelalesi’ne gitmek isteyen yerli ve yabancı turistlerden belli bir miktarda şelaleye giriş ücreti talep edilmektedir. Tortum Şelalesi’ne giriş yapılabilinmesi için 5 TL değerinde şelale giriş ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Civarda Neler Yenir?

Tortum Şelalesi’ne gelen ziyaretçilerin Erzurum ilinin meşhur yemeklerinden yemeden dönmemeleri gerekmektedir. Aşağıda Erzurum’a gelinip yenmesi gereken meşhur yemekler sırasıyla verilmektedir:
 • Cağ Kebabı: Cağ Kebabı Erzurum’un en meşhur yemeklerinden birisidir. Yatık kebap olarak bilinmektedir. Erzurum’a gelen kişilerin Cağ Kebabı’nı yiyebilmeleri için Koç ve Gel-Gör restoranlarına gitmeleri gerekmektedir.
 • Şiş Köfte: Erzurum’da Şiş Köfte yemek isteyenler Emir Şeyh Nedim Köftecisi’ne giderek bu lezzeti tadabilme imkânına sahiptir. Ayrıca Şiş Köfte’nin yenildiği restoran konak içerisinde yer almaktadır.
 • Kadayıf Dolması: Erzurum’un en meşhur tatlılarından biri olan Kadayıf Dolması,  Muammer Usta’nın Gürcükapı’daki yerinde yapılmaktadır.
 • Çorba: Erzurum’un meşhur Çorbacılar Sokağı’nda her çeşit çorbaları bulmak mümkündür. Özellikle paça, kelle, kelle paça, tavuk suyu, kesme, sebzeli, yayla çorbalarını sevenler meşhur Çorbacılar Sokağı’na uğrayarak enfes lezzetleri tadabilmektedir.

Yapılan Aktiviteler Nelerdir?

Tortum Şelalesi’ne gelip ziyaretçilerin yapabilecekleri birçok aktiviteler bulunmaktadır. Bu aktiviteler aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmaktadır:
 • Yoga: Şelalenin temiz ve oksijenli havasıyla birlikte ziyaretçiler bedenlerini ve ruhlarını dinlendirmek için Tortum Şelalesi’nin etrafında yoga yapabilme imkânına sahip olmaktadır.
 • Doğa Yürüyüşleri: Tortum Şelalesi’nin etrafında yeşillikler içerisinde bireysel veya toplu olarak yürüyüşler yapılarak doğanın rahatlatıcı havasını solumak yapılması gereken aktivitelerden birisidir.
 • Dağcılık: Erzurum'a gelecek kişilerin muhakkak yapması gereken aktivitelerden birisi de dağcılık olarak bilinmektedir. Çünkü dağcılık ile uğraşmak, kişilerin hem bedensel hem de zihinsel gelişimlerinin artması için yapılması gerekli olan bir aktivite olarak önerilmektedir.  Bu yüzden Tortum Şelalesi’ni ziyaret etmek isteyenler geldikleri zaman şelalenin etrafında bulunan yemyeşil alanlarda aktivitelerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Tortum Şelalesi Ziyaret Saatleri


Tortum Şelalesi’ne gelmek isteyen yerli ve yabancı turistler diledikleri zamanda şelaleyi ziyaret edebilme imkânına sahip olabilmektedir. Yani Tortum Şelalesi’ne giriş için belirli bir saat aralıkları bulunmamaktadır.

Tortum şelalesi hangi ilimizdedir şeklinde yapılan sorgulamanın cevabı Erzurum’dur. Tortum şelalesi dünyada kaçıncı büyük şelale sorusu ise Dünyanın üçüncü büyük şelalesi olarak ön plana çıkmaktadır.admin / 24.10.2019 / 0 / 2 838

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Narman'da Gezilecek Yerler

Narman'da Gezilecek Yerler

Geçmişten günümüze kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Erzurum
Uzundere’de Gezilecek Yerler

Uzundere’de Gezilecek Yerler

Uzundere Erzurum’un ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 84 kilometre
Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi

Dünyanın en uzun ve dik kayak pistleri arasında yer an Palandöken Kayak
Tortum Vadisi Tanıtımı

Tortum Vadisi Tanıtımı

Kabaca Erzurum’un Tortum ve Uzundere ilçelerini kapsayan Tortum Vadisi’nde
Erzurum'da Gezilecek Yerler

Erzurum'da Gezilecek Yerler

Oldukça eski bir tarihe sahip olan Erzurum, Palandöken’in eteklerinde size
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up