Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Harika Manzara Fotoğrafları Çekebilmek İçin Öneriler

Harika Manzara Fotoğrafları Çekebilmek İçin Öneriler

manzara fotoğrafı nasıl çekilir
Fotoğraf sanatı, son yıllarda özellikle gençler arasında fazlaca değer kazandı. Bu sanatın içinde yer alan sanatçılar ise, bilgilerini ve tecrübelerini diğer arkadaşlara aktarma konusunda kimi zaman cömert, kimi zaman ketum davranabiliyorlar. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığı düşünüldüğünde, daha fazla fotoğraf sanatçısı yetiştirmenin de mümkün olduğu görülüyor. Özellikle belli başlı fotoğraf türleri, çeken kişiye de fazlaca haz veriyor. Bu tür fotoğrafların başında ise manzara fotoğrafları geliyor.

Manzara Fotoğraflarının Havası Bir Başka

Psikolojik olarak da olsa, sanat yönünden de bakılsa, manzara fotoğrafları hep farklı bir göz ile incelendi bu güne kadar. Özellikle büyük kurumların duvarlarında bulunan, yazılım şirketlerinin ara yüzlerde kullandığı çok sayıda fotoğrafa göz atıldığında, bu görsellerin daha çok manzara temalı olduğunu görebilmek hayli mümkün oluyor. Yani bu durum, aslında manzara fotoğrafçılığının da ne denli önemli olduğuna işaret ediyor.


Manzara fotoğrafçılığı, o anın en iyi karesini doğa ve görüntünün tamamlayıcı etmenleri ile birleştirilmesi sayesinde ortaya çıkıyor. Yani fotoğrafçı, o anda birden çok etmeni düşünerek düğmeye basıyor. Peki, manzara fotoğrafçılığının belli başlı püf noktaları yok mu? Elbette var.

Manzara Fotoğraflarında Başarıyı Yakalamak İçin Bazı Öneriler

manzara fotoğrafları
Manzara fotoğrafçılığına soyunan kişiler, öncelikli olarak kabaca da olsa renk bilgisine sahip olmalılar. Uygun renk teması ve doğru manzara sırasında, uygun ışık ile birleşen görüntü, sonsuzluğa kaydedilirken bu yorumu fotoğrafta oldukça şık ve sade yapabilmek her şeyden daha önemli bir hal alıyor. Örneğin, sabah saatlerinde fotoğraf çekmek isteyen bir fotoğrafçı, karşısındaki görüntünün soğuk renklerden oluştuğunu, bulut ya da sis gibi manzaraların bu saatlerde daha net ve daha etkili olabileceğini hesap edebilir. Bu şekilde de çalışmasını ve manzara arayışını yönlendirebilir. Yani asıl olan, renkler ile görüntünün en iyi nasıl kombine edilebilirliğidir.

Manzara fotoğrafçısı, göl manzarası gibi bir manzarayı çekmek istiyorsa, bunun için akşam vakitlerini beklemek yerine daha erken saatlerde çekim yapmalıdır. Burada da renk uyumları ön planda olduğu için uygun saatler ve uygun ışık kriteri aranmaktadır. Eğer havanın kararmaya başladığı ve görüntünün fluluğu baş gösterdiği bir ana denk gelindi ise, fotoğraflar istenilen verimlilikte çıkmayacaktır. Daha kapalı, daha kötü fotoğraflar oluşacaktır. O nedenle de, başarılı bir fotoğrafçı mutlaka fotoğraf çekeceği manzaraya göre saat ve renk özelliklerine dikkat etmek durumundadır.

Her güzel fotoğraf, illa ki spot ışıklar altında, flaş ışıklar yardımı ile ya da bilgisayar programlarında oynanarak çekilmezler. Doğal yöntemler ile elde edilen pek çok kaliteli fotoğraf ortaya çıkartılabilir. Burada önemli olan, fotoğraf çekimi sırasında belirlenecek olan teknikler ile beraber, çekime başlamadan önce kafada kurgunun tam olarak oluşmasıdır. Tasarlanan fotoğraf karesine göre doğru açılar ve uygun görüntüler üst üste getirildiğinde, pek çok açıdan enfes kareler çekilerek fotoğrafçının hanesine bu kareler artı olarak yazılabilir.


Manzara fotoğraflarında netlik de çok önemli olduğu için, çoğu zaman fotoğraf ayaklığı kullanmak fotoğrafçının yararına olacaktır. Bu şekilde çekilen karelerde titreme ya da sallanma görülmeyeceği için, fotoğrafçı da amacına bir adım daha yaklaşmış olacaktır. El ile çekim yapma sırasında yaşanan en ufak bir titreme, fotoğrafı tümden bozduğu için fotoğraf ayaklıkları her zaman tercih edilebilir durumda olmalıdır. Böylece fotoğraflarda istenilen görüntüler ortaya dökülmüş olarak uygun kareler elde edilecektir.

Fotoğraf dünyası oldukça derin ve geniş bir kümeyi temsil ediyor. İşin içinde oldukça, çok daha fazlasını öğrenmeniz ve uygulamanız mümkün oluyor.admin / 20.10.2018 / 2 / 359

Yorum Ekleyin


 1. xerxes
  Ziyaretçi
  8 Aralık 2018 23:08
  0

  fotoğraf çekmeyi sevdiğim için gezide, kampta sürekli yanımda. 

  fotoğraflarımı genelde öğleden sonra çekmeye çalışıyorum, siiznde önerdiğiniz gibi bu saatler arasında çekimler ayrı bir güzel oluyor ve herkes beğeniyor. 

  gezilerde fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, akşam çekimlerinin yanı sıra öğleden sonra ile akşam üstü çekim yapmayı deneyin derim. 

 2. refik
  Ziyaretçi
  23 Şubat 2019 14:04
  0

  Gezmeyi çok sevdiğim gibi fotoğraf çekmeyi de çok seviyorum. Ama çektiğim fotoğraflar çok monoton, hiç ilgi çekici değil. Bunu başarmak için biraz pratik bilgilere ihtiyacım var.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi

Vizeler insanların ülkelerden başka ülkelere geçişlerini sağlayan araçlardır.
Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması

Modern yaşamın bizi getirdiği noktada çalışmak kaçınılmaz bir durum. Şehir
Schengen Vizesi

Schengen Vizesi

Schengen vizesi 22 Avrupa Birliği ülkesi 4 Avrupa Serbest Ticaret Birliği
Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi

Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi

Her geçen gün gelişen teknoloji ile dünyada ki sınırlar kalkmakta ve insanlar
En İyi Hostel Nasıl Bulunur?

En İyi Hostel Nasıl Bulunur?

Hostel genellikle sırt çantalı gezginlerin uğrak noktası olsa da günümüzde
Couchsurfing Hakkında Bilgi

Couchsurfing Hakkında Bilgi

Couchsurfing, kendi sitelerindeki tabirleriyle bir ''Uluslararası
Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gereken

Ülkemizde yapabileceğiniz en ekstrem seyahatlerden birisi Doğu Ekspres ile
Gezgin Ruhlu Olanlar İçin: Olmazsa Olmazlar!

Gezgin Ruhlu Olanlar İçin: Olmazsa

Bitmeyen iş, bitmeyen okul, bitmeyen sorumluluklar... Peki ya hepsine ara
Umre Ziyareti Yapacakların Alışveriş Adresleri

Umre Ziyareti Yapacakların Alışveriş

Umre ziyareti yılın hac dönemi dışında her döneminde Müslümanların yaptığı
Son Yılların Gözde Seyahat Modası: İnterrail

Son Yılların Gözde Seyahat Modası:

İnterrail kelimesini ilk kez duyanlar için üç kelimeyle özet geçmek gerekirse,
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up