Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Çipli Pasaport Nedir? Nasıl Alınır?

Çipli Pasaport Nedir? Nasıl Alınır?

Günümüzde ulaşım teknolojilerindeki devrimler sonucunda insanlar sıklıkla ülkeler arasında seyahat etmektedirler. Fakat tabi ki de ülkeler arası yapılan seyahatler, iller arasındaki seyahatler gibi kolay olmamaktadır. Bir kişi yurt dışına çıkmak istediği zaman, bazı işlemler yapması ve bazı resmi evraklar oluşturması gerekmektedir.

çipli pasaport
Türkiye Cumhuriyetinden Gürcistan ya da KKTC’ye seyahatini gerçekleştirecek olan kişilerin yalnızca T.C. Nüfus Cüzdanı ile birlikte bu seyahati gerçekleştirebilmektedirler. Fakat nüfus cüzdanında resim olmayan çocuklar T.C. Nüfus Cüzdanı ile birlikte sınırdan geçemezler. Bunun dışında olan ülkeler geçiş için pasaport istemektedirler.


İnsanlar ülkeler arasında gidiş geliş yapabilmek için pasaport işlemleri ile birlikte uğraşarak, gerekli evrakları tamamlayarak devletler arasında bilgilendirme yapmalıdır. Bu işlemler biraz zahmetli olup kısa süreli pasaport çıkaran insanlar sürekli bu işlemlerle uğraşarak zahmet çekmektedirler. Fakat içinde bulunduğumuz yıl itibari ile birlikte Çipli Pasaport adı altında insanların Biyometrik Verileri (Parmak İzi) olan kişisel bilgileri pasaporta yükleniyor ve insanlar bu şekilde ülkeler arasında daha kolay bir şekilde geçiş yapabiliyorlar.

Biyometrik Veri denilen bilgiler insanların pasaport çıkarmak istediklerinde kullandıkları bütün bilgileri içinde barındırıyor. AB, ülkelerin çipli pasaport çıkarmalarına ilişkin 72 kriter sunmaktadır. Türkiye bu kriterlerin hepsinin 44’ünü karşılamış bulunmaktadır. Geriye kalan 28 kriter üzerinde de çalışmalar devam etmektedir. Çipli pasaportların ülkemizde çıkması ile birlikte haziran ayı itibari ile birlikte kişilere verilmesi kararlaştırılmıştı.

Çipli Pasaportların Renkleri ve Türleri Nelerdir?

Pasaportların hepsi aynı şekilde olmamakla beraber türleri ve renkleri de değişebilmektedir. Önceleri kullanılan pasaportların kullanım süreleri kısa idi. 2011 yılında pasaportların sürelerinin uzatılması mümkün değildi. Sonrasında pasaportlara yenilikler getirilerek renkleri ve türlerinde değişim sağlandı. Pasaportlara verilen renkler sırasıyla yeşil, gri, bordo ve siyah olarak belirlenmiş durumda. Önceki yıllarda sıradan vatandaşların pasaportları lacivert renkte olmasına rağmen bu günümüzde bordo olarak değiştirildi. Üst düzey devlet memurlarına ait yeşil pasaportların renginde ise herhangi bir değişim söz konusu değil. Diplomatik pasaport adı altında milletvekilleri ve diplomalara ait olan pasaportun rengi kırmızı renkten siyah renge geçirildi. Yurt dışına göreve gönderilen memurların pasaportlarının rengi olan gri olarak devam ediyor.Çipli Pasaport Başvurusu İçin Ne Yapmak Gerekir?

İlk olarak başvuru için belgelerin tamamının hazır halde bulunması gerekmektedir. Kimlik, 2 tane biyometrik fotoğraf, banka dekontu gerekli olan belgeleri oluşturmaktadır. Üniversite öğrencisi olup pasaport almak isteyen kişiler için maliyet azalıyor. Öğrenci olarak pasaportunu alacak olan kişilerin öğrenci belgelerini temin etmeleri gerekiyor. Harçsız pasaport adı altında alınan bu pasaporta yalnızca defter bedeli adı altında 87,5 TL ödenmektedir. Bunun sonrasında pasaport alımı için randevu alınması gerekiyor. Sonrasında pasaport ödemesi yapılır ve dekont alınır. Belirlenen randevuya gidilerek gerekli belgelerle başvuru yapılır. Sonrasında ise pasaportunuzun gelmesi için bekleme aşamasına geçilir.admin / 28.06.2018 / 2 / 401

Yorum Ekleyin


 1. ilay
  Ziyaretçi
  13 Aralık 2018 08:00
  0

  Geçtiğimiz hafta Manisa'da pasaporta başvurmuştum. Tüm masraflarla beraber 700 TL'ye mal oldu. Pasaport çipliydi çok hoşuma gitti. 2019 başında yüksek oranda zam geleceğini söyledi ben de dün başvuru yaptım. 

 2. esra
  Ziyaretçi
  27 Aralık 2018 11:19
  0

  Çipli pasaportlar hemen hemen her sene değişiyor. Geçen gün arkadaşım almış 10 yıllık pasaport... Sayfa miktarını düşürmüşler. Artık nereden ne tasarruf yapacağımızı şaşırdık. Biyometrik fotoğraf ile ilgili de yakında yeni bir düzenleme gelirse hiç şaşırmam.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi

Vizeler insanların ülkelerden başka ülkelere geçişlerini sağlayan araçlardır.
Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması

Modern yaşamın bizi getirdiği noktada çalışmak kaçınılmaz bir durum. Şehir
Schengen Vizesi

Schengen Vizesi

Schengen vizesi 22 Avrupa Birliği ülkesi 4 Avrupa Serbest Ticaret Birliği
Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi

Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi

Her geçen gün gelişen teknoloji ile dünyada ki sınırlar kalkmakta ve insanlar
Homestay Nedir?

Homestay Nedir?

Bazı eğitimler yalnızca üniversitede kitaplar ile yapılamıyor. Örneğin bir dili
Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gereken

Ülkemizde yapabileceğiniz en ekstrem seyahatlerden birisi Doğu Ekspres ile
Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?

Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?

Tatilin tadını almak istiyorsanız, kesinlikle her yere gitmeli görmeli ve
Erasmus’a Nasıl Başvurulur?

Erasmus’a Nasıl Başvurulur?

Erasmus programı, normal yükseköğretim programında yer alan öğrencilerin
Tatile Nasıl Hazırlanmalı?

Tatile Nasıl Hazırlanmalı?

Yaz geldiğinde hepimizin ilk olarak yapmak istediği şey, tatil. Peki, tatile
Son Yılların Gözde Seyahat Modası: İnterrail

Son Yılların Gözde Seyahat Modası:

İnterrail kelimesini ilk kez duyanlar için üç kelimeyle özet geçmek gerekirse,
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up